Полювання на танки: як радянські рушниці зупинили нацистську бронетехніку

  1. Танки вирішують все
  2. зупинити наступ
  3. безвідмовні рушниці

Результат Великої Вітчизняної війни в чималому ступені вирішили радянські конструктори. Розроблений ними зброя відрізнялася простотою, невибагливістю і надійністю. У 1941 році за 22 дня були створені протитанкові рушниці систем Дегтярьова і Симонова. Протягом двох років ці рушниці залишалися найефективнішим засобом проти нацистської бронетехніки. RT розповідає про історію їх створення і щодо свого внеску в Перемогу.

Танки вирішують все

Кардинальна відмінність Другої світової війни від Першої світової полягало в багаторазовому підвищенні ролі бронетехніки. Успіх на поле бою головним чином забезпечували потужні рухливі з'єднання.

Також по темі

Результат Великої Вітчизняної війни в чималому ступені вирішили радянські конструктори Велика перемога над планом «Барбаросса»: 75 років закінчення битви за Москву

У радянській історіографії поширена думка, що корінний перелом у Великій Вітчизняній війні (і у Другій світовій ...

До 1941 року для потреб Робітничо-селянської Червоної Армії (РСЧА) було випущено кілька тисяч танків, включаючи сотні Т-34. Однак радянські війська не мали достатній досвід застосування танків. Крім того, країна не встигла створити повноцінну індустрію технічного обслуговування танкових з'єднань. Як наслідок, рівень підготовки радянських танкістів був гірше, ніж німецьких.

Влітку 1941 року нацисти домоглися переваги над РККА за кількістю танків та іншої бронетехніки. На окремих ділянках фронту просування танкових військ вермахту зупиняла тільки нестача паливно-мастильних матеріалів.

З об'єктивних причин протягом декількох місяців Радянський Союз не міг налагодити виробництво нових танків і ремонт постраждалої бронетехніки. Тому в початку липня 1941 року Сталін поставив завдання створити просте і ефективне зброю зі знищення бронетанкової техніки нацистів.

На момент початку війни проходило повторні випробування протитанкову рушницю (ПТР) Миколи Рукавишникова під крупнокаліберний патрон 14,5 мм.

Фахівці Народного комісаріату оборони СРСР визнали, що рушниця перевершує закордонні аналоги. Однак експерти констатували, що складність конструкції ПТР Рукавишникова не дозволяє налагодити його швидке і масове виробництво в умовах війни.

Країні терміново були потрібні більш прості знаряддя під патрон 14,5 мм. За 22 дня з цим завданням впоралися два геніальних радянських конструктора - Василь Дегтярьов і Сергій Симонов. У серпні 1941 року вони представили дослідні зразки, які незабаром були прийняті на озброєння і запущені в серійне виробництво.

Обидва рушниці відрізнялися надзвичайною простотою в експлуатації. Бійці освоювали зброю протягом кількох годин. Протитанкову рушницю Дегтярьова (ПТРД) відрізнялося ще й конструктивною простотою - його виготовляли на звичайних токарних верстатах.

зупинити наступ

Однозарядне ПТРД пробивало броню на відстані до 500 м. Радянські солдати використовували рушницю для ураження танків, бронемашин, дзотів і навіть низколетящих літаків.

Всупереч розхожій думці, в 1941-1942 роках у нацистів не було тяжелобронированним танків. Знамениті німецькі «Тигр» і «Пантера», проти яких були марні радянські протитанкові рушниці, з'явилися на Східному фронті тільки в 1943 році.

Свою ефективність ПТРД довело в битві під Москвою, де стрілецькі частини РККА зійшлися в нерівній сутичці з передовими бронетанкововими частинами вермахту. Відомо, що рушниці Дегтярьова використовувала легендарна 8-а гвардійська стрілецька дивізія Івана Панфілова, яка здійснила безсмертний подвиг в жовтні-листопаді 1941 року на Волоколамському напрямку.

Величезну роль ПТРД зіграло в стримуванні нацистського настання в 1942 році, коли піхотинці РККА отримали 184 тис. Рушниць - в 11 разів більше, ніж в 1941-му. Радянської армії вдалося стабілізувати фронт, завдавши великих втрат ударним угрупованням противника.

У 1943 році РККА досягла переваги практично за всіма показниками, в тому числі по бронетанкову техніку, і перейшла в великомасштабний наступ.

До 1944 року потреба в масовому використанні ПТРД пропала, і в грудні його виробництво було припинено.

У своїх рапортах і мемуарах нацистські воєначальники відзначали, що ПТРД доставили їх військам безліч неприємностей. Червоноармійці цілилися в ходову частину, боєкомплект, борта і корму. Одним пострілом зупинити танк не вдавалося, проте потрапляння було практично стовідсотковим.

Іноді в російських ЗМІ можна зустріти порівняння ПТРД зі снайперською гвинтівкою. В реальності стрілянина по танкам велася з відстані 100-200 м, приціл складався зі звичайного кронштейна, цілини з прорізом і пружин. Розрахунок рушниці - стрілок і заряджаючий.

Також по темі

Беззастережна капітуляція: чому Захід не може пробачити Червоної армії взяття Берліна Беззастережна капітуляція: чому Захід не може пробачити Червоної армії взяття Берліна

16 квітня 1945 року радянські війська почали наступ на столицю нацистської Німеччини. Червона армія проводила операцію без участі ...

Бійці сильно ризикували, але в 1941-1942 роках в порівнянні з «коктейлями Молотова» і зв'язкою гранат, які кидали з відстані п'ять-десять метрів, ПТРД дійсно здавалося снайперською гвинтівкою.

Недоліками рушниці системи Дегтярьова були громіздкість (вага 17,3 кг, довжина 2 м), жахливо сильна віддача і щодо великий часовий інтервал між пострілами.

Поліпшеною скорострільністю мало протитанкову рушницю системи Симонова (ПТРС) завдяки магазину (так званої пачці) з п'ятьма патронами. ПТРС було важче (вага 20,9 кг, довжина 2,1 м) і конструктивно складніше, ніж ПТРД, але перевершувало умовного конкурента за кількістю пострілів в хвилину, що часом мало вирішальне значення.

За складністю конструкції рушницю Симонова являло собою щось середнє між ПТР Рукавишникова і однозарядним знаряддям Дегтярьова. Розрахунок ПТРС також складався з двох чоловік, але рушниця було зручніше переносити: при необхідності воно розбиралася на дві частини - стовбур з сошкою і ствольну коробку з прикладом.

Розрахунки ПТР були об'єднані в окремі взводи в складі піхотних з'єднань. Як правило, в один полк, дислокований на передовій, входили три взводи солдат, озброєних ПТРД або ПТРС.

У 1941-1942 роках рушниці Дегтярьова і Симонова були найдешевшим способом ураження ворожої бронетехніки.

безвідмовні рушниці

Творець онлайн-енциклопедії сучасного стрілецької зброї XX і XXI століть Максим Попенкер в бесіді з RT зазначив, що аж до 1943 року СРСР було необхідно будь-якими засобами боротися з нацистською бронетехнікою. Протитанкові рушниці протягом декількох місяців були безальтернативним по ефективності зброєю.

Також по темі

Після Берліна: коли насправді закінчилася війна з нацистською Німеччиною

Прийнято вважати, що Велика Вітчизняна війна завершився 9 травня 1945 року. Однак, наприклад, Празька наступальна операція ...

«Протитанкова зброя давало хоч якусь можливість вражати танки противника на відстані. Не завжди вдавалося пробити броню через недостатньо потужного боєприпасу, була маса експлуатаційних проблем, пов'язаних з функціонуванням в важких умовах, пилу, бруду. Але поява нехай і громіздких ПТРД і ПТРС, без сумніву, допомогло зупинити наступ німців », - розповів Попенкер.

Головний редактор збройового журналу «Калашников» Михайло Дегтярьов вважає, що ПТРД було більш ефективною зброєю, ніж ПТРС. На його думку, в найтяжких умовах війни на передній план виходили невибагливість і простота зброї.

«Імовірність поломки або відмови у рушниці Симонова була вище. Хоча я б не став сприймати ПТРД як щось зовсім уже примітивна. Для пострілу було необхідно лише вкласти в рушницю патрон і закрити затвор. Це справа кількох секунд », - зазначив Дегтярьов.

За його словами, маніпуляції з затвором, які можна побачити у фільмах про війну, обумовлені тим, що застосовується холостий патрон і не працює автоматика зброї. Крім того, експерт відзначає, що ближче до кінця війни рушниці Симонова і Дягтерёва стали менш актуальні.

«Під час Великої Вітчизняної війни були проведені сотні тисяч протитанкових рушниць, і на початковому етапі їх застосування вирішувало результат бою. До кінця війни важливість ПТРД і ПТРС зменшилася, тому що бронетехніка стала важчою », - резюмував Дегтярьов.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация