Половина населення Великобританії - атеїсти

Такі дані наводить огляд, опублікований в TheGardian, передає Седмиця.

Такі дані наводить огляд, опублікований в TheGardian, передає Седмиця

Науковий звіт під назвою «невіруючих населення Британії» був підготовлений Стефеном Буллівантом (Stephen Bullivant), професором теології і соціології релігії університету Святої Марії в Твікенхеме. У його звіті, зокрема, зазначається, що найвищою релігійністю в даний час відрізняється населення основного Лондона - але тільки через те, що тут висока частка мусульманських громад та інших іммігрантів. А найменшою релігійністю відрізняються жителі південного сходу Англії, Шотландії та Уельсу, при цьому серед нинішніх невіруючих переважають молоді білі чоловіки зі зростаючою часткою представників робітничого класу.

«Поступове зростання безвір'я можна вважати характерною рисою історії віри на Британських островах приблизно за останні півстоліття», - каже професор в свій вступ до звіту. У ньому також зазначається, зокрема, що спостерігається довгий спад християнської віри, хоча останні цифри начебто говорять про те, що дно в цьому падінні вже досягнуто, і намітився деякий ріст.

Люди, відрито визнають себе невіруючими - а їх у нинішній соціології все частіше називають «nones» або «нічиї», на сьогодні складають 48,6% населення Британії, при цьому на частку англіканців доводиться 17.1%, католики становлять 8.7%, християни всіх деномінацій 17.2% , і представнику інших релігій 8.4% населення островів. За період з 1983 по 2015 рік, частка християн в населенні Британії скоротилася з 55% до 43%, в той час як чисельність послідовників нехристиянських релігій - в основному це мусульмани і індуїсти - зросла вчетверо. Професор Буллівант особливо відзначає швидке зростання категорії так званих «відмовників», тобто людей, вихованих в релігійній традиції, але згодом відмовилися від своєї релігії; при цьому 60% відмовників виросли в християнському середовищі - в основному в лоні Англіканської і Католицької церкви.

Нехристиянські релігії демонструють вищі цифри утримання віруючих в лоні церкви - оскільки лише 2% загальної чисельності нинішніх британських «відмовників» колись належали до нехристиянських віровчень. У звіті наводяться такі цифри: серед іудеїв частка відмовників 14%; серед мусульман і сикхів 10%; а серед індуїстів лише 6%. Картина різко відрізняється для людей, вихованих поза віри - 92% з них продовжують залишатися невіруючими і в дорослому віці. І немає нічого дивного в тому, що частки тих невіруючих, які все ж звернулися до віри, досить невисокі: лише 3% «невіруючих з колиски» стали послідовниками Англіканської церкви; менше 0.5% з них стали католиками; 2% нині належать до інших християнських деномінацій; і 2% звернулися в нехристиянську віру.

«Якщо розглядати ці тенденції в довгостроковій перспективі, то частка невіруючих в населенні країни постійно зростала протягом усього розглянутого періоду, - йдеться в звіті. - А 2009 року чисельність невіруючих вперше перевершила чисельність християн в цілому. І ця тенденція з тих пір зберігається, хоча 2011 став винятком, коли це зростання трохи сповільнився. У 2009 і 2013 роках невіруючих серед британців було більше, ніж віруючих ».

Проте, в своєму інтерв'ю виданню Observer професор Буллівант вказав, що «зростання чисельності невіруючих, по всій видимості, сьогодні призупинився». Після деякого спаду за останні роки, частка невіруючих, по всій видимості, стабілізувалася. «Молодь в своїй масі схильна до безвір'я, і ​​тому, здавалося б, тенденція зростання безвір'я повинна утримуватися - але насправді, ми цього не спостерігаємо, - говорить професор. - Частково ця стабілізація пояснюється постійним зростанням чисельності нехристиянських віруючих, а й спад чисельності християн при цьому кілька призупинився. Після багаторічної втрати нестійких у вірі людей, основні християнські громади, як нам представляється, тепер згуртувалися і зміцнилися ».

Католицька церква, за його словами, зберігає «досить тверді позиції», що частково пояснюється високими цифрами імміграції з країн з давніми католицькими традиціями. Процес імміграції також зробив свій вплив на регіональні варіації в співвідношеннях різних вір, і особливо це відбилося на релігійному «мікрокліматі» основного Лондона. В даний час, за підрахунками професора Булліванта, «християни без вказівки конфесій» складають 14% населення Лондона без передмість, за ними слідують мусульмани - їх частка досягає 13%; на частку католиків припадає 12%; на частку індуїстів - 8%; і послідовники Англіканської церкви складають 7.8%.

На південному сході Англії проживає найбільше невіруючих - 58% населення; потім йде Уельс з 56% і Шотландія з 55% невіруючого населення. Слід зазначити, що серед невіруючих переважають чоловіки: співвідношення статей в цьому середовищі 55:45 на їхню користь. Серед тих, хто відкидає організованих форм релігії, переважає молодь, і при цьому «частка білих серед невіруючих в цілому вище, ніж середня цифра по Британії», говориться в звіті.

Професор Буллівант також відзначає явне зрушення в пропорції поколінь, освіченості і релігійної приналежності населення островів. Серед літніх невіруючих висока частка людей з високою освітою. Але серед більш молодих невіруючих рівень освіченості тим нижче, чим молодша та чи інша вікова група. Так, частки власників дипломів серед невіруючих найнижче для вікових груп 25-34 та 35-44 років. При цьому слід зазначити, що частка випускників вищих навчальних закладів найвище серед католиків і деяких нехристиянських релігій. «Раніше люди середнього класу вступали до університету, і там нерідко відмовлялися від віри своїх батьків, - зазначає професор Буллівант. - А в міру того, як в суспільстві все більше поширювалася мода на безвір'я, все більше людей робітничого класу стали відносити себе до невіруючих - ось так ми і прийшли до нинішньої ситуації ».

Слід зазначити, що, хоча безвір'я має тенденцію до наростання в країнах західної Європи та північної Америки, в інших частинах світу відзначається зростання релігійності - і місцями вельми бурхливий. Очікується, що іслам може стати найбільшою релігією світу до 2075 року, але при цьому відзначається також стрімке зростання християнства в північній Африці, Латинській Америці та Китаї.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация