Помер українець, чиїм ім'ям називали гори

  1. Орфографічна помилка в тексті:

25 липня 2008, 18:00 Переглядiв: 25 липня 2008, 18:00 Переглядiв:   Первовосходітель №1

Первовосходітель №1. На рахунку Польового і його команди - маса первопрохождений і рекордів.

Він, навіть будучи похилим і хитромудрою чоловіком, найбільшим альпіністом України, представлявся - Гарік Він, навіть будучи похилим і хитромудрою чоловіком, найбільшим альпіністом України, представлявся - Гарік. Як багато років тому, коли в СРСР ще лише зароджувалася школа альпінізму, коли він, ще зовсім молодий, йшов підкорювати свої перші вершини. Гарік Польовий був єдиним українцем, в чию честь названа гора - Пік Польовий. Це - одна з найскладніших вершин світу, люди змогли підкорити її лише одного разу - в 1946 році. І, мабуть, це була єдина гора на Кавказі, яку сам Польовий так і не "взяв".

У 1988-му, коли метру було 58 років, Верховна Рада Північної Осетії назвав безіменну і важкодоступну гору в його честь. Польовий дуже хотів піднятися на свій пік, хоча був уже не молодий. Але в районі гори почалися бойові дії. А потім, за власним визнаю, йти на штурм гори Гарік вже не міг.

СТАВ СПОРТСМЕНОМ ЗА ПОДВІЙНИЙ ОБІД. Легенда вітчизняного альпінізму народилася в Києві, в 1930 році. Григорій був безпритульним. У голодному післявоєнному 1947-му на одній з київських вулиць його наздогнав тренер з вільної боротьби. І запропонував рослій хлопцеві вступити в ремісниче училище N1 - там розміщувалася спортивна секція. Умовив тренер Польового надійти в спортшколу, пообіцявши подвійне живлення: юні спортсмени в ті часи могли розраховувати на два обіди і два два вечері.

Гарік виявився дуже здібним борцем. І навіть переміг у чемпіонаті України серед юнаків! За що йому і вручили путівку на Кавказ - на 20 днів, де Польовий вперше пішов в гори. Першою його вершиною став пік Локомотив в Кабардино-Балкарії. За десять днів, буквально закохавшись в гори, Гарік взяв ще п'ять вершин. А потім з ленінградцями, в честь річниці прориву блокади, підкорив Ельбрус. І в 1952-му році став професійним інструктором зі скелелазіння.

З тих пір по два-три місяці взимку і все літо він сидів в горах. Долав вершини в Італії, Болгарії, Непалі, грецький Олімп. Але найцікавішим стало його сходження на японську Фудзіяму. Ніхто з європейців досі його повторити не зміг. Польового постійно вабив до себе пік Ушба - не найвища (4710 м), але найкрасивіша і неприступна гора на Кавказі, яка забрала величезну кількість людських життів. В Англії є особливий клуб, членами якого є лише люди, що підкорили Ушбу. Польовий там - легенда: на Ушбе він встановив ніким не побитий рекорд, зробивши сходження в зв'язці з 24 чоловік!

ХРЕЩЕНИЙ БАТЬКО. Польового по праву можна вважати хрещеним батьком українського альпінізму. Коли в 1961 році була створена альпіністська команда ДСО "Спартак" України, Польовий став її беззмінним тренером. З цією командою в 1971 році він зробив знамените першопроходження на Центральну вежу гори Шхельди по центру стіни. В "Спартаку" Польовий був організатором практичних все походів, принесли українським альпіністам рекорди і світову славу. Гарік відповідав за опис маршрутів і "проводку" цього опису в Федерації альпінізму в Москві.

Походивши по закордонних маршрутах Гарік зрозумів, що наші, Кримські гори, нітрохи не гірше. Так і народився в 1971 році чемпіонат України з малим горах. У ті роки в СРСР подібна самодіяльність не заохочувати, тим більше якщо виходила з Києва. Змагання були незапланованими - значить, єретичними. Кошти на їх проведення Польовий вишукував будь-якими можливими способами, і саме завдяки йому чемпіонат дожив до наших днів.

Специфіка цього унікального напряму в альпінізмі - в малій протяжності і великої складності маршруту. Це змагання для справжніх людей-котів. І в тому, що українці досі в числі перших в цій складній спортивній дисципліні, величезна заслуга саме Гарика Польового, який зумів зберегти на початку 90-х все досягнуте за попередні десятиліття.

Догляд МАЙСТРА. Останні роки Григорій Володимирович жив з сином на вулиці Виборзькій, і, страждаючи від хвороби Паркінсона, працював над книгою - Історією українського альпінізму. Видати він її, на жаль, не встиг ...

ГАРНИЙ ПОЛЕВОЙ: НАГОРОДИ І ТИТУЛИ. Неоціненний внесок Григорія Володимировича Польового в розвиток спорту був відзначений Грамотою та Почесною грамотою Президії Верховної Ради УРСР, спеціальними почесними званнями - почесний майстер спорту СРСР, заслужений тренер СРСР, заслужений тренер України, почесний рятувальник СРСР, почесний спортивний суддя СРСР. Альпіністи бувають рятувальниками, суддями, інструкторами та альпіністами. І у всіх цих дисциплінах Гарік володів титулами "заслужений" і "почесний". Таким набором регалій не може похвалитися ніхто в усьому світі!

Польовий - кавалер знака ЦК ВЛКСМ "Спортивна доблесть" (кавалерів цього знака в світі всього два - власне Польовий і первовосходітель Пік Перемоги Абалаков) і знака "первовосходітель" (в колишньому СРСР - під номером 1!), Ордена спортивної слави ЦК Комсомолу України. Григорій Польовий до кінця своїх днів також був дійсним членом географічного товариства України і членом Англійського клубу альпіністів, які підкорили гору Ушбу.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Помер українець, чиїм ім'ям називали гори". інші Останні новини України дивіться в блоці "Останні новини"

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация