Покров Пресвятої Богородиці: Шартр - Москва (+ ФОТО)

В Москву, в храм при російському Православної університеті ім. ап. Іоанна Богослова прибутку ковчеги з частинками Покрова Пресвятої Богородиці з Шартрского собору (Франція) і Хустки Пречистої Діви з Риму. Поклонитися святиням можна протягом місяця, храм але Новій площі відкритий з 8.00 до 20.00.

Святині принесені за підтримки центру з вивчення реліквій при Воронезькому державному університеті (докладним матеріал про проблему експертизи святинь см: Святині - справжні і підроблені )

Покров Богородиці - головна реліквія кафедрального собору міста Шартр (90 км на північний захід від Парижа). Згідно з переказами, саме в це вбрання була одягнена Божа Матір в момент народження Христа. По-латині ця священна для всіх християн реліквія називається Санкта камиза.

В Москву, в храм при російському Православної університеті ім

Кафедральний собор Шартра - один з найвідоміших пам'ятників готичної архітектури

Про Плащаниці Пресвятої Богородиці, яка зберігається у французькому місті Шартр, розповідає Ельвіра Кітніс - співкерівник Паломницького центру святого апостола Фоми в Європі :

Французьке місто Шартр вже з IV століття є місцем, де Пресвяту Богородицю шанують з особливою любов'ю. Історія пов'язує це з тим, що в цей час, в місті з'являється чудотворний скульптурний образ Божої Матері, що носить під серцем Спасителя Світу, іменований через потемнілого кольору дерева - «Чорна Марія».

Історія пов'язує це з тим, що в цей час, в місті з'являється чудотворний скульптурний образ Божої Матері, що носить під серцем Спасителя Світу, іменований через потемнілого кольору дерева - «Чорна Марія»

Шартрський собор

Така любов городян до Пресвятої Діви привела в місто і іншу святиню, пов'язану з Матір'ю Господа Ісуса Христа - Її Плат, який, за переказами, покривав Її в ніч Різдва Спасителя.

Першим, відомим нам, літературним джерелом, оповідають історію Святині, є «Слово на перенесення чесної ризи Богородиці у Влахернах» Феодора Синкелл - пресвітера собору Св. Софії - написане під час аварского нападу 617 м

У Соборі

Праця розповідає про двох братів-патриціїв - Галвей і канд, які, прочанських на Святу Землю, зупинилися на нічліг в однієї благочестивої жінки. В її будинку вони побачили ковчег, перед яким непогасно горіла лампада. Господиня розповіла їм, що в ковчезі знаходиться велика Святиня - Різа Пресвятої Богородиці. Цей одяг Божа Матір особливо зберігала все життя, пам'ятаючи про те, що в ній Вона була в ніч Різдва Спасителя. Берегиня Святині розповіла сімейний переказ про те, що її прародителька, була присутня при похованні Божої Матері і Сама Пресвята Богородиця віддала їй це покривало.

Брати вирішили хитрістю викрасти Святиню і, замовивши в Єрусалимі точно такий же ковчег, на зворотному шляху, підмінили його. Так Плат, або Покров Пресвятої Богородиці, виявляється в Константинополі. У 469 році він передається в споруджуваної у Влахерні храм. У IX столітті Візантійська імператриця Ірина шукає зближення з Карлом Великим для того, щоб з'єднати Другий Рим - Константинополь і утворилася в IX столітті Західну імперію Карла в єдине ціле. З цією метою ведуться активні переговори, в тому числі і про укладення династичного шлюбу між правителями Сходу і Заходу.

З цією метою ведуться активні переговори, в тому числі і про укладення династичного шлюбу між правителями Сходу і Заходу

Релікварій з Покровом Богородиці

В знак свого особливого розташування імператриця Ірина, передає Святиню, в дарунок імператорові Карлу Великому. У 876 р Онук Карла Великого - Карл II Лисий - дарує святиню місту Шартрі. Плат Пресвятої Богородиці, відразу привертає в місто безліч паломників.

Перед входом в боковий вівтар, де зберігається Покров Богородиці - пояснення

Історичні хроніки міста оповідають нам про двох великих чудеса сталися від Плата, за молитвами і заступництвом Пресвятої Богородиці. У 911 р, коли на погано укріплене місто наступав загін норманів - язичників нещадно руйнували міста Європи, єпископ Гантельм і городяни з молитвою про заступництво вивісили Плат на стіни міста і Пречиста, подібно до того, як це було в Константинополі, заступилася за місто. Відбувається диво - люті «люди з Півночі» тікають, і більше ніколи не нападають на місто. Ватажок загону норманів, приймає християнство.

Заради паломників з Росії приділ відкривають, для місцевих жителів такий виняток роблять нечасто.

Друге диво, пов'язане з історією міста Шартра, відбувається у 1194 році, коли романський собор IХ століття був практично знищений пожежею, який вирував три дні. Городяни в розпачі дивилися, як полум'я пожирало собор і руйнувало його склепіння. Три дня полум'я не стихало, і місто сумував втрати шанованої і улюбленої Святині. Великим дивом було, коду з під руїн, вибралися троє живих кліриків храму, які в момент, коли полум'я охопило храм, вже не маючи можливості вийти назовні, схопили Плат і схоронилися з ним в підземній церкві. Кругом вирував вогонь, але Святиню і людей зберігають її, він не торкнувся.

Французи з інтересом спостерігають процесію російських паломників і теж починають цікавитися - куди приїхало стільки народу?

Це чудо спонукало городян побудувати новий храм - такий, якого не було раніше. Будують його «всім миром».

Будують його «всім миром»

Участь в будівництві храму в ту пору, згідно історичних хроніках, благословлялося як найважливіше загальноєвропейське християнська справа.

Участь в будівництві храму в ту пору, згідно історичних хроніках, благословлялося як найважливіше загальноєвропейське християнська справа

вітражі

Великий внесок у будівництво робить Людовик IX, який присутній при освяченні Шартрского кафедрального храму в 1260 році. Собор цей, є класичним зразком «чистої» готики і першим в історії Франції готичним собором, присвяченим Пресвятої Богородиці.

Собор цей, є класичним зразком «чистої» готики і першим в історії Франції готичним собором, присвяченим Пресвятої Богородиці

Під час Французької революції, щоб врятувати Святиню її поділяють на кілька частин. Ризикуючи своїм життям, благочестиві парафіяни, зберігають її у себе, від революційного терору. У 1819 році, найбільший з цих фрагментів повертається в храм.

У 1819 році, найбільший з цих фрагментів повертається в храм

А в 1827 р проводиться експертиза, яка встановлює, що це полотно близько 2 метрів довжиною і 46 см шириною, практично вицвіле від часу. Вік тканини датується першим століттями і відповідає технології Палестинської ткацтва I в. «Під час проведення дослідження, - йдеться в акті експертизи, - не було виявлено жодних фактів, що спростовують припущення, згідно з яким на Діву Марію в момент народження Ісуса Христа була надіта саме ця тканина» На даний момент частини Ризи Божої Матері знаходяться в різних місцях. Невелика частина знаходиться в Успенському соборі Московського Кремля, в Латеранському соборі в ім'я св. Іоанна Хрестителя в Римі, але основне полотно - в соборі Божої Матері в Шартрі.

Покров Богородиці

Кілька років тому вдячні паломники з Росії подарували собору ікону Покрова Пресвятої Богородиці, яка з благоговінням зберігається поряд з Покровом.

Ікона Покрова - дар російських паломників

У цьому ж прибудові зберігаються дари від інших християнських церков, тому каплиця називається екуменічної. Тут Біблія від Данської церкви, молитва від Англіканської церкви, хрест - від Коптської церкви і ікона Покрови - від Російської православної церкви.

Тут Біблія від Данської церкви, молитва від Англіканської церкви, хрест - від Коптської церкви і ікона Покрови - від Російської православної церкви

Фото Анатолія Данилова

Французи з інтересом спостерігають процесію російських паломників і теж починають цікавитися - куди приїхало стільки народу?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация