Політичний режим: поняття, види і форми

  1. Поняття політичного режиму
  2. Тоталітарний режим: ознаки
  3. Авторитарний режим: ознаки
  4. Демократичний режим: ознаки

Поняття політичного режиму   У минулому пості про структуру державної влади, ми з Вами розібралися в тому, що політичний режим - входить в якості влади і його не можна плутати ні з формами влади ні з типом державно-територіального устрою

Поняття політичного режиму

У минулому пості про структуру державної влади, ми з Вами розібралися в тому, що політичний режим - входить в якості влади і його не можна плутати ні з формами влади ні з типом державно-територіального устрою! Що ж таке політичний режим?

Політичний режим - це сукупність засобів і методів здійснення державної влади. Простіше кажучи е то режим функціонування влади: як вона реалізується? Жорстко, м'яко або комбінує м'якість і жорсткість! Увага! Я тут пишу нормальною людською мовою, а не словами з підручника навчених наукою професорів.

В курсі Суспільствознавство ми виділяємо всього три державних політичних режиму. У сучасній політології їх п'ять. Ми тут розберемо тільки три - так як цей сайт орієнтований на абітурієнтів - випускників шкіл.

Сьогодні модно ділити види політичних режимів на демократичні та недемократичні. Критерій класифікації - розвиненість демократичних інститутів. Демократичні режими - це власне і є демократичний режим: поліархія і супутні.

Тоталітарний режим: ознаки

Серед недемократичних режимів виділяють - тоталітарний. Сама назва «тоталітарний» походить від латинського слова «totalis», що в перекладі означає «повний», «загальний», «всеосяжний». Вперше, якщо моя пам'ять мені ні з ким не змінює, термін «тоталітаризм» був введений в науковий обіг газетою New York Times в 1923 році, коли висвітлювала події в тогочасній Італії: до влади прийшов Беніто Мусолліні зі своєю фашистською партією.

Однак теорія тоталітаризму махровим цвітом розцвіла відразу після Другої Світової Війни в контексті вже війни Холодної. Автори тоталітаризму: Ханна Арендт, Збігнєв Бжезинський і Карл Фрідріх. Це звичайно не всі, а лише найвідоміші. Що ж входить в поняття тоталітарного державного політичного режиму? Відповідь: всього п'ять ознак, які треба обов'язково знати.

Ханна Арендт

1. Одна масова партія. Решта партій знаходяться поза законом - вони нелегальні! Наприклад в Італії була одна законна партія - фашистів, в Німеччині націонал-соціалістична партія Німеччини, в СРСР - партія РКП (б) пр.

2. Одна масова ідеологія. Ідеологія - це сукупність ідей про побудову суспільства. Ідеологія пояснює, що було в минулому, що є зараз, і що буде в майбутньому, до чого йде суспільство і держава? В Італії був фашизм , В Німеччині - нацизм, в СРСР - марксизм-ленінізм та ін.

3. Апарат репресій. Ну що тут скажеш? Насильство при цьому режимі - норма життя. Взагалі, наприклад Адольф Гітлер був, мабуть, найчеснішим політиком за всю історію людства. Чому? У своїй книзі «Моя війна», він каже, що коли він прийде до влади - буде війна - так і сталося. Що коли він прийде до влади - знищить всіх євреїв - так фактично і було.

За своєю чесності Гітлер переплюнув всіх! Чому в Німеччині - погані дороги, бідність, казнокрадство? Тому що, на думку Гітлера, був винен єврейський народ. Отже, на думку Гітлера, його треба було знищити, щоб вирішити проблеми всередині Німеччини. В СРСР - ворог був всередині - це шпигун, зрадник і ін. Апарат репресій - це нормальний елемент тоталітарного режиму.

Апарат репресій - це нормальний елемент тоталітарного режиму

Збігнєв Бжезинський

4. Загальний, тотальний контроль за всіма сферами життя суспільства. Тут зрозуміло: загальне доносительство, контроль держави за всіма ЗМІ, творчими спілками та ін.

5. Культ особистості - тобто віра в непогрішність вождя: Сталіна, фюрера, дуче. Вождь непогрішний, у всіх гріхах винні вороги!

Ось такі ознаки у тоталітарного режиму. Їх треба знати, оскільки вони зустрічаються в тестах ЗНО з суспільствознавства.

Авторитарний режим: ознаки

Другий політичний режим - авторитарний. Він, звичайно, поза сумнівом, більш м'якше. Ось його ознаки:

1. Влада належить одній людині - або групі осіб, і ця влада ніким і нічим не обмежена: ні конституцією, ні парламентом. Наприклад в Російській Імперії цар до 17 жовтня 1905 року формально мав всю повноту влади, в Росії була абсолютна монархія. Однак не варто обмежуватися тільки нею. При цьому режимі може бути і диктатура.

2. Всі органи влади заміщуються шляхом кооптації: тобто призначаються «зверху».

3. Державна влада особливо не втручається у інші сфери життя суспільства, але не пускає ніякі сили в політику. Ось наприклад візьмемо той же царизм. Був такий великий російський поет А.С. Пушкін. Поки писав там про свою няню - жив собі спокійно. А ось записав про декабристів - і почалося: посилання та інші принади. А чому? Сунувся в політику!

4. Державна влада спирається на армію і бюрократичний апарат.

Такі коротко ознаки авторитарного політичного режиму.

Демократичний режим: ознаки

Поняття політичного режиму в курсі суспільствознавства також включає останній - демократичний режим. Термін «демократія» походить від двох грецьких слів: «демос» - що означає «народ» і «кратос» - що означає владу. Так що буквальним переклад слова «демократія» буде «влада народу». Ознаки демократичного режиму функціонування державної влади наступні:

1. Всі державні органи виборні, тобто обираються народом. Взяти хоча б Англію - так Монархія, АЛЕ парламентська! Тобто британці вибирають, яка партія буде превалювати (переважати) в парламенті, далі парламент затверджує Прем'єр-міністра, який і керує країною на термін повноважень обраного парламенту. Демократія може бути при монархії ..., але тільки при обмеженій (парламентом або конституцією). Також як може бути тоталітаризм з республіканською формою влади - наприклад, Радянський Союз.

2. Є гарантія прав і свобод особистості. Тобто існує якась межа, за яку державна влада не може переступити - це особистість громадянина. Звичайно все це дуже відносно. Наприклад, сідайте Ви з США в таксі, а там на таксі попереджувальний напис, що Вас будуть знімати камери всередині - хіба мало чого ви задумали! Уявляєте! Не хочеш - не сідай - йди пішкарусом!

3. У державному управлінні переважає принцип поділу влади, про який ми з Вами говорили в пості про лібералізм . До речі автором цього принципу, якщо що, був Джон Локк і Шарль-Луї Монтеск'є та інші французькі просвітителі. Це треба пам'ятати;).

Ось такі існують політичні режими, друзі. Їх ні в якому разі не можна плутати з формами влади і типами державного устрою. Ні в якому разі! Це азбука!

Що ж таке політичний режим?
Простіше кажучи е то режим функціонування влади: як вона реалізується?
Що ж входить в поняття тоталітарного державного політичного режиму?
Ідеологія пояснює, що було в минулому, що є зараз, і що буде в майбутньому, до чого йде суспільство і держава?
Ну що тут скажеш?
Чому?
Чому в Німеччині - погані дороги, бідність, казнокрадство?
А чому?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация