Похоронний бізнес: 5 схеми наживи на людському горі і як на них не попастися

"Співчутливо" продавці ритуальних послуг намагаються нажитися на всьому.

Як часто в Україні можна зустріти ситуацію: не встигає людина піти на той світ, як на порозі будинку убитих горем родичів уже нарісовивается агент ритуальної служби. Спілкування рідні померлого з агентами похоронних компаній відбувається в обстановці величезного стресу, тому в останніх є чимало шансів нажитися. Похоронний бізнес у нашій країні прибутковий і популярний: за статистикою, в 2014 році в Україні ритуальні послуги населенню надавали 2783 ритуальні служби різних видів власності.

"Ціни і послуги в різних ритуальних агентствах майже однакові, - говорить власник приватного ритуального агентства в Києві Фелікс Чехович. - Найголовніша проблема в цій сфері - відсутність повної інформації про те, які саме послуги мають надаватися, які з них платні, а які виявляються безкоштовними. до того ж близько 70% ринку ритуальних послуг займають посередники, у яких немає своїх ритуальних магазинів. Вони просто наживаються на корупційних схемах, в які вводять людей, які втратили близьку людину. на жаль, в Україні н т телефону довіри або гарячої лінії допомоги тим, хто займається похоронами своїх рідних. І тому скаржитися часом просто нікуди. А скаржитися потрібно буквально мільйонам українців! "

"З обманом в цій сфері стикаються мільйони українців"

Парадоксально, але до захисту своїх прав з цих мільйонів доходять тільки одиниці. "До міліції з проблемами, пов'язаними з похоронної сферою, звертаються дуже рідко", - каже начальник прес-служби ГУ МВС у Київській області Микола Жукович. Хтось не хоче возитися зі зверненнями до правоохоронців, а хтось може навіть не підозрювати, що став жертвою шахраїв.

"Сегодня" зібрала найяскравіші історії українців, які зіштовхнулися з проблемами в цій сумній галузі, і разом з ними і фахівцями - директором ритуальної служби при КМДА Олександром Голубом, юристами Дмитром Калько та Артемом ГРУЗІНОВА - виділила п'ять найпоширеніших схем "розлучення".

СХЕМА №1: розголошення ОСОБИСТИХ ДАНИХ

Одна з найпоширеніших проблем в сфері ритуальних послуг - розголошення конфіденційної інформації про факт смерті. "У листопаді минулого року мені зателефонувала дочка і сказала:" Помер тато ", - згадує Анна із Запоріжжя. - Я була недалеко, всього за півкілометра від будинку, і стрілою помчала туди. Але на порозі мене зустріла не дочка, а агент ритуальної служби , міцно тримав паспорт мого щойно померлого чоловіка. Ледве забравши у нього документ, я відрізала: "У ваших послугах ми не потребуємо". Той обернувся і довго дивився на що вийшли з кімнати лікарів "швидкої". тільки через деякий час я зрозуміла, що все ці погляди, зітхання і знизування плечима говорили про те, що ритуальщики осту ись без замовлення, а лікарі - без "відкату".

Ще одна вже зовсім абсурдна історія трапилася з пенсіонеркою Ольгою Матвіївна з Дніпропетровська. "Після обіду ми, як завжди, сиділи на лавочці біля будинку, - згадує пенсіонерка. - Раптом до нас підійшла мила дівчина і з упевненістю Нострадамуса сказала мені:" Завтра ви будете ховати свого сина Кирила ". -" Що ти, доню, я тільки вранці збирала своїй дитині обід на роботу! "- відповіла я. Але не встигла дівчина відкрити рот, щоб пояснити свої екстрасенсорні здібності, як з вікна квартири закричала дочка:" Мама, подзвонили з заводу, де працює Кирило ! Стався нещасний випадок - він загинув! ". Сама не пам'ятаю як, але додому я повернулася з прейскурантом на похоронні послуги агентства, які мені вручила та сама дівчина".

Такі "чудеса" відбуваються не випадково.

Інформацією про смертях успішно торгують всі, хто нею володіє: відділи реєстрації смерті, лікувальні установи, дільничні.

Навіть якщо лікар виявиться чесним, то "своєї" ритуальної фірмі може зателефонувати дільничний. Якщо в результаті "наведення" ритуальна фірма отримує замовлення, вона повинна заплатити інформатору заздалегідь обумовлену суму. Вона може складати і 300, і 1500 грн - все залежить від домовленостей. Суму "відкату" ритуальщики включають в загальну ціну похорону, і в підсумку рідні померлого платять за наводку, навіть не здогадуючись про це.

КОМЕНТАР. "Розголошення інформації про смерть громадян - це грубе порушення законодавства, оскільки ст. 7 Закону" Про поховання та похоронну справу "від 29.06.2004 р гарантує конфіденційність інформації про померлого", - пояснює директор ритуальної служби при КМДА Олександр Голуб . "Такі адміністративні проступки загрожують штрафом, передбаченим ст. 18839 КУпАП. Для цивільних осіб він становить від 100 до 500 неоподатковуваних мінімумів (від 1700 до 8500 грн), а для посадових осіб, суб'єктів підприємницької діяльності - від 300 до 1000 неоподатковуваних мінімумів (від 5100 до 17 000 грн) ", - говорить київський юрист Дмитро Калько.

СХЕМА №2: "ЛОХОТРОН" ПРИ ОФОРМЛЕННІ ДОКУМЕНТІВ

"Якось клієнти мого ресторану замовили поминки по літній жінці, але потім в останній момент їх довелося ... переносити на наступний день, - розповідає запорізький ресторатор Ірина. - Виявилося, роздавлені горем діти підписали договір з ритуальним агентством, толком не прочитавши, які послуги ця служба бере на себе, і заплатили їй. в день похорону, перед самим опусканням труни в могилу, на кладовищі раптом з'явилася міліція з вимогою показати документи, необхідні для поховання. Виявилося, одного паперу не вистачало. Розпорядник похорону, з яким підписувався договір, на місце не приїхав, а на дзвінки відповідав лише, що виконав все, що зазначено в договорі. З'ясування, хто правий і хто винен, відбувалися фактично біля відкритого гробу. В результаті родичам довелося знову викликати катафалк, відвозити покійницю ще на одну ніч в морг і на наступний день ховати на тому ж цвинтарі, в тій же могилі. Займалося цим вже інше ритуальне агентство, якому, природно, довелося платити ще раз ".
КОМЕНТАР. Такі кричущі випадки частіше відбуваються з фірмами-одноденками, яким не важливий імідж. Вони позначають свої роботи дуже узагальнено, наприклад: "Послуги кладовища по похованню". "Ціна ритуальних послуг встановлюється законодавством, - пояснює Олександр Голуб. - Ці послуги оформляються відповідним договором. Підписуючи його, стежте, щоб все формулювання були максимально конкретними і навпроти кожної послуги стояла її точна вартість. І добре, якщо в цих бюрократичних справах горюющего рідним допомагає хтось із друзів ".

СХЕМА №3: незаконним перепродажем МОГИЛ

Щоб заробити, люди готові зробити все, навіть потурбувати мертвого. Кожен день з'являється чимало бажаючих перепродати могили, де давно спочивають їхні родичі. В інтернеті можна знайти чимало оголошень про продаж місць на кладовищах, причому є навіть такі, на кшталт "Продам місце на кладовищі. Б / у". Ціна залежить від місць знаходження кладовища і самого поховання. Наприклад, на центральному (Байковому) кладовищі Києва містечко може коштувати 300 тис. Грн, а ось на околиці міста (на Лісовому, наприклад) його продадуть за 25 тис. Грн.

Киянин Олексій підшукував гарне місце для старенької матері, яка була при смерті. Зв'язався з людьми, які продавали місце на Байковому. "Під час зустрічі якийсь Дмитро сказав, що там 50 років тому була похована його прабабуся, а він їде в іншу країну і більше приїжджати в Україну не буде, - каже Олексій. - А інший продавець, Юлія, продавала могилу свого дідуся, навіть показала свідоцтво про його смерть. Вона виправдовувалася, що їй терміново потрібні гроші; я залишив їй заставу, а на наступний день з'ясувалося, що у мене з'явився "конкурент", теж залишив завдаток. Після спроб щось з'ясувати дівчина просто зникла ".

КОМЕНТАР. "В офіційних документах написано, що використання окремих ділянок діючого кладовища для повторного поховання в могилу може бути допущено не раніше ніж через 20 років після поховання, і з обов'язковим погодженням з державною санітарно-епідеміологічною службою", - розповідає Олександр Голуб. Заборона на те, щоб люди пропонували могили своїх померлих родичів незнайомим людям, у законах України не прописаний. "Тут, скоріше, потрібно говорити про етику і мораль", - говорить юрист Артем Грузинів.

У цьому питанні є нюанс. "Якщо ви збираєтеся подхороніть свого родича в чиюсь могилу (незалежно від того, чи лежить там член вашої сім'ї або чужа людина), знайте: за ст. 25 Закону" Про поховання та похоронну справу "в момент похорону у вас на руках має бути заява і свідоцтво про смерть того, хто вже похований у цій могилі. Знайти останнім часом неможливо, особливо якщо покійний ні вашим родичем ", - говорить Голуб.

На двох. У зайняту могилу можна подхороніть через 20 років.

СХЕМИ №4 та №5: підпохованні У кинутий МОГИЛИ І БРОНЬ

Катастрофічна нестача місць для поховань викликає ще одну часту проблему, коли в могилу до покійного без відома його рідні підхоронювати іншої людини. Така історія трапилася з українкою з Новоград-Волинського, а нині мешканкою Хабаровська Тетяною. "Багато років тому я поїхала вчитися в РФ, потім вийшла там заміж і залишилася там. В Україні приїжджала нечасто, а після того, як поховала батька, і того рідше. І яке ж було моє здивування, коли в один із приїздів я не виявила могилу тата: на місці хреста з його ім'ям красувався гранітний пам'ятник зовсім чужої жінки! ". Тетяна стала дізнаватися про те, що сталося у цвинтарного сторожа, потім пішла до комунальних служб і, нарешті, до журналістів. Ті з'ясували, що місце, де був похований батько Тетяни, продали і просто "підселили другим поверхом" ще одну людину. "Справа в тому, що міське кладовище давно закрили, - пояснює жінка. - Але заможні родичі померлих готові платити будь-які суми, щоб їх близьких ховали недалеко від міста. Ось працівники кладовища і намагаються заради них. Спочатку вони вирубали з території всі" зайві " дерева, прибрали лавки і столи, а потім дісталися до могил, за якими давно не доглядали, мовляв, раз доглядати нікому, то і обурюватися ніхто не стане. Моя історія закінчилася тим, що рідні тієї жінки прохали мене не перезахоронювати її. а на пам'ятнику вибили е е одне ім'я - мого батька. І ось уже 15 років я їжджу на могилу до батька, а заодно провідую і чужу людину ".

Олександр Голуб каже, що закон "Про поховання та похоронну справу" забезпечує збереження місць поховань. "Тому якщо стало відомо, що захаращену або покинуту могилу віддали під нову, потрібно йти в міліцію", - відзначає фахівець.

Ще один варіант захоплення території - броніваніе місць під могили. Робиться це двома способами: люди або ставлять у вже зайнятої могили столи і лавочки акурат під ще одне поховання, або просто залишають табличку з написом "Бронь".

Брак місць. Ховають і під парканами, і між деревами.

КОМЕНТАР. "Резерв місць на кладовищах законами не передбачено, - пояснює Голуб. - Так що лавки або столики біля могил працівники кладовища мають право знести, якщо знадобиться місце для майбутніх поховань". "Дирекція кладовища або місцеві органи влади після смерті однієї людини можуть дати місце під майбутнє поховання всієї родини - це законам не суперечить. Але це можливо лише, якщо на кладовищі достатньо місць. У великих містах, де земля під могили - дефіцит, діє інше правило : родичі покійного мають право отримати місце лише під подвійне поховання і тільки для найближчого родича покійного (дружини, чоловіка, матері, батька, сина, дочки, брата, сестри) старше 60 років ", - додає Артем Грузинів.

"Подселение". До забутим і перебував у занедбаному стані могил.

5 РАД, ЯК НЕ ДАТИ нажитися на ВАШОМУ ГОРЕ

Разом з юристами, ритуальників і людьми, нещодавно ховали родичів, ми склали п'ять рецептів "протиотрути" від похоронного шахрайства.

1. Самі або за допомогою знайомих перегляньте сайти ритуальних служб. Зверніть увагу на ціни, перелік послуг, поцікавтеся особливостями похорону у вашій місцевості. Це допоможе краще зрозуміти договір, який вам доведеться підписувати в ритуальному агентстві. Якщо до вас приїхали представники похоронних фірм, яких ви не викликали, значить, інформація про смерть вашого близького отримана, швидше за все, від їх інформатора, а значить, послуги цієї контори вам обійдуться дорожче.

2. Ніколи не піддавайтеся на умовляння агентів підписати чистий бланк договору, навіть якщо раніше усно були чітко обговорені всі ціни на послуги і товари. У більшості випадків те, що показують раніше, і то, за що доводиться платити, разюче відрізняється. І, звичайно, не на користь того, хто ховає. Ще юристи радять вимагати кошторис кожної послуги, опис того, з чого вона складається, і не допускати в договорі рядки "ціна договірна".

3. Виробляючи поховання пенсіонерів, ветеранів Великої Вітчизняної війни та інших людей, що відносяться до пільгових категорій громадян, уточніть, чи має приватне агентство право займатися цим. Справа в тому, що на ці процедури держава виділяє певну суму грошей, і похоронами зазвичай займаються державні ритуальні служби.

4. Ні в якому разі не підписуйте ніяких довіреностей на ім'я ритуальників про отримання грошових компенсацій після смерті людини (родичам кожного померлого пенсіонера, наприклад, згідно із законом покладено виплата двох його пенсій). Іноді ритуальщики забирають ці гроші собі за дорученням, обіцяючи, що вони підуть в тому числі на оплату ритуальних послуг, але потім "забувають" вписати це в умови договору.

5. Землі, призначені для поховання, є власністю держави, а тому не можуть продаватися. На території діючого кладовища місця повинні виділятися безкоштовно відповідно до затвердженої проектної документації. За бажанням родичів для поховання двох чи більше померлих відразу може безкоштовно виділятися місце для родинного поховання. Тому будьте пильні і не допустите, щоб з вас брали гроші за безкоштовні послуги.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

джерело: сьогодні
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация