Полтава-Південна

  1. Станція в роки Великої Вітчизняної війни [ правити | правити код ]
  2. Рух пасажирських поїздів (2016-2017 р) [ правити | правити код ]

Станція Полтава-Південна
Полтава-Південна

Полтава - Люботин
Полтава - Ромодан
Полтава - Кременчук
Полтава - Красноград

Південна залізниця Південна залізниця

Відділення ж. д. Полтавська дирекція оператор Українська залізниця дата відкриття 15 червня +1871 Колишні назви Полтава Кількість платформ 4 Кількість шляхів ок. 60 Тип платформ 1 берегова,
3 острівних Форма платформ пряма Архітектори Е. Лимар Вихід до Полтава
пл. Слави, 1 Розташування Полтава Пересадка на

А. 50, 51, 52

Тб. 1, 2, 4, 6

МТ. 32, 40, 49, 54, 60 Відстань до Люботина 116 км Відстань до Ромодана 131 км Відстань до Кременчука 119 км Відстань до Краснограда 81 км Код станції 044870 Код в АСУЖТ 448709 Код в « Експрес-3 »2204590 МТ Полтава-Південна
Полтава-Південна на Вікісховища

Полтава-Південна ( укр. Полтава-Південна) - вузлова залізнична станція і пасажирський вокзал Полтавської дирекції Південної залізниці , Вузол чотирьох напрямків (на Люботин , Ромодан , Кременчук і Красноград ), За 116 км від ст. Люботин, за 131 км від ст. Ромодан [1] . Знаходиться в Подільському районі міста Полтава .

У другій половині XIX ст. в Російській імперії ведеться інтенсивне будівництво нових залізничних ліній, що пов'язують центральні губернії держави з портами, в першу чергу на Балтійському, Чорному і Азовському морях. У 1864 році прийнято рішення уряду про будівництво однієї з таких ліній, що отримала назву Харківсько-Миколаївської залізниці. Ця дорога повинна була з'єднати порти Одеси, Миколаєва та Херсона з Харковом через Кременчук і Полтаву [2] .

1 серпня 1870 року було відкрито рух поїздів на ділянці Кременчук - Полтава довжиною 110 верст. Це була перша залізниця в Полтавській губернії. А з 15 червня 1871 р поїзда пішли по лінії Полтава - Харків (132 версти). Так було покладено початок станції Полтава Харківсько-Миколаївської залізниці , Яка нині відома нам як Полтава-Південна.

до 1880 р на станції діяло тимчасова будівля пасажирського вокзалу, а в 1880 р побудовано капітальне. Поруч споруджені паровозоремонтні майстерні (1871 р нині Полтавський тепловозоремонтний завод ) І паровозне депо (нині локомотивне депо Полтава ). На лінії спочатку експлуатувалися паровози серії Б.

За клопотанням відомства і землевласників Полтавської губернії на підставі рішення Державної ради від 5 червня 1895 р була дозволена до будівництва як під'їзну колію перша частина лінії Полтава - Лозова (Полтава - Карлівка, 44 версти і Карлівка - Константиноград (Красноград), 32 версти) і друга частина (Константиноград - Лозова, 89 верст). Ця ділянка будувався як лінія транзитного значення, остаточно він побудований до 1901 році, а регулярний рух поїздів почалося тут в 1903 році.

Залізничники Полтавського вузла взяли участь у Всеросійській страйку 1 905 року. 9 грудня 1905 на ст. Полтава-Південна припинили роботу всі майстерні, виведено з ладу кілька паровозів. Страйковий комітет зняв з посад начальників станцій і майстерень, призначив нових з числа робітників і службовців. Роззброєні жандарми на ст. Полтава-Південна, створена залізнична міліція з робітників. Членами комітету С. Козюрою, Г. покірно і П. Жарко був захоплений залізничний телеграф. Цей виступ, як і інші, було придушене владою [3] .

Важкі роки революції і громадянської війни не обійшли стороною і Полтаву. До кінця 1919 р на дорозі майже не залишилося старих висококваліфікованих працівників. Дорога втратила майже всього свого рухомого складу. У 20-і рр. зруйнована інфраструктура відновлюється, налагоджується робота залізниць. В 1928 р на площі перед вокзалом був побудований Будинок культури залізничників.

В результаті реформ на залізничному транспорті 1 лютого 1934 р утворена Південна залізниця. Центром одного з її відділень стала станція Полтава-Південна.

В 1937 р перебудовано будівлю пасажирського вокзалу станції.

Станція в роки Великої Вітчизняної війни [ правити | правити код ]

При настанні німецько-фашистських заватчіков на Україну в 1941 р вокзал і інші об'єкти станції Полтава-Південна були зруйновані. Почалися важкі роки німецької окупації Полтави.

23 вересня 1943 року місто було звільнене радянськими військами. Вокзал і станційний комплекс підлягали відновленню.

Відновлювальні роботи на станції і будівництво вокзалу почалися відразу після визволення міста. Ці роботи очолював начальник Управління відновлювальних робіт Південна залізниця Герой Соціалістичної Праці М. Л. Бондаренко . Під його керівництвом в 1947 р за проектом архітектора Е. Лимаря було побудовано нову будівлю вокзалу. Воно стало краще і зручніше довоєнного. Зовнішній вигляд вокзального будівлі залишився незмінним до наших днів.

Загальна площа приміщень вокзалу - 3817 кв. м., він розрахований на 200-250 пасажирів.

В 1975 р з ініціативи начальника вокзалу Л. Мехедько і чергового по вокзалу Г. Маслака налагоджені автоматичні камери схову.

У післявоєнні роки відбувається динамічний розвиток залізничного транспорту. Прискорюється оборот вагона як головний показник роботи доргі. Високо відзначено роботу станції Полтава-Південна, зокрема, поїзного диспетчера Полтавського відділення Південної залізниці А. Піддубного і маневрового диспетчера С. Пономарьова. На лінії експлуатуються нові локомотиви: магістральні тепловози ТЕ3, пасажирські ТЕП60 і маневрові тгм3 , Дизель-поїзди ДР1П . Оновлюється парк пасажирських і вантажних вагонів, вводиться електрична централізація стрілок і сигналів, автоблокування. У 70-80 рр. тепловози ТЕ3 замінюються більш потужними 2ТЕ116 , На маневрах трудяться тепловози ЧМЕ3, в пасажирському русі - ТЕП70 , А в приміському використовуються дизель-поїзда ДР1А .

Транзитні вантажі за даними 1981 р становили 75-80% вантажообігу. У структурі перевезених вантажів - донецьке вугілля, залізна руда, нафта, будматеріали, кокс, деревина, зерно, цукрові буряки.

В 2000 році проведена реконструкція вокзального комплексу. Відремонтовано пасажирське будівля, квиткові каси, пасажирські платформи, в будівлі вокзалу відкритий сервіс-центр, кімнати матері і дитини. При реконструкції квиткові каси перенесені з окремої будівлі в один із залів вокзалу.

В 2002 році відбувся пуск електрифікованої ділянки Сагайдак - Полтава-Київська .

На станції Полтава-Київська стали виконувати зміну локомотивів. У зв'язку з цим частину пасажирських поїздів пішла в обхід станції Полтава-Південна. Незважаючи на це, станція залишається лідером по приміських перевезеннях на Полтавському вузлі.

В 2006 - 2008 рр. проводились роботи по електрифікації станції. В цей же час виконувалася реконструкція колійного і станційного господарства. Зокрема, в сортувальному парку демонтовано п'ять шляхів, а в Пасажирському розібрані будівлі складських приміщень. 29-й шлях Ромодановського парку став тупиковим, а пісочний бункери для екіпіровки тепловозів в північній горловині станції демонтовані. Колишні пости 334 км і 335 км увійшли до складу, відповідно, станцій Вакуленці і Полтава-Південна.

У 2006 році на станції змонтовано пересувна тягова підстанція, а через рік споруджена і запущена в експлуатацію стаціонарна (ЕЧЕ-12). В результаті реконструкції станції зазнала змін нумерація шляхів, стрілок і сигналів.

В ніч з 18 на 19 серпня 2008 р в змонтовану контактну мережу вперше було подано напругу, а 21 серпня відбулося урочисте відкриття електрифікації станції. Були електрифіковані шляху локомотивного і моторвагонного депо, створено підрозділ з обслуговування та ремонту контактної мережі (ЕЧК-11). З станції почали відправлятися електропоїзди на гребінку і огульці . На електротязі до Полтави-Південної пішли пасажирські та вантажні поїзди з Києва та Харкова. На станції стала проводитися зміна локомотивів.

На станції Полтава-Південна знаходиться управління Полтавської дирекції залізничних перевезень (ДН-4), пасажирський вокзал 1-го класу, локомотивне депо (ТЧ-5), моторвагонне депо (РПЧ-2), вантажне вагонне депо (ВЧД-9), дистанція колії (ПЧ-11), дистанція сигналізації та зв'язку (ШЧ-6), Полтавське (БМЕУ-6) і Південне ( БМЕУ-685) будівельно-монтажні експлуатаційні управління, дистанція електропостачання (ЕЧ-4), пасажирський вагонна дільниця (ВЧ-4), відновний поїзд (ВП-5), відділ поліції, міжрайонна транспортна прокуратура, відділення «Експрес-Банку», клінічна лікарня станції Полтава-Південна. Під'їзні шляхи з'єднують станцію з декількома промисловими підприємствами, серед яких Полтавський тепловозоремонтний завод , ВАТ «Полтаватрансбуд», ВАТ «Полтавський комбінат хлібопродуктів», хлібозавод та інші.

Станція Полтава-Південна складається з шести парків: Пасажирського, сортувальних, Ромодановського, Люботинського, ВОРСКЛЯНСЬКЕ і Предгорочного. До станції примикають трехпутний перегін Полтава-Південна - Вакуленці (два шляхи на Харків і один на Гребінку), а також двоколійних перегони Полтава-Південна - Мала Перещепинська (на Кременчук) і Полтава-Південна - пост 8 км (на Лозову).

Колії станції орієнтовані в напрямку північ - південь. Загальна кількість шляхів - близько 60, не рахуючи тракційних і під'їзних.

Локомотивне та моторвагонне депо знаходяться в північній частині станції.

Станція електрифікована на змінному струмі. Розгорнута довжина контактної підвіски складає близько 71 км. На станції застосовується автоматичне блокування і диспетчерської централізація стрілок і сигналів з мікропроцесорним набором маршруту.

Станція має електрифіковану (з 2013 р) сортувальну гірку. Пост ЕЦ розміщений в районі Південної горловини сортувального парку.

Освітлення станції забезпечується як за допомогою прожекторних щогл, так і світильників, встановлених на жорстких поперечинах контактної мережі.

На станції чотири низьких пасажирських платформи. Пішохідний міст не забезпечує вихід ні на одну з них - він грає роль переходу з вокзалу в вагонне депо.

В межах сортувальному парку є ще один пішохідний міст, автомобільні переїзди і пішохідні переходи, що забезпечують вихід в мікрорайони Лісок, Новостроеніе і Дублянщина, що складаються переважно з одноповерхових будинків.

У будівлі вокзалу є квиткові каси, зал очікування, кімнати відпочинку, сервіс-центр, перукарня, кафе і магазин. В цьому ж будинку розміщується контора станції і товарна контора.

Раніше в центральному залі вокзалу було 33-е відділення зв'язку, станом на 2011 рік воно закрите, при цьому поруч з вокзалом на вул. Сакко знаходиться 30-е відділення зв'язку (станом на 2015 року також закрито). На станції є багажне відділення, платний і безкоштовний туалети.

Вокзал має вихід на площу Слави, вулиці Гайового і Вокзальну.

На пл. Слави знаходяться Будинок науки і техніки Полтавської дирекції залізничних перевезень і Полтавський технікум транспортного будівництва (автодорожнього профілю).

Південний вокзал є кінцевою зупинкою багатьох маршрутів тролейбусів, автобусів і маршрутних таксі.

Біля вокзалу знаходяться продуктовий і речовий ринки.

В кінці 2013 року проведено капітальний ремонт будівлі квиткових кас, де встановлена ​​турнікетна система, є зал очікування і довідкове бюро.

Рух пасажирських поїздів (2016-2017 р) [ правити | правити код ]

Станом на 2016 рік через станцію проходять пасажирські поїзди у всіх чотирьох напрямках: Харківському, Київському, Кременчуцькому та Лозівському

№ поїздаМаршрут руху

126Л Київ-Костянтинівка 126О Костянтинівка - Київ 272Ш Одеса - Харків 783О Полтава- Дніпро 781О Полтава - Київ 375Ш Херсон - Харків 785К Харків - Київ 112л Львів - Харків 112л Львів - Кременчук 637О Полтава - Кременчук 091О Харків - Кременчук 091Й Москва - Кременчук 092П Кременчук - Москва 092П Кременчук - Харків 092П Кременчук-Львів 111О Харків - Львів 786К Київ - Харків 059Д Харків - Одеса 375О Харків - Херсон 782О Київ - Полтава

Зі станції Полтава-Південна відправляються приміські поїзди до наступних станцій:

  • в харківському напрямі: Огульці, Коломак, Водяна (Харківська область);
  • в київському напрямку: Гребінка, Ромодан (Полтавська область);
  • в кременчуцькому напрямку: Кременчук, Кобеляки (Полтавська область);
  • в лозівському напрямку: Лозова (Харківська область).

На приміських маршрутах працюють електропоїзди ЕР9М , епл9т і дизель-поїзда ДР1А .

На станції Полтава-Південна виробляються такі комерційні операції:

  • продаж квитків на всі пасажирські поїзди, прийому та видачі багажу;
  • прийом і видача вагонних відправок вантажів, що допускаються до зберігання на відкритих майданчиках станцій;
  • прийом і видача дрібних відправок вантажів, які потребують зберігання в критих складах станцій;
  • прийом і видача вантажів вагонними і дрібними відправками, що завантажуються цілими вагонами, тільки на під'їзних шляхах і місцях незагального користування;
  • прийом і видача вагонних відправок вантажів, які потребують зберігання в критих складах станцій.

Полтава-Київська

  1. Схема залізниць України. К. 2010
  2. Історія залізничного транспорту Росії. Т. I: 1836-1917 рр.
  3. Романенко Ю. І., Харенко М. П. Погляд крізь роки / Південна залізниця за 130 років. Харків, 1999
  • Схема залізниць України. К., 2010 року.
  • Полтавщина: Енциклопедичний довідник. За ред. А. В. Кудрицького. К., 1992.
  • Романенко Ю. І., Харенко М. П. Погляд крізь роки / Південна залізниця за 130 років. - Харків: Прапор, 1999. - 288 с. - 5000 екз. - ISBN 5-7766-0761-2 .
  • Історія залізничного транспорту Росії. Т. I: 1836-1917 рр. - СПб. : АТ «Іван Федоров», 1999. - 336 с. - 15 000 прим. - ISBN 5-85952-005-0 .

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация