Політична карта світу. Державний лад України »mozok.click

Згадайте, що відображає політична карта світу.

Згадайте, що відображає політична карта світу

ЕЛЕМЕНТИ ПОЛІТИЧНОЇ КАРТИ СВІТУ. У 1991 р була проголошена незалежність України, вона стала 176-й незалежною країною в світі за часом появи. Зараз кількість незалежних країн наближається до двох сотень. Разом з іншими політико-територіальними утвореннями вони формують політичну карту світу. У вузькому сенсі політична карта світу - це географічна карта, на якій зображені всі країни, їх кордони і сто

лиці. У переносному сенсі політичною картою називають сукупність явищ і процесів політичного характеру, постійно відбуваються в різних точках планети. Такі події можна щодня відслідковувати, користуючись засобами масової інформації (телебаченням, Інтернетом і ін.).

Основними елементами політичної карти світу є країни і держави. Країна - це частина земної поверхні, заселена постійним населенням і має певну культурно-історичну та суспільно-географічну цілісність. Країна може бути державою (тобто мати державний суверенітет - незалежність) або територією, залежною від іншої держави. Держава - це незалежна країна з політичною владою і певною правовою системою. Держава самостійно (без втручання інших країн) здійснює свою внутрішню і зовнішню політику через систему спеціальних органів і установ. Зовсім країни і території або підкоряються іншим і управляються ними (наприклад, Гібралтар залежимо від Великобританії), або є частиною інших держав, розташованих на значних відстанях від них (Гренландія - країна в Північній Америці, входить до складу Данії, що в Європі). Зовсім країни і території мають широкі права внутрішнього самоврядування, в той же час їх зовнішню політику визначають в основному держави, яким вони підпорядковані.

Зовсім країни і території мають широкі права внутрішнього самоврядування, в той же час їх зовнішню політику визначають в основному держави, яким вони підпорядковані



Нині на політичній карті світу існує 194 держави, які взаємно визнають один одного, і близько 40 залежних країн і територій. У той же час в світі є частково визнані і невизнані держави. Частково визнані держави мають дипломатичні відносини або з багатьма країнами (Косово, Тайвань), або ж зізнаються окремими зацікавленими державами, причетними до їх створення (Північний Кіпр - Туреччиною, Абхазія і Південна Осетія -Росія і декількома її союзниками). Невизнані «держави» - це самопроголошені політико-територіальні утворення, які не визнані жодною державою-членів ООН. Вони виникають шляхом відділення від території держави певної її частини в результаті політичних, національних або релігійних конфліктів, часто за підтримки та безпосередньої участі інших держав. Такі «державні» освіти існують в країнах Африки і Азії. Є вони і в пострадянських країнах, що виникли на території колишнього СРСР, в т. Ч. У кордонів України (Придністровська Молдавська Республіка). На жаль, з початку 2014 р правлячі кола Росії здійснювали неодноразові спроби створити подібні «держави» (так звані народні республіки) і в окремих областях України, а на сході нашої країни вони вдалися до збройної агресії. Росія всупереч нормам міжнародного права окупувала (захопила збройними силами) і відібрала від України Крим. Окуповані території - це ще один елемент політичної карти світу. Такими тривалий час є, зокрема, Палестинські території, окуповані Ізраїлем.

ЕТАПИ ФОРМУВАННЯ ПОЛІТИЧНОМУ КАРТИ СВІТУ.


З часу появи перших держав людства (Шумер, Давній Єгипет) процес формування політичної карти світу налічує понад 5 тисячоліть. У ньому виділяють чотири етапи, відповідні загальноприйнятим поділом історичного часу: стародавні століття (до V ст.), Середні століття (V - XV ст.), Новий час (XVI - початок XX в.), Новітній час (з 1914 р) . Для кожного з них характерні свої особливості розвитку держав і їх кількісного поширення в різних регіонах планети. З нині існуючих держав тільки два були засновані в стародавні часи (Китай і Японія), кілька десятків виникли в період Середньовіччя та Нового часу. Більше 2/3 загальної кількості сучасних держав з'явилося на етапі новітньої історії (табл. 1). Найбільший вплив на формування політичної карти на цьому етапі мали наслідки Першої і Другої світових воєн і розпад Радянського Союзу і соціалістичної системи в кінці ХХ ст.

ДЕРЖАВНИЙ строї і його складові. Державний лад країни - це спосіб організації політичної влади на її території. Його складовими є форми правління і державного устрою.

За формою правління держави світу поділяються на республіки і монархії. У республіці верховні органи влади (законодавчої, виконавчої та судової) обираються в тому чи іншому порядку на певний термін. Главою держави в основному є обраний президент. У наш час республіками є більш 3/4 загальної кількості держав світу. Залежно від розподілу владних повноважень між президентом, парламентом (законодавчою) і урядом (виконавчою владою) республіки можуть бути з президентським, парламентським і змішаним управлінням. У президентській республіці глава держави є одночасно главою виконавчої влади (класичний приклад - США). У парламентській республіці великі повноваження має парламент; він формує уряд, який підзвітний йому (наприклад, Німеччина, Італія, Угорщина, Чехія, Словаччина, Індія). Змішані (президентсько-парламентські чи парламентсько-президентські) форми правління мають Франція, Польща, Росія, Литва, Румунія.

У монархіях вища державна влада повністю або частково зосереджена в руках глави держави - монарха, який в основному успадковує її. Монархій у світі залишилося три десятка. Серед них розрізняють абсолютні монархії, в яких влада правителя необмежена, і обмежені монархії, в яких одночасно діють конституції, працюють парламенти (їх називають відповідно конституційними або парламентськими монархіями). Абсолютні монархії - Об'єднані Арабські Емірати (ОАЕ), королівство Саудівська Аравія, папська держава Ватикан. Дві останні країни є одночасно теократичними монархіями, де політична влада належить духівництву і главам церков. Обмежених монархій багато в Європі (королівства Великобританія, Бельгія, Нідерланди, Швеція, Іспанія), Азії (королівство Таїланд, султанат Малайзія, Японія). До конституційним монархиям іноді відносять колишні колонії Великобританії, де главою держави формально є англійський монарх (Канада, Австралія, Нова Зеландія та ін.).

Розрізняють дві форми державного устрою -унітарную і федеративну. В унітарних державах керівництво здійснюється з одного центру (столиці), діє єдина для всієї території Конституція, існують єдині вищі органи влади і правове поле. Адміністративно-територіальний поділ країни (на області, провінції, департаменти і т. П.) Сприяє реалізації влади на місцях. Унітарними є абсолютна більшість держав світу.

Федерація - це держава, що складається з самоврядних (або автономних) політико (або національно) територіальних утворень - автономних республік, штатів, провінцій, земель. Кожне з них має певні ознаки державності (власну столицю, законодавчі, виконавчі, судові органи і конституцію), проте вони існують в рамках загально системи влади і законодавства. У світі є понад 20 федеративних держав. Найбільше їх в Європі (Швейцарія, Німеччина, Австрія, Бельгія), Північній і Південній Америці (США, Канада, Мексика, Аргентина, Бразилія), Азії (Індія, Малайзія, ОАЕ). Федеративними також є Росія, Австралія.

Федеративними також є Росія, Австралія

ДЕРЖАВНИЙ ЛАД УКРАЇНИ.

ДЕРЖАВНИЙ ЛАД УКРАЇНИ


За формою правління Україна є парламентсько-президентською республікою. Державна влада в країні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу і судову. Вищими їх органами є відповідно Верховна Рада (парламент), уряд і Верховний Суд, які обираються або формуються в установленому законом порядку. Главою держави є Президент, який обирається громадянами України строком на п'ять років. За таким же принципом кожні п'ять років обирають депутатів Верховної Ради і місцевих рад усіх рівнів - від обласного до сільського, які є органами місцевого самоврядування на відповідній території. А вже вони формують виконавчі органи державної влади і самоврядування - уряд, обласні та районні державні адміністрації, виконавчі комітети міських і сільських рад.

За формою державного устрою Україна - унітарна держава, що складається з 27 регіонів: 24 областей, однієї автономної республіки (АР Крим) і двох міст зі спеціальним статусом (Київ і Севастополь). В рамках, закріплених Конституцією України і відповідними законами, АР Крим має певну самостійність у вирішенні питань соціально-економічного та культурного розвитку і охорони природи. Таким чином, Україна насправді є умовно унітарною державою.

Запам'ятайте

Основними елементами політичної карти світу є країни і держави; держава - це незалежна країна з політичною владою і певною правовою системою, яка самостійно здійснює свою внутрішню і зовнішню політику.

Основними складовими державного ладу є форми правління (республіка чи монархія) і державного устрою (унітарна чи федеративна).

Україна - парламентсько-президентська республіка за формою правління і умовно унітарну державу за формою державного устрою.

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ

1. Наведіть приклади держав, які з'явилися на політичній карті світу протягом останніх десятиліть. Покажіть їх на карті.

2. Доведіть, що рисою політичної карти світу є її мінливість.

3. Вкажіть причину виникнення окупованих територій в Україні.

4. Чим республіка як форма правління відрізняється від монархії?

5. Розкажіть про особливості державного ладу в Україні.

6 *. Подумайте, чи може будь-яка країна вважатися державою і є чи будь-яка держава країною? Відповідь обґрунтуйте.

Це матеріал підручника Географія 8 клас Бойко


4. Чим республіка як форма правління відрізняється від монархії?
Подумайте, чи може будь-яка країна вважатися державою і є чи будь-яка держава країною?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация