Покинуті та зруйновані: таємниці альтанок в центрі Дніпра. Новини Дніпра

  1. Альтанка на випадок війни
  2. храм медакадемії
  3. Вежа готичного замку
  4. Будиночок для двірників
  5. Альтанка для поетів
  6. царський скіпетр
  7. вежа принцеси

Башточки, альтанки і голубники - як тільки не називають хитромудрі конструкції на дахах будинків в старій частині Дніпра. Колись населені, а зараз покинуті, ці споруди мовчазно чекають своєї долі. Про загадкових альтанках старих будинків розповість кореспондент «НМ» .

Альтанка на випадок війни

Сама доглянута альтанка-вежа знаходиться на даху п'ятиповерхового будинку на розі проспекту Д. Яворницького та вулиці Ю. Словацького (Сєрова). На відміну від інших, її вікна цілі, а верхівку вінчає ефектний шпиль.

Будинок, на якому розташувалася альтанка, зобов'язаний своєю красою архітектору Дмитру Щербакову, який в 1956 році побудував цей будинок на місці спаленої під час війни готелю «Спартак». Башточку видно на відстані декількох кварталів, а в той час вона впадала в очі від самого вокзалу. Під час «холодної війни» її переобладнали під спостережний пункт протиповітряної оборони - в разі, якби місто почали бомбити кровожерливі американці, їх відразу б помітили.

храм медакадемії

Найбільша альтанка в місті знаходиться на даху п'ятиповерхової медакадемії. Квадратна двох'ярусна конструкція з безліччю колон нагадує давньогрецький храм. Колись яскраво-червоний дах з часом потьмяніла. Архітектором будівлі, в якому раніше розміщувалися Катеринославські вищі жіночі курси, став Олександр Красносельський.

Вежа готичного замку

Кутова вежа на двоповерховому приватному будинку, що замикає кут вулиць Шевченка і Гоголя - одна з найбільш незвичайних. Будинок на розі вулиць Шевченка і Гоголя, який відомий своєю сходами у внутрішньому дворі, був побудований в 1913 році архітектором Александровим. Двоповерховий особняк в стилі модерн належав гірському інженеру, члену Міської управи Е. П. Непокойчіцкій.

Будиночок для двірників

Похмура альтанка з величезною квадратної дахом розташована на даху чотириповерхової будівлі на перехресті пр. Пушкіна і вул. Шмідта. Надбудова виглядає справді моторошно, адже її скла чорні від кіптяви, а частина з них вибита. Так і здається, що по ночах всередині ходять примари. І цьому частково знайшлося підтвердження.

У свій час надбудову використовували в якості двірницької. Але двірники щось між собою не поділили. З тих пір ось уже кілька десятиліть вона пустує. Сам будинок був побудований в 1950 році. Але для чого призначалася вінчає його альтанка, залишається загадкою.

Альтанка для поетів

Альтанка чотириповерхового будинку на перехресті вулиць Фабра і Старокозацький, нагадує присадибні літні намети. Кругла, зі світлими колонами, відмінно підходить для недільного відпочинку і світських бесід. Бракує тільки стереотипних поміщиків, які розпивають в ній чай з блюдець.

На початку 20-х років минулого століття там любили влаштовувати посиденьки поети. У той час в цьому будинку жили такі відомі автори, як Михайло Свєтлов, Михайло Голодний і Олександр Ясний. Хто знає, скільки геніальних рядків народилося в цьому відкритому «колонній залі».

царський скіпетр

Кругла альтанка, що вінчає дах п'ятиповерхового будинку на розі вулиць М. Грушевського та Старокозацький, своєю формою нагадує скіпетр. Згодом зубці-виступи по її периметру зруйнувалися, а віконні прорізи забили фанерними листами. Сам будинок був побудований в довоєнний час і досить доглянутий. Зовнішній вигляд будівлі зовсім не в'яжеться з видом альтанки.

З химерною надбудовою на даху будинку пов'язана одна моторошна історія, після якої її і забили фанерними листами.

У 1948-му році тут знайшли труп дитини. Звідки він тут узявся, так і не з'ясували. Після того, що сталося вікна наглухо забили. Деякий час перехожі говорили, що бачили, як одне з вікон альтанки періодично виявлялося не закритим фанерою. Можливо, там хтось жив. Господарі квартир звернулися в ЖЕК, де їм сказали, що все інвентарна справа по альтанці на їхньому будинку втрачено.

вежа принцеси

Тонка, немов олівець, кругла альтанка-башточка вінчає будинок на розі пр. Яворницького і вул. Ворошилова. Вона виглядає, немов вежа в якій була заточена Рапунцель зі старої казки. У вежі є маленьке віконечко, а її верх завершує шпиль із зіркою. П'ятиповерховий будинок, збудований в повоєнний час, зводили полонені німці.

Як розповідають мешканці будинку, полонені німці ув'язнювали в цегляній кладці стін фотографії своїх коханих, які не дочекалися їх з війни.

за матеріалами vgorode.dp.ua

підписуйтесь на нашу сторінку в Facebook.

підписуйтесь на наш канал в Telegram .

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация