Покров Пресвятої Богородиці!


П разднік Покрова Пресвятої Богородиці 14 жовтня, прийшов на Русь з Візантії, став одним з найбільш почітаемих.Основаніем для свята Покрова було бачення Богородиці у Влахернському храмі в Костянтино-поле під час Всенощного пильнування блаженному Андрію, Христа ради юродивого. Андрій побачив що йде по повітрю Пресвяту Діву. Поруч з нею простували св. Іоанн Хреститель, св. Іоанн Богослов і інші святі. Пресвята Богородиця старанно на колінах молилася, потім встала і осяяла своїм блискучим покривом тих, хто молиться. Св. Андрій, з трепетом споглядаючи чудове бачення, запитав стояв поряд блаженного Єпіфанія: 'Чи бачиш, брате, Царицю і Пані, що молиться про весь світ?'. Єпіфаній відповів: 'Бачу, святий отче, і жахаюся'. Коли ж Божа Матір відійшла, то покров став невидимим.
Переказ відображає поширене у Візантії шанування вбрання (ризи) Богоматері. На Русі Влахернское диво шанували у зв'язку із загальною ідеєю заступництва Богоматері. У православній Русі під словом 'покрив' розуміли і покривало і заступництво. Саме заступництву, що виходить від образу Богоматері, приписуються численні перемоги російського воїнства. На честь Покрови Богородиці Великим князем Володимирським Андрієм Боголюбським був побудований у 1165 р неперевершений за красою храм Покрови на Нерлі.
У День Покрови Божої Матері віруючі люди благають про заступництво, захист від будь-яких лих, дарування благодаті. У побуті простий народ пов'язує день Покрови Пресвятої Богородиці зі сніговим покривом землі, закінченням сільських робіт, збором останніх плодів. Покров - це перше Зазим'я, можливе настання холодів, заморозків, снігопаду; за народними прикметами, відліт журавлів до Покрови - на ранню і холодну зиму; на Покров вітер зі сходу - зима холодна; з півдня - до теплої зими, західний - до сніжної; 'Коли білка вилиняла до Покрови, осінь буде хороша'.
Для селянина жнива минула. І, як водиться, настав час розкріпачення, відпочинку. Покров - кінець річним хороводів, початок зимових посиденьок. Покров - час весіль . Наречені надягають весільне вбрання - білосніжний покрив. 'Якщо в день весілля на Покрову випадає сніг - щастя молодим', 'Якщо на Покрову вітряно, буде великий попит на наречених', 'Якщо випаде сніг, то це віщує багато весіль', 'Батюшка Покров, покрий мати сиру землю і мене, молоду! ',' Бел сніг землю покриває: чи не мене ль, молоду, заміж споряджає? ',' Батюшка Покров, покрий землю сніжком, а мене, молоду, женишком! '. У джерелі народної мудрості безліч прислів'їв і приказок і навіть молитов про чоловіка і дружину: 'Добру дружину взяти - ні нудьги, ні горя не знати', 'Чи не потрібен скарб, коли у чоловіка з дружиною лад!', 'У милостивого чоловіка завжди дружина дозвільні ',' Чоловіче хоч всього з кулачок, та за чоловікової головою не сиджу сиротою ',' Розумна дружина як жебракові сума » ',' від пожежі, від потопу і від злої дружини, Боже борони! '

таїнство шлюбу
За православним встановленню щасливим і міцним може бути тільки шлюб, освячений Церквою, благословенний самим Богом. Наречений і наречена повинні пройти через церковне Таїнство шлюбу - вінчання.
Шлюб є ​​Таїнство, в якому при вільному (перед священиком і Церквою) обіцянку нареченим і нареченою взаємної вірності один одному благословляється їх подружній союз і проситься благодать Божа для взаємної допомоги і благословенного народження і християнського виховання дітей. Шлюб встановлений Самим Богом ще в раю. За створення Адама і Єви він благословив їх і сказав: "Плодіться і розмножуйтеся, і наповнюйте землю, і володійте нею".
У Православній Церкві чинопослідування таїнства шлюбу складається з:
- заручення - обміну нареченого і нареченої кільцями на знак взаємного обміну правами, а форма кілець говорить про поєднання
на вічність;
- вінчання - покладання вінців - символу торжества і величі;
- ходіння навколо аналоя, що означає, що вінчаються дають обітницю бути вірними один одному до самої смерті;
- куштування вина з однієї чаші - обіцянки випити разом чашу життя з усіма її радощами і горем.
В нашій державі головним визнається цивільний шлюб, чому для здійснення церковного Таїнства бажано свідоцтво про одруження, видане РАГСом. До вінчання необхідно придбати спеціальні вінчальні свічки - вони купуються тільки в церкві і зберігаються все життя. Для нареченої треба купити ікону Казанської Божої Матері, для нареченого - ікону Христа Спасителя. Необхідно мати "підніжку" - невеликий килимок з білої або рожевої тканини. На ній під час вінчання стоять наречені, і вона залишається в церкві.
Згідно канонічним правилам забороняється здійснювати вінчання протягом всіх чотирьох багатоденних постів, а також в Сирну седмицю (Масляну), Великодню седмицю, на Святки - в період від Різдва Христового (7 січня) до Водохреща (19 січня). За благочестивому звичаю не прийнято здійснювати браки в суботу, напередодні дванадесятих, великих і храмових свят, як то

  • Напередодні Стрітення Господнього (14 лютого),
  • Напередодні Благовіщення Пресвятої Богородиці (6 квітня),
  • Напередодні Вознесіння Господнього (39-й день після Великодня),
  • Напередодні Святої Трійці (49-й день після Великодня),
  • День Святої Трійці,
  • переддень і день Усікновення глави Іоанна Предтечі (10 і 11 вересня),
  • Напередодні Різдва пресвятої Богородиці (20 вересня),
  • Напередодні і день Воздвиження Хреста Господнього (26 і 27 вересня),
  • Напередодні Покрови Пресвятої Богородиці (13 жовтня).


У російської Православної Церкви вінчання не здійснюється напередодні щотижневих пісних днів по середах і п'ятницях - тобто повторнік і четвергах.

У деяких губерніях Росії в цей час дівчата збиралися разом прясти льон, а потім ткати 'звичайну' пелену, намагаючись неодмінно закінчити всю роботу в один день. Приготовану полотно перед обіднею на Покров несуть до ікони По-притулку Пресвятої Богородиці, голосячи при цьому; 'Матінка Богородиця! Крій мене скоріше, пішли женишка розумніше! '.
З Покрова дбайливі господарі починають утеплювати будинок на зиму, 'заганяють тепло' - привалюють призьби, конопатят пази мохом або клоччям, промазують рами. Говорили: "Захопи тепла до Покрова. Чини шубу до покрову - то не буде тепла '. Господині, затоплюючи піч в світлиці, засуджують особливі слова: 'Батюшко-Покров, натопиться нашу хату без дров'.
Вважали, що якщо на Покрову витопити піч яблуню, то в будинку всю зиму буде тепло. До Покрови в хаті мили, чистили, прибирали, наводячи порядок. Готувалися частування з плодів нового врожаю, варили мед, брагу.
Покров - останній день збору плодів і грибів: груздів і рижиків. Щоб уберегти дітей від застуди, перед Покровом їх обливали на порозі хати водою крізь решето.
З незапам'ятних часів стало звичаєм домовлятися про терміни робіт і наймів 'від Покрова' і 'до Покрова'. До цього часу закінчувалися всі основні сільськогосподарські роботи і з'ясовувалися види на майбутню довгу зиму. Термін встановлювали від Покрова до Євдокії (14 березня, 1 березня по старому стилю), від Покрови до Егорья, від Покрови до Хрещення. В Покров день у багатьох місцях починалися Покровські ярмарку, торги.
З Покровом пов'язано багато селянських прикмет: Якщо сніг до Покрови впаде - зима не скоро настане; Якщо на Покрову вітер дме зі сходу чи з півночі, то зима буде холодною. Якщо в Покров випав сніг, то і в Дмитрієв день (8 листопада [26 Жовтня.]) Буде неодмінно той же; Покров наголо, то і Катерина (7 дек. [24 листопада]) наголо; Який Покров, така й зима. Якщо журавлі встигли відлетіти до Покрови, зима буде рання і холодна; Якщо білка до Покрови добре вилиняла, то зима буде хороша; Коли білка в Покров чиста, то і осінь буде гарна.

Якщо свято припадати не на середу або п'ятницю - дозволяється будь-яка їжа. В іншому випадку забороняється м'ясна, молочна і яєчна їжа, проте дозволяється риба.


Kulina.ru пропонує приготувати:




Андрій, з трепетом споглядаючи чудове бачення, запитав стояв поряд блаженного Єпіфанія: 'Чи бачиш, брате, Царицю і Пані, що молиться про весь світ?
Бел сніг землю покриває: чи не мене ль, молоду, заміж споряджає?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация