Подробиці про сімейну медицину в селах

Анна Лаба, РИА Новости Україна

В Україні повним ходом іде передплатна кампанія на вибір сімейного лікаря. МОЗ рапортує про небачені успіхи і розвінчує міфи про те, що в селах процес гальмується. Щоб переконатися, що відбувається насправді, ми проїхалися по декільком селам в околицях столиці.

Кияни або жителі міста-мільйонника розпещені доступністю медицини, хоча постійно скаржаться на лікарів. Хочеш - звертайся в найближчу поліклініку, хочеш - біжи в лікарню, а є гроші - йди в приватну клініку. Інша справа - українське село. Тут вся медична допомога обмежується сімейним лікарем і часто одним єдиним, якщо він, на превеликий щастя, є. Тут фельдшер - на вагу золота. "Швидка" не їде, до найближчих лікарень десятки кілометрів по огидним дорогах. А працюють сільські лікарі в таких умовах, що, побачивши їх, міський житель приходить в жах.

Бажаючі є, кампанія не стартувала

Село Вишеньки Бориспільського району знаходиться зовсім поруч з Києвом, всього в 35 кілометрах. Сільська амбулаторія загальної практики та сімейної медицини розташувалася на краю села, поряд з ошатним котеджним селищем. Огороджена територія, свежевисаженние примули, навіть альпійська гірка.

Одноповерхова будівля з силіконового цегли рано вранці ще пустує. Ніякої наклейки і повідомляла, що тут можна вибрати лікаря, немає. Зате є оголошення про вакансії медсестри і фельдшери. При вході в ніс б'є різкий запах хлорки - прибиральниця старанно миє коридори і кабінети.

- Головною немає, вона у відпустці. Приймає молодий доктор Сергій Миколайович, він ще диплом захищає. Але хороший лікар, хвалять його. Чи не розбещений, ось і хороший. Зачекайте, він до дев'яти прийде. Ідіть чергу займайте, а то зараз люди набіжать, - вказала мене балакуча прибиральниця.

Рівне до дев'яти у дворі з'являється молодий хлопець зовсім міського виду з модним рюкзаком. Виявилося, що це і є Сергій Миколайович, тільки диплом він уже захистив, у Вишеньках проходить інтернатуру. Живе в Києві, в село приїжджає щоранку.

Інтерн Сергій Миколайович в амбулаторії загальної практики та сімейної медицини в селі Вишеньки Бориспільського району

Доброго ранку! У вас вже почалася передплатна капання "Обери лікаря"?

- У нас немає електронної бази, тому, грубо кажучи, нічого не почалося. Люди приходять, запитують, але куди їх записувати, якщо офіційно нічого немає? Була б електронна система, так всіх би записували - це в наших інтересах, - пояснює інтерн.

Чому кампанія не стартувала, Сергій Миколайович відповідати відмовляється - всі питання до головлікаря, а вона у відпустці. Але охоче говорить про медичну реформу.

Ви розраховуєте тут і далі працювати?

- Подивимося, як ця реформа буде себе розвивати. Розумієте, якщо умови роботи будуть гірше, ніж зараз, то який сенс? Ось у мене зараз, як у інтерна, мінімальна зарплата на руки виходить близько трьох тисяч. Чудова зарплата! Я шість років навчався, два роки інтернатури, я в цьому році закінчую. Як ви вважаєте, нормально, коли після восьми років фахівець, доктор отримує мінімальну зарплату?

А то, що вам пропонується після реформи вас би, в принципі влаштувало?

- Не зовсім. Вони пропонують з цих грошей, які йдуть на одного пацієнта, оплатити комунальні послуги - світло, опалення, каналізацію, вивіз сміття. Я чув, але ще точно не знаю, сплатити мінімальний обов'язковий перелік медикаментів. Наприклад, у нас адреналін, дексаметазон - препарати невідкладної допомоги - давали з району, якщо у них є, якщо немає, то ми їх купуємо за власні гроші, тому що це дуже потрібно. Якщо з цих трьохсот сімдесяти гривень за пацієнта буде йти якась частина на це все, то може так вийде, що не буде і тієї зарплати, яка є зараз. Плюс сімейний доктор відповідатиме за все. Ведення вагітних - вперед. Хочеш приймати пологи - приймай. Швидка каже - так ви ж сімейний, приймайте. Вибачте мене, з такими вимогами ... І напевно, щодо цієї реформи має бути якась мінімальна лабораторія, теж за рахунок цих трьохсот з хвостиком гривень. Тому мені здається, що це популізм чистої води - заяви, що народ отримає доктора, який буде отримувати дуже багато і буде радий цій роботі. Але якщо раптом воно так і буде - я щасливий, я буду працювати.

Ще інтерн був би радий службовому житлу - це було б хорошим стартом.

- А потім би звик і залишився, - регоче Сергій Миколайович.

Працювати, якщо чесно, тут не в тягар. Амбулаторія відремонтована, кабінети світлі і чисті, є водопровід і туалет на кілька кабінок в самому приміщенні. Інтеренет в амбулаторії є, правда, платить за нього якийсь доброзичливець-депутат, є і комп'ютер в кабінеті у головлікаря, а інтерн приходить на роботу зі своїм особистим, є і Wi-Fi, який головлікар організувала за власний рахунок.

Потихеньку починають підтягуватися пацієнти. Жінка з дитиною років трьох прийшла дізнатися, чи можна укласти декларацію з лікарем. Живе в Вишеньках, але прописана зовсім в іншому районі.

А вас тут все влаштовує? - запитую.

- Знаєте, нам скільки зараз грошей платять на дітей, зарплати, і ціни такі «хороші», що нас і це влаштовує. Адже, вибачте мене, в лікарні, які платні, ми не потрапимо. Дай бог, хоч би це було, тому що більшого ми не потягнемо.

Три тисячі пацієнтів на одного лікаря

Коли ми дісталися до Ксаверівка в Васильківському районі, спрацювала система оповіщення, і головлікар амбулаторії з порога запропонувала отримати дозвіл на отримання інформації в обласному департаменті охорони здоров'я. На жаль, в департаменті були зайняті невідкладними справами, і додзвонитися так і не вийшло.

Проте, вдалося з'ясувати, що саме в цьому селі на Одеській трасі в 70 кілометрах від столиці передплатна кампанія йде щосили - тільки за один день підписали 19 декларацій. Правда, побачити «підписантів» не вдалося, але як нам пояснили доброзичливці, вся подібна робота в селах робиться вранці, потім - городи. Розрекламованої наклейки на будівлі амбулаторії не виявилося, однак, як стверджують місцеві жителі, цього і не потрібно: це в місті треба наклейки ліпити, а в селі зовсім по іншому - повісили оголошення на сільраді і магазині, а далі спрацювало сарафанне радіо, і народ потягнувся . Вже зареєстровано 1700 осіб.

Комп'ютер в амбулаторію був куплений сільрадою ще в січні минулого року. Кажуть, з ініціативи головного лікаря - вік їй дозволяє вперед крокувати, хоч їй уже ближче до 70-ти. Мовляв, вона розуміла, що повинен бути якийсь електронний режим роботи, коли про реформу ще ніхто не говорив. У березні по селу проводили Інтернет, і медперсонал за власний рахунок простягнув його і в амбулаторію. І як тільки в листопаді заговорили про реформу, все було вже фактично готова, і Ксаверівська амбулаторія стартувала майже відразу ж. Тому проблем з підписанням декларацій тут немає, все, як кажуть, йде на високому рівні.

Правда, зразкову картинку трошки псує туалет на вулиці і колодязь у дворі.

І вимальовується ще одна проблема - амбулаторія обслуговує чотири села, і на ділянці проживає близько трьох тисяч осіб, а це більше ліміту в 2 тисячі, встановленого Міністерством охорони здоров'я на одного лікаря. Сюди звертаються і "дачники", які в селах не прописані, але живуть постійно, до речі вони поспішили зареєструватися першими, побоюючись, що їм не вистачить місця. Ось тільки сімейний лікар тут - один.

Хоча населення тут вистачає з лишком, і сімейний лікар буде отримувати обіцяні 720 тисяч гривень за 2 тисячі пацієнтів, йому доведеться з цих грошей платити за опалення, світло, заправляти автомобіль, платити зарплату санітарки, медсестри, двірнику, фельдшерам, кочегару, купувати медикаменти, оплачувати аналізи, наприклад біохімію крові, в інших лабораторіях. На все це вистачає з натяжечкой, і виходить, що залишається незавидна зарплата, яку і зараз отримує сімейний лікар.

Немає ні комп'ютерів, ні Інтернету

Наступне село в цьому ж районі - і зовсім інша картина. Яцьки - село маленьке і не багате, далеко від траси, до найближчої лікарні 35 км і 80 км до Києва. Живе тут не більше 600 чоловік, в основному - люди похилого віку. Головлікар сільській амбулаторії Надія Іванівна Шерехора теж не молода - їй уже 70.

Сімейна амбулаторія в селі Яцьки

Туалет тут теж на вулиці, вода з колодязя, раковина в кутку кабінету - спогад про минуле, колись тут був водопровід, але водопровідну вежу давно продали. Інтернет є тільки в сільраді та школі, комп'ютерів в сільській амбулаторії теж немає, тому кампанія по вибору сімейного лікаря тут і не стартувала.

- Чекаємо, обіцяють комп'ютер і Інтернет через місяць. Тому у нас немає ніякої реєстрації, все по-старому, по картках. Працює тут у нас ще фельдшер, акушерка і дві сімейні медсестри. Прописано в селі 702 людини, мало, звичайно. Будемо сусідні села якось залучати, - розповідає Надія Іванівна.

А обладнання у вас все є в амбулаторії?

- Ні, - важко зітхає головлікар. - Саме так, що електрокардіограф старий, начебто обіцяють новий дати. Аналіз крові ми на цукор робимо глюкометром. І все.

- Ось у нас є таблиця з перевірки зору, - включається в розмову фельдшер, показуючи на стіну.

А скільки ви будете заробляти, коли підпишете декларації? Чекаєте поліпшення?

Всі присутні в кабінеті починають сміятися:

- Ми ж за все будемо платити - і за газ, і за світло. Ми ж такий будинок не в змозі будемо утримувати. Село старе - всім потрібно безкоштовно аналізи. Так ми не будемо отримувати і того, що зараз отримуємо.

Так що, краще не буде?

- Звичайно, не буде! І людям не буде краще. Нам мінімум потрібно три-чотири села, щоб ми набрали 2 тисячі пацієнтів. І один лікар! Що один лікар зробить на чотири села? Коли він побачить тих хворих? Бог його знає, що воно буде, - засмучується акушерка.

І дійсно, добиратися до інших лікарів звідси проблематично. Взимку автобус через село ходить три рази в день. Зараз, коли потепліло і зійшов сніг, автобус ходить вже п'ять разів.

Прощаючись з нами, Надія Іванівна попросила підвезти її на інший кінець села до маленького пацієнта.

- Коли я прийшла сюди працювати в 1966 році, в селі було 600 дітей, зараз і вісімдесяти немає. Помирає село, - зітхає Надія Іванівна, ледве виходить з машини і важкої старечої ходою віддаляється по сільській вулиці.

Лікаря немає, і не заманиш

Недалеко від Яцків в пагорбах сховалося невеличке село Макіївка. Це вже Белоцековскій район. Будинки абсолютно похмурого вигляду - ніяких тобі багатих дачників, високих парканів та хоромина-огромін. Два хмільних мужичка, з ранку поправляють здоров'я у сільпо, показують дорогу до сільської амбулаторії. Будівля на пагорбі, хоч і побудовано за часів Микити Сергійовича, якщо не раніше, виблискує чисто вимитими металопластиковими вікнами, правда, тільки з фасаду, і зовні утеплено. Наклейки "Тут можна вибрати свого лікаря" на дверях амбулаторії немає. На порозі нас зустрічає чоловік похилого віку в сліпучо-білому халаті.

Анна Лаба, РИА Новости Україна   В Україні повним ходом іде передплатна кампанія на вибір сімейного лікаря

Фото з відкритих джерел

Привіт, а ви вже почали підписувати декларації з пацієнтами?

- Доброго здоров'я. Поки немає. У нас ось які проблеми: у нас просто зараз немає лікаря, а наші люди не хочуть їхати в Узин, щоб там приєднатися. Тут ось яка ситуація: якщо ми вибрали лікаря, то він повинен і до нас приїжджати, але він же не приїде з Узина за 25 кілометрів. Тим більше, що населення - старе, людині 80 років їхати за 20 кілометрів - це проблема. У багатьох старих немає і мобільного. А на місці, може бути, воно і по іншому б вирішилося. Ми чекаємо, коли нам дадуть лікаря, і будемо потім вирішувати це питання, - розповів нам Микола Григорович Івахненко, який опинився місцевим фельдшером.

Але надії на те, що лікар з'явиться, мало, хоча тут і живе близько півтори тисячі осіб.

- Ніхто не хоче їхати - все бояться села. У нас і житло є для лікаря, сьогоднішнім вимогам, може бути, воно і не відповідає, але воно є. У нас в амбулаторії і з обладнання все є. Ми і до Мережі підключені, і комп'ютер є, і ремонт в минулому році зробили. Пройдіть, подивіться - у нас чистенько, гарненько.

Переступаю поріг і на хвилину завмираю - дошки підлоги скриплять і хитаються, наче йдеш по гати. Але через два кроки вже не звертаєш на це уваги. Дійсно, фельдшер не лукавив: і ремонт, і обладнання, і чистота. І опалення газове, і вода підведена. Дитячий кабінет, денний стаціонар на три ліжка. Навіть є стоматологічний кабінет і при ньому стоматолог, що важливо для села. І обладнання здивувало, очікували побачити бормашину з ножним приводом, аж ні, - цілком сучасне. Крім того, за гроші громади в минулому році для амбулаторії був куплений автомобіль.

Фельдшер сімейної амбулаторії в селі Макіївка Микола Івахненко

- Ви напишіть, що тут є вакансія. Може, хтось і захоче до нас приїхати, ми будемо раді, - каже на прощання Микола Григорович. - Але нікуди правди діти - населення тут старе, і тут роботи чимало ... Іноді людина не може навіть прийти на прийом - треба додому виїжджати, їхати, спілкуватися з ним. Тут, швидше за більше потрібен лікар-геронтолог, а не сімейний. Хоча дітки, хоч трохи, але є - раді дитячому шуму, писку, раді ...

Читайте також: Гігієна гендерного рукостискання: соцмережі про нові радах Супрун

Дорогу на Київ нам зголосилася показувати востроглазая жвава жінка, на вигляд років п'ятдесяти, яка назвала себе Катериною Павлівною.

- А ви вже вибрали собі сімейного лікаря в Узині? - питаю.

- Навіщо, що він зробить? Поки він звідти приїде, то я скінчуся. А "швидка", хіба може вона весь цей кут виїздити? А якщо буде п'ять викликів? Микола Григорович - наш сімейний лікар, хоч і фельдшер. Хто сюди приїде, добра ви жінка ?! Хоч би і цей нас не кинув, бо ми відкинемося. Чи не забрали б Миколи Григоровича, адже ця людина нас рятує - він лікар від бога. Він тут виріс, наші болячки все знає, ось від такусенькіх (показує метр від землі), і дай бог, щоб ще сорок років тут працював. Розумієте, якби тут хоч перспектива якась була, може, якийсь лікар і прийшов би сюди, але перспективи в селах немає.

У вас вже почалася передплатна капання "Обери лікаря"?
Люди приходять, запитують, але куди їх записувати, якщо офіційно нічого немає?
Ви розраховуєте тут і далі працювати?
Розумієте, якщо умови роботи будуть гірше, ніж зараз, то який сенс?
Як ви вважаєте, нормально, коли після восьми років фахівець, доктор отримує мінімальну зарплату?
А то, що вам пропонується після реформи вас би, в принципі влаштувало?
А вас тут все влаштовує?
А обладнання у вас все є в амбулаторії?
А скільки ви будете заробляти, коли підпишете декларації?
Чекаєте поліпшення?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация