Поліцейська реформа на «аварійку»: відтік кадрів, розбиті авто і зловживання на тендерах

  1. Порушники в формі: за два роки з вини поліцейських сталося 730 аварій
  2. Ремонт автомобіля в три рази дорожче його вартості
  3. Харківська міліція оплатила повітря
  4. Бракує відеореєстраторів
  5. На впровадження системи відеофіксації потрібен мільярд гривень

10:27 (Оновлено 27.07.2018 о 10:36)

"Моя нова поліція". З таким жаданим назвою в 2015 році в Україні стартувала серйозна реформа, яка повинна була змінити правоохоронну систему, дискредитувала себе вимаганням, хабарництвом і насильством.

Функції міліціонерів перейняли правоохоронці нового європейського зразка - поліцейські: усміхнені, щирі особи в новій формі. Три роки тому вони вперше зачитали слова присяги перед народом України. Обіцяли поважати і охороняти права і свободи людини, честь держави ...

Новий правоохоронний орган створювали буквально з нуля. Нова форма, транспорт, оснащення і, звичайно, нові підходи. На все це за три роки Україна витратила 43 млрд гривень. Підмогою ж нової поліції повинні були стати нові політичні обличчя, чисті діяльністю в системі. Одна з таких - соратниця екс-президента Грузії Міхеїла Саакашвілі Хатія Деканоїдзе.

За президентства Саакашвілі вона керувала адміністрацією Ради безпеки в Грузії, була ректором Академії поліції МВС, а пізніше стала міністром освіти. У 2015 році Кабмін призначив її головою Національної поліції України. Основним завданням Деканоїдзе стала переатестація старих кадрів МВС.

"Я буду чесною і скажу, що нам не вдалося викорінити корупцію в наших органах".

З цими словами Хатія Деканоїдзе подала у відставку через рік після призначення. Ще через рік вже самі поліцейські почали масово писати заяви про звільнення.

Встановлено, що з моменту утворення патрульної поліції з її складу звільнилося 1944 людини (2016 - 421 2017 - 1523), в тому числі за власним бажанням - 1150, за негативними мотивами - 300, з інших причин - 494.

Що ж сталося з такою жаданою реформою? Чому ті, хто присягнув на вірність українському народу і повірив у зміни, йдуть? І на що саме пішли мільярди?

З грудня 2017 року по березень 2018 років Рахункова палата України провела аудит поліцейської реформи. В ході перевірки аудитори в офіційному звіті озвучили реальна кількість розбитих службових автомобілів і кількість міліціонерів, які поновилися на посадах через суд; виявили оплачені, але невиконані роботи і порахували поліцейських, які звільнилися за власним бажанням.

593 міліціонерів, які не пройшли атестацію, поновилися в поліції через суд

Після підписання президентом закону "Про нову поліції" міністр внутрішніх справ Арсен Аваков на своїй сторінці в ФБ заявив, що ніякого автоматичного переходу "з міліції в поліцію" в Україні не буде. Кожен співробітник нової поліції повинен пройти перевірку на відповідність новим вимогам.

- Ніхто не перейде автоматично з міліції в поліцію! Скрізь перехід буде спочатку обумовлений структурними змінами в підрозділах у відповідності зі стратегією реформи. Потім тестування і співбесіду, конкурсні набори - повна переатестація особового складу, - писав міністр.

Переатестація міліціонерів, дійсно, проводилася. "Проваливши" іспит, невдоволенні правоохоронці навіть мітинги під МВС влаштовували. Переатестацію в рядах Нацполіціі не пройшли 5257 співробітників.

Пізніше, як з'ясували аудитори, протягом 2016-2017 років, 593 поліцейських, яких звільнили за результатами атестації - за рішеннями судів, поновилися на посадах. А як бонус за час вимушеного прогулу їм виплачено 16 млн грн.

Порушники в формі: за два роки з вини поліцейських сталося 730 аварій

На другий рік після створення нової поліції кількість ДТП на дорогах України збільшилася з 139 тисяч у 2016 році до 147 тисяч у 2017 році. Кількість ДТП з постраждалими також зросла на 5%. Як показав звіт Рахункової палати, за 2016-2017 роки в Україні відбулося майже 2000 аварій за участю поліцейських автомобілів.

Всього на момент проведення аудиту в патрульної поліції України було 1876 автомобіля, 1196 - нові Toyota Prius. Ці автомобілі протягом 2015-2016 років, поліція отримала від компанії "Сумітомо Корпорейшн" в рамках України-японської угоди за коштами Кіотського протоколу на суму понад 500 млн грн.

Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков і екс-глава нацполіціі Хатія Деканоїдзе на презентації першого поліцейського Mitsubishi Оutlander PHEV

Більше третини з двох тисяч ДТП, а саме - 732, сталися з вини поліцейських. Тобто, через порушення правил дорожнього руху самими правоохоронцями. На початку 2018 року в неробочому стані було більше 300 автомобілів, 100 з яких, балансовою вартістю понад 22 млн грн, відновленню практично не підлягають.

Зате, Міністерство внутрішніх справ у відповідь на офіційний запит "Української правди", повідомив зовсім іншу цифру - пошкоджено всього 35 службових автомобілів, 22 - з яких вже, начебто, відремонтовано.

"07.11.2015 для потреб органів поліції апаратом ПП було придбано 1412 од. Автомобільного транспорту спеціального призначення, з яких автомобілі для перевезення взятих під варту осіб на базі Ford Transit LWB Van Jumbo і Fiat Doblo Maksi XL, мікроавтобуси на базі Ford Transit, автобуси" отаман ", легкові автомобілі на базі Renault Duster, Skoda Rapid Active, а також Mitsubishi Outlander PHEV з гібридною силовою установкою (придбані Державною установою" Центр обслуговування підрозділів Національної поліції України "в 2016 році). з числа зазначеного автотранспорту в процесі експл атацію були пошкоджені 35 од., відремонтовано 22 од. (по відношенню до інших 13 од. тривають ремонтні роботи або ремонт не проводиться до завершення відповідних судових розглядів) ", - йдеться у відповіді на запит.

Називаючи такі скромні цифри, Міністерство внутрішніх справ, ймовірно, лукавить. У звіті Рахункової палати кількість пошкоджених в ДТП службових автомобілів в десятки разів перевищує озвучену міністерством цифру. Є в звіті і "особливі автомобілі", які стали учасниками ДТП по 6, а то і 8 разів. Аудитори навіть номерні знаки таких автомобілів не приховують:

"... Автомобіль д.н.з. одна тисяча п'ятсот тридцять сім, закріплений за управлінням патрульної поліції в р .. Києві, потрапляв в ДТП 8 разів, автомобілі з д.н.з. 0591 і 1012 - 7 разів, автомобілі з Д.Н .з. 1470, 3143 і 3130 - 6 разів ".

Не зовсім правдивою виглядає відповідь МВС ще й на тлі інформації про аварії за участю поліцейських, яка просто переповнила сторінки інтернет-видань.

Наприклад, у Вінниці поліцейські розбили в ДТП черговий Toyota Prius, а в в Закарпатській області поліцейських, які потрапили в ДТП на службовому авто, відсторонили від служби. У Скадовську (Херсонська область) двоє травмовані в результаті зіткнення авто патрульної поліції і карети "швидкої допомоги" , А в столиці зіткнулися автомобіль марки Subaru з поліцейським Toyota Prius.

За інформацією аудиторів, винними в аваріях часто є самі поліцейські. Протягом 2016-2017 років, з їхньої вини сталося аж 730 ДТП. Не кожна з цих аварій стала предметом службового розслідування: по 174 дорожньо-транспортних пригод розслідування взагалі не проводилися.

За інформацією аудиторів, винними в аваріях часто є самі поліцейські

Тобто, існує якась вибірковість. Поки одним патрульним, які потрапили в аварію на службових авто просто виписують догани, від інших Департамент патрульної поліції вимагає компенсувати збитки за службові автомобілі в судовому порядку.

Наприклад, міський суд Вінниці зобов'язав поліцейського компенсувати 150 тисяч, витрачені на ремонт Toyota Prius. Перебуваючи за кермом службового автомобіля під час виконання службових обов'язків, працівник поліції перетнув подвійну суцільну лінію розмітки і зіткнувся з автомобілем Ford Focus.

Вирішити проблему з високою аварійністю, на думку аудиторів, можна, зокрема, запровадивши вимогу до професійних водійським навичкам поліцейських. Адже зараз такі вимоги взагалі не пред'являються:

"Підтвердженням цього є розміщення на сайті управління патрульної поліції в Харківській області вимоги до кандидатів на посаду патрульний поліцейський: вік від 20 до 35 років, наявність водійського посвідчення категорії В або готовність отримати його до початку навчання".

Крім того, аудитори пропонують Нацполіціі ввести механізм відповідальності за пошкодження службових авто.

Ремонт автомобіля в три рази дорожче його вартості

"Кладовище поліцейських автомобілів" - фото з такими підписами час від часу з'являються в мережі Інтернет . На фото - розбиті поліцейські машини. Майже те ж саме, але більш чітко і з конкретними цифрами - в звіті аудиторів .

100 автомобілів розбиті настільки, що практично не підлягають відновленню. Для наочності перевіряючі навіть описують за яких умов відбулася та чи інша ДТП.

Наприклад, інспектор управління патрульної поліції в містах Краматорськ і Слов'янськ "не впорався з керуванням автомобілем і з'їхав в кювет з подальшим перекиданням". За ремонт цього автомобіля заплатили 790 тис. Грн, в три рази дорожче балансової вартості автомобіля. І такі випадки не поодинокі.

Згідно зі звітом Рахункової ремонт розбитих автомобілів часто перевищує їх вартість.

Так, зокрема, балансова вартість 27 поліцейських Toyota Prius склала 5,7 млн ​​грн, а вартість їх ремонту в два рази вище - 10,8 млн грн. Аудитори такий ремонт виправдано називають економічно невигідним.

Харківська міліція оплатила повітря

Не менш серйозна проблема, яку виявили аудитори - неефективне використання бюджетних коштів.

Один з найбільш красномовних випадків Рахункова палата зафіксувала в Харкові. Там у 2017 році Головне управління Нацполіціі області уклало договір з приватним підприємством на послугу з монтажу комп'ютерної мережі.

За документами, які перевірили аудитори Рахункової, фірма встановила мережу. За цю послугу поліція заплатила їй 48 тис. Грн. Але під час перевірки аудитори виявили, що насправді підприємство нічого не встановлювало. Тобто, поліція заплатила 48 тисяч за невиконану послугу. Уже під час аудиту підприємець, ім'я якого Рахункова палата не називає, повернув гроші на рахунок поліції.

Бракує відеореєстраторів

Відеореєстратори або нагрудні камери поліцейських - предмет, навколо якого в останні роки точаться суперечки. Деякі вважають, що фіксуючи всіх без винятку - і тих, хто порушив ПДР і тих, кого зупинили, щоб просто перевірити документи - поліцейські порушують право на приватність.

Зате, саме відео з цих нагрудних камер неодноразово ставало вирішальним в неоднозначних ситуаціях. І у випадках, коли затримані не виконували правомірні вимоги поліцейських і в випадках, коли самі поліцейські перевищували свої повноваження.

Тобто, в обох випадках відео з камери - це доказ для доведення вини кожної зі сторін. Але нагрудними камерами забезпечені далеко не всі поліцейські. Рахункова палата виявила, що деякі підрозділи патрульної поліції забезпечені нагрудними і автомобільними камерами менш ніж наполовину. Для наочності аудитори називають такі цифри:

"В управлінні патрульної поліції в Одеській області з 590 персональних відеореєстраторів 290 потребують ремонту. Отримані управлінням патрульної поліції в Харківській області 80 автомобільних камер не укомплектовані картами пам'яті, через що не задіяні в роботі. І такі приклади не поодинокі".

Чи не краще забезпечені підрозділи патрульної поліції планшетними персональними комп'ютерами, які використовуються для доступу до бази даних автоматизованих робочих місць, отримання інформації, документування фактів тощо.

На впровадження системи відеофіксації потрібен мільярд гривень

Зменшити смертність на дорогах уряд України ще з 2015 року планує зокрема впровадженням системи автоматичної фіксації порушень правил дорожнього руху. На дорогах України вже з'явилися перші камери.

У травні цього року начальник Головного сервісного центру МВС Владислав Криклій заявив, що керівництво уряду поставив завдання запустити систему автоматичної фіксації порушень правил дорожнього руху до кінця 2018 року. Але вистачить Нацполіціі фінансування і готова нормативна база?

Так, камери на дорогах вже дійсно почали з'являтися, але камери - лише перший етап впровадження системи. Далі, фото або відеодоказ порушення правил, зафіксоване камерою, має захищеним каналом зв'язку направлятися до спільного центру обробки даних МВС і Нацполіціі. І тільки після цього повідомлення про штрафи і порушення направляються порушнику.

Але центр обробки даних, за інформацією Рахункової палати, до сих пір не створено. Одна з причин - знову ж недостатність фінансування. Всього на запуск системи, за розрахунками фахівців МВС та Нацполіціі, потрібно понад мільярд гривень.

У звіті аудитори публікують розрахунки правоохоронців. Згідно з ними, тільки на закупівлю і введення в експлуатацію стаціонарних і пересувних комплексів автофіксації на автомобільних дорогах державного значення необхідно понад 640 млн грн.

У той же час, фінансування - не єдина проблема. Нормативна база для роботи системи також не прописана: технічні вимоги до процедур обміну інформацією між базами даних МВС та інших державних органів, зокрема Держприкордонслужби, на час аудиту Рахункової палати були тільки на стадії розробки.

Тому зараз вже встановлені камери на дорогах грають роль, скоріше, опудала на городі. Воно відлякує, але не більше. На цей закид Нацполіція може, звичайно, відповісти - на повноцінну систему не вистачає фінансування. І ця відповідь справедливий. Але так само справедливі і зауваження аудиторів про відсутність вимог до навичок водіння автомобілем для поліцейських і механізму відшкодування пошкоджених в аваріях авто, хитрощів з держзакупівлями і вибіркового покарання поліцейських, винних в аваріях.

Чому ті, хто присягнув на вірність українському народу і повірив у зміни, йдуть?
І на що саме пішли мільярди?
Але вистачить Нацполіціі фінансування і готова нормативна база?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация