Покаяння або визнання? За що просить вибачення київський патріарх

  1. Розкол і анафема
  2. Що зараз відбувається між РПЦ і УПЦ КП?
  3. Про який листі йде мова?
  4. "Чи не прохання, а заклик"
  5. Що буде далі?

Image caption Українську православну церкву Київського патріархату очолює Філарет, колишній митрополит Київський і всієї України

На Архієрейському соборі Російської православної церкви, який проходить в ці дні Москві, було заслухано звернення патріарха Філарета, глави Української православної церкви Київського патріархату (УПЦ КП), яку в РПЦ не визнають і називають розкольницькою.

У зверненні Філарета містилася надія на відновлення євхаристійного та молитовного спілкування і прохання про "прощення у всьому".

При цьому прес-секретар УПЦ КП архієпископ Євстратій (Зоря) заявив, що патріарх Філарет "ніколи не направляв на адресу Російської православної церкви прохання про помилування".

У п'ятницю в Києві очікується прес-конференція Філарета, на якій він, ймовірно, відповість на питання, викликані його листом.

Російська служба Бі-бі-сі розбиралася в тому, що саме було сказано в листі київського ієрарха і в чому полягає конфлікт між Московською патріархією і Київським патріархатом.

Розкол і анафема

Image caption Українську православну церкву Київського патріархату очолює Філарет, колишній митрополит Київський і всієї України   На Архієрейському соборі Російської православної церкви, який проходить в ці дні Москві, було заслухано звернення патріарха Філарета, глави Української православної церкви Київського патріархату (УПЦ КП), яку в РПЦ не визнають і називають розкольницькою

Media playback is unsupported on your device

Київський патріархат - Московському: "Повернення ніколи не буде!"

Українська православна церква Київського патріархату (УПЦ КП) утворилася в 1992 році після того, як Україна отримала незалежність, а Українська православна церква зажадала повної незалежності - автокефалії - від РПЦ.

Очолив УПЦ КП Філарет, колишній митрополит Київський і всієї України.

До цього Філарет з 60-х років XX століття носив сан митрополита Київського і Галицького.

У 1990 році, після смерті патріарха Пимена, він виконував функції місцеблюстителя патріаршого престолу РПЦ, а також був одним з трьох кандидатів на вакантну посаду.

За спогадами митрополита Харківського Никодима , Філарет хотів стати патріархом і перед голосуванням Архієрейського собору говорив про це з Анатолієм Лук'яновим, головою Верховної Ради СРСР. "Шановний Михайло Антонович, Ви прекрасно знаєте, що тепер, в наш час, ми самі собі вже не можемо допомогти і тим більше не можемо змусити єпископат Руської Православної Церкви обирати Патріарха не таємним голосуванням", - нібито відповів йому Лук'янов.

Патріарший престол в підсумку посів Алексій II.

Після цього Філарет був обраний предстоятелем Української православної церкви, яка відразу ж подала прохання про надання автономії. На Архієрейському соборі 1990 року Філарет отримав титул митрополита Київського і всієї України, а УПЦ отримувала широку автономію.

У 1991 році Архієрейський собор Української православної церкви проголосив незалежність від РПЦ. "Якби Москва тоді визнала автокефалію УПЦ, як Єльцин визнав незалежність України, поділу б не було. А Москва пішла по" югославським "шляху - вирішила агресією утримати владу хоча б над частиною Української Церкви", - згодом говорив Філарет українському виданню "Сегодня" .

У 1992 році Російська православна церква "викинула" Філарета з його сану митрополита. Філарет заявив, що це рішення незаконне. Через п'ять років його відлучили від церкви і оголосили анафему.

Image caption По одному з опитувань, близько 40% віруючих українців відносять себе до Української православної церкви Московського патріархату

Українська православна церква Київського патріархату утворилася в 1992 році в результаті злиття прихильників Філарета з Українською автокефальною православною церквою (УАПЦ), глава якої і став новим патріархом. Представники нової церкви вирушили до Константинополя, проте Вселенський патріарх не визнав Київський патріархат.

У 1993 році УАПЦ вийшла з УПЦ КП, а через два роки Філарет став патріархом неканонічною Української православної церкви.

Що зараз відбувається між РПЦ і УПЦ КП?

Не визнана канонічно Українська православна церква Київського патріархату на сьогоднішній день налічує більше 4 тисяч парафій в 29 єпархіях , Йдеться на сайті церкви.

При цьому у канонічної Української православної церкви налічується більше 12 тисяч парафій .

Опитування, проведене в 2015 році , Показав, що 44% українців відносять себе до Української православної церкви Київського патріархату, 21% населення назвали себе віруючими УПЦ Московського патріархату, 11% - Української греко-католицької церкви.

За даними іншого опитування, на 2016 рік близько 40% віруючих українців зарахували себе до Української православної церкви Московського патріархату, а до Київського патріархату - 25%.

Під час загострення відносин Росії і України патріарх Філарет висловлювався на підтримку Майдану і закликав закрити кордон з Росією і вести війну проти сепаратистів на сході України.

У 2016 році патріарх Московський і всієї Русі Кирило заявив, що УПЦ КП зробила "рейдерське захоплення" більше 30 храмів Української православної церкви.

"Проводять збори осіб, які не мають відношення до громади, потім за допомогою влади фальсифікують статутні документи, захоплюють храм силами бойовиків-націоналістів, а громаду храму разом зі священиком викидають на вулицю", - заявив він.

Ці звинувачення глава інформаційного управління Київської патріархії архієпископ Євстратій назвав абсолютно безпідставними. В інтерв'ю Російській службі Бі-бі-бі в червні 2017 року його сказав, що Кіескій патріархат не захоплює храми: "Ми приймаємо в свою юрисдикцію ті громади Московського патріархату, які вільно переважною більшістю голосів своїх прихожан на підставі закону приймають рішення приєднатися до нас. Не можуть парафіяни "захопити" свій власний храм. Якщо виникає конфлікт, то це конфлікт не між патріархатами, а всередині громади Московського патріархату, коли меншість, яка бажає залишитися в ньому, перешкоджає більшості, яка бажає вийти, користуватися парафіяльним храмом ".

В кінці 2016 року до Верховної Ради України було внесено два законопроекти. Перший передбачав введення особливого статусу для церков "держав-агресорів", а другий пропонував прихожанам церков самим вибирати "підпорядкованість релігійним центрам".

В інтерв'ю Російській службі Бі-бі-сі глава відділу зовнішніх церковних зв'язків Московського патріархату митрополит Іларіон заявив , Що ці законопроекти спрямовані на "легітимізацію рейдерських захоплень храмів".

Верховна рада також просила Константинополь визнати автокефалію УПЦ КП, але безуспішно.

Image caption Українська православна церква Київського патріархату утворилася в 1992 році

Митрополит Іларіон у розмові з Бі-бі-сі назвав УПЦ КП "раскольничьей групою" і заявив, що вона не шукає діалогу з Московським патріархатом.

Глава інформаційного управління Київської патріархії архієпископ Євстратій у відповідь на це заявив: "Московський патріархат робить все можливе, щоб не допускати не тільки діалогу між двома нашими церквами, а й перешкоджати діалогу з іншими православними церквами і з Ватиканом".

Про який листі йде мова?

Увечері 30 листопада на сайті Московської патріархії з'явилося повідомлення про те, що на Архієрейському соборі було заслухано лист патріарха УПЦ КП Філарета до РПЦ, датоване 16-м листопада.

"У листі міститься прохання про відновлення євхаристійного та молитовного спілкування з християнами, що складаються в українському церковному розколі, і про скасування" всіх рішень, в тому числі про погрози і відлучення ... заради досягнення Богом заповіданої світу між єдиновірними православними християнами і примирення між народами ", - йдеться в повідомленні РПЦ.

Відзначається, що лист закінчувалося такими словами: "Прошу вибачення у всьому, чим згрішив словом, справою і всіма моїми почуттями, і так само від серця щиро прощаю всім".

Image caption Патріарх Філарет сподівається на рішення Московського патріархату визнати автокефалію УПЦ

У повідомленні РПЦ кажуть, що після сумних двадцяти п'яти років чвар у двох церков з'явилася можливість встати на шлях відновлення єдності. Архієрейський собор заснував окрему комісію для подальших переговорів з УПЦ КП.

Новина про те, що "відлучений від церкви" Філарет попросив вибачення у РПЦ, поширили багато російських ЗМІ.

Однак прес-секретар УПЦ КП архієпископ Євстратій назвав цей лист провокаційною інформацією, яка не відповідає дійсності.

"Ніколи патріарх Філарет ніяких листів, заяв або звернень подібного змісту не надсилав, не звертає і спрямовувати не буде", - сказав він агентству "Інтерфакс-Україна".

При цьому агентство, посилаючись на неназвані джерела в Київському патріархаті, повідомило, що саме архієпископ Євстратій був одним з трьох єпископів УПЦ КП, які доставили в Москву лист патріарха Філарета.

"Чи не прохання, а заклик"

Після цього на сайті УПЦ КП було опубліковано повідомлення, в якому стверджувалося, що РПЦ сама захотіла вступити в діалог з патріархом Філаретом, щоб вирішити "комплекс проблем, які перешкоджають нормальному церковного спілкування між РПЦ і УПЦ КП".

"У Київському Патріархаті вітають бажання з боку Московського Патріархату вести діалог. Однак метою такого діалогу не може бути ні" покаяння "перед РПЦ, ні адміністративне приєднання до неї в будь-якій формі. Єдиною кінцевою метою такого діалогу УПЦ КП бачить виключно визнання автокефалії помісної УПЦ, Київського Патріархату, і об'єднання українського православ'я ", - йдеться в заяві УПЦ КП.

У заяві УПЦ КП, оприлюдненому на сайті церкви, йдеться, що Філарет написав листа "на прохання, висловленої від імені та за дорученням патріарха Кирила" і розраховував, що воно стане кроком до визнання РПЦ автокефалії Київського патріархату.

Як випливає із заяви, в листі йдеться не про "прохання" патріарха Філарета, а про заклик до адресатам визнати спочатку недійсними ті рішення, які Московському патріархату заважають відновити молитовне єднання з Київським патріархатом.

"Після такого рішення патріарх Філарет сподівається на рішення РПЦ визнати автокефалію УПЦ", - йдеться в заяві. Також наголошується, що Філарет не вважає себе винним в розколі церкви на Україні, а тому не має наміру в цьому каятися.

Також було опубліковано саме лист патріарха Філарета до патріарха Кирила, датоване 16-м листопада.

У ньому київський патріарх закликає РПЦ прийняти "належні рішення, завдяки яким буде покладено край існуючому протистояння".

Прес-секретар УПЦ КП Євстратій пояснив, що в своєму листі Філарет закликає РПЦ скасувати "всі рішення, які їй перешкоджають спілкуватися з УПЦ КП".

"Патріарх Філарет анафеми і відлучення ніколи не визнавав і не визнає, тому його вони не хвилюють. Ті, кого це хвилює - нехай шукають спосіб, як їх скасувати", - написав він у "Фейсбуці".

Голова відділу зовнішніх церковних зв'язків РПЦ митрополит Волоколамський Іларіон також зазначив, що в листі містилося прохання скасувати "всі рішення, в тому числі про погрози (покарання) і відлучення".

При цьому лист Філарета дійсно закінчується словами: "І я, як ваш побратим і слуга-товариш, прошу вибачення у всьому, чим згрішив словом, справою і всіма моїми почуттями, і так само від серця щиро прощаю всім".

Що буде далі?

У п'ятницю відбудеться прес-конференція невизнаного патріарха, за якою будуть уважно спостерігати і в Києві, і в Москві.

На даний момент в Московському патріархаті на перспективи подолання багаторічного розбрату дивляться зі стриманим оптимізмом.

Коментуючи для порталу "Православіє і світ" події, що відбулися, протоієрей Російської православної церкви Микола Данилевич, що входить в спеціально створену на Соборі комісію для переговорів з Київським патріархатом, назвав лист Філарета "мужнім, а отже і позитивним кроком".

Image caption Архієрейський собор РПЦ створив комісію для переговорів з Київським патріархатом

У той же час він додав, що анафема на Філарета була накладена по конкретних причин, а саме за учинення розколу.

"Коли розкол буде подолано, відповідно, зникне причина, по якій була накладена анафема. Тоді її і знімуть. Іншими словами слід думати, що позиція Собору РПЦ полягає в тому, що зняття анафеми з Філарета повинно бути наслідком подолання розколу, і навряд чи умовою або початком на цьому шляху ", - сказав він.

За словами священнослужителя, в Московському патріархаті новина сприймають як приємну, проте до подальших перспектив закликають ставитися стримано.

"Очевидно, що Філарет наближається до заходу свого життя, а перед обличчям вічності втрачають свою привабливість будь-які амбіції, посади, почесті, і навіть образи", - сказав Данилевич.

Про який листі йде мова?
Що зараз відбувається між РПЦ і УПЦ КП?
Про який листі йде мова?
Що буде далі?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация