Поки "ПриватБанк" "доїть" НБУ, гривня падає

Костянтин Бабков

Наталія Печоріна, РИА Новости Україна

Валютний курс перед новорічними святами традиційно рухається в бік ослаблення гривні. У цьому році ситуація з "Приватбанком" додала свою лепту в передноворічний рух валютного курсу. Та й в майбутньому році доля "Привату" буде мати вирішальне значення для фінансової системи і стабільності гривні.

Скільки увіллють в "ПриватБанк"?

Націоналізований "Приватбанк" продовжує отримувати гроші по прямій лінії "від друкарського верстата". Відтік грошей з банку триває, готівковий курс долара зростає. У перший день після націоналізації "ПриватБанк" отримав від НБУ 15 мільярдів гривень. Через кілька днів - ще 10 мільярдів гривень: Національний банк України надав "ПриватБанку" кредит рефінансування обсягом 10 млрд грн для підтримки ліквідності, повідомила прес-служба НБУ. При цьому параметри кредиту, включаючи його термін, процентну ставку і заставу, відносяться до категорії банківської таємниці.

Читайте також: Що далі? Падіння гривні, майбутнє "ПриватБанку" та НБУ

Крім цих "таємних" грошей в новому році "Приват" отримає повну суму докапіталізації, про яку було заявлено після рішення про націоналізацію банку. Кабінет Міністрів України дозволив Міністерству фінансів в рамках програми докапіталізації націоналізованого "ПриватБанку" на 116,8 млрд грн випустити на половину суми облігації внутрішньої державної позики з прив'язкою до курсу долара (індексовані ОВДП).

Незважаючи на ці дії, вкладники, ймовірно, йдуть, і відтік йде, ймовірно, не тільки за гривневими, а й валютними депозитами.

Ситуація в "ПриватБанку" матиме визначальне значення для курсової стабільності, вважає економіст, керівник проекту "Шлях до успіху" Андрій Блінов.

"ПриватБанк" був орієнтований на роздріб, на депозити фізосіб, а кредитував бізнес, пов'язаний з акціонерами. Перед націоналізацією, я думаю, відбулася переоцінка цих кредитів, з валюти в гривневу заборгованість. З іншого боку, структура зобов'язань банку, які здебільшого знаходяться в доларах і євро, такий і залишається. І зараз клієнти зіткнулися з тим, що отримати валюту було взагалі неможливо. За моєю інформацією, зараз вона видається під заявку, а не в автоматичному режимі. З гривнею проблем немає, з огляду на отримання рефінансування від НБУ, а по валюті - є ", - зазначив Блінов.

"Коли є проблема з видачею грошей, посилюється паніка. Якщо інші сервіси" Привату "працюють, то по валюті такої історії немає, і це теж додатково нагнітає ситуацію. І у багатьох економістів є розуміння, що як пройде націоналізація банку і складуться відносини колишніх власників банку з владою, від цього буде залежати і обмінний курс ", - додав експерт.

Курс буде рости

В кінці року в фінансовій системі накопичується надмірна кількість гривні, яку всі намагаються перевести в більш надійні грошові знаки, євро і долари. Якщо населення перед святами традиційно валюту здає, то бізнес її купує. Наприклад, для виплати дивідендів іноземним інвесторам, які ці дивіденди виводять потім за кордон.

"Люди платять за імпортними контрактами, повертають прибуток своїм засновникам іноземні компанії. У нас же НБУ дуже толерантний до іноземних, так би мовити, інвесторам. Він же дозволяє виводити дивіденди. Тобто все добре, що ми можемо ось легко і невимушено створювати такі канали відтоку валюти. Я звернути хочу увагу на те, що гривня все-таки більш-менш стабільна, в районі 27 з невеликим гривень курс долара на готівковому ринку. тобто на готівковому ринку все трохи спокійніше, ніж на безготівковому. що знову ж говорить про те , що джерело п облем там - на безготівковому ринку ", - відзначає головний редактор журналу Деньги.ua Олександр Крамаренко.

У свою чергу головний аналітик рейтингового агентства "Експерт-Рейтинг" Віталій Шапран жартома зазначив, що вже другий рік події на нашому валютному ринку під Новий рік нагадують біологічний процес розмноження.

"Випущені Мінфіном сперматозоїди (ліквідність, гроші, які потрібно терміново витратити до кінця року, повернений ПДВ і т. Д.) Атакують яйцеклітину (валютний міжбанк) надлишок ліквідності від міжбанку намагається відігнати (абсорбувати) НБУ в міру своїх тонких ЗВР. Результат відомий наперед , все втомлені учасники процесу розбредуться на свята, з тим щоб в перших числа отримати новий приплив валюти після відновлення активності на Західних ринках. Може бути пора вже прийняти якийсь закон, що дозволяє Мінфіну не поспішати терміново все піт ратіть, поки годинник не пробили 12? Так, і нагадаю, що сьогодні останній в році повноцінний банківський день, а вже з понеділка в будь-якому обмінному пункті можна буде купити валюту без пенсійного збору, сподіваюся тут уже не буде сюрпризів ", - написав Шапран на своїй сторінці в Facebook .

Андрій Блінов в зв'язку зі складнощами зі зняття валюти в "ПриватБанку" зазначив, що в цілому по банківській системі йде приріст депозитної бази в гривні і по валюті, після зняття обмежень на видачу депозитів приріст йде ось уже кілька місяців. Зараз система повернулася назад. Ми розуміємо, що якщо гроші знімаються з банку, то вони можуть перевкладатися в банки, в тому числі і скляні, але часто на них намагаються що-небудь купити. Тому створюється тиск і на ринок товарний, і на ринок валютний. Валюта найбільш гнучко на це реагує ", - сказав Блінов.

На думку економіста, роль "ПриватБанку" в ослабленні гривні, безумовно, є, але її складно оцінити.

"Я думаю, що ситуація з обмінним курсом трохи заспокоїться, і за підсумками січня може бути невелике укріплення, але проміжок цей буде коротким. До 10-січня можна чекати зміцнення, а до 15 січня, в залежності від того як буде розвиватися ситуація з" Приватом ", можна буде більш предметно говорити. Підйом курсу повністю скрадається з січня через сильні свят. Але курс обов'язково буде рости весь січень і більшу частину лютого, тому що пропозиція валюти буде вкрай низьким до початку березня. Традиційно, валюта за новими контракту м ще не заходить, і перші місяці року завжди дуже мізерні за доларовим пропозицією ", - пояснив економіст.

"Чорних лебедів", про які зараз говорять експерти, в наступному році буде багато. Може, вони поки ще існують у вигляді "гидких каченят", але вони дійсно мають всі шанси перетворитися на великих великих лебедів ", - додав Блінов.

Термін "чорний лебідь" ввів Нассим Талеб. Це рідкісні події, які, як показав глобальна фінансова криза, залишають руйнівні наслідки. У деяких випадках ймовірність їх настання не така висока, але наслідки майже завжди дуже серйозні. В даний час, на думку аналітиків, високий рівень боргів на балансах в ряді країн звужують можливості світової економіки в боротьбі з новими потрясіннями. Для економіки України "чорним лебедем" залишається "ПриватБанк". Чи виросте він до потрібного розміру або вийде нівелювати?

Скільки увіллють в "ПриватБанк"?
Чи виросте він до потрібного розміру або вийде нівелювати?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация