Полярний вихор відсунув весну на місяць

Хто винен в тому, що в цьому році березень на Європейській частині Росії виявився не весняним, а типовим зимовим місяцем? І пов'язано це якось з аномально теплою весною на півдні Сибіру? Вчені припускають, що всю цю "погодну кашу" заварив приполярних стратосферний вихор, який в кінці зими досить сильно наблизився до нашого континенту. Хто винен в тому, що в цьому році березень на Європейській частині Росії виявився не весняним, а типовим зимовим місяцем

Вельми нетипова весна, під час якої в Європейській частині Росії спостерігалися сильні снігопади і прохолодна температура, а в Сибіру - незвичайно тепла погода, знову викликала розмови про те, що клімат Землі остаточно і безповоротно зіпсувався. Одні звинувачують в цьому глобальне потепління (яке, схоже, вже перетворили на усепланетного козла відпущення), інші - катастрофу нафтової платформи в Мексиканській затоці, через яку нібито "зламався" Гольфстрім, треті - інверсію магнітних полюсів Землі. Словом, налякані обивателі знову взялися очікувати чергового кінця світу. Але так чи насправді все страшно? І що кажуть вчені?

Як і слід було очікувати, діячі науки в черговий раз закликають не поспішає з висновками і не піддаватися паніці. Тому що насправді абсолютно нічого страшного не сталося. Дійсно, якщо подивитися на супутникові карти Гольфстріму, які регулярно публікує НАСА на своєму сайті, то можна побачити, що з найпотужнішим теплою течією Атлантики абсолютно нічого не сталося. Що стосується глобального потепління і інверсії магнітних полюсів, то вчені ще раз нагадують, що це дуже тривалі і неквапливі процеси, ефект від яких люди відчують лише через кілька десятків (а то й сотень років). Та й вони, до речі, зовсім не є незворотними.

Крім того, свою роль у загальній паніці зіграло ще й те, що людям властиво швидко про все забувати. Інакше все б помітили, що ніяких особливих аномалій-то і немає, а мова йде про хоч і нерегулярно, але все ж повторюваних явищах. Наприклад, в 1996 і 2003 роках потужні снігопади накривали столицю аж в перших декадах квітня (автор цих рядків пам'ятає, як при такому снігопаді в 1996 році ворону, яка сидить в гнізді на яйцях на дереві, навпаки його балкона, засипало майже з головою, але мужня птах все одно не кинула свій "пост").

Напевно, багато хто вже забув і про те, що така ж тепла весна в Сибіру відзначалася не так давно - в 2012 році. А що стосується низьких температур березня, то тут нам вже взагалі гріх скаржитися - в 1888 і 1917 роках середня температура цього місяця в центральних регіонах Росії була -10,5 градусів! А рекорд за мінімальними березневим температур спостерігався в 1913 році - тоді кілька днів температура не піднімалася вище -32, 4 градусів. Так що куди вже до цього нинішнього березня з його середньою температурою в -3, 8 градусів!

Читайте також: Клімат Землі змінюється. Що робити будемо?

Як бачите, іноді бувало й гірше, тому говорити про якусь аномалії вельми некоректно. Слід пам'ятати про те, що наша Росія - північна країна, розташована недалеко від Арктики. А вона часто підносить такі сюрпризи, не звертаючи увагу на те, яку пору року нині на дворі. До речі, і нинішня нестандартна погода, швидше за все - теж її рук справа. Точніше кажучи, приполярних стратосферного вихору, який, як це випливає з його назви, бушує у верхніх шарах атмосфери прямо над полюсом.

Хоча вперше це явище природи було зафіксовано в 1952 році, вчені до цих пір знають про це вихорі не так-то й багато. Вважається, що він формується і розвивається в міру того, як атмосфера віддає тепло в космос під час довгої полярної ночі на висотах від 30 до 50 кілометрів. І хоча це досить високо, проте даний вихор може впливати на рух повітряних мас в нижніх шарах нашої повітряної оболонки і змінювати цей рух за своєю примхою.

На початку нинішнього століття було помічено, що таке явище, як раптове стратосферну потепління (так називають сильне і раптове підвищення температури в полярній і субполярного стратосфері взимку - іноді на 50 ° і більше, яке триває близько 10 діб) може розбивати цей вихор на дві частини . В середньому це відбувається приблизно раз в два роки, і нинішній 2013 як раз став таким. Що викликає ці потепління - сказати складно, однак вчені регулярно фіксують їх з 1988 року і можуть точно сказати, що це періодичне і цілком нормальне явище. Найчастіше ці потепління відбуваються в лютому, але буває, що вони трапляються і в грудні, і в січні.

Так ось, згідно з даними Національного управління з дослідження океанів і атмосфери США (NOAA), раптове стратосферну потепління в цей році було найсильнішим за останні десять років. Можливо, це було пов'язано з позитивними температурними аномаліями на поверхні океанів і активними фазами сонячного циклу, так як в цьому році Сонце вельми активно. Крім того, спостерігалися значні позитивні температурні аномалії на півночі Індійського і на північному заході Тихого океанів. У підсумку, як і слід було очікувати, стратосферний вихор розколовся на дві частини, які стали відштовхуватися один від одного і сильно змістилися від полюсів до материків.

А далі, як припускають фахівці з Гідрометцентру Росії, відбулося наступне - підступив прямо до Євразії один з вихорів "потягнув" за собою холодне повітря з Арктики. Однак весна вже починалася, і в цей же час з Північний Атлантики на територію нашої країни пішли теплі повітряні маси (які і забезпечили теплий кінець лютого). Але раптово увірвався слідом за "блудним" вихором арктичне повітря відтіснив їх на схід і приніс за собою холодні повітряні маси, які і засипали снігом всю Європейську Росію (та й України не пощадили). Так хиткий стратосферний вихор "скасував" початок весни і ще на місяць продовжив зиму в цих регіонах.

В результаті "вціліли" лише прікавказскіе області та Нижня Волга - туди крижаний подих полюса просто не дісталося. А витіснений тепле повітря, слідуючи звичайному для Євразії шляху західно-східного переносу, виявився прямо в південних областях Сибіру. У підсумку, всупереч будь-якої логіки, там весна настала раніше, ніж в Центральній Росії. Як бачите, ніякого глобального збою тут немає, цілком закономірне, хоча і не зовсім звичайне явище. Однак воно, поза всяким сумнівом, має дуже локальний характер.

Читайте також: Сибірські снігопади заморозили континенти

Але чого ж нам слід очікувати далі? Насправді, як стверджують метеорологи, все страшне вже позаду, оскільки в кінці березня вихор відступив назад до полюса. І жити йому залишилося недовго - до кінця квітня наступає на північ тепло припинить його існування. Правда, всього лише до наступної зими ...

Читайте найцікавіше в рубриці "Наука і техніка"

Хто винен в тому, що в цьому році березень на Європейській частині Росії виявився не весняним, а типовим зимовим місяцем?
І пов'язано це якось з аномально теплою весною на півдні Сибіру?
Але так чи насправді все страшно?
І що кажуть вчені?
Що робити будемо?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация