поминальний обід

  1. ЗМІСТ
  2. Поминальний обід: меню
  3. Поминальний обід на 40 днів
  4. Поминальний обід на 9 днів
  5. Поминальний обід на рік
  6. Поминальний обід в пост
  7. Молитва перед поминальним обідом

У православ'ї прийнято організовувати поминальні обіди , Які збирають разом близьких і родичів покійного. Ми шануємо покійного на похоронах і після них, на 9 і 40 днів і на річницю смерті, накриваючи стіл і згадуючи близького, але пішов від нас людини.

ЗМІСТ

Поминальний обід: меню
Поминальний обід на 40 днів
Поминальний обід на 9 днів
Поминальний обід на рік
Поминальний обід в пост
Молитва перед поминальним обідом

якщо християнські поминки відрізняються відкритим виразом болю втрати і великою кількістю страв відповідно, то у мусульман не прийнято висловлювати своє горе в сльозах і риданнях, а стіл повинен бути скромним.

Поминальний обід: меню

Поминальний обід, або трапеза - це один з обрядів поминання покійних, який є завершальною частиною богослужіння. Він має не тільки свою історію, традиції, а й меню. Варто відзначити, що трапези для поминання померлих проводились з давніх часів, але християни мають на цей рахунок свою думку. Отже, стіл для вшанування пам'яті покійного накривають на третій день після смерті, а також на 9, 40 днів і 1 рік. Християни не повинні вживати їжу на могилах померлих, а тільки після повернення з кладовища і зробивши перед трапезою обряд очищення. Якщо в давні часи це втілювалося в обмиванні всього тіла, зміну одягу і миття підлоги і стін, то в наш час все спростилося до миття рук перед їжею.

Для поминальних трапез

встановлено і свій етикет. Так, на них не можуть прийти без запрошення. Сервіровка столу відбувається особливим чином: використовується буденна посуд, ставиться прилад для покійного і його портрет з чорною стрічкою, а гості розсідаються по дальності спорідненості, тобто, ближче всіх до приладу покійного сидітимуть чоловік або дружина, батьки, діти і т.д. Всі прибулі з кладовища, повинні вимити руки, сідають за стіл на запрошення. Під час обіду не прийнято голосно розмовляти і сміятися. Трапеза для поминання завжди починається з запалювання свічки і читання молитви, а також закінчується нею. Окрім звернення до бога під час такого обіду прийнято говорити і згадувати все хороше про померлого, в пам'ять про якого він організований. Після закінчення обід і читання молитви все розходяться не попрощавшись.

Тепер поговоримо про меню. На стіл в поминання покійних готують кутю з пшеничних або рисових зерен, заправлену медом. З неї починається куштування їжі, нею ж завершується. Тут зерна символізують воскресіння, обіцяне праведникам після страшного суду, а мед показує, наскільки солодкою буде життя в царстві Господньому. Кутю святять в храмі.

Далі їжу готують в залежності від наявності в день проведення поминок поста. Бажано спиртне на поминальній трапезі виключити. Обов'язковими стравами, які подають на поминках , Є млинці і кисіль. Тут млинці символізують добовий коло, коли після заходу обов'язково слід схід, так і безсмертна душа чекає відродження. За старих часів млинці подавалися обов'язково з медом до куштування страв основних.

Взагалі вся їжа, яку прийнято подавати до столу на поминання покійного, несе в собі особливе значення і є конкретним символом. Першим стравою, яке ставили на стіл після куті з млинцями, був гарячий суп, від якого неодмінно повинен підніматися пар, допомагаючи душі покійного піднестися до Бога. На перше зазвичай подають борщ або щі, а іноді їх замінюють супом з локшиною. Далі за важливістю йшла ячна або пшенична каші, демонструючи закладену в них силу. Також є потрібно було яйця, як символ переродження душі і її безсмертя. Якщо обід доводиться не на день посту, то серед необов'язкових страв могли бути поставлені на стіл:

  • котлети;
  • голубці;
  • відбивні;
  • м'ясна і сирна нарізки;
  • інші м'ясні страви.

Далі подається риба в смаженому вигляді або приготовані з неї страви, а також пироги. Вона символізує ловців людських душ, якими були апостоли на чолі з Ісусом.

На поминках подають салати з овочів. Найпопулярнішими в таких випадках вважаються вінегрет, салат зі свіжих огірків і помідорів, а також з капусти свіжої або квашеної. Якщо поминальну трапезу організовують будинку, то ставлять і холодець.

Подають і солодкі страви: печиво, оладки, цукерки, іншу випічку. Але не прийнято в таких випадках подавати торти, тістечка.

За старих часів з таких приводів подавали густий вівсяний кисіль, який розрізали на шматки ножем. Зараз напоями для поминання на трапезах виступають компоти і узвари із сухофруктів, соки і киселі фруктові.

Їжу, що залишилася після закінчення поминок, прийнято роздавати беруть участь в ньому, щоб вони вдома зі своїми близькими продовжили поминання, і тим самим, допомогли душі покійного наблизитися до творця. При їх організації слід пам'ятати, що вони повинні служити підтримкою душі померлого в її нелегкому шляху до господа, а не ставати бенкетом. Тому не варто готувати і замовляти багато їжі. Все повинно бути скромно і суворо.

Всі сказані раніше слова були про людей, які прийняли хрещення. Для нехрещених і самогубців, за якими не здійснюється молебень і літургію, також можна організувати поминки, прочитавши домашні молитви, а в храмі про таких людей моляться в батьківську суботу перед Трійцею, коли читається моління про всіх померлих.

Поминальний обід на 40 днів

Релігійні канони говорять про те, що після закінчення сорока днів після смерті душа померлого постає перед богом і судять її, і визначають її місце. Останню надію на її порятунок можуть дати молитви і поминання родичів. Воно полягає не тільки в молитвах, що підносяться до Бога, але і в добрих словах за упокій, в поминальному столі, який продовжує богослужіння і є демонстрацією любові і поваги до нього.

Читайте також: як рахувати 40 днів після смерті

Душа померлого на 40-й день повертається до рідного дому, щоб через добу покинути його навіки. Для цього і накривають стіл, щоб за ним ще раз помолитися про її порятунок і допомогти знайти спокій. Вважається, що неспокій душі залишаються в будинку назавжди, тому що не можуть піти з нього поки не заспокояться.

Для того щоб полегшити поневіряння і поневіряння духу покійного, після його смерті потрібно виконати кілька умов:

  1. У церкві замовляють сорокоуст - молебень, який служиться по покійному 40 днів. Додатково до нього, всі ці дні моляться за душу покинув їх родичі та близькі люди покійного.
  2. Щоб надати їй вагому допомогу, православні священики радять принести себе в жертву хоча б на цей період, відмовившись від згубної звички: куріння, вживання алкоголю, обжерливість і т.д.
  3. На 40 днів звуть лише хрещених і віруючих в бога людей. Тільки в їх силах допомогти душі близької, але покійного в бозі людини, отримати прощення гріхів і потрапити в рай.
  4. Поминальна трапеза не повинна перетворюватися в застілля. Це обряд поминання і порожні розмови недоречні.
  5. На поминках заборонено вживання спиртних напоїв, веселощі і спів пісень.

На 40 днів накривати на стіл можна тими ж стравами, що і поминки після похорону. Тут обов'язковими будуть кутя та млинці, а приготувати можна різні страви. Меню на таку трапезу можна зібрати таку:

  • кутя і млинці; У православ'ї прийнято організовувати   поминальні обіди   , Які збирають разом близьких і родичів покійного
  • закуска овочева з баклажанів і помідорів з часником;
  • гречана каша з м'ясом або грибами;
  • бутерброди зі шпротами;
  • салат з овочів, наприклад, вінегрет - взимку, а помідорно-огірковий - влітку;
  • котлети;
  • смажена риба;
  • фарширований перець або голубці;
  • пироги з різними начинками: грибами, капустою, яблуками;
  • кисіль з ягід або узвар.

Якщо на дату для проведення поминок припадає пост, то і подавати повинні виключно пісні страви.

На 40 днів християнський звичай передбачає роздавати нужденним речі померлого з проханням помолитися про його душі. Ця благодійність може зарахуватися їй при ухваленні рішення про її долі. Чи не роздані речі прийнято відносити до храму. Але викидати нічого не можна.

У цей день під час куштування їжі говорять слова в поминання не тільки покійного, за яким вони організовані, але і згадують усіх померлих рідних. Вважається, що всі вони незримо присутні разом з живими. Слова про померлих вимовляються стоячи.

На 40 днів можна прочитати молитву своїми словами, прочитати святому Уару молебень.

Поминальний обід на 9 днів

Після закінчення 9 днів після похорону також прийнято поминати покійного, організувавши обід. Така трапеза відбувається виключно вдома.

Душа померлого після похорону готується для зустрічі з творцем. Вона, після трьох діб перебування з нами, відправляється в рай, де повинна відпочити від мирських страждань і болю. Їй показують всі скоєні людиною при житті гріхи. На дев'ятий день душа покійного постає перед богом, після чого їй належить відправитися в пекло, щоб зазнати поневіряння.

У православ'ї вважається, що постійно оплакувати померлого не можна, потрібно поступово заспокоїтися, бо це заважає душі покійного знайти спокій. Своїми сльозами живі не дають душі піти, утримуючи її на землі.

На 9 днів не прийнято запрошувати людей, все самі приходять. Спочатку і кінці трапези читають «Отче наш». Під час трапези потрібно молитися про прощення гріхів покійного.

Починають трапезу з куті, а після подають борщ і кашу. До неї подають котлети, рибу, гриби, м'ясо. Напоями можуть бути компоти, а закінчують її пиріжками з повидлом або інший солодкою начинкою, можуть бути млинці.

Поминальний обід на рік

Річниця смерті є підсумком життя на землі. У цей день ходять на кладовище і поминають померлого в церкві. Тоді ж і накривають стіл, запрошуючи на поминальний обід . На річницю смерті, крім обов'язкової куті, прийнято подавати улюблені покійним страви. Меню повинно бути простим. У цей день можна подати:

  • борщ;
  • локшину або кашу з куркою і грибами;
  • м'ясні і рибні страви;
  • кисіль, компот або сік;
  • пиріг або пиріжки;
  • нарізки: м'ясну, сирну, рибну.

Поминальний обід в пост

Пости не є причиною відмови в поминання покійних. Винятком є ​​ті дні, коли 9 і 40 днів потрапляють на будні дні Великого посту. В такому випадку поминальна трапеза переноситься на найближчу суботу. Для проведення трапези в пост зразкове меню може бути таким:

  • пісні борщ або щі;
  • гриби з картоплею, локшиною, гречаною кашею;
  • солоні, квашені або свіжі овочі;
  • бобові: соя, квасоля;
  • пісні млинці і пиріжки;
  • горіхи і родзинки;
  • на такі свята, як Благовіщення і Вербну неділю дозволяється готувати рибу.

Молитва перед поминальним обідом

Жоден поминальний обід не обходиться без молитви. Вся суть цього обряду полягає в вимолюванні прощення гріхів душі покійного і дарування їй вічного життя в царство господні. Яку молитву читають перед усадженням за стіл? Традиційною для початку поминок є 17 кафізма. Також читають «Отче наш» або домашню молитву.

Яку молитву читають перед усадженням за стіл?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация