поминальна трапеза

  1. Коли поминають покійного
  2. Кутя - солодка поминальна каша
  3. Принципи меню поминального обіду
  4. Домашній борщ
  5. котлети
  6. солодке
  7. компот
  8. Гречана каша
  9. Що буде на поминальному столі
  10. Зразкове меню поминок після похорону
  11. Зразкове меню для поминок на 40 днів
  12. Рецепти простих страв на поминки
  13. Алкоголь на поминках
  14. Коли їдять кутю

поминальна трапеза поминальна трапеза   Освячення куті в грецькій церкві

Освячення куті в грецькій церкві. Фото: monastiriaka.gr

Кожна людина живе з глибокої внутрішньої упевненістю у власному безсмерті і безсмертя своїх близьких. Так, він розуміє і навіть бачить - люди вмирають, але підсвідомість зберігає спокійну впевненість - з ним і його близькими цього трапитися не може. Така властивість здорової людської психіки.

Коли в дім приходить біда - це завжди несподівано і дуже-дуже боляче. Люди в розгубленості. Що робити?! Куди бігти ?! Хто допоможе ?! Необхідно переробити купу невідомих до того справ в гранично короткі терміни. З чого почати, як зробити правильно?

Тут на допомогу приходять люди, які мають досвід, сили і, найголовніше - добре серце.

Похоронні обряди, правила і традиції ведуть рідних покійного за заданим алгоритмом, який, з точки зору православних християн, необхідний для блага і спасіння душі покійних.

Поминальний обряд існує у всіх релігіях світу. Вважається, що життя душі не припиняється зі смертю тіла, як і любов живих людей до покійного. Живі можуть спілкуватися з померлим в процесі поминальних обрядів і здатні своїми молитвами і добрими справами допомогти його душі потрапити в Рай.

Коли поминають покійного

  1. У день смерті, після чого душа покійного ще два дні перебуває з ангелами і їй дозволяють ходити по землі там, де вона захоче. А хочеться їй додому, туди, де знаходиться її тіло і улюблені близькі. Вважається, що доброчесна душа відвідує місця, де творила правду.
  2. На третій день, тобто, в день похорону, душа підноситься на небеса для поклоніння Богові. Третій, тому що померлий був хрещений в ім'я Отця, Сина і Святого духа, віруючи в Единосущие і Нероздільну Трійцю. І ще тому, що в цей день змінюється обличчя (образ) покійного. А тим часом ангели показують душі померлого Рай, і на дев'ятий день призводять її до Бога.
  3. На дев'ятий день, коли, з православної точки зору, руйнується все тіло, крім серця. А душу водять по місцях, де грішив покійний, показують Пекло, демонструючи борошна грішників. Душа покійного приходить в жах від побаченого і від усвідомлення того, що і він теж згрішив, про що душа гірко шкодує і благає про прощення. Це триває до сорокового дня.
  4. На сороковий день, коли руйнується і серце. А над душею покійного вершиться Божий суд, який визначає, чи місце йому в Раю чи в Аду.
  5. У півроку і рік після кончини, день народження і день Ангела покійного і на всі відповідні релігійні свята щорічно: у Троїцьку, м'ясопусного, батьківські, Дмитрівську суботу, напередодні П'ятидесятниці і на Радоницю.

Навіщо потрібні помнкі

Поминки - не просто трапеза, а обряд, в ході якого близькі покійного ЗГАДУЮТЬ його самого і його добрі справи, де пробуджуються спогади про померлих предків, до яких в молитві звертаються за допомогою, і де моляться за упокій душі покійного, намагаючись полегшити її муки. У своїх молитвах, звернених до Бога - Святу Трійцю, живі просять вибачити покійному все його гріхи, які були вчинені словом, справою і думкою, і зарахувати йому три чесноти: віру, надію і любов.

Збираючись всією сім'єю, душі живих звертаються до допомоги древніх психологічних механізмів, прагнучи відчути себе невід'ємною частиною свого роду, який їх захистить, підтримає, наділить новими силами. І в родинне коло вливаються нові душевні сили, любов і співчуття, що зцілює живих людей.

Кутя - солодка поминальна каша

Для проведення поминальної трапези насамперед треба заготовити кутю (її ще називають "коливо") - це ритуальна каша, зварена із зерен: пшеничних, ячмінних або рисових; підсолоджена медом або родзинками; і освячена на панахиді. Зерна є символом воскресіння душі, адже щоб вони плодоносили, їх потрібно спочатку закопати в землю, де вони зітліють, даючи паростки - тобто, нове життя.

Зерна є символом воскресіння душі, адже щоб вони плодоносили, їх потрібно спочатку закопати в землю, де вони зітліють, даючи паростки - тобто, нове життя

кутя

З православної точки зору, тіло покійного віддається землі, щоб зотліти і з'явиться нетлінним в момент загального Воскресіння. А мед і родзинки виступають як символ духовної насолоди благ вічного життя в Царстві Небесному. З'єднуючись в готову страву - кутю, вони висловлюють впевненість живих в прийдешнє відродження померлих і безсмертя душі.

Як готувати кутю: зерна замочити на ніч або на кілька годин, зварити до готовності так, щоб каша вийшла розсипчастою. Ближче до кінця додати цукор або підігрітий мед, розведений водою (щоб легше вбрався) і родзинки (який необхідно попередньо промити, ошпарити окропом і підсушити). Ще в кутю можна додавати мак. Тут можна подивитися рецепт куті (Пропорції, поради). І ще варіант грецької куті пшеничного і рисової (2 рецепта) .

Принципи меню поминального обіду

Сам поминальний обід повинен бути:

  1. простим і строгим;
  2. підтримує сили: фізичні і душевні (адже відомо, що їжа - відмінний антидепресант);
  3. приготованим зі свіжих і якісних продуктів, щоб не затьмарити цей скорботний день іншими нещасними випадками;
  4. сприяти бесіді і збереженню тихої душевної атмосфери, де скорботні люди, які зібралися для духовного спілкування в пам'ять про померлого, зможуть трохи відпочити.

Звичайно, склад страв багато в чому залежить від традицій сім'ї, її достатку і того, хто, ймовірно, прийде пом'янути (адже на поминки традиційно не запрошують, люди самі приходять). Якщо ви думаєте, що прийшли пом'янути виявиться приблизно стільки, скільки буває гостей на велике свято, і ви зможете приготувати поминальну трапезу силами своєї сім'ї, провівши її будинку, і немає сил, часу на продумування і реалізацію складного меню, запропонуйте прийшли звичайний обід (вечеря ). Щоб він був приблизно таким, яким ви б нагодували сім'ю в вихідний день.

Традиційно на Русі для поминального столу готувалися щі, каші, млинці, пиріжки, киселі (тверді, желеподібні - як приготувати, можна подивитися в кінці цього рецепта киселю ) І компоти. Можна запропонувати наступне просте і відносно недороге меню: борщ, гречана каша, курячі котлети, домашні заготовки (салати, лечо, консервовані огірки і помідори), компот і слойки з бананової начинкою.

Звичайно, при бажанні можна нарізати свіжих овочів і фруктів, ковбаси і м'ясних делікатесів, подати різноманітні салати, оселедець або іншу солону рибу, бутерброди з ікрою, паштетами, шпротами.

Думаю, господарі самі визначаться, чи є в цьому необхідність. Головне, пам'ятати, що при поминанні немає мети - нагодувати до відвала і вразити вишуканістю, дорожнечею і великою кількістю страв. Зате є мета - наситити гостей, подякувавши за допомогу і участь, згадати покійного, помолиться за упокій його душі і відпущення його гріхів, і надати один одному психологічну допомогу і підтримку. Головне - не їжа, а люди - живі і померлі, об'єднані горем розставання і зміною життя - земний і загробного.

Отже, приступимо до приготування поминальної трапези.

Домашній борщ

Деякі вважають, що борщ на наступний день, настоявшись і загустіть, стає тільки смачніше. Тому, якщо ми вирішимо приготувати його напередодні, смак страви зміниться, але не постраждає. До речі, слово "напередодні" походить від грецького "напередодні" (кошик), в них до церкви для освячення приносили продукти, приготовлені для поминального столу.

Для борщу готуємо бульйон з м'яса з кісточкою. На розігріту сковороду вливаємо олію, акуратно зсипають дрібно нарізану цибулю. Як тільки вловили солодкий цибульний дух, що розтікся по всій кухні, додаємо буряк і морква, нарізані невеликими кубиками. При такій обробці буряк збереже своє забарвлення, а морква заграє яскравим помаранчевим полум'ям в бурякових глибинах.

Простий і смачний борщ

Овочі будуть нудитися в сковороді до переходу твердого стану в м'яке. З каструлі вже проливається апетитний м'ясний аромат? Пора познайомити бульйон з картопляними кубиками (нарізані розміром зі свеколько-морквяні. Компоненти страви повинні скласти однорідне асорті).

Пам'ятайте, що овочі зберігають найбільшу кількість вітамінів і яскравий смак, коли готуються на баскому коні й сильному вогні. Трохи згодом засипаємо в бульйон овочі зі сковороди, і коли вони трохи проваряться, додаємо тонко нашатковану капусту, часник, лавровий лист, кілька горошин чорного перцю, нарізані кубиками помідори і солодкий перець, зрозуміло, вони повинні бути розміру, аналогічного інших компонентів.

Уже залишилося чуть-чуть. Пробуємо. Посолили. Підсолодили, якщо здалося, що треба. Додали крапельку лимона або оцту, якщо буряк злегка втратила свій шикарний колір. Усе.

Є ще варіант приготування борщу з тертими морквою і буряком (рецепт) .

Заздалегідь можна приготувати і курячі котлети. Це смачне, недороге, нескладне блюдо.

котлети

Нам необхідний курячий фарш - свіжий або заморожений (якщо, відтанув, він виявиться занадто рідким, спробуйте злити зайву воду. Якщо не допоможе, наші котлетки формою будуть більше нагадувати оладки, що все одно смачно).

У фарш додаємо натертий на крупній тертці цибулю, часник, яйця (якщо він рідкуватий, яєць можна покласти більше звичайного) і геркулесових пластівці.

Вимішуємо фарш, солимо, можна злегка поперчити. І тепер формуємо котлетки, попередньо вмочуючи руки в мисочку з водою, щоб фарш не приставав до долоньках. Якщо ж він був спочатку рідкуватий, то зачерпує ложкою майбутню котлету і шмякаем її на сковороду з гарячим рослинним маслом. Коли сторона, яка контактує з дном сковороди, вже досить крепенькая і змінила колір (тут вже на любителя, комусь подобаються засмаженою, темно-коричневі з явно відчувається скоринкою, кому-то - ніжні, світлі), перевертаємо і обсмажуємо котлету з іншого боку .

Потім складаємо ароматні м'ясні смакоту в каструлю, дно якої залито невисоким шаром рослинного масла, де вони залишаються в очікуванні все котлетної партії для подальшого гасіння. Коли все котлетки укладені, доливаємо води приблизно до середини м'ясної конструкції, накриваємо кришкою і Томім на повільному вогні до появи яскравих характерних ароматів. Зовсім забувати про каструльці не варто, іноді поглядайте, може, варто долити води або трохи струснути, щоб котлети не пристали до посуду. Можна в котлетну водичку кинути лавровий лист і естрагон.

Ось інші рецепти приготування тушкованих в каструлі котлет і тушкованих в духовці котлет з порадами, точним складом продуктів, кількістю штук.

солодке

Поки гасяться котлети, можна спекти слойки. Для цього беремо готове листкове тісто і банани.

Чому саме ця начинка? Аромат бананів діє на людину заспокійливо, заспокійливо, а речовини, що містяться в них, розщеплюючи, викликають відчуття щастя. Нехай це буде хоч і маленька, але допомога людям, що зустрівся за поминальним столом.

Якщо вам не подобаються банани або ви хочете урізноманітнити начинку слоек, можна використовувати солодку сирну масу, шматочок яблука, сирні смужки або суміш тертого сиру і жирного сиру, і іншу начинку.

Розкачуємо відтанула листкове тісто (можна і дріжджове, і бездріжджове), прокреслює ножем прямокутники, викладаємо начинку (в нашому випадку - банан, нарізаємо його поперек на 4-5 частин, якщо шматочки занадто великі, можна розділити їх уздовж на половинки).

З'єднуємо краю тесту, так, щоб начинка цілком опинилися в листковому полоні, трохи прищипують і випікаємо в попередньо розігрітій духовці при t = 220 * С хвилин 10-15, до рум'янцю. Після чого можна присипати слойки цукровою пудрою.

компот

Коли варити компот? Напевно, краще напередодні, менше турбот буде потім. Тут вже орієнтуєтеся на те, що у вас є в запасі і на пору року. Чи є у вас заморожені ягоди або готові банки з компотом / варенням, або навпаки - зараз літня пора і все необхідне в достатку. Компот не повинен бути дуже солодким або надмірно кислим, для додання свіжого і прохолодного присмаку можна додати в нього гілочку м'яти або меліси і пару бутонів пряної гвоздики.

Ягоди, фрукти або варення кидаємо в окріп, додаємо трохи цукру і варимо на сильному вогні, дуже швидко. Трохи прокипіла компот (хвилини 2-3) - відразу вимикайте. Та ви й самі, напевно, все це знаєте.

Якщо сумніваєтеся в пропорціях, на каструлю в 4-5 літрів буде потрібно банку ягід ємністю в 0,7 - 1 літр або такий же обсяг нарізаних фруктів, 0,5-1 кг сухофруктів або 0,5 літра варення (все залежить від того, з чого саме ви готуєте компот. Деякі фрукти і ягоди рясно виділяють сік, інші - дуже стримані, маловиразним і потребують доповнення з кислих ягід або лимонного соку). Якщо у вас ягід менше, не турбуйтеся, кидайте все, які є, можливо, і цього буде достатньо. Ви спробуйте, якщо смак компоту досить насичений, відчутний, значить начинки достатньо. Якщо слабенький: додайте ще ягід (або варення, або жменю сухофруктів, що залишилися від приготування куті, наприклад) або накапати лимонного соку, щоб з'явилася свіжість і приємна кислинка. Якщо збираєтеся відтінити компот цитрусової скоринкою (лимон, апельсин, мандарин), то кидайте її в готовий гарячий напій, щоб вона не варилася. Інакше - компот буде гірчити.

З питання цукру - на цей обсяг води починайте з половини склянки і пробуйте, чи достатньо солодко. При приготуванні компоту з солодкого варення, цукор може не знадобитися. У будь-якому випадку, пробуйте і орієнтуйтеся на свій смак.

Якщо вам більше подобається кисіль, можна зварити його ( рецепт киселю ).

Гречана каша

На день поминок залишається тільки приготування гречаної каші, вона звариться досить швидко і не потребує великих зусиль. Заздалегідь можна приготувати для неї варені круто яйця, з розрахунку 1 яйце на склянку крупи. Коли до трапези залишається хвилин 40, можна приступати.

Беремо каструлю (НЕ емальовану) з товстими стінками, схожу на чавунець, наповнюємо водою і крупою з розрахунку 2 склянки води на 1 крупи.

Якщо у вас знайдуться сушені білі гриби - кидайте і їх з розрахунку 1 гриб на склянку крупи. Вони збагатять смак і аромат страви.

Ставимо на дуже сильний вогонь. Накриваємо кришкою. І витримуємо в такому вигляді 4-5 хвилин після закипання, після - переходимо на вогонь середньої інтенсивності (і в цей проміжок додаємо в кашу злегка обсмажені і дрібно нарізану цибулю. Просто кидаємо зверху. Він сам знайде дорогу в гречані надра), а ближче до кінця приготування, коли води стало значно менше - переходимо на маленький вогонь.

Пар грає провідну роль в приготуванні каші, тому, слідкуйте за положенням кришки, вона повинна щільно прилягати до каструлі.

Забороняється перемішувати. Суворе дотримання співвідношення компонентів і температурного режиму, посуд з товстими стінками, створять правильну структуру страви, там з'являться пори для випаровування зайвої вологи, і будь-яке втручання зруйнує цю гармонійну гречану конструкцію. І все це готується 15-16 хвилин (якщо крупи береться від 1 до 4 склянок. І трохи довше, якщо крупи більше).

Перетравлювати не варто. Може зникнути особливий гречаний аромат, каша стане несмачною. Вимкнули? Тепер дозвольте каші дійти, настоятися, хвилин 5.

Після чого, нарешті, можна додати дрібно порубані яйця і додати ложечку-другу вершкового масла. Перемішати. Посолити. Перемішати знову. Смачно ?!

Вважається, що це блюдо виступає як самостійне, воно не є гарніром. Коли ви спробуєте, зрозумієте, чому. Бажано подавати гарячою.

Що буде на поминальному столі

Дивіться, що у нас виходить. Є ситний і дуже смачний борщ. Потім ми подаємо гречану кашу. До неї можна додати ніжні курячі котлети. А можна з'їсти їх і окремо, з чорним хлібом, закусивши солоним огірочком або солодким перцем з лечо (яке буде приємно поєднуватися і з гречаною кашею).

Якщо навіть зупинитися на цьому, люди вже виявляться ситі. А у нас ще є компот зі слойки.

Звичайно, кашу можна замінити картоплею, або подати на друге якісні готові пельмені, або згасити картоплю з м'ясом (все це готується дуже швидко, легко і коштує недорого). Можна сформувати стіл з численних овочевих салатів і салатів під майонезом, колбасно-сирно-рибно-овочевої нарізки, цукерок і печива.

Зразкове меню поминок після похорону

Варіант поминального столу на 25-30 чоловік, ось таке зразкове меню для поминок:

  1. кутя,
  2. котлети (3 кг фаршу),
  3. смажені курячі стегенця (поштучно, 30 шт.),
  4. картопля-пюре (відро картоплі),
  5. риба в клярі (2 горбуші),
  6. копчена скумбрія (2 шт.), нарізана кружечками,
  7. оселедець (3 шт.),
  8. нарізка з ковбаси, шинки і сиру (кожного по 0,7-1 кг),
  9. салат Олів'є (більше, ніж на Новий рік, обсяг в 3 літри),
  10. салат з помідорів і огірків (по 2 кг + зелень і цибулю),
  11. бутерброди з червоною рибою (1 велика) на вершковому маслі (пачка) і скибочкою огірка (візьміть з тих, що на салат);
  12. яблука (2 кг), нарізані часточками,
  13. хліб, булочка (по 2 шт.),
  14. 2 види цукерок (по 2-3 цукерки на кожного гостя, всього близько 1 кг),
  15. солодкі готові рулети (4 шт.);
  16. вишневий кисіль (4 літри).
  17. З інших напоїв: мінералка (4-6 пляшки, орієнтуйтеся на погоду, краще побільше), Кагор (3 пляшки) і горілка (3 пляшки).

Людей залишилося на поминки 20-25 і частина страв до кінця не доїли. Котлети зникли майже всі, разом з ними великою популярністю користувалася мінералка. Залишилося пристойно салату з огірків і помідорів, трохи Олів'є, стегенця (третина), нарізка, рулети, трохи скумбрії і оселедця. Горілки і вина теж залишилося багато від початкового. Але це - дивіться, як у вас в родині прийнято.

Можу сказати, що всього було навіть багато, можна було пом'янути і значно скромніше. На 9 днів так і виходить, приходять найближчі (їх же значно менше, ніж в день похорону) та поминають за простим, ситним вечерею.

Зразкове меню для поминок на 40 днів

Наприклад, на 40 днів були поминки з розрахунку на 12 осіб, поминальний стіл складався з наступних страв:

  1. простий яблучний пиріг, залитий кисільними кремом ( рецепт яблучного пирога ),
  2. смажена риба в тісті (Рецепт) - 2 кг;
  3. картопляне пюре (варили повну 4-х літрову каструлю картоплі),
  4. смажені і, потім, тушковані котлети. Можна ось по цих рецептах: тушковані плиті котлети або котлети, тушковані в духовці , Фарш можна брати будь-який, і курячий, і яловичий, і свинячо-яловичий, і фарш індички - 1,5-2 кг,
  5. салат Олів'є - 1 велика миска;
  6. тушковані баклажани по-фрацузскі ( рецепт баклажанів ) - 1 кг баклажан і кілька перців;
  7. бутерброди з солоною червоною рибою (можна посолити будинку заздалегідь з цього рецептом риби домашнього соління ) - 1 рибина + 1 батон + 0,5 пачки вершкового масла;
  8. гриби (опеньки) солоні покупні - 1 велика банка (а ось рецепт домашніх консервованих грибів );
  9. Ще були необхідні: хліб, батон, вино, мінералка, компот, серветки.

Всі страви знову готувалися з запасом, частина їжі залишилася.

Рецепти простих страв на поминки

Часто нас запитують, як зварити, локшину на поминки або як посмажити рибу на поминки? Відповідаю: так само, як і зазвичай ви це робите. Ось, наприклад, кілька рецептів смаженої риби: Скумбрія смажена Скумбрія смажена - рецепт , рецепт смаженого філе морського окуня або рецепт риби в тесті ), Кета смажена, з солодким перцем ( рецепт приготування кети , Ще кету або іншу червону рибу, скумбрію або оселедець можна посолити в домашніх умовах - рецепт малосольной риби ).

І пироги на поминки печуться так само, як і зазвичай. Наприклад, простий яблучний пиріг буде дуже доречний на поминальному столі ( рецепт яблучного пирога ).

Якщо у ви дуже обмежені в коштах і зараз зовсім немає грошей, на поминки можна приготувати тушковану картоплю з курячими шкурками ( рецепт тушкованої картоплі ) Або картопляну запіканку з м'ясом курячих шийок ( рецепт катофельной запіканки ), Від шийок ще і бульйон залишиться, можна буде супчик смачний зварити (так, хоча б, і просто лапшу закинути, вийде у вас куряча локшина), нарізати салат з огірків-помідорів або приготувати швидкі, малосольні огірочки в пакеті и звичайні малосольні огірки . На солодке купити печиво. І чай.

А якщо дозволяють обставини, можна просто замовити поминальний обід в кафе.

Алкоголь на поминках

Про те, яке спиртне підібрати і інші подробиці, пов'язані з цим, я не пишу навмисно. Православна Церква засуджує розпивання алкоголю за поминальним столом. З іншого боку, це кілька розслабляє присутніх по сумному приводу, але не у всіх вистачає почуття такту і міри у вживанні спиртного.

Вирішуйте самі.

Коли їдять кутю

Пам'ятайте, що перед початком поминальної трапези прийнято читати молитву і поминати покійного трьома ложечками куті - першим поминальним блюдом, яке передають по колу.

***

Будьте здорові і щасливі! І нехай вам якомога довше не доведеться брати участь в описаній церемонії! Бережіть себе і своїх близьких!

Якщо ж нещастя трапилося, тримайтеся, нехай з вами поруч виявляться ті, хто зможе розділити ваше горе і допомогти подолати всі труднощі.

***

вісь тут и тут можна почитати поради для тих, хто буде допомагати вмираючому і рідним і близьким вмираючого і покійного. Там є кілька цінних рекомендацій, які можуть стати в нагоді всім добрим людям.

Поділіся з друзями!

Що робити?
Куди бігти ?
Хто допоможе ?
З чого почати, як зробити правильно?
З каструлі вже проливається апетитний м'ясний аромат?
Чому саме ця начинка?
Вимкнули?
Смачно ?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация