Понтій Пилат

  1. Понтій Пилат Назва глави У 1988 році рок-ансамбль з Сіетла Pearl Jam написав пісню Pilate, натхненні...
  2. Понтій Пилат
  3. Понтій Пилат
  4. Понтій Пилат
  5. Понтій Пилат
  6. Понтій Пилат
  7. Понтій Пилат
  8. Понтій Пилат

Понтій Пилат

Назва глави

У 1988 році рок-ансамбль з Сіетла Pearl Jam написав пісню Pilate, натхненні цією главою роману.

Іудея

Іудея - південна частина Палестини, окупована римлянами в 65 р до н.е. Іудея названа ім'ям Іуди, четвертого сина Якова. Шість років по тому ця територія стала провінцією Риму. Резиденція прокуратора розташовувалася в Кесарії.

Понтій Пилат

Понтій Пилат був п'ятим римським прокуратором - або правителем - Іудеї з 26 р по 56 г .. Нам мало відомо про Пілата, основне джерело інформації про нього - Євангелії. Тільки Тацит коротко згадує про нього. Булгаков взяв деталі для створення образу прокуратора з творів Давида Штрауса, вже згаданого в першому розділі, а також з робіт настоятеля кентерберійського кафедрального собору Фредеріка Фаррара (1851-1905) «Життя Христа» і французького історика Ернеста Ренана (1823-1892) «Життя Ісуса ». Ренан зображував Ісуса як людину, але в досить «м'якому» вигляді, як людини з революційними ідеями, але в той же час, як слабкої людини.

Оце Чоловік
Оце Чоловік! (Антоніо Чізері)

У розділі Архів сайту Майстер і Маргарита ви можете безкоштовно завантажити книги «Життя Христа» і «Життя Ісуса».

Ірод Великий

Ірод Великий (? 75 м до н.е. - 04 р) був васальною королем Юдеї. Римляни за його заслуги зробили його королем Юдеї. Відповідно до «Новим Заповітом» він наказав убити всіх єврейських дітей - Побиття немовлят -, коли він почув про народження месії (Христа) - майбутнього короля.

Пітер Брейгель - Побиття немовлят
Пітер Брейгель - Побиття немовлят

Ірод любив будівлі в римському стилі. Це наочно демонструють побудовані ним в Єрусалимі, Кесарії і на Середземноморському березі численні палаци та інші будівлі. У творі майстра улюбленою резиденцією Пилата була Кесарія.

Дванадцятий блискавичний легіон

Дванадцятий легіон, легіон XII, був римським легіоном, який в 58 м до н.е. очолював Юлій Цезар (100 м до н.е. 44 до н.е.) і який був з ним під час галльську війни до 49 м до н.е. Емблемою легіону була блискавка, звідси і назва легіону - Fulminata - блискавичний (fulmen на латинській мові - блискавка). Дванадцятий легіон був також відомий і під іншими іменами: Paterna, Victrix, Antiqua, Certa Constans, і Galliena. Булгаков знайшов цю назву в книзі Ернеста Ренана (1823-1892) «Антихрист», виписав в зошит матеріалів до роману і підкреслив: «12-й Fulminata».

Ершалаим

Булгаков використовував альтернативну транслітерацію Єрусалиму на івриті - ירושלים [Ершалаим]. Як і в ряді інших випадків, Булгаков вважає за краще використовувати альтернативні назви і імена: Ієшуа - для Ісуса, Га-Ноцрі - для Назарета, Каифа - для Каяфа, і Кір'ят - для Іскаріот.

О, боги, боги!

Вигук «О, боги, боги!» Проходить через весь роман «Майстер і Маргарита» як лейтмотив. Це висловлювання з'являється в романі десять разів, воно взято з опери Джузеппе Верді (1813-1901) «Аїда». Булгаков любив цю оперу і часто цитував слова і вирази з цієї опери в інших своїх творах.

Слухайте лейтмотив з Аїди.

Галілея

Галілея - північна частина Палестини, зелена і родюча територія, зі столицею Тіберія, розташованої на березі моря Галілея або озера Кіннерету.

тетрарх

У той час Галілея управлялася тетрархом Іродом Антипа (20 р до н.е. - 30 р), сином Ірода Великого (? 75 м до н.е. - 04 р). У тетрархії влада розділена між чотирма особами. У першому столітті римляни використовували звання тетрарх для правителя невеликої частини їх величезної імперії. Ірод Антипа стратив Іоана Хрестителя (7 м до н.е. - 29 р)

Іоанн Хреститель (Тіціан)
Іоанн Хреститель (Тіціан)

Відповідно до Євангеліє від Луки (23: 7-12), Ірод Антипа був в Єрусалимі під час розп'яття Христа. Понтій Пилат послав Ісуса до Ірода для оголошення вироку. Це було зроблено, щоб потішити йому, тому що між ними були розбіжності. Ірод був задоволений, але послав Ісуса до Пилата. Останній виніс вирок і «умив руки», сказавши, що він не винен в крові цієї людини. З того моменту Ірод і Пилат знову стали друзями. Євангеліє від Луки (23:12) - «І того дня стали Ірод друзями між собою, бо давніш ворожнеча між ними була».

синедріон

Синедріон - вищої єврейський законодавчий і судовий орган, очолюваний священиком єрусалимського храму. Нижні судові палати називалися Малими синедріон. Синедріон - був органом, відповідальним за виконання єврейських законів, але керувався римлянами.

Людина близько двадцяти семи років

Відповідно до «Новим Заповітом» Ісусу Христу було близько тридцяти трьох років, коли він помер. Ця одна з багатьох деталей, коли Булгаков відхиляється від традиційної біблійної історії. У зошиті з главами 3-й редакції він записав, мабуть, сумніваючись в канонічній цифрі: «33-й рік нашої ери. Ієшуа міг народитися і в 4-10 році нашої ери (23 роки?) ».

голубий хітон

Хітон - чоловічий та жіночий одяг (нижня) у древніх греків; подобу сорочки (лляної або вовняної), частіше без рукавів.

Великий блакитний талліф, або плащ з простого матеріалу - звичайне вбрання цього часу в Палестині. Блакитний кольори був улюбленим у іудеїв і вважався священним. «Згідно із законом кожен іудей повинен був носити на всіх кутах свого талліфа кисті на блакитних стрічках в знак того, що він пам'ятає всі Господні заповіді і виконує їх».

арамейська мова

Арамейська мова належить до західно групи мов, на якому сьогодні говорять в деяких селах близько Дамаска в Сирії і деяких інших частинах Близького Сходу.

Спочатку на ньому говорило населення, що відноситься до арамеям або до Арама, але з плином часу ця мова стала мовою всієї перської імперії. Таким чином, ця мова стала розповсюдженим по всьому Близькому Сходу, отже, і в Палестині. Окремі місця біблії написано арамейською мовою, а не на івриті. Напевно в своєму повсякденному житті Ісус говорив арамейською мовою. У кінофільмі «Страсті Господні» (2004) більшість діалогів вимовляється арамейською мовою.

Ернест Ренан (1823-92) писав, що «l'idiome propre de Jésus était le dialecte syriaque mêlé d'hébreu qu'on parlait alors en Palestine » або «рідна мова Ісуса - сирійський, змішаний з івритом, на якому тоді говорили в Палестині ». Сирійський мова була діалектом арамейської.

В даний час ця мова зникає. Через тисячі років ця мова може остаточно зникнути в силу поширення на територіях, де все ще розмовляють арамейською мовою, інших домінуючих мов і культур.

Храм в Ершалаиме

Єрусалимський храм був побудований в Х столітті до н.е. царем Соломоном (1000-928 рр. до н.е.). Перший раз храм був зруйнований Вавілонськими загарбниками в 586 р до н.е. і реконструйований в V столітті до н.е. Ірод Великий повністю оновив храм, але в 70 р храм був знову повністю зруйнований Тайтуса.

Храм в Ершалаиме
Храм в Ершалаиме

Крисобой

Булгаков називає його Марк Крисобой. Від слів «щур» і «бій» - від «бити». В англійських перекладах він називається Muribellum (Гленн, 1967). Muribellum - Засіб боротьби з мишами. Це був римське прізвисько для боягузливих і малодушних солдатів. Muribellum - звучить іронічно, тому що Марк Крисобой взагалі-то не був боягузом.

Біля підніжжя бронзової статуї

Наявність статуй в оздобленні палацу - риса елліністичної культури, звична для римлянина Пилата, але чужорідна для Іудеї. Скульптурні портики в палаці Ірода згадував Фредерік Фаррар (1851-1905).

гегемон

Ηγεμών або гегемон - грецьке слово, що означає лідер, правитель або керівник.

Ієшуа

ישוע або Ієшуа - арамійське ім'я і означає Господь рятівник. הנצרי або Га-Ноцрі - це місто Назарет, місто, в якому Ісус жив до початку його життя.

Гамала

Коли Пилат запитав, Ієшуа звідки він родом, той не згадав ні Назарет, що був його рідним містом, ні Віфлеєм - місто, де він народився. Ієшуа відповів, що він з міста Гамаль, і «головою показуючи, що там, десь далеко, направо від нього, на півночі, є місто Гамала».

Гамала найпівнічніший місто Тиберія на море Галілея, звичайно не пов'язаний з життям Ісуса. Ніхто з чотирьох канонічних євангелістів не згадував про це. Так чому ж Булгаков зробив це?

Деякі історики говорять, що відсутність текстуальних виносок на Назарет в Старому завіті і Талмуді, а також в роботах Йосипа Флавія, передбачає, що місто, іменований Назаретом, не існував за часів Ісуса. Вони думають, що Ісус жив в Гамалія.

У 1927 р французький письменник Генрі Барбюсс (1873-1935) підтримав цю ідею в його книзі Ісус. Як Барбюс сказав собі, він написав це тому, що відчував «сильне чарівність для людини і зворушливий імідж єврейського пророка, сина теслі, оточив себе людьми зі скромними умовами і фокусуватися на скромному». Барбюсс не вірив в божественність Ісуса, він вірив в його любов до людства. Він симпатизував витримала випробування часом традиції робітничого руху - ідеї революційного Ісуса, убитого могутністю епохи, в якій він брав під сумнів їхню владу. Багато людей були обурені опублікованій в журналі L'Humanité статтею Барбюсса «Ісус марксист», де він намагався пояснити свою точку зору. Пізніше Барбюсс написав театральну п'єсу Jésus contre Dieu (Ісус проти Бога), яка ніколи не була поставлена в театрі.

Місто Гамала був місцем Іуди Галілея, який протягом 6 років очолював шалений рух опору проти Риму, і чиї послідовники - Зілоти - сформували радикальну антиримську групу, відмовляються платити податки Риму. Ісус знайшов свого першого апостола в околицях Гамаль. Не можна виключити, що серед його перших послідовників було кілька Зилот, навіть серед апостолів. Яків та Іван (сини Зеведея) мали синів грому, як прізвиська, які могли ставитися до зілот. Можливо навіть, що Петро був Зилотом. Його прізвисько Бар-Йона (Євангеліє від Матвія 16,17) може ставитися до зілот. Це означає, що син Іона також людина поза законом. У Євангеліє від Луки (6:15) Симон Зилот згаданий серед найближчих послідовників Ісуса, і можливо брат Петра Андрій був Зилотом.

руїни Гамаль
руїни Гамаль

У Віфсаїді, розташованому недалеко від Гамаль, годували 4000 чоловіків і їх сімей. Це було незадовго до приходу Ісуса в Єрусалим. Натовп був несамовитий, як було написано в Євангеліє від Іоанна 6:15 «Так Ісус, усвідомлюючи, що вони мали намір прийти і взяти Його силою, зробити Його королем, знову Сам відійшов до гори». Після чуда Ісус відіслав його апостолів. Євангеліє від Матвія 14:22 «Ісус змусив негайно послідовників забратися в човен і йти перед ним на іншу сторону, поки він розсіював натовп». Деякі фахівці припускають, що Ісус відіслав своїх апостолів, щоб влада не розглядали їх як Зилотов.

Батько мій був сирієць

Йешуа сказав: «я не пам'ятаю моїх батьків. Мені говорили, що мій батько був сирієць ». Булгаков і тут знову значно відрізняється від канонічних євангелістів, які писали, що мати Ісуса, Марія, була ще жива, коли він був страчений, і що він як і раніше знав її добре, коли постав перед Пілатом. Марія зачала Ісуса непорочно, тобто без сексуального контакту з її нареченим Йосипом з Назарета. Матвій і Лука пишуть, що Йосип був нащадком царя Давида (1040 до н.е.-970 до н.е.), який слідуючи єврейської Біблії був другим царем об'єднаного королівства Ізраїль. Йосип був теслею за професією. В останній раз він згадується в Біблії, коли Ісусу було 12 років. Під час служіння Ісуса, він не згадується, тому багато хто припускає, що він був уже мертвий.

За Біблією у Ісуса були також брати і сестри. Чотири його брата були названі як Яків, Йосип, Симеон і Юда, але імена і кількість його сестер ми не знаємо. Деякі християни, які вірять у вічну цноту Марії, кажуть, що вони не брати і сестри Ісуса, але діти, народжені від попереднього шлюбу Йосипа.

Матвій Левій

Більшість християн вважають, що євангеліст Матвій це та ж сама людина, що і апостол Матвій, спочатку названий Леві. Чи можливо це історично, сумнівно, тому що він повинен був би бути дуже, дуже старим, коли написав Євангеліє. Більшість вчених датують походження чотирьох Євангелій дійсно так: Маркус близько 65; Лукас приблизно 80-85; Метью приблизно 85-90; Йоханнес приблизно 90-100. Інші датують перші три Євангелія дещо раніше: Маркус незабаром після 60 років; Лукас між 60 і 70 і Євангелії від Матвія незабаром після 70.

У «Майстер і Маргарита» Ісус і Євангеліст Матвій знають один одного, але не досить довго, щоб говорити про апостола. Булгаков вказує ясно на євангеліста - «фігура, яка ходить за мною постійно з Козлин пергаментом і записує все, що я говорю», так Ієшуа говорить про нього.

У Булгакова крім цього нічого немає про апостолів в романі. Хоча він змушує Афрания сказати, що «хоча ми і не можемо виявити - в даний час, по крайней мере - будь-яких його шанувальників або послідовників, проте ручатися, що їх зовсім немає, не можна». Але далі вони не грають абсолютно ніякої ролі, вони навіть не згадуються. Тільки Євангеліст Матвій один або два рази називається «учнем», навіть коли він уже сам по собі. У Булгакова Євангеліст Матвій має характеристики як апостола так і євангеліста. Він одночасно податківець, як апостол Євангеліст Матвій, і він записав акти Ісуса, як євангеліст Матвій.

Покликання апостола Матвія Ісусом є досить спірним. Після конфлікту з книжниками Ісус залишає місто і йде на Галілейському морі. Уздовж Капернаум, міста поруч з озером, був морський шлях, головна дорога з Сирії до Єгипту. Всі товари, що надходять на територію Ірода, були обкладені податком на об'їзну Капернаума, це був один з чотирьох податків, які повинні були бути виплачені. Митарі, що збирають податки для держави, що окуповує, часто вимагали занадто багато грошей, частина з яких осідала в їх кишенях. Люди ненавиділи їх і так зневажали, що євреї не брали їх гроші в якості милостині і їх свідчення в суді єврейському не визнавалися дійсними, тому що вони були нечистими через їх відносин з язичниками. Матвій, якого Маркус і Лукас називають Левием, був таким збирачем податків і те, що Ісус кличе цього збирача в своє оточення, має бути дуже сумнівним для багатьох євреїв. Раз Ісус його кличе, Матвій залишає свою роботу, свою стару життя і слід за Ісусом як його учень. Вони йдуть в будинок Матвія і здійснюють святкову трапезу, з Ісусом, його учнями і багатьма митниками та грішниками.

Євангеліст Матфей описує покликання апостола Матвія наступним чином: 9: 9 - «коли Ісус звідти проходив, побачив чоловіка, що сидів на митниці, по імені Матвія, і каже йому: Іди за Мною. Той устав і пішов услід за Ним ».

Що таке істина

Це цитата з допиту Ісуса Пілатом, як описано євангелістом Іоанном. «Говорить до Нього Пилат: Що є правда? І, сказавши це, знову вийшов до юдеїв і сказав їм: я ніякої провини не знаходжу в Ньому »- Іоан 18, 38.

Виффагії

Ім'я Виффагії на івриті означає будинок для фігових дерев, і також називається село близько Єрусалиму, через яку пройшов Ісус, вирушаючи в останню путь в Єрусалим.

Сади на Оливній горі

Оливкова гора розташований на схід від Єрусалиму. У підстави цього пагорба знаходиться Гефсиманія (що перекладається з івриту як прес для оливок), розташована прямо через Кедрон. Відповідно Євангелієм тут був заарештований Христос / p>

Сади на Оливній горі
Сади на Оливній горі

Дісмас, Гестас і Вар-Равван

Дісмас і Гестас були злодіями, яких розіп'яли разом з Ісусом. Їх імена не дано в канонічному Євангеліє, але згадані в неканонічному Євангеліє від Никодима, в частині відомої як Діяння Пілата. Вар-Равван - це Варавва з Євангеліє, який був звільнений Пілатом з нагоди релігійного свята Песах.

Ієронім Босх - Дісмас і Гестас
Ієронім Босх - Дісмас і Гестас

Повний текст Євангелія від Никодима доступний для скачування в розділі Архів сайту Майстер і Маргарита.

Юда з Кір'ят

Юда Булгакова досить таки відрізняється від біблійного. У Новому Завіті, Юда - один з дванадцяти апостолів, і він знає Ісуса довше, ніж протягом двох днів. Апостоли супроводжували Ісуса з Назарета в перебігу трьох років. В Біблії Іуду не вбили - він покінчив життя самогубством, який рухається каяттям і жалем. Після його смерті його місце в групі 12 апостолів займе Маттіас. Булгаков зробив з Юди шпигуна, рухомого грошима і трохи любов'ю.

світильники запалив

Лампи світили так, щоб приховані свідки звинувачення могли бачити обличчя злочинця. Ієшуа був трохи здивований «обізнаності прокуратора», як якщо б він не знав, що він був відданий.

Лиса гора

Лиса гора - місце, яке в Євангеліє називається Голгофою. Голгофа - вірменське слово, що позначає місце для черепів. Це місце, де був розіп'ятий Ісус. З точки зору топографії пагорб Булгакова вище, ніж Голгофа, і розташований далі від міста. Лиса гора також є близько рідного міста Булгакова на Україні.

Лиса гора
Лиса гора

Йосип Каифа

Синедріон не мав прямих повноважень пріговорівать до смерті за винятком випадків осквернення храму. Ось чому смертну кару Ісуса з Назарета повинен був ратифікувати Пилат. Синедріон працював під головуванням первосвященика. Історичного Йосипа Каяфа призначив на цю посаду Валерій Грат, попередник Пілата, в 18 році.

Маттіас Стом - Христос перед Кайяфою
Маттіас Стом - Христос перед Кайяфою

Каифа ввічливо вибачився

Пилат запросивши Каифа на балкон, щоб сховатіся від безжального спеки, но «Каифа ввічліво вібачівся». Вступити під дах іновірця означало б для високопоставленого священика «осквернення його релігії», внаслідок чого він не міг би відзначати наступаючий релігійне свято.

Разом з ними рушив і сам Пилат

Можливо це вказівка ​​на легенду, відповідно до якої Пілат помер в результаті саме утоплення.

Вершник Золоте Спис

Вершник Золоте Спис було лицарським орденом Римської родової знаті. Це звання за своєю значимістю було близько до Сенату. Імператор Август (63 BC-14) реформував орден. В результаті реформування загарбники зайняли багато адміністративні посади. Ім'я Пилат могло виникнути від латинського слова pilum, що позначає спис.



Понтій Пилат

Назва глави

У 1988 році рок-ансамбль з Сіетла Pearl Jam написав пісню Pilate, натхненні цією главою роману.

Іудея

Іудея - південна частина Палестини, окупована римлянами в 65 р до н.е. Іудея названа ім'ям Іуди, четвертого сина Якова. Шість років по тому ця територія стала провінцією Риму. Резиденція прокуратора розташовувалася в Кесарії.

Понтій Пилат

Понтій Пилат був п'ятим римським прокуратором - або правителем - Іудеї з 26 р по 56 г .. Нам мало відомо про Пілата, основне джерело інформації про нього - Євангелії. Тільки Тацит коротко згадує про нього. Булгаков взяв деталі для створення образу прокуратора з творів Давида Штрауса, вже згаданого в першому розділі, а також з робіт настоятеля кентерберійського кафедрального собору Фредеріка Фаррара (1851-1905) «Життя Христа» і французького історика Ернеста Ренана (1823-1892) «Життя Ісуса ». Ренан зображував Ісуса як людину, але в досить «м'якому» вигляді, як людини з революційними ідеями, але в той же час, як слабкої людини.

Оце Чоловік
Оце Чоловік! (Антоніо Чізері)

У розділі Архів сайту Майстер і Маргарита ви можете безкоштовно завантажити книги «Життя Христа» і «Життя Ісуса».

Ірод Великий

Ірод Великий (? 75 м до н.е. - 04 р) був васальною королем Юдеї. Римляни за його заслуги зробили його королем Юдеї. Відповідно до «Новим Заповітом» він наказав убити всіх єврейських дітей - Побиття немовлят -, коли він почув про народження месії (Христа) - майбутнього короля.

Пітер Брейгель - Побиття немовлят
Пітер Брейгель - Побиття немовлят

Ірод любив будівлі в римському стилі. Це наочно демонструють побудовані ним в Єрусалимі, Кесарії і на Середземноморському березі численні палаци та інші будівлі. У творі майстра улюбленою резиденцією Пилата була Кесарія.

Дванадцятий блискавичний легіон

Дванадцятий легіон, легіон XII, був римським легіоном, який в 58 м до н.е. очолював Юлій Цезар (100 м до н.е. 44 до н.е.) і який був з ним під час галльську війни до 49 м до н.е. Емблемою легіону була блискавка, звідси і назва легіону - Fulminata - блискавичний (fulmen на латинській мові - блискавка). Дванадцятий легіон був також відомий і під іншими іменами: Paterna, Victrix, Antiqua, Certa Constans, і Galliena. Булгаков знайшов цю назву в книзі Ернеста Ренана (1823-1892) «Антихрист», виписав в зошит матеріалів до роману і підкреслив: «12-й Fulminata».

Ершалаим

Булгаков використовував альтернативну транслітерацію Єрусалиму на івриті - ירושלים [Ершалаим]. Як і в ряді інших випадків, Булгаков вважає за краще використовувати альтернативні назви і імена: Ієшуа - для Ісуса, Га-Ноцрі - для Назарета, Каифа - для Каяфа, і Кір'ят - для Іскаріот.

О, боги, боги!

Вигук «О, боги, боги!» Проходить через весь роман «Майстер і Маргарита» як лейтмотив. Це висловлювання з'являється в романі десять разів, воно взято з опери Джузеппе Верді (1813-1901) «Аїда». Булгаков любив цю оперу і часто цитував слова і вирази з цієї опери в інших своїх творах.

Слухайте лейтмотив з Аїди.

Галілея

Галілея - північна частина Палестини, зелена і родюча територія, зі столицею Тіберія, розташованої на березі моря Галілея або озера Кіннерету.

тетрарх

У той час Галілея управлялася тетрархом Іродом Антипа (20 р до н.е. - 30 р), сином Ірода Великого (? 75 м до н.е. - 04 р). У тетрархії влада розділена між чотирма особами. У першому столітті римляни використовували звання тетрарх для правителя невеликої частини їх величезної імперії. Ірод Антипа стратив Іоана Хрестителя (7 м до н.е. - 29 р)

Іоанн Хреститель (Тіціан)
Іоанн Хреститель (Тіціан)

Відповідно до Євангеліє від Луки (23: 7-12), Ірод Антипа був в Єрусалимі під час розп'яття Христа. Понтій Пилат послав Ісуса до Ірода для оголошення вироку. Це було зроблено, щоб потішити йому, тому що між ними були розбіжності. Ірод був задоволений, але послав Ісуса до Пилата. Останній виніс вирок і «умив руки», сказавши, що він не винен в крові цієї людини. З того моменту Ірод і Пилат знову стали друзями. Євангеліє від Луки (23:12) - «І того дня стали Ірод друзями між собою, бо давніш ворожнеча між ними була».

синедріон

Синедріон - вищої єврейський законодавчий і судовий орган, очолюваний священиком єрусалимського храму. Нижні судові палати називалися Малими синедріон. Синедріон - був органом, відповідальним за виконання єврейських законів, але керувався римлянами.

Людина близько двадцяти семи років

Відповідно до «Новим Заповітом» Ісусу Христу було близько тридцяти трьох років, коли він помер. Ця одна з багатьох деталей, коли Булгаков відхиляється від традиційної біблійної історії. У зошиті з главами 3-й редакції він записав, мабуть, сумніваючись в канонічній цифрі: «33-й рік нашої ери. Ієшуа міг народитися і в 4-10 році нашої ери (23 роки?) ».

голубий хітон

Хітон - чоловічий та жіночий одяг (нижня) у древніх греків; подобу сорочки (лляної або вовняної), частіше без рукавів.

Великий блакитний талліф, або плащ з простого матеріалу - звичайне вбрання цього часу в Палестині. Блакитний кольори був улюбленим у іудеїв і вважався священним. «Згідно із законом кожен іудей повинен був носити на всіх кутах свого талліфа кисті на блакитних стрічках в знак того, що він пам'ятає всі Господні заповіді і виконує їх».

арамейська мова

Арамейська мова належить до західно групи мов, на якому сьогодні говорять в деяких селах близько Дамаска в Сирії і деяких інших частинах Близького Сходу.

Спочатку на ньому говорило населення, що відноситься до арамеям або до Арама, але з плином часу ця мова стала мовою всієї перської імперії. Таким чином, ця мова стала розповсюдженим по всьому Близькому Сходу, отже, і в Палестині. Окремі місця біблії написано арамейською мовою, а не на івриті. Напевно в своєму повсякденному житті Ісус говорив арамейською мовою. У кінофільмі «Страсті Господні» (2004) більшість діалогів вимовляється арамейською мовою.

Ернест Ренан (1823-92) писав, що «l'idiome propre de Jésus était le dialecte syriaque mêlé d'hébreu qu'on parlait alors en Palestine » або «рідна мова Ісуса - сирійський, змішаний з івритом, на якому тоді говорили в Палестині ». Сирійський мова була діалектом арамейської.

В даний час ця мова зникає. Через тисячі років ця мова може остаточно зникнути в силу поширення на територіях, де все ще розмовляють арамейською мовою, інших домінуючих мов і культур.

Храм в Ершалаиме

Єрусалимський храм був побудований в Х столітті до н.е. царем Соломоном (1000-928 рр. до н.е.). Перший раз храм був зруйнований Вавілонськими загарбниками в 586 р до н.е. і реконструйований в V столітті до н.е. Ірод Великий повністю оновив храм, але в 70 р храм був знову повністю зруйнований Тайтуса.

Храм в Ершалаиме
Храм в Ершалаиме

Крисобой

Булгаков називає його Марк Крисобой. Від слів «щур» і «бій» - від «бити». В англійських перекладах він називається Muribellum (Гленн, 1967). Muribellum - Засіб боротьби з мишами. Це був римське прізвисько для боягузливих і малодушних солдатів. Muribellum - звучить іронічно, тому що Марк Крисобой взагалі-то не був боягузом.

Біля підніжжя бронзової статуї

Наявність статуй в оздобленні палацу - риса елліністичної культури, звична для римлянина Пилата, але чужорідна для Іудеї. Скульптурні портики в палаці Ірода згадував Фредерік Фаррар (1851-1905).

гегемон

Ηγεμών або гегемон - грецьке слово, що означає лідер, правитель або керівник.

Ієшуа

ישוע або Ієшуа - арамійське ім'я і означає Господь рятівник. הנצרי або Га-Ноцрі - це місто Назарет, місто, в якому Ісус жив до початку його життя.

Гамала

Коли Пилат запитав, Ієшуа звідки він родом, той не згадав ні Назарет, що був його рідним містом, ні Віфлеєм - місто, де він народився. Ієшуа відповів, що він з міста Гамаль, і «головою показуючи, що там, десь далеко, направо від нього, на півночі, є місто Гамала».

Гамала найпівнічніший місто Тиберія на море Галілея, звичайно не пов'язаний з життям Ісуса. Ніхто з чотирьох канонічних євангелістів не згадував про це. Так чому ж Булгаков зробив це?

Деякі історики говорять, що відсутність текстуальних виносок на Назарет в Старому завіті і Талмуді, а також в роботах Йосипа Флавія, передбачає, що місто, іменований Назаретом, не існував за часів Ісуса. Вони думають, що Ісус жив в Гамалія.

У 1927 р французький письменник Генрі Барбюсс (1873-1935) підтримав цю ідею в його книзі Ісус. Як Барбюс сказав собі, він написав це тому, що відчував «сильне чарівність для людини і зворушливий імідж єврейського пророка, сина теслі, оточив себе людьми зі скромними умовами і фокусуватися на скромному». Барбюсс не вірив в божественність Ісуса, він вірив в його любов до людства. Він симпатизував витримала випробування часом традиції робітничого руху - ідеї революційного Ісуса, убитого могутністю епохи, в якій він брав під сумнів їхню владу. Багато людей були обурені опублікованій в журналі L'Humanité статтею Барбюсса «Ісус марксист», де він намагався пояснити свою точку зору. Пізніше Барбюсс написав театральну п'єсу Jésus contre Dieu (Ісус проти Бога), яка ніколи не була поставлена в театрі.

Місто Гамала був місцем Іуди Галілея, який протягом 6 років очолював шалений рух опору проти Риму, і чиї послідовники - Зілоти - сформували радикальну антиримську групу, відмовляються платити податки Риму. Ісус знайшов свого першого апостола в околицях Гамаль. Не можна виключити, що серед його перших послідовників було кілька Зилот, навіть серед апостолів. Яків та Іван (сини Зеведея) мали синів грому, як прізвиська, які могли ставитися до зілот. Можливо навіть, що Петро був Зилотом. Його прізвисько Бар-Йона (Євангеліє від Матвія 16,17) може ставитися до зілот. Це означає, що син Іона також людина поза законом. У Євангеліє від Луки (6:15) Симон Зилот згаданий серед найближчих послідовників Ісуса, і можливо брат Петра Андрій був Зилотом.

руїни Гамаль
руїни Гамаль

У Віфсаїді, розташованому недалеко від Гамаль, годували 4000 чоловіків і їх сімей. Це було незадовго до приходу Ісуса в Єрусалим. Натовп був несамовитий, як було написано в Євангеліє від Іоанна 6:15 «Так Ісус, усвідомлюючи, що вони мали намір прийти і взяти Його силою, зробити Його королем, знову Сам відійшов до гори». Після чуда Ісус відіслав його апостолів. Євангеліє від Матвія 14:22 «Ісус змусив негайно послідовників забратися в човен і йти перед ним на іншу сторону, поки він розсіював натовп». Деякі фахівці припускають, що Ісус відіслав своїх апостолів, щоб влада не розглядали їх як Зилотов.

Батько мій був сирієць

Йешуа сказав: «я не пам'ятаю моїх батьків. Мені говорили, що мій батько був сирієць ». Булгаков і тут знову значно відрізняється від канонічних євангелістів, які писали, що мати Ісуса, Марія, була ще жива, коли він був страчений, і що він як і раніше знав її добре, коли постав перед Пілатом. Марія зачала Ісуса непорочно, тобто без сексуального контакту з її нареченим Йосипом з Назарета. Матвій і Лука пишуть, що Йосип був нащадком царя Давида (1040 до н.е.-970 до н.е.), який слідуючи єврейської Біблії був другим царем об'єднаного королівства Ізраїль. Йосип був теслею за професією. В останній раз він згадується в Біблії, коли Ісусу було 12 років. Під час служіння Ісуса, він не згадується, тому багато хто припускає, що він був уже мертвий.

За Біблією у Ісуса були також брати і сестри. Чотири його брата були названі як Яків, Йосип, Симеон і Юда, але імена і кількість його сестер ми не знаємо. Деякі християни, які вірять у вічну цноту Марії, кажуть, що вони не брати і сестри Ісуса, але діти, народжені від попереднього шлюбу Йосипа.

Матвій Левій

Більшість християн вважають, що євангеліст Матвій це та ж сама людина, що і апостол Матвій, спочатку названий Леві. Чи можливо це історично, сумнівно, тому що він повинен був би бути дуже, дуже старим, коли написав Євангеліє. Більшість вчених датують походження чотирьох Євангелій дійсно так: Маркус близько 65; Лукас приблизно 80-85; Метью приблизно 85-90; Йоханнес приблизно 90-100. Інші датують перші три Євангелія дещо раніше: Маркус незабаром після 60 років; Лукас між 60 і 70 і Євангелії від Матвія незабаром після 70.

У «Майстер і Маргарита» Ісус і Євангеліст Матвій знають один одного, але не досить довго, щоб говорити про апостола. Булгаков вказує ясно на євангеліста - «фігура, яка ходить за мною постійно з Козлин пергаментом і записує все, що я говорю», так Ієшуа говорить про нього.

У Булгакова крім цього нічого немає про апостолів в романі. Хоча він змушує Афрания сказати, що «хоча ми і не можемо виявити - в даний час, по крайней мере - будь-яких його шанувальників або послідовників, проте ручатися, що їх зовсім немає, не можна». Але далі вони не грають абсолютно ніякої ролі, вони навіть не згадуються. Тільки Євангеліст Матвій один або два рази називається «учнем», навіть коли він уже сам по собі. У Булгакова Євангеліст Матвій має характеристики як апостола так і євангеліста. Він одночасно податківець, як апостол Євангеліст Матвій, і він записав акти Ісуса, як євангеліст Матвій.

Покликання апостола Матвія Ісусом є досить спірним. Після конфлікту з книжниками Ісус залишає місто і йде на Галілейському морі. Уздовж Капернаум, міста поруч з озером, був морський шлях, головна дорога з Сирії до Єгипту. Всі товари, що надходять на територію Ірода, були обкладені податком на об'їзну Капернаума, це був один з чотирьох податків, які повинні були бути виплачені. Митарі, що збирають податки для держави, що окуповує, часто вимагали занадто багато грошей, частина з яких осідала в їх кишенях. Люди ненавиділи їх і так зневажали, що євреї не брали їх гроші в якості милостині і їх свідчення в суді єврейському не визнавалися дійсними, тому що вони були нечистими через їх відносин з язичниками. Матвій, якого Маркус і Лукас називають Левием, був таким збирачем податків і те, що Ісус кличе цього збирача в своє оточення, має бути дуже сумнівним для багатьох євреїв. Раз Ісус його кличе, Матвій залишає свою роботу, свою стару життя і слід за Ісусом як його учень. Вони йдуть в будинок Матвія і здійснюють святкову трапезу, з Ісусом, його учнями і багатьма митниками та грішниками.

Євангеліст Матфей описує покликання апостола Матвія наступним чином: 9: 9 - «коли Ісус звідти проходив, побачив чоловіка, що сидів на митниці, по імені Матвія, і каже йому: Іди за Мною. Той устав і пішов услід за Ним ».

Що таке істина

Це цитата з допиту Ісуса Пілатом, як описано євангелістом Іоанном. «Говорить до Нього Пилат: Що є правда? І, сказавши це, знову вийшов до юдеїв і сказав їм: я ніякої провини не знаходжу в Ньому »- Іоан 18, 38.

Виффагії

Ім'я Виффагії на івриті означає будинок для фігових дерев, і також називається село близько Єрусалиму, через яку пройшов Ісус, вирушаючи в останню путь в Єрусалим.

Сади на Оливній горі

Оливкова гора розташований на схід від Єрусалиму. У підстави цього пагорба знаходиться Гефсиманія (що перекладається з івриту як прес для оливок), розташована прямо через Кедрон. Відповідно Євангелієм тут був заарештований Христос / p>

Сади на Оливній горі
Сади на Оливній горі

Дісмас, Гестас і Вар-Равван

Дісмас і Гестас були злодіями, яких розіп'яли разом з Ісусом. Їх імена не дано в канонічному Євангеліє, але згадані в неканонічному Євангеліє від Никодима, в частині відомої як Діяння Пілата. Вар-Равван - це Варавва з Євангеліє, який був звільнений Пілатом з нагоди релігійного свята Песах.

Ієронім Босх - Дісмас і Гестас
Ієронім Босх - Дісмас і Гестас

Повний текст Євангелія від Никодима доступний для скачування в розділі Архів сайту Майстер і Маргарита.

Юда з Кір'ят

Юда Булгакова досить таки відрізняється від біблійного. У Новому Завіті, Юда - один з дванадцяти апостолів, і він знає Ісуса довше, ніж протягом двох днів. Апостоли супроводжували Ісуса з Назарета в перебігу трьох років. В Біблії Іуду не вбили - він покінчив життя самогубством, який рухається каяттям і жалем. Після його смерті його місце в групі 12 апостолів займе Маттіас. Булгаков зробив з Юди шпигуна, рухомого грошима і трохи любов'ю.

світильники запалив

Лампи світили так, щоб приховані свідки звинувачення могли бачити обличчя злочинця. Ієшуа був трохи здивований «обізнаності прокуратора», як якщо б він не знав, що він був відданий.

Лиса гора

Лиса гора - місце, яке в Євангеліє називається Голгофою. Голгофа - вірменське слово, що позначає місце для черепів. Це місце, де був розіп'ятий Ісус. З точки зору топографії пагорб Булгакова вище, ніж Голгофа, і розташований далі від міста. Лиса гора також є близько рідного міста Булгакова на Україні.

Лиса гора
Лиса гора

Йосип Каифа

Синедріон не мав прямих повноважень пріговорівать до смерті за винятком випадків осквернення храму. Ось чому смертну кару Ісуса з Назарета повинен був ратифікувати Пилат. Синедріон працював під головуванням первосвященика. Історичного Йосипа Каяфа призначив на цю посаду Валерій Грат, попередник Пілата, в 18 році.

Маттіас Стом - Христос перед Кайяфою
Маттіас Стом - Христос перед Кайяфою

Каифа ввічливо вибачився

Пилат запросив Каифа на балкон, щоб сховатися від безжального спеки, але «Каифа ввічливо вибачився». Вступити під дах іновірця означало б для високопоставленого священика «осквернення його релігії», внаслідок чого він не міг би відзначати наступаючий релігійне свято.

Понтій Пилат

Назва глави

У 1988 році рок-ансамбль з Сіетла Pearl Jam написав пісню Pilate, натхненні цією главою роману.

Іудея

Іудея - південна частина Палестини, окупована римлянами в 65 р до н.е. Іудея названа ім'ям Іуди, четвертого сина Якова. Шість років по тому ця територія стала провінцією Риму. Резиденція прокуратора розташовувалася в Кесарії.

Понтій Пилат

Понтій Пилат був п'ятим римським прокуратором - або правителем - Іудеї з 26 р по 56 г .. Нам мало відомо про Пілата, основне джерело інформації про нього - Євангелії. Тільки Тацит коротко згадує про нього. Булгаков взяв деталі для створення образу прокуратора з творів Давида Штрауса, вже згаданого в першому розділі, а також з робіт настоятеля кентерберійського кафедрального собору Фредеріка Фаррара (1851-1905) «Життя Христа» і французького історика Ернеста Ренана (1823-1892) «Життя Ісуса ». Ренан зображував Ісуса як людину, але в досить «м'якому» вигляді, як людини з революційними ідеями, але в той же час, як слабкої людини.

Оце Чоловік
Оце Чоловік! (Антоніо Чізері)

У розділі Архів сайту Майстер і Маргарита ви можете безкоштовно завантажити книги «Життя Христа» і «Життя Ісуса».

Ірод Великий

Ірод Великий (? 75 м до н.е. - 04 р) був васальною королем Юдеї. Римляни за його заслуги зробили його королем Юдеї. Відповідно до «Новим Заповітом» він наказав убити всіх єврейських дітей - Побиття немовлят -, коли він почув про народження месії (Христа) - майбутнього короля.

Пітер Брейгель - Побиття немовлят
Пітер Брейгель - Побиття немовлят

Ірод любив будівлі в римському стилі. Це наочно демонструють побудовані ним в Єрусалимі, Кесарії і на Середземноморському березі численні палаци та інші будівлі. У творі майстра улюбленою резиденцією Пилата була Кесарія.

Дванадцятий блискавичний легіон

Дванадцятий легіон, легіон XII, був римським легіоном, який в 58 м до н.е. очолював Юлій Цезар (100 м до н.е. 44 до н.е.) і який був з ним під час галльську війни до 49 м до н.е. Емблемою легіону була блискавка, звідси і назва легіону - Fulminata - блискавичний (fulmen на латинській мові - блискавка). Дванадцятий легіон був також відомий і під іншими іменами: Paterna, Victrix, Antiqua, Certa Constans, і Galliena. Булгаков знайшов цю назву в книзі Ернеста Ренана (1823-1892) «Антихрист», виписав в зошит матеріалів до роману і підкреслив: «12-й Fulminata».

Ершалаим

Булгаков використовував альтернативну транслітерацію Єрусалиму на івриті - ירושלים [Ершалаим]. Як і в ряді інших випадків, Булгаков вважає за краще використовувати альтернативні назви і імена: Ієшуа - для Ісуса, Га-Ноцрі - для Назарета, Каифа - для Каяфа, і Кір'ят - для Іскаріот.

О, боги, боги!

Вигук «О, боги, боги!» Проходить через весь роман «Майстер і Маргарита» як лейтмотив. Це висловлювання з'являється в романі десять разів, воно взято з опери Джузеппе Верді (1813-1901) «Аїда». Булгаков любив цю оперу і часто цитував слова і вирази з цієї опери в інших своїх творах.

Слухайте лейтмотив з Аїди.

Галілея

Галілея - північна частина Палестини, зелена і родюча територія, зі столицею Тіберія, розташованої на березі моря Галілея або озера Кіннерету.

тетрарх

У той час Галілея управлялася тетрархом Іродом Антипа (20 р до н.е. - 30 р), сином Ірода Великого (? 75 м до н.е. - 04 р). У тетрархії влада розділена між чотирма особами. У першому столітті римляни використовували звання тетрарх для правителя невеликої частини їх величезної імперії. Ірод Антипа стратив Іоана Хрестителя (7 м до н.е. - 29 р)

Іоанн Хреститель (Тіціан)
Іоанн Хреститель (Тіціан)

Відповідно до Євангеліє від Луки (23: 7-12), Ірод Антипа був в Єрусалимі під час розп'яття Христа. Понтій Пилат послав Ісуса до Ірода для оголошення вироку. Це було зроблено, щоб потішити йому, тому що між ними були розбіжності. Ірод був задоволений, але послав Ісуса до Пилата. Останній виніс вирок і «умив руки», сказавши, що він не винен в крові цієї людини. З того моменту Ірод і Пилат знову стали друзями. Євангеліє від Луки (23:12) - «І того дня стали Ірод друзями між собою, бо давніш ворожнеча між ними була».

синедріон

Синедріон - вищої єврейський законодавчий і судовий орган, очолюваний священиком єрусалимського храму. Нижні судові палати називалися Малими синедріон. Синедріон - був органом, відповідальним за виконання єврейських законів, але керувався римлянами.

Людина близько двадцяти семи років

Відповідно до «Новим Заповітом» Ісусу Христу було близько тридцяти трьох років, коли він помер. Ця одна з багатьох деталей, коли Булгаков відхиляється від традиційної біблійної історії. У зошиті з главами 3-й редакції він записав, мабуть, сумніваючись в канонічній цифрі: «33-й рік нашої ери. Ієшуа міг народитися і в 4-10 році нашої ери (23 роки?) ».

голубий хітон

Хітон - чоловічий та жіночий одяг (нижня) у древніх греків; подобу сорочки (лляної або вовняної), частіше без рукавів.

Великий блакитний талліф, або плащ з простого матеріалу - звичайне вбрання цього часу в Палестині. Блакитний кольори був улюбленим у іудеїв і вважався священним. «Згідно із законом кожен іудей повинен був носити на всіх кутах свого талліфа кисті на блакитних стрічках в знак того, що він пам'ятає всі Господні заповіді і виконує їх».

арамейська мова

Арамейська мова належить до західно групи мов, на якому сьогодні говорять в деяких селах близько Дамаска в Сирії і деяких інших частинах Близького Сходу.

Спочатку на ньому говорило населення, що відноситься до арамеям або до Арама, але з плином часу ця мова стала мовою всієї перської імперії. Таким чином, ця мова стала розповсюдженим по всьому Близькому Сходу, отже, і в Палестині. Окремі місця біблії написано арамейською мовою, а не на івриті. Напевно в своєму повсякденному житті Ісус говорив арамейською мовою. У кінофільмі «Страсті Господні» (2004) більшість діалогів вимовляється арамейською мовою.

Ернест Ренан (1823-92) писав, що «l'idiome propre de Jésus était le dialecte syriaque mêlé d'hébreu qu'on parlait alors en Palestine » або «рідна мова Ісуса - сирійський, змішаний з івритом, на якому тоді говорили в Палестині ». Сирійський мова була діалектом арамейської.

В даний час ця мова зникає. Через тисячі років ця мова може остаточно зникнути в силу поширення на територіях, де все ще розмовляють арамейською мовою, інших домінуючих мов і культур.

Храм в Ершалаиме

Єрусалимський храм був побудований в Х столітті до н.е. царем Соломоном (1000-928 рр. до н.е.). Перший раз храм був зруйнований Вавілонськими загарбниками в 586 р до н.е. і реконструйований в V столітті до н.е. Ірод Великий повністю оновив храм, але в 70 р храм був знову повністю зруйнований Тайтуса.

Храм в Ершалаиме
Храм в Ершалаиме

Крисобой

Булгаков називає його Марк Крисобой. Від слів «щур» і «бій» - від «бити». В англійських перекладах він називається Muribellum (Гленн, 1967). Muribellum - Засіб боротьби з мишами. Це був римське прізвисько для боягузливих і малодушних солдатів. Muribellum - звучить іронічно, тому що Марк Крисобой взагалі-то не був боягузом.

Біля підніжжя бронзової статуї

Наявність статуй в оздобленні палацу - риса елліністичної культури, звична для римлянина Пилата, але чужорідна для Іудеї. Скульптурні портики в палаці Ірода згадував Фредерік Фаррар (1851-1905).

гегемон

Ηγεμών або гегемон - грецьке слово, що означає лідер, правитель або керівник.

Ієшуа

ישוע або Ієшуа - арамійське ім'я і означає Господь рятівник. הנצרי або Га-Ноцрі - це місто Назарет, місто, в якому Ісус жив до початку його життя.

Гамала

Коли Пилат запитав, Ієшуа звідки він родом, той не згадав ні Назарет, що був його рідним містом, ні Віфлеєм - місто, де він народився. Ієшуа відповів, що він з міста Гамаль, і «головою показуючи, що там, десь далеко, направо від нього, на півночі, є місто Гамала».

Гамала найпівнічніший місто Тиберія на море Галілея, звичайно не пов'язаний з життям Ісуса. Ніхто з чотирьох канонічних євангелістів не згадував про це. Так чому ж Булгаков зробив це?

Деякі історики говорять, що відсутність текстуальних виносок на Назарет в Старому завіті і Талмуді, а також в роботах Йосипа Флавія, передбачає, що місто, іменований Назаретом, не існував за часів Ісуса. Вони думають, що Ісус жив в Гамалія.

У 1927 р французький письменник Генрі Барбюсс (1873-1935) підтримав цю ідею в його книзі Ісус. Як Барбюс сказав собі, він написав це тому, що відчував «сильне чарівність для людини і зворушливий імідж єврейського пророка, сина теслі, оточив себе людьми зі скромними умовами і фокусуватися на скромному». Барбюсс не вірив в божественність Ісуса, він вірив в його любов до людства. Він симпатизував витримала випробування часом традиції робітничого руху - ідеї революційного Ісуса, убитого могутністю епохи, в якій він брав під сумнів їхню владу. Багато людей були обурені опублікованій в журналі L'Humanité статтею Барбюсса «Ісус марксист», де він намагався пояснити свою точку зору. Пізніше Барбюсс написав театральну п'єсу Jésus contre Dieu (Ісус проти Бога), яка ніколи не була поставлена в театрі.

Місто Гамала був місцем Іуди Галілея, який протягом 6 років очолював шалений рух опору проти Риму, і чиї послідовники - Зілоти - сформували радикальну антиримську групу, відмовляються платити податки Риму. Ісус знайшов свого першого апостола в околицях Гамаль. Не можна виключити, що серед його перших послідовників було кілька Зилот, навіть серед апостолів. Яків та Іван (сини Зеведея) мали синів грому, як прізвиська, які могли ставитися до зілот. Можливо навіть, що Петро був Зилотом. Його прізвисько Бар-Йона (Євангеліє від Матвія 16,17) може ставитися до зілот. Це означає, що син Іона також людина поза законом. У Євангеліє від Луки (6:15) Симон Зилот згаданий серед найближчих послідовників Ісуса, і можливо брат Петра Андрій був Зилотом.

руїни Гамаль
руїни Гамаль

У Віфсаїді, розташованому недалеко від Гамаль, годували 4000 чоловіків і їх сімей. Це було незадовго до приходу Ісуса в Єрусалим. Натовп був несамовитий, як було написано в Євангеліє від Іоанна 6:15 «Так Ісус, усвідомлюючи, що вони мали намір прийти і взяти Його силою, зробити Його королем, знову Сам відійшов до гори». Після чуда Ісус відіслав його апостолів. Євангеліє від Матвія 14:22 «Ісус змусив негайно послідовників забратися в човен і йти перед ним на іншу сторону, поки він розсіював натовп». Деякі фахівці припускають, що Ісус відіслав своїх апостолів, щоб влада не розглядали їх як Зилотов.

Батько мій був сирієць

Йешуа сказав: «я не пам'ятаю моїх батьків. Мені говорили, що мій батько був сирієць ». Булгаков і тут знову значно відрізняється від канонічних євангелістів, які писали, що мати Ісуса, Марія, була ще жива, коли він був страчений, і що він як і раніше знав її добре, коли постав перед Пілатом. Марія зачала Ісуса непорочно, тобто без сексуального контакту з її нареченим Йосипом з Назарета. Матвій і Лука пишуть, що Йосип був нащадком царя Давида (1040 до н.е.-970 до н.е.), який слідуючи єврейської Біблії був другим царем об'єднаного королівства Ізраїль. Йосип був теслею за професією. В останній раз він згадується в Біблії, коли Ісусу було 12 років. Під час служіння Ісуса, він не згадується, тому багато хто припускає, що він був уже мертвий.

За Біблією у Ісуса були також брати і сестри. Чотири його брата були названі як Яків, Йосип, Симеон і Юда, але імена і кількість його сестер ми не знаємо. Деякі християни, які вірять у вічну цноту Марії, кажуть, що вони не брати і сестри Ісуса, але діти, народжені від попереднього шлюбу Йосипа.

Матвій Левій

Більшість християн вважають, що євангеліст Матвій це та ж сама людина, що і апостол Матвій, спочатку названий Леві. Чи можливо це історично, сумнівно, тому що він повинен був би бути дуже, дуже старим, коли написав Євангеліє. Більшість вчених датують походження чотирьох Євангелій дійсно так: Маркус близько 65; Лукас приблизно 80-85; Метью приблизно 85-90; Йоханнес приблизно 90-100. Інші датують перші три Євангелія дещо раніше: Маркус незабаром після 60 років; Лукас між 60 і 70 і Євангелії від Матвія незабаром після 70.

У «Майстер і Маргарита» Ісус і Євангеліст Матвій знають один одного, але не досить довго, щоб говорити про апостола. Булгаков вказує ясно на євангеліста - «фігура, яка ходить за мною постійно з Козлин пергаментом і записує все, що я говорю», так Ієшуа говорить про нього.

У Булгакова крім цього нічого немає про апостолів в романі. Хоча він змушує Афрания сказати, що «хоча ми і не можемо виявити - в даний час, по крайней мере - будь-яких його шанувальників або послідовників, проте ручатися, що їх зовсім немає, не можна». Але далі вони не грають абсолютно ніякої ролі, вони навіть не згадуються. Тільки Євангеліст Матвій один або два рази називається «учнем», навіть коли він уже сам по собі. У Булгакова Євангеліст Матвій має характеристики як апостола так і євангеліста. Він одночасно податківець, як апостол Євангеліст Матвій, і він записав акти Ісуса, як євангеліст Матвій.

Покликання апостола Матвія Ісусом є досить спірним. Після конфлікту з книжниками Ісус залишає місто і йде на Галілейському морі. Уздовж Капернаум, міста поруч з озером, був морський шлях, головна дорога з Сирії до Єгипту. Всі товари, що надходять на територію Ірода, були обкладені податком на об'їзну Капернаума, це був один з чотирьох податків, які повинні були бути виплачені. Митарі, що збирають податки для держави, що окуповує, часто вимагали занадто багато грошей, частина з яких осідала в їх кишенях. Люди ненавиділи їх і так зневажали, що євреї не брали їх гроші в якості милостині і їх свідчення в суді єврейському не визнавалися дійсними, тому що вони були нечистими через їх відносин з язичниками. Матвій, якого Маркус і Лукас називають Левием, був таким збирачем податків і те, що Ісус кличе цього збирача в своє оточення, має бути дуже сумнівним для багатьох євреїв. Раз Ісус його кличе, Матвій залишає свою роботу, свою стару життя і слід за Ісусом як його учень. Вони йдуть в будинок Матвія і здійснюють святкову трапезу, з Ісусом, його учнями і багатьма митниками та грішниками.

Євангеліст Матфей описує покликання апостола Матвія наступним чином: 9: 9 - «коли Ісус звідти проходив, побачив чоловіка, що сидів на митниці, по імені Матвія, і каже йому: Іди за Мною. Той устав і пішов услід за Ним ».

Що таке істина

Це цитата з допиту Ісуса Пілатом, як описано євангелістом Іоанном. «Говорить до Нього Пилат: Що є правда? І, сказавши це, знову вийшов до юдеїв і сказав їм: я ніякої провини не знаходжу в Ньому »- Іоан 18, 38.

Виффагії

Ім'я Виффагії на івриті означає будинок для фігових дерев, і також називається село близько Єрусалиму, через яку пройшов Ісус, вирушаючи в останню путь в Єрусалим.

Сади на Оливній горі

Оливкова гора розташований на схід від Єрусалиму. У підстави цього пагорба знаходиться Гефсиманія (що перекладається з івриту як прес для оливок), розташована прямо через Кедрон. Відповідно Євангелієм тут був заарештований Христос / p>

Сади на Оливній горі
Сади на Оливній горі

Дісмас, Гестас і Вар-Равван

Дісмас і Гестас були злодіями, яких розіп'яли разом з Ісусом. Їх імена не дано в канонічному Євангеліє, але згадані в неканонічному Євангеліє від Никодима, в частині відомої як Діяння Пілата. Вар-Равван - це Варавва з Євангеліє, який був звільнений Пілатом з нагоди релігійного свята Песах.

Ієронім Босх - Дісмас і Гестас
Ієронім Босх - Дісмас і Гестас

Повний текст Євангелія від Никодима доступний для скачування в розділі Архів сайту Майстер і Маргарита.

Юда з Кір'ят

Юда Булгакова досить таки відрізняється від біблійного. У Новому Завіті, Юда - один з дванадцяти апостолів, і він знає Ісуса довше, ніж протягом двох днів. Апостоли супроводжували Ісуса з Назарета в перебігу трьох років. В Біблії Іуду не вбили - він покінчив життя самогубством, який рухається каяттям і жалем. Після його смерті його місце в групі 12 апостолів займе Маттіас. Булгаков зробив з Юди шпигуна, рухомого грошима і трохи любов'ю.

світильники запалив

Лампи світили так, щоб приховані свідки звинувачення могли бачити обличчя злочинця. Ієшуа був трохи здивований «обізнаності прокуратора», як якщо б він не знав, що він був відданий.

Лиса гора

Лиса гора - місце, яке в Євангеліє називається Голгофою. Голгофа - вірменське слово, що позначає місце для черепів. Це місце, де був розіп'ятий Ісус. З точки зору топографії пагорб Булгакова вище, ніж Голгофа, і розташований далі від міста. Лиса гора також є близько рідного міста Булгакова на Україні.

Лиса гора
Лиса гора

Йосип Каифа

Синедріон не мав прямих повноважень пріговорівать до смерті за винятком випадків осквернення храму. Ось чому смертну кару Ісуса з Назарета повинен був ратифікувати Пилат. Синедріон працював під головуванням первосвященика. Історичного Йосипа Каяфа призначив на цю посаду Валерій Грат, попередник Пілата, в 18 році.

Маттіас Стом - Христос перед Кайяфою
Маттіас Стом - Христос перед Кайяфою

Каифа ввічливо вибачився

Пилат запросив Каифа на балкон, щоб сховатися від безжального спеки, але «Каифа ввічливо вибачився». Вступити під дах іновірця означало б для високопоставленого священика «осквернення його релігії», внаслідок чого він не міг би відзначати наступаючий релігійне свято.

Понтій Пилат

Назва глави

У 1988 році рок-ансамбль з Сіетла Pearl Jam написав пісню Pilate, натхненні цією главою роману.

Іудея

Іудея - південна частина Палестини, окупована римлянами в 65 р до н.е. Іудея названа ім'ям Іуди, четвертого сина Якова. Шість років по тому ця територія стала провінцією Риму. Резиденція прокуратора розташовувалася в Кесарії.

Понтій Пилат

Понтій Пилат був п'ятим римським прокуратором - або правителем - Іудеї з 26 р по 56 г .. Нам мало відомо про Пілата, основне джерело інформації про нього - Євангелії. Тільки Тацит коротко згадує про нього. Булгаков взяв деталі для створення образу прокуратора з творів Давида Штрауса, вже згаданого в першому розділі, а також з робіт настоятеля кентерберійського кафедрального собору Фредеріка Фаррара (1851-1905) «Життя Христа» і французького історика Ернеста Ренана (1823-1892) «Життя Ісуса ». Ренан зображував Ісуса як людину, але в досить «м'якому» вигляді, як людини з революційними ідеями, але в той же час, як слабкої людини.

Оце Чоловік
Оце Чоловік! (Антоніо Чізері)

У розділі Архів сайту Майстер і Маргарита ви можете безкоштовно завантажити книги «Життя Христа» і «Життя Ісуса».

Ірод Великий

Ірод Великий (? 75 м до н.е. - 04 р) був васальною королем Юдеї. Римляни за його заслуги зробили його королем Юдеї. Відповідно до «Новим Заповітом» він наказав убити всіх єврейських дітей - Побиття немовлят -, коли він почув про народження месії (Христа) - майбутнього короля.

Пітер Брейгель - Побиття немовлят
Пітер Брейгель - Побиття немовлят

Ірод любив будівлі в римському стилі. Це наочно демонструють побудовані ним в Єрусалимі, Кесарії і на Середземноморському березі численні палаци та інші будівлі. У творі майстра улюбленою резиденцією Пилата була Кесарія.

Дванадцятий блискавичний легіон

Дванадцятий легіон, легіон XII, був римським легіоном, який в 58 м до н.е. очолював Юлій Цезар (100 м до н.е. 44 до н.е.) і який був з ним під час галльську війни до 49 м до н.е. Емблемою легіону була блискавка, звідси і назва легіону - Fulminata - блискавичний (fulmen на латинській мові - блискавка). Дванадцятий легіон був також відомий і під іншими іменами: Paterna, Victrix, Antiqua, Certa Constans, і Galliena. Булгаков знайшов цю назву в книзі Ернеста Ренана (1823-1892) «Антихрист», виписав в зошит матеріалів до роману і підкреслив: «12-й Fulminata».

Ершалаим

Булгаков використовував альтернативну транслітерацію Єрусалиму на івриті - ירושלים [Ершалаим]. Як і в ряді інших випадків, Булгаков вважає за краще використовувати альтернативні назви і імена: Ієшуа - для Ісуса, Га-Ноцрі - для Назарета, Каифа - для Каяфа, і Кір'ят - для Іскаріот.

О, боги, боги!

Вигук «О, боги, боги!» Проходить через весь роман «Майстер і Маргарита» як лейтмотив. Це висловлювання з'являється в романі десять разів, воно взято з опери Джузеппе Верді (1813-1901) «Аїда». Булгаков любив цю оперу і часто цитував слова і вирази з цієї опери в інших своїх творах.

Слухайте лейтмотив з Аїди.

Галілея

Галілея - північна частина Палестини, зелена і родюча територія, зі столицею Тіберія, розташованої на березі моря Галілея або озера Кіннерету.

тетрарх

У той час Галілея управлялася тетрархом Іродом Антипа (20 р до н.е. - 30 р), сином Ірода Великого (? 75 м до н.е. - 04 р). У тетрархії влада розділена між чотирма особами. У першому столітті римляни використовували звання тетрарх для правителя невеликої частини їх величезної імперії. Ірод Антипа стратив Іоана Хрестителя (7 м до н.е. - 29 р)

Іоанн Хреститель (Тіціан)
Іоанн Хреститель (Тіціан)

Відповідно до Євангеліє від Луки (23: 7-12), Ірод Антипа був в Єрусалимі під час розп'яття Христа. Понтій Пилат послав Ісуса до Ірода для оголошення вироку. Це було зроблено, щоб потішити йому, тому що між ними були розбіжності. Ірод був задоволений, але послав Ісуса до Пилата. Останній виніс вирок і «умив руки», сказавши, що він не винен в крові цієї людини. З того моменту Ірод і Пилат знову стали друзями. Євангеліє від Луки (23:12) - «І того дня стали Ірод друзями між собою, бо давніш ворожнеча між ними була».

синедріон

Синедріон - вищої єврейський законодавчий і судовий орган, очолюваний священиком єрусалимського храму. Нижні судові палати називалися Малими синедріон. Синедріон - був органом, відповідальним за виконання єврейських законів, але керувався римлянами.

Людина близько двадцяти семи років

Відповідно до «Новим Заповітом» Ісусу Христу було близько тридцяти трьох років, коли він помер. Ця одна з багатьох деталей, коли Булгаков відхиляється від традиційної біблійної історії. У зошиті з главами 3-й редакції він записав, мабуть, сумніваючись в канонічній цифрі: «33-й рік нашої ери. Ієшуа міг народитися і в 4-10 році нашої ери (23 роки?) ».

голубий хітон

Хітон - чоловічий та жіночий одяг (нижня) у древніх греків; подобу сорочки (лляної або вовняної), частіше без рукавів.

Великий блакитний талліф, або плащ з простого матеріалу - звичайне вбрання цього часу в Палестині. Блакитний кольори був улюбленим у іудеїв і вважався священним. «Згідно із законом кожен іудей повинен був носити на всіх кутах свого талліфа кисті на блакитних стрічках в знак того, що він пам'ятає всі Господні заповіді і виконує їх».

арамейська мова

Арамейська мова належить до західно групи мов, на якому сьогодні говорять в деяких селах близько Дамаска в Сирії і деяких інших частинах Близького Сходу.

Спочатку на ньому говорило населення, що відноситься до арамеям або до Арама, але з плином часу ця мова стала мовою всієї перської імперії. Таким чином, ця мова стала розповсюдженим по всьому Близькому Сходу, отже, і в Палестині. Окремі місця біблії написано арамейською мовою, а не на івриті. Напевно в своєму повсякденному житті Ісус говорив арамейською мовою. У кінофільмі «Страсті Господні» (2004) більшість діалогів вимовляється арамейською мовою.

Ернест Ренан (1823-92) писав, що «l'idiome propre de Jésus était le dialecte syriaque mêlé d'hébreu qu'on parlait alors en Palestine » або «рідна мова Ісуса - сирійський, змішаний з івритом, на якому тоді говорили в Палестині ». Сирійський мова була діалектом арамейської.

В даний час ця мова зникає. Через тисячі років ця мова може остаточно зникнути в силу поширення на територіях, де все ще розмовляють арамейською мовою, інших домінуючих мов і культур.

Храм в Ершалаиме

Єрусалимський храм був побудований в Х столітті до н.е. царем Соломоном (1000-928 рр. до н.е.). Перший раз храм був зруйнований Вавілонськими загарбниками в 586 р до н.е. і реконструйований в V столітті до н.е. Ірод Великий повністю оновив храм, але в 70 р храм був знову повністю зруйнований Тайтуса.

Храм в Ершалаиме
Храм в Ершалаиме

Крисобой

Булгаков називає його Марк Крисобой. Від слів «щур» і «бій» - від «бити». В англійських перекладах він називається Muribellum (Гленн, 1967). Muribellum - Засіб боротьби з мишами. Це був римське прізвисько для боягузливих і малодушних солдатів. Muribellum - звучить іронічно, тому що Марк Крисобой взагалі-то не був боягузом.

Біля підніжжя бронзової статуї

Наявність статуй в оздобленні палацу - риса елліністичної культури, звична для римлянина Пилата, але чужорідна для Іудеї. Скульптурні портики в палаці Ірода згадував Фредерік Фаррар (1851-1905).

гегемон

Ηγεμών або гегемон - грецьке слово, що означає лідер, правитель або керівник.

Ієшуа

ישוע або Ієшуа - арамійське ім'я і означає Господь рятівник. הנצרי або Га-Ноцрі - це місто Назарет, місто, в якому Ісус жив до початку його життя.

Гамала

Коли Пилат запитав, Ієшуа звідки він родом, той не згадав ні Назарет, що був його рідним містом, ні Віфлеєм - місто, де він народився. Ієшуа відповів, що він з міста Гамаль, і «головою показуючи, що там, десь далеко, направо від нього, на півночі, є місто Гамала».

Гамала найпівнічніший місто Тиберія на море Галілея, звичайно не пов'язаний з життям Ісуса. Ніхто з чотирьох канонічних євангелістів не згадував про це. Так чому ж Булгаков зробив це?

Деякі історики говорять, що відсутність текстуальних виносок на Назарет в Старому завіті і Талмуді, а також в роботах Йосипа Флавія, передбачає, що місто, іменований Назаретом, не існував за часів Ісуса. Вони думають, що Ісус жив в Гамалія.

У 1927 р французький письменник Генрі Барбюсс (1873-1935) підтримав цю ідею в його книзі Ісус. Як Барбюс сказав собі, він написав це тому, що відчував «сильне чарівність для людини і зворушливий імідж єврейського пророка, сина теслі, оточив себе людьми зі скромними умовами і фокусуватися на скромному». Барбюсс не вірив в божественність Ісуса, він вірив в його любов до людства. Він симпатизував витримала випробування часом традиції робітничого руху - ідеї революційного Ісуса, убитого могутністю епохи, в якій він брав під сумнів їхню владу. Багато людей були обурені опублікованій в журналі L'Humanité статтею Барбюсса «Ісус марксист», де він намагався пояснити свою точку зору. Пізніше Барбюсс написав театральну п'єсу Jésus contre Dieu (Ісус проти Бога), яка ніколи не була поставлена в театрі.

Місто Гамала був місцем Іуди Галілея, який протягом 6 років очолював шалений рух опору проти Риму, і чиї послідовники - Зілоти - сформували радикальну антиримську групу, відмовляються платити податки Риму. Ісус знайшов свого першого апостола в околицях Гамаль. Не можна виключити, що серед його перших послідовників було кілька Зилот, навіть серед апостолів. Яків та Іван (сини Зеведея) мали синів грому, як прізвиська, які могли ставитися до зілот. Можливо навіть, що Петро був Зилотом. Його прізвисько Бар-Йона (Євангеліє від Матвія 16,17) може ставитися до зілот. Це означає, що син Іона також людина поза законом. У Євангеліє від Луки (6:15) Симон Зилот згаданий серед найближчих послідовників Ісуса, і можливо брат Петра Андрій був Зилотом.

руїни Гамаль
руїни Гамаль

У Віфсаїді, розташованому недалеко від Гамаль, годували 4000 чоловіків і їх сімей. Це було незадовго до приходу Ісуса в Єрусалим. Натовп був несамовитий, як було написано в Євангеліє від Іоанна 6:15 «Так Ісус, усвідомлюючи, що вони мали намір прийти і взяти Його силою, зробити Його королем, знову Сам відійшов до гори». Після чуда Ісус відіслав його апостолів. Євангеліє від Матвія 14:22 «Ісус змусив негайно послідовників забратися в човен і йти перед ним на іншу сторону, поки він розсіював натовп». Деякі фахівці припускають, що Ісус відіслав своїх апостолів, щоб влада не розглядали їх як Зилотов.

Батько мій був сирієць

Йешуа сказав: «я не пам'ятаю моїх батьків. Мені говорили, що мій батько був сирієць ». Булгаков і тут знову значно відрізняється від канонічних євангелістів, які писали, що мати Ісуса, Марія, була ще жива, коли він був страчений, і що він як і раніше знав її добре, коли постав перед Пілатом. Марія зачала Ісуса непорочно, тобто без сексуального контакту з її нареченим Йосипом з Назарета. Матвій і Лука пишуть, що Йосип був нащадком царя Давида (1040 до н.е.-970 до н.е.), який слідуючи єврейської Біблії був другим царем об'єднаного королівства Ізраїль. Йосип був теслею за професією. В останній раз він згадується в Біблії, коли Ісусу було 12 років. Під час служіння Ісуса, він не згадується, тому багато хто припускає, що він був уже мертвий.

За Біблією у Ісуса були також брати і сестри. Чотири його брата були названі як Яків, Йосип, Симеон і Юда, але імена і кількість його сестер ми не знаємо. Деякі християни, які вірять у вічну цноту Марії, кажуть, що вони не брати і сестри Ісуса, але діти, народжені від попереднього шлюбу Йосипа.

Матвій Левій

Більшість християн вважають, що євангеліст Матвій це та ж сама людина, що і апостол Матвій, спочатку названий Леві. Чи можливо це історично, сумнівно, тому що він повинен був би бути дуже, дуже старим, коли написав Євангеліє. Більшість вчених датують походження чотирьох Євангелій дійсно так: Маркус близько 65; Лукас приблизно 80-85; Метью приблизно 85-90; Йоханнес приблизно 90-100. Інші датують перші три Євангелія дещо раніше: Маркус незабаром після 60 років; Лукас між 60 і 70 і Євангелії від Матвія незабаром після 70.

У «Майстер і Маргарита» Ісус і Євангеліст Матвій знають один одного, але не досить довго, щоб говорити про апостола. Булгаков вказує ясно на євангеліста - «фігура, яка ходить за мною постійно з Козлин пергаментом і записує все, що я говорю», так Ієшуа говорить про нього.

У Булгакова крім цього нічого немає про апостолів в романі. Хоча він змушує Афрания сказати, що «хоча ми і не можемо виявити - в даний час, по крайней мере - будь-яких його шанувальників або послідовників, проте ручатися, що їх зовсім немає, не можна». Але далі вони не грають абсолютно ніякої ролі, вони навіть не згадуються. Тільки Євангеліст Матвій один або два рази називається «учнем», навіть коли він уже сам по собі. У Булгакова Євангеліст Матвій має характеристики як апостола так і євангеліста. Він одночасно податківець, як апостол Євангеліст Матвій, і він записав акти Ісуса, як євангеліст Матвій.

Покликання апостола Матвія Ісусом є досить спірним. Після конфлікту з книжниками Ісус залишає місто і йде на Галілейському морі. Уздовж Капернаум, міста поруч з озером, був морський шлях, головна дорога з Сирії до Єгипту. Всі товари, що надходять на територію Ірода, були обкладені податком на об'їзну Капернаума, це був один з чотирьох податків, які повинні були бути виплачені. Митарі, що збирають податки для держави, що окуповує, часто вимагали занадто багато грошей, частина з яких осідала в їх кишенях. Люди ненавиділи їх і так зневажали, що євреї не брали їх гроші в якості милостині і їх свідчення в суді єврейському не визнавалися дійсними, тому що вони були нечистими через їх відносин з язичниками. Матвій, якого Маркус і Лукас називають Левием, був таким збирачем податків і те, що Ісус кличе цього збирача в своє оточення, має бути дуже сумнівним для багатьох євреїв. Раз Ісус його кличе, Матвій залишає свою роботу, свою стару життя і слід за Ісусом як його учень. Вони йдуть в будинок Матвія і здійснюють святкову трапезу, з Ісусом, його учнями і багатьма митниками та грішниками.

Євангеліст Матфей описує покликання апостола Матвія наступним чином: 9: 9 - «коли Ісус звідти проходив, побачив чоловіка, що сидів на митниці, по імені Матвія, і каже йому: Іди за Мною. Той устав і пішов услід за Ним ».

Що таке істина

Це цитата з допиту Ісуса Пілатом, як описано євангелістом Іоанном. «Говорить до Нього Пилат: Що є правда? І, сказавши це, знову вийшов до юдеїв і сказав їм: я ніякої провини не знаходжу в Ньому »- Іоан 18, 38.

Виффагії

Ім'я Виффагії на івриті означає будинок для фігових дерев, і також називається село близько Єрусалиму, через яку пройшов Ісус, вирушаючи в останню путь в Єрусалим.

Сади на Оливній горі

Оливкова гора розташований на схід від Єрусалиму. У підстави цього пагорба знаходиться Гефсиманія (що перекладається з івриту як прес для оливок), розташована прямо через Кедрон. Відповідно Євангелієм тут був заарештований Христос / p>

Сади на Оливній горі
Сади на Оливній горі

Дісмас, Гестас і Вар-Равван

Дісмас і Гестас були злодіями, яких розіп'яли разом з Ісусом. Їх імена не дано в канонічному Євангеліє, але згадані в неканонічному Євангеліє від Никодима, в частині відомої як Діяння Пілата. Вар-Равван - це Варавва з Євангеліє, який був звільнений Пілатом з нагоди релігійного свята Песах.

Ієронім Босх - Дісмас і Гестас
Ієронім Босх - Дісмас і Гестас

Повний текст Євангелія від Никодима доступний для скачування в розділі Архів сайту Майстер і Маргарита.

Юда з Кір'ят

Юда Булгакова досить таки відрізняється від біблійного. У Новому Завіті, Юда - один з дванадцяти апостолів, і він знає Ісуса довше, ніж протягом двох днів. Апостоли супроводжували Ісуса з Назарета в перебігу трьох років. В Біблії Іуду не вбили - він покінчив життя самогубством, який рухається каяттям і жалем. Після його смерті його місце в групі 12 апостолів займе Маттіас. Булгаков зробив з Юди шпигуна, рухомого грошима і трохи любов'ю.

світильники запалив

Лампи світили так, щоб приховані свідки звинувачення могли бачити обличчя злочинця. Ієшуа був трохи здивований «обізнаності прокуратора», як якщо б він не знав, що він був відданий.

Лиса гора

Лиса гора - місце, яке в Євангеліє називається Голгофою. Голгофа - вірменське слово, що позначає місце для черепів. Це місце, де був розіп'ятий Ісус. З точки зору топографії пагорб Булгакова вище, ніж Голгофа, і розташований далі від міста. Лиса гора також є близько рідного міста Булгакова на Україні.

Лиса гора
Лиса гора

Йосип Каифа

Синедріон не мав прямих повноважень пріговорівать до смерті за винятком випадків осквернення храму. Ось чому смертну кару Ісуса з Назарета повинен був ратифікувати Пилат. Синедріон працював під головуванням первосвященика. Історичного Йосипа Каяфа призначив на цю посаду Валерій Грат, попередник Пілата, в 18 році.

Маттіас Стом - Христос перед Кайяфою
Маттіас Стом - Христос перед Кайяфою

Каифа ввічливо вибачився

Пилат запросив Каифа на балкон, щоб сховатися від безжального спеки, але «Каифа ввічливо вибачився». Вступити під дах іновірця означало б для високопоставленого священика «осквернення його релігії», внаслідок чого він не міг би відзначати наступаючий релігійне свято.

Понтій Пилат

Назва глави

У 1988 році рок-ансамбль з Сіетла Pearl Jam написав пісню Pilate, натхненні цією главою роману.

Іудея

Іудея - південна частина Палестини, окупована римлянами в 65 р до н.е. Іудея названа ім'ям Іуди, четвертого сина Якова. Шість років по тому ця територія стала провінцією Риму. Резиденція прокуратора розташовувалася в Кесарії.

Понтій Пилат

Понтій Пилат був п'ятим римським прокуратором - або правителем - Іудеї з 26 р по 56 г .. Нам мало відомо про Пілата, основне джерело інформації про нього - Євангелії. Тільки Тацит коротко згадує про нього. Булгаков взяв деталі для створення образу прокуратора з творів Давида Штрауса, вже згаданого в першому розділі, а також з робіт настоятеля кентерберійського кафедрального собору Фредеріка Фаррара (1851-1905) «Життя Христа» і французького історика Ернеста Ренана (1823-1892) «Життя Ісуса ». Ренан зображував Ісуса як людину, але в досить «м'якому» вигляді, як людини з революційними ідеями, але в той же час, як слабкої людини.

Оце Чоловік
Оце Чоловік! (Антоніо Чізері)

У розділі Архів сайту Майстер і Маргарита ви можете безкоштовно завантажити книги «Життя Христа» і «Життя Ісуса».

Ірод Великий

Ірод Великий (? 75 м до н.е. - 04 р) був васальною королем Юдеї. Римляни за його заслуги зробили його королем Юдеї. Відповідно до «Новим Заповітом» він наказав убити всіх єврейських дітей - Побиття немовлят -, коли він почув про народження месії (Христа) - майбутнього короля.

Пітер Брейгель - Побиття немовлят
Пітер Брейгель - Побиття немовлят

Ірод любив будівлі в римському стилі. Це наочно демонструють побудовані ним в Єрусалимі, Кесарії і на Середземноморському березі численні палаци та інші будівлі. У творі майстра улюбленою резиденцією Пилата була Кесарія.

Дванадцятий блискавичний легіон

Дванадцятий легіон, легіон XII, був римським легіоном, який в 58 м до н.е. очолював Юлій Цезар (100 м до н.е. 44 до н.е.) і який був з ним під час галльську війни до 49 м до н.е. Емблемою легіону була блискавка, звідси і назва легіону - Fulminata - блискавичний (fulmen на латинській мові - блискавка). Дванадцятий легіон був також відомий і під іншими іменами: Paterna, Victrix, Antiqua, Certa Constans, і Galliena. Булгаков знайшов цю назву в книзі Ернеста Ренана (1823-1892) «Антихрист», виписав в зошит матеріалів до роману і підкреслив: «12-й Fulminata».

Ершалаим

Булгаков використовував альтернативну транслітерацію Єрусалиму на івриті - ירושלים [Ершалаим]. Як і в ряді інших випадків, Булгаков вважає за краще використовувати альтернативні назви і імена: Ієшуа - для Ісуса, Га-Ноцрі - для Назарета, Каифа - для Каяфа, і Кір'ят - для Іскаріот.

О, боги, боги!

Вигук «О, боги, боги!» Проходить через весь роман «Майстер і Маргарита» як лейтмотив. Це висловлювання з'являється в романі десять разів, воно взято з опери Джузеппе Верді (1813-1901) «Аїда». Булгаков любив цю оперу і часто цитував слова і вирази з цієї опери в інших своїх творах.

Слухайте лейтмотив з Аїди.

Галілея

Галілея - північна частина Палестини, зелена і родюча територія, зі столицею Тіберія, розташованої на березі моря Галілея або озера Кіннерету.

тетрарх

У той час Галілея управлялася тетрархом Іродом Антипа (20 р до н.е. - 30 р), сином Ірода Великого (? 75 м до н.е. - 04 р). У тетрархії влада розділена між чотирма особами. У першому столітті римляни використовували звання тетрарх для правителя невеликої частини їх величезної імперії. Ірод Антипа стратив Іоана Хрестителя (7 м до н.е. - 29 р)

Іоанн Хреститель (Тіціан)
Іоанн Хреститель (Тіціан)

Відповідно до Євангеліє від Луки (23: 7-12), Ірод Антипа був в Єрусалимі під час розп'яття Христа. Понтій Пилат послав Ісуса до Ірода для оголошення вироку. Це було зроблено, щоб потішити йому, тому що між ними були розбіжності. Ірод був задоволений, але послав Ісуса до Пилата. Останній виніс вирок і «умив руки», сказавши, що він не винен в крові цієї людини. З того моменту Ірод і Пилат знову стали друзями. Євангеліє від Луки (23:12) - «І того дня стали Ірод друзями між собою, бо давніш ворожнеча між ними була».

синедріон

Синедріон - вищої єврейський законодавчий і судовий орган, очолюваний священиком єрусалимського храму. Нижні судові палати називалися Малими синедріон. Синедріон - був органом, відповідальним за виконання єврейських законів, але керувався римлянами.

Людина близько двадцяти семи років

Відповідно до «Новим Заповітом» Ісусу Христу було близько тридцяти трьох років, коли він помер. Ця одна з багатьох деталей, коли Булгаков відхиляється від традиційної біблійної історії. У зошиті з главами 3-й редакції він записав, мабуть, сумніваючись в канонічній цифрі: «33-й рік нашої ери. Ієшуа міг народитися і в 4-10 році нашої ери (23 роки?) ».

голубий хітон

Хітон - чоловічий та жіночий одяг (нижня) у древніх греків; подобу сорочки (лляної або вовняної), частіше без рукавів.

Великий блакитний талліф, або плащ з простого матеріалу - звичайне вбрання цього часу в Палестині. Блакитний кольори був улюбленим у іудеїв і вважався священним. «Згідно із законом кожен іудей повинен був носити на всіх кутах свого талліфа кисті на блакитних стрічках в знак того, що він пам'ятає всі Господні заповіді і виконує їх».

арамейська мова

Арамейська мова належить до західно групи мов, на якому сьогодні говорять в деяких селах близько Дамаска в Сирії і деяких інших частинах Близького Сходу.

Спочатку на ньому говорило населення, що відноситься до арамеям або до Арама, але з плином часу ця мова стала мовою всієї перської імперії. Таким чином, ця мова стала розповсюдженим по всьому Близькому Сходу, отже, і в Палестині. Окремі місця біблії написано арамейською мовою, а не на івриті. Напевно в своєму повсякденному житті Ісус говорив арамейською мовою. У кінофільмі «Страсті Господні» (2004) більшість діалогів вимовляється арамейською мовою.

Ернест Ренан (1823-92) писав, що «l'idiome propre de Jésus était le dialecte syriaque mêlé d'hébreu qu'on parlait alors en Palestine » або «рідна мова Ісуса - сирійський, змішаний з івритом, на якому тоді говорили в Палестині ». Сирійський мова була діалектом арамейської.

В даний час ця мова зникає. Через тисячі років ця мова може остаточно зникнути в силу поширення на територіях, де все ще розмовляють арамейською мовою, інших домінуючих мов і культур.

Храм в Ершалаиме

Єрусалимський храм був побудований в Х столітті до н.е. царем Соломоном (1000-928 рр. до н.е.). Перший раз храм був зруйнований Вавілонськими загарбниками в 586 р до н.е. і реконструйований в V столітті до н.е. Ірод Великий повністю оновив храм, але в 70 р храм був знову повністю зруйнований Тайтуса.

Храм в Ершалаиме
Храм в Ершалаиме

Крисобой

Булгаков називає його Марк Крисобой. Від слів «щур» і «бій» - від «бити». В англійських перекладах він називається Muribellum (Гленн, 1967). Muribellum - Засіб боротьби з мишами. Це був римське прізвисько для боягузливих і малодушних солдатів. Muribellum - звучить іронічно, тому що Марк Крисобой взагалі-то не був боягузом.

Біля підніжжя бронзової статуї

Наявність статуй в оздобленні палацу - риса елліністичної культури, звична для римлянина Пилата, але чужорідна для Іудеї. Скульптурні портики в палаці Ірода згадував Фредерік Фаррар (1851-1905).

гегемон

Ηγεμών або гегемон - грецьке слово, що означає лідер, правитель або керівник.

Ієшуа

ישוע або Ієшуа - арамійське ім'я і означає Господь рятівник. הנצרי або Га-Ноцрі - це місто Назарет, місто, в якому Ісус жив до початку його життя.

Гамала

Коли Пилат запитав, Ієшуа звідки він родом, той не згадав ні Назарет, що був його рідним містом, ні Віфлеєм - місто, де він народився. Ієшуа відповів, що він з міста Гамаль, і «головою показуючи, що там, десь далеко, направо від нього, на півночі, є місто Гамала».

Гамала найпівнічніший місто Тиберія на море Галілея, звичайно не пов'язаний з життям Ісуса. Ніхто з чотирьох канонічних євангелістів не згадував про це. Так чому ж Булгаков зробив це?

Деякі історики говорять, що відсутність текстуальних виносок на Назарет в Старому завіті і Талмуді, а також в роботах Йосипа Флавія, передбачає, що місто, іменований Назаретом, не існував за часів Ісуса. Вони думають, що Ісус жив в Гамалія.

У 1927 р французький письменник Генрі Барбюсс (1873-1935) підтримав цю ідею в його книзі Ісус. Як Барбюс сказав собі, він написав це тому, що відчував «сильне чарівність для людини і зворушливий імідж єврейського пророка, сина теслі, оточив себе людьми зі скромними умовами і фокусуватися на скромному». Барбюсс не вірив в божественність Ісуса, він вірив в його любов до людства. Він симпатизував витримала випробування часом традиції робітничого руху - ідеї революційного Ісуса, убитого могутністю епохи, в якій він брав під сумнів їхню владу. Багато людей були обурені опублікованій в журналі L'Humanité статтею Барбюсса «Ісус марксист», де він намагався пояснити свою точку зору. Пізніше Барбюсс написав театральну п'єсу Jésus contre Dieu (Ісус проти Бога), яка ніколи не була поставлена в театрі.

Місто Гамала був місцем Іуди Галілея, який протягом 6 років очолював шалений рух опору проти Риму, і чиї послідовники - Зілоти - сформували радикальну антиримську групу, відмовляються платити податки Риму. Ісус знайшов свого першого апостола в околицях Гамаль. Не можна виключити, що серед його перших послідовників було кілька Зилот, навіть серед апостолів. Яків та Іван (сини Зеведея) мали синів грому, як прізвиська, які могли ставитися до зілот. Можливо навіть, що Петро був Зилотом. Його прізвисько Бар-Йона (Євангеліє від Матвія 16,17) може ставитися до зілот. Це означає, що син Іона також людина поза законом. У Євангеліє від Луки (6:15) Симон Зилот згаданий серед найближчих послідовників Ісуса, і можливо брат Петра Андрій був Зилотом.

руїни Гамаль
руїни Гамаль

У Віфсаїді, розташованому недалеко від Гамаль, годували 4000 чоловіків і їх сімей. Це було незадовго до приходу Ісуса в Єрусалим. Натовп був несамовитий, як було написано в Євангеліє від Іоанна 6:15 «Так Ісус, усвідомлюючи, що вони мали намір прийти і взяти Його силою, зробити Його королем, знову Сам відійшов до гори». Після чуда Ісус відіслав його апостолів. Євангеліє від Матвія 14:22 «Ісус змусив негайно послідовників забратися в човен і йти перед ним на іншу сторону, поки він розсіював натовп». Деякі фахівці припускають, що Ісус відіслав своїх апостолів, щоб влада не розглядали їх як Зилотов.

Батько мій був сирієць

Йешуа сказав: «я не пам'ятаю моїх батьків. Мені говорили, що мій батько був сирієць ». Булгаков і тут знову значно відрізняється від канонічних євангелістів, які писали, що мати Ісуса, Марія, була ще жива, коли він був страчений, і що він як і раніше знав її добре, коли постав перед Пілатом. Марія зачала Ісуса непорочно, тобто без сексуального контакту з її нареченим Йосипом з Назарета. Матвій і Лука пишуть, що Йосип був нащадком царя Давида (1040 до н.е.-970 до н.е.), який слідуючи єврейської Біблії був другим царем об'єднаного королівства Ізраїль. Йосип був теслею за професією. В останній раз він згадується в Біблії, коли Ісусу було 12 років. Під час служіння Ісуса, він не згадується, тому багато хто припускає, що він був уже мертвий.

За Біблією у Ісуса були також брати і сестри. Чотири його брата були названі як Яків, Йосип, Симеон і Юда, але імена і кількість його сестер ми не знаємо. Деякі християни, які вірять у вічну цноту Марії, кажуть, що вони не брати і сестри Ісуса, але діти, народжені від попереднього шлюбу Йосипа.

Матвій Левій

Більшість християн вважають, що євангеліст Матвій це та ж сама людина, що і апостол Матвій, спочатку названий Леві. Чи можливо це історично, сумнівно, тому що він повинен був би бути дуже, дуже старим, коли написав Євангеліє. Більшість вчених датують походження чотирьох Євангелій дійсно так: Маркус близько 65; Лукас приблизно 80-85; Метью приблизно 85-90; Йоханнес приблизно 90-100. Інші датують перші три Євангелія дещо раніше: Маркус незабаром після 60 років; Лукас між 60 і 70 і Євангелії від Матвія незабаром після 70.

У «Майстер і Маргарита» Ісус і Євангеліст Матвій знають один одного, але не досить довго, щоб говорити про апостола. Булгаков вказує ясно на євангеліста - «фігура, яка ходить за мною постійно з Козлин пергаментом і записує все, що я говорю», так Ієшуа говорить про нього.

У Булгакова крім цього нічого немає про апостолів в романі. Хоча він змушує Афрания сказати, що «хоча ми і не можемо виявити - в даний час, по крайней мере - будь-яких його шанувальників або послідовників, проте ручатися, що їх зовсім немає, не можна». Але далі вони не грають абсолютно ніякої ролі, вони навіть не згадуються. Тільки Євангеліст Матвій один або два рази називається «учнем», навіть коли він уже сам по собі. У Булгакова Євангеліст Матвій має характеристики як апостола так і євангеліста. Він одночасно податківець, як апостол Євангеліст Матвій, і він записав акти Ісуса, як євангеліст Матвій.

Покликання апостола Матвія Ісусом є досить спірним. Після конфлікту з книжниками Ісус залишає місто і йде на Галілейському морі. Уздовж Капернаум, міста поруч з озером, був морський шлях, головна дорога з Сирії до Єгипту. Всі товари, що надходять на територію Ірода, були обкладені податком на об'їзну Капернаума, це був один з чотирьох податків, які повинні були бути виплачені. Митарі, що збирають податки для держави, що окуповує, часто вимагали занадто багато грошей, частина з яких осідала в їх кишенях. Люди ненавиділи їх і так зневажали, що євреї не брали їх гроші в якості милостині і їх свідчення в суді єврейському не визнавалися дійсними, тому що вони були нечистими через їх відносин з язичниками. Матвій, якого Маркус і Лукас називають Левием, був таким збирачем податків і те, що Ісус кличе цього збирача в своє оточення, має бути дуже сумнівним для багатьох євреїв. Раз Ісус його кличе, Матвій залишає свою роботу, свою стару життя і слід за Ісусом як його учень. Вони йдуть в будинок Матвія і здійснюють святкову трапезу, з Ісусом, його учнями і багатьма митниками та грішниками.

Євангеліст Матфей описує покликання апостола Матвія наступним чином: 9: 9 - «коли Ісус звідти проходив, побачив чоловіка, що сидів на митниці, по імені Матвія, і каже йому: Іди за Мною. Той устав і пішов услід за Ним ».

Що таке істина

Це цитата з допиту Ісуса Пілатом, як описано євангелістом Іоанном. «Говорить до Нього Пилат: Що є правда? І, сказавши це, знову вийшов до юдеїв і сказав їм: я ніякої провини не знаходжу в Ньому »- Іоан 18, 38.

Виффагії

Ім'я Виффагії на івриті означає будинок для фігових дерев, і також називається село близько Єрусалиму, через яку пройшов Ісус, вирушаючи в останню путь в Єрусалим.

Сади на Оливній горі

Оливкова гора розташований на схід від Єрусалиму. У підстави цього пагорба знаходиться Гефсиманія (що перекладається з івриту як прес для оливок), розташована прямо через Кедрон. Відповідно Євангелієм тут був заарештований Христос / p>

Сади на Оливній горі
Сади на Оливній горі

Дісмас, Гестас і Вар-Равван

Дісмас і Гестас були злодіями, яких розіп'яли разом з Ісусом. Їх імена не дано в канонічному Євангеліє, але згадані в неканонічному Євангеліє від Никодима, в частині відомої як Діяння Пілата. Вар-Равван - це Варавва з Євангеліє, який був звільнений Пілатом з нагоди релігійного свята Песах.

Ієронім Босх - Дісмас і Гестас
Ієронім Босх - Дісмас і Гестас

Повний текст Євангелія від Никодима доступний для скачування в розділі Архів сайту Майстер і Маргарита.

Юда з Кір'ят

Юда Булгакова досить таки відрізняється від біблійного. У Новому Завіті, Юда - один з дванадцяти апостолів, і він знає Ісуса довше, ніж протягом двох днів. Апостоли супроводжували Ісуса з Назарета в перебігу трьох років. В Біблії Іуду не вбили - він покінчив життя самогубством, який рухається каяттям і жалем. Після його смерті його місце в групі 12 апостолів займе Маттіас. Булгаков зробив з Юди шпигуна, рухомого грошима і трохи любов'ю.

світильники запалив

Лампи світили так, щоб приховані свідки звинувачення могли бачити обличчя злочинця. Ієшуа був трохи здивований «обізнаності прокуратора», як якщо б він не знав, що він був відданий.

Лиса гора

Лиса гора - місце, яке в Євангеліє називається Голгофою. Голгофа - вірменське слово, що позначає місце для черепів. Це місце, де був розіп'ятий Ісус. З точки зору топографії пагорб Булгакова вище, ніж Голгофа, і розташований далі від міста. Лиса гора також є близько рідного міста Булгакова на Україні.

Лиса гора
Лиса гора

Йосип Каифа

Синедріон не мав прямих повноважень пріговорівать до смерті за винятком випадків осквернення храму. Ось чому смертну кару Ісуса з Назарета повинен був ратифікувати Пилат. Синедріон працював під головуванням первосвященика. Історичного Йосипа Каяфа призначив на цю посаду Валерій Грат, попередник Пілата, в 18 році.

Маттіас Стом - Христос перед Кайяфою
Маттіас Стом - Христос перед Кайяфою

Каифа ввічливо вибачився

Пилат запросив Каифа на балкон, щоб сховатися від безжального спеки, але «Каифа ввічливо вибачився». Вступити під дах іновірця означало б для високопоставленого священика «осквернення його релігії», внаслідок чого він не міг би відзначати наступаючий релігійне свято.

Понтій Пилат

Назва глави

У 1988 році рок-ансамбль з Сіетла Pearl Jam написав пісню Pilate, натхненні цією главою роману.

Іудея

Іудея - південна частина Палестини, окупована римлянами в 65 р до н.е. Іудея названа ім'ям Іуди, четвертого сина Якова. Шість років по тому ця територія стала провінцією Риму. Резиденція прокуратора розташовувалася в Кесарії.

Понтій Пилат

Понтій Пилат був п'ятим римським прокуратором - або правителем - Іудеї з 26 р по 56 г .. Нам мало відомо про Пілата, основне джерело інформації про нього - Євангелії. Тільки Тацит коротко згадує про нього. Булгаков взяв деталі для створення образу прокуратора з творів Давида Штрауса, вже згаданого в першому розділі, а також з робіт настоятеля кентерберійського кафедрального собору Фредеріка Фаррара (1851-1905) «Життя Христа» і французького історика Ернеста Ренана (1823-1892) «Життя Ісуса ». Ренан зображував Ісуса як людину, але в досить «м'якому» вигляді, як людини з революційними ідеями, але в той же час, як слабкої людини.

Оце Чоловік
Оце Чоловік! (Антоніо Чізері)

У розділі Архів сайту Майстер і Маргарита ви можете безкоштовно завантажити книги «Життя Христа» і «Життя Ісуса».

Ірод Великий

Ірод Великий (? 75 м до н.е. - 04 р) був васальною королем Юдеї. Римляни за його заслуги зробили його королем Юдеї. Відповідно до «Новим Заповітом» він наказав убити всіх єврейських дітей - Побиття немовлят -, коли він почув про народження месії (Христа) - майбутнього короля.

Пітер Брейгель - Побиття немовлят
Пітер Брейгель - Побиття немовлят

Ірод любив будівлі в римському стилі. Це наочно демонструють побудовані ним в Єрусалимі, Кесарії і на Середземноморському березі численні палаци та інші будівлі. У творі майстра улюбленою резиденцією Пилата була Кесарія.

Дванадцятий блискавичний легіон

Дванадцятий легіон, легіон XII, був римським легіоном, який в 58 м до н.е. очолював Юлій Цезар (100 м до н.е. 44 до н.е.) і який був з ним під час галльську війни до 49 м до н.е. Емблемою легіону була блискавка, звідси і назва легіону - Fulminata - блискавичний (fulmen на латинській мові - блискавка). Дванадцятий легіон був також відомий і під іншими іменами: Paterna, Victrix, Antiqua, Certa Constans, і Galliena. Булгаков знайшов цю назву в книзі Ернеста Ренана (1823-1892) «Антихрист», виписав в зошит матеріалів до роману і підкреслив: «12-й Fulminata».

Ершалаим

Булгаков використовував альтернативну транслітерацію Єрусалиму на івриті - ירושלים [Ершалаим]. Як і в ряді інших випадків, Булгаков вважає за краще використовувати альтернативні назви і імена: Ієшуа - для Ісуса, Га-Ноцрі - для Назарета, Каифа - для Каяфа, і Кір'ят - для Іскаріот.

О, боги, боги!

Вигук «О, боги, боги!» Проходить через весь роман «Майстер і Маргарита» як лейтмотив. Це висловлювання з'являється в романі десять разів, воно взято з опери Джузеппе Верді (1813-1901) «Аїда». Булгаков любив цю оперу і часто цитував слова і вирази з цієї опери в інших своїх творах.

Слухайте лейтмотив з Аїди.

Галілея

Галілея - північна частина Палестини, зелена і родюча територія, зі столицею Тіберія, розташованої на березі моря Галілея або озера Кіннерету.

тетрарх

У той час Галілея управлялася тетрархом Іродом Антипа (20 р до н.е. - 30 р), сином Ірода Великого (? 75 м до н.е. - 04 р). У тетрархії влада розділена між чотирма особами. У першому столітті римляни використовували звання тетрарх для правителя невеликої частини їх величезної імперії. Ірод Антипа стратив Іоана Хрестителя (7 м до н.е. - 29 р)

Іоанн Хреститель (Тіціан)
Іоанн Хреститель (Тіціан)

Відповідно до Євангеліє від Луки (23: 7-12), Ірод Антипа був в Єрусалимі під час розп'яття Христа. Понтій Пилат послав Ісуса до Ірода для оголошення вироку. Це було зроблено, щоб потішити йому, тому що між ними були розбіжності. Ірод був задоволений, але послав Ісуса до Пилата. Останній виніс вирок і «умив руки», сказавши, що він не винен в крові цієї людини. З того моменту Ірод і Пилат знову стали друзями. Євангеліє від Луки (23:12) - «І того дня стали Ірод друзями між собою, бо давніш ворожнеча між ними була».

синедріон

Синедріон - вищої єврейський законодавчий і судовий орган, очолюваний священиком єрусалимського храму. Нижні судові палати називалися Малими синедріон. Синедріон - був органом, відповідальним за виконання єврейських законів, але керувався римлянами.

Людина близько двадцяти семи років

Відповідно до «Новим Заповітом» Ісусу Христу було близько тридцяти трьох років, коли він помер. Ця одна з багатьох деталей, коли Булгаков відхиляється від традиційної біблійної історії. У зошиті з главами 3-й редакції він записав, мабуть, сумніваючись в канонічній цифрі: «33-й рік нашої ери. Ієшуа міг народитися і в 4-10 році нашої ери (23 роки?) ».

голубий хітон

Хітон - чоловічий та жіночий одяг (нижня) у древніх греків; подобу сорочки (лляної або вовняної), частіше без рукавів.

Великий блакитний талліф, або плащ з простого матеріалу - звичайне вбрання цього часу в Палестині. Блакитний кольори був улюбленим у іудеїв і вважався священним. «Згідно із законом кожен іудей повинен був носити на всіх кутах свого талліфа кисті на блакитних стрічках в знак того, що він пам'ятає всі Господні заповіді і виконує їх».

арамейська мова

Арамейська мова належить до західно групи мов, на якому сьогодні говорять в деяких селах близько Дамаска в Сирії і деяких інших частинах Близького Сходу.

Спочатку на ньому говорило населення, що відноситься до арамеям або до Арама, але з плином часу ця мова стала мовою всієї перської імперії. Таким чином, ця мова стала розповсюдженим по всьому Близькому Сходу, отже, і в Палестині. Окремі місця біблії написано арамейською мовою, а не на івриті. Напевно в своєму повсякденному житті Ісус говорив арамейською мовою. У кінофільмі «Страсті Господні» (2004) більшість діалогів вимовляється арамейською мовою.

Ернест Ренан (1823-92) писав, що «l'idiome propre de Jésus était le dialecte syriaque mêlé d'hébreu qu'on parlait alors en Palestine » або «рідна мова Ісуса - сирійський, змішаний з івритом, на якому тоді говорили в Палестині ». Сирійський мова була діалектом арамейської.

В даний час ця мова зникає. Через тисячі років ця мова може остаточно зникнути в силу поширення на територіях, де все ще розмовляють арамейською мовою, інших домінуючих мов і культур.

Храм в Ершалаиме

Єрусалимський храм був побудований в Х столітті до н.е. царем Соломоном (1000-928 рр. до н.е.). Перший раз храм був зруйнований Вавілонськими загарбниками в 586 р до н.е. і реконструйований в V столітті до н.е. Ірод Великий повністю оновив храм, але в 70 р храм був знову повністю зруйнований Тайтуса.

Храм в Ершалаиме
Храм в Ершалаиме

Крисобой

Булгаков називає його Марк Крисобой. Від слів «щур» і «бій» - від «бити». В англійських перекладах він називається Muribellum (Гленн, 1967). Muribellum - Засіб боротьби з мишами. Це був римське прізвисько для боягузливих і малодушних солдатів. Muribellum - звучить іронічно, тому що Марк Крисобой взагалі-то не був боягузом.

Біля підніжжя бронзової статуї

Наявність статуй в оздобленні палацу - риса елліністичної культури, звична для римлянина Пилата, але чужорідна для Іудеї. Скульптурні портики в палаці Ірода згадував Фредерік Фаррар (1851-1905).

гегемон

Ηγεμών або гегемон - грецьке слово, що означає лідер, правитель або керівник.

Ієшуа

ישוע або Ієшуа - арамійське ім'я і означає Господь рятівник. הנצרי або Га-Ноцрі - це місто Назарет, місто, в якому Ісус жив до початку його життя.

Гамала

Коли Пилат запитав, Ієшуа звідки він родом, той не згадав ні Назарет, що був його рідним містом, ні Віфлеєм - місто, де він народився. Ієшуа відповів, що він з міста Гамаль, і «головою показуючи, що там, десь далеко, направо від нього, на півночі, є місто Гамала».

Гамала найпівнічніший місто Тиберія на море Галілея, звичайно не пов'язаний з життям Ісуса. Ніхто з чотирьох канонічних євангелістів не згадував про це. Так чому ж Булгаков зробив це?

Деякі історики говорять, що відсутність текстуальних виносок на Назарет в Старому завіті і Талмуді, а також в роботах Йосипа Флавія, передбачає, що місто, іменований Назаретом, не існував за часів Ісуса. Вони думають, що Ісус жив в Гамалія.

У 1927 р французький письменник Генрі Барбюсс (1873-1935) підтримав цю ідею в його книзі Ісус. Як Барбюс сказав собі, він написав це тому, що відчував «сильне чарівність для людини і зворушливий імідж єврейського пророка, сина теслі, оточив себе людьми зі скромними умовами і фокусуватися на скромному». Барбюсс не вірив в божественність Ісуса, він вірив в його любов до людства. Він симпатизував витримала випробування часом традиції робітничого руху - ідеї революційного Ісуса, убитого могутністю епохи, в якій він брав під сумнів їхню владу. Багато людей були обурені опублікованій в журналі L'Humanité статтею Барбюсса «Ісус марксист», де він намагався пояснити свою точку зору. Пізніше Барбюсс написав театральну п'єсу Jésus contre Dieu (Ісус проти Бога), яка ніколи не була поставлена в театрі.

Місто Гамала був місцем Іуди Галілея, який протягом 6 років очолював шалений рух опору проти Риму, і чиї послідовники - Зілоти - сформували радикальну антиримську групу, відмовляються платити податки Риму. Ісус знайшов свого першого апостола в околицях Гамаль. Не можна виключити, що серед його перших послідовників було кілька Зилот, навіть серед апостолів. Яків та Іван (сини Зеведея) мали синів грому, як прізвиська, які могли ставитися до зілот. Можливо навіть, що Петро був Зилотом. Його прізвисько Бар-Йона (Євангеліє від Матвія 16,17) може ставитися до зілот. Це означає, що син Іона також людина поза законом. У Євангеліє від Луки (6:15) Симон Зилот згаданий серед найближчих послідовників Ісуса, і можливо брат Петра Андрій був Зилотом.

руїни Гамаль
руїни Гамаль

У Віфсаїді, розташованому недалеко від Гамаль, годували 4000 чоловіків і їх сімей. Це було незадовго до приходу Ісуса в Єрусалим. Натовп був несамовитий, як було написано в Євангеліє від Іоанна 6:15 «Так Ісус, усвідомлюючи, що вони мали намір прийти і взяти Його силою, зробити Його королем, знову Сам відійшов до гори». Після чуда Ісус відіслав його апостолів. Євангеліє від Матвія 14:22 «Ісус змусив негайно послідовників забратися в човен і йти перед ним на іншу сторону, поки він розсіював натовп». Деякі фахівці припускають, що Ісус відіслав своїх апостолів, щоб влада не розглядали їх як Зилотов.

Батько мій був сирієць

Йешуа сказав: «я не пам'ятаю моїх батьків. Мені говорили, що мій батько був сирієць ». Булгаков і тут знову значно відрізняється від канонічних євангелістів, які писали, що мати Ісуса, Марія, була ще жива, коли він був страчений, і що він як і раніше знав її добре, коли постав перед Пілатом. Марія зачала Ісуса непорочно, тобто без сексуального контакту з її нареченим Йосипом з Назарета. Матвій і Лука пишуть, що Йосип був нащадком царя Давида (1040 до н.е.-970 до н.е.), який слідуючи єврейської Біблії був другим царем об'єднаного королівства Ізраїль. Йосип був теслею за професією. В останній раз він згадується в Біблії, коли Ісусу було 12 років. Під час служіння Ісуса, він не згадується, тому багато хто припускає, що він був уже мертвий.

За Біблією у Ісуса були також брати і сестри. Чотири його брата були названі як Яків, Йосип, Симеон і Юда, але імена і кількість його сестер ми не знаємо. Деякі християни, які вірять у вічну цноту Марії, кажуть, що вони не брати і сестри Ісуса, але діти, народжені від попереднього шлюбу Йосипа.

Матвій Левій

Більшість християн вважають, що євангеліст Матвій це та ж сама людина, що і апостол Матвій, спочатку названий Леві. Чи можливо це історично, сумнівно, тому що він повинен був би бути дуже, дуже старим, коли написав Євангеліє. Більшість вчених датують походження чотирьох Євангелій дійсно так: Маркус близько 65; Лукас приблизно 80-85; Метью приблизно 85-90; Йоханнес приблизно 90-100. Інші датують перші три Євангелія дещо раніше: Маркус незабаром після 60 років; Лукас між 60 і 70 і Євангелії від Матвія незабаром після 70.

У «Майстер і Маргарита» Ісус і Євангеліст Матвій знають один одного, але не досить довго, щоб говорити про апостола. Булгаков вказує ясно на євангеліста - «фігура, яка ходить за мною постійно з Козлин пергаментом і записує все, що я говорю», так Ієшуа говорить про нього.

У Булгакова крім цього нічого немає про апостолів в романі. Хоча він змушує Афрания сказати, що «хоча ми і не можемо виявити - в даний час, по крайней мере - будь-яких його шанувальників або послідовників, проте ручатися, що їх зовсім немає, не можна». Але далі вони не грають абсолютно ніякої ролі, вони навіть не згадуються. Тільки Євангеліст Матвій один або два рази називається «учнем», навіть коли він уже сам по собі. У Булгакова Євангеліст Матвій має характеристики як апостола так і євангеліста. Він одночасно податківець, як апостол Євангеліст Матвій, і він записав акти Ісуса, як євангеліст Матвій.

Покликання апостола Матвія Ісусом є досить спірним. Після конфлікту з книжниками Ісус залишає місто і йде на Галілейському морі. Уздовж Капернаум, міста поруч з озером, був морський шлях, головна дорога з Сирії до Єгипту. Всі товари, що надходять на територію Ірода, були обкладені податком на об'їзну Капернаума, це був один з чотирьох податків, які повинні були бути виплачені. Митарі, що збирають податки для держави, що окуповує, часто вимагали занадто багато грошей, частина з яких осідала в їх кишенях. Люди ненавиділи їх і так зневажали, що євреї не брали їх гроші в якості милостині і їх свідчення в суді єврейському не визнавалися дійсними, тому що вони були нечистими через їх відносин з язичниками. Матвій, якого Маркус і Лукас називають Левием, був таким збирачем податків і те, що Ісус кличе цього збирача в своє оточення, має бути дуже сумнівним для багатьох євреїв. Раз Ісус його кличе, Матвій залишає свою роботу, свою стару життя і слід за Ісусом як його учень. Вони йдуть в будинок Матвія і здійснюють святкову трапезу, з Ісусом, його учнями і багатьма митниками та грішниками.

Євангеліст Матфей описує покликання апостола Матвія наступним чином: 9: 9 - «коли Ісус звідти проходив, побачив чоловіка, що сидів на митниці, по імені Матвія, і каже йому: Іди за Мною. Той устав і пішов услід за Ним ».

Що таке істина

Це цитата з допиту Ісуса Пілатом, як описано євангелістом Іоанном. «Говорить до Нього Пилат: Що є правда? І, сказавши це, знову вийшов до юдеїв і сказав їм: я ніякої провини не знаходжу в Ньому »- Іоан 18, 38.

Виффагії

Ім'я Виффагії на івриті означає будинок для фігових дерев, і також називається село близько Єрусалиму, через яку пройшов Ісус, вирушаючи в останню путь в Єрусалим.

Сади на Оливній горі

Оливкова гора розташований на схід від Єрусалиму. У підстави цього пагорба знаходиться Гефсиманія (що перекладається з івриту як прес для оливок), розташована прямо через Кедрон. Відповідно Євангелієм тут був заарештований Христос / p>

Сади на Оливній горі
Сади на Оливній горі

Дісмас, Гестас і Вар-Равван

Дісмас і Гестас були злодіями, яких розіп'яли разом з Ісусом. Їх імена не дано в канонічному Євангеліє, але згадані в неканонічному Євангеліє від Никодима, в частині відомої як Діяння Пілата. Вар-Равван - це Варавва з Євангеліє, який був звільнений Пілатом з нагоди релігійного свята Песах.

Ієронім Босх - Дісмас і Гестас
Ієронім Босх - Дісмас і Гестас

Повний текст Євангелія від Никодима доступний для скачування в розділі Архів сайту Майстер і Маргарита.

Юда з Кір'ят

Юда Булгакова досить таки відрізняється від біблійного. У Новому Завіті, Юда - один з дванадцяти апостолів, і він знає Ісуса довше, ніж протягом двох днів. Апостоли супроводжували Ісуса з Назарета в перебігу трьох років. В Біблії Іуду не вбили - він покінчив життя самогубством, який рухається каяттям і жалем. Після його смерті його місце в групі 12 апостолів займе Маттіас. Булгаков зробив з Юди шпигуна, рухомого грошима і трохи любов'ю.

світильники запалив

Лампи світили так, щоб приховані свідки звинувачення могли бачити обличчя злочинця. Ієшуа був трохи здивований «обізнаності прокуратора», як якщо б він не знав, що він був відданий.

Лиса гора

Лиса гора - місце, яке в Євангеліє називається Голгофою. Голгофа - вірменське слово, що позначає місце для черепів. Це місце, де був розіп'ятий Ісус. З точки зору топографії пагорб Булгакова вище, ніж Голгофа, і розташований далі від міста. Лиса гора також є близько рідного міста Булгакова на Україні.

Лиса гора
Лиса гора

Йосип Каифа

Синедріон не мав прямих повноважень пріговорівать до смерті за винятком випадків осквернення храму. Ось чому смертну кару Ісуса з Назарета повинен був ратифікувати Пилат. Синедріон працював під головуванням первосвященика. Історичного Йосипа Каяфа призначив на цю посаду Валерій Грат, попередник Пілата, в 18 році.

Маттіас Стом - Христос перед Кайяфою
Маттіас Стом - Христос перед Кайяфою

Каифа ввічливо вибачився

Пилат запросив Каифа на балкон, щоб сховатися від безжального спеки, але «Каифа ввічливо вибачився». Вступити під дах іновірця означало б для високопоставленого священика «осквернення його релігії», внаслідок чого він не міг би відзначати наступаючий релігійне свято.

Понтій Пилат

Назва глави

У 1988 році рок-ансамбль з Сіетла Pearl Jam написав пісню Pilate, натхненні цією главою роману.

Іудея

Іудея - південна частина Палестини, окупована римлянами в 65 р до н.е. Іудея названа ім'ям Іуди, четвертого сина Якова. Шість років по тому ця територія стала провінцією Риму. Резиденція прокуратора розташовувалася в Кесарії.

Понтій Пилат

Понтій Пилат був п'ятим римським прокуратором - або правителем - Іудеї з 26 р по 56 г .. Нам мало відомо про Пілата, основне джерело інформації про нього - Євангелії. Тільки Тацит коротко згадує про нього. Булгаков взяв деталі для створення образу прокуратора з творів Давида Штрауса, вже згаданого в першому розділі, а також з робіт настоятеля кентерберійського кафедрального собору Фредеріка Фаррара (1851-1905) «Життя Христа» і французького історика Ернеста Ренана (1823-1892) «Життя Ісуса ». Ренан зображував Ісуса як людину, але в досить «м'якому» вигляді, як людини з революційними ідеями, але в той же час, як слабкої людини.

Оце Чоловік
Оце Чоловік! (Антоніо Чізері)

У розділі Архів сайту Майстер і Маргарита ви можете безкоштовно завантажити книги «Життя Христа» і «Життя Ісуса».

Ірод Великий

Ірод Великий (? 75 м до н.е. - 04 р) був васальною королем Юдеї. Римляни за його заслуги зробили його королем Юдеї. Відповідно до «Новим Заповітом» він наказав убити всіх єврейських дітей - Побиття немовлят -, коли він почув про народження месії (Христа) - майбутнього короля.

Пітер Брейгель - Побиття немовлят
Пітер Брейгель - Побиття немовлят

Ірод любив будівлі в римському стилі. Це наочно демонструють побудовані ним в Єрусалимі, Кесарії і на Середземноморському березі численні палаци та інші будівлі. У творі майстра улюбленою резиденцією Пилата була Кесарія.

Дванадцятий блискавичний легіон

Дванадцятий легіон, легіон XII, був римським легіоном, який в 58 м до н.е. очолював Юлій Цезар (100 м до н.е. 44 до н.е.) і який був з ним під час галльську війни до 49 м до н.е. Емблемою легіону була блискавка, звідси і назва легіону - Fulminata - блискавичний (fulmen на латинській мові - блискавка). Дванадцятий легіон був також відомий і під іншими іменами: Paterna, Victrix, Antiqua, Certa Constans, і Galliena. Булгаков знайшов цю назву в книзі Ернеста Ренана (1823-1892) «Антихрист», виписав в зошит матеріалів до роману і підкреслив: «12-й Fulminata».

Ершалаим

Булгаков використовував альтернативну транслітерацію Єрусалиму на івриті - ירושלים [Ершалаим]. Як і в ряді інших випадків, Булгаков вважає за краще використовувати альтернативні назви і імена: Ієшуа - для Ісуса, Га-Ноцрі - для Назарета, Каифа - для Каяфа, і Кір'ят - для Іскаріот.

О, боги, боги!

Вигук «О, боги, боги!» Проходить через весь роман «Майстер і Маргарита» як лейтмотив. Це висловлювання з'являється в романі десять разів, воно взято з опери Джузеппе Верді (1813-1901) «Аїда». Булгаков любив цю оперу і часто цитував слова і вирази з цієї опери в інших своїх творах.

Слухайте лейтмотив з Аїди.

Галілея

Галілея - північна частина Палестини, зелена і родюча територія, зі столицею Тіберія, розташованої на березі моря Галілея або озера Кіннерету.

тетрарх

У той час Галілея управлялася тетрархом Іродом Антипа (20 р до н.е. - 30 р), сином Ірода Великого (? 75 м до н.е. - 04 р). У тетрархії влада розділена між чотирма особами. У першому столітті римляни використовували звання тетрарх для правителя невеликої частини їх величезної імперії. Ірод Антипа стратив Іоана Хрестителя (7 м до н.е. - 29 р)

Іоанн Хреститель (Тіціан)
Іоанн Хреститель (Тіціан)

Відповідно до Євангеліє від Луки (23: 7-12), Ірод Антипа був в Єрусалимі під час розп'яття Христа. Понтій Пилат послав Ісуса до Ірода для оголошення вироку. Це було зроблено, щоб потішити йому, тому що між ними були розбіжності. Ірод був задоволений, але послав Ісуса до Пилата. Останній виніс вирок і «умив руки», сказавши, що він не винен в крові цієї людини. З того моменту Ірод і Пилат знову стали друзями. Євангеліє від Луки (23:12) - «І того дня стали Ірод друзями між собою, бо давніш ворожнеча між ними була».

синедріон

Синедріон - вищої єврейський законодавчий і судовий орган, очолюваний священиком єрусалимського храму. Нижні судові палати називалися Малими синедріон. Синедріон - був органом, відповідальним за виконання єврейських законів, але керувався римлянами.

Людина близько двадцяти семи років

Відповідно до «Новим Заповітом» Ісусу Христу було близько тридцяти трьох років, коли він помер. Ця одна з багатьох деталей, коли Булгаков відхиляється від традиційної біблійної історії. У зошиті з главами 3-й редакції він записав, мабуть, сумніваючись в канонічній цифрі: «33-й рік нашої ери. Ієшуа міг народитися і в 4-10 році нашої ери (23 роки?) ».

голубий хітон

Хітон - чоловічий та жіночий одяг (нижня) у древніх греків; подобу сорочки (лляної або вовняної), частіше без рукавів.

Великий блакитний талліф, або плащ з простого матеріалу - звичайне вбрання цього часу в Палестині. Блакитний кольори був улюбленим у іудеїв і вважався священним. «Згідно із законом кожен іудей повинен був носити на всіх кутах свого талліфа кисті на блакитних стрічках в знак того, що він пам'ятає всі Господні заповіді і виконує їх».

арамейська мова

Арамейська мова належить до західно групи мов, на якому сьогодні говорять в деяких селах близько Дамаска в Сирії і деяких інших частинах Близького Сходу.

Спочатку на ньому говорило населення, що відноситься до арамеям або до Арама, але з плином часу ця мова стала мовою всієї перської імперії. Таким чином, ця мова стала розповсюдженим по всьому Близькому Сходу, отже, і в Палестині. Окремі місця біблії написано арамейською мовою, а не на івриті. Напевно в своєму повсякденному житті Ісус говорив арамейською мовою. У кінофільмі «Страсті Господні» (2004) більшість діалогів вимовляється арамейською мовою.

Ернест Ренан (1823-92) писав, що «l'idiome propre de Jésus était le dialecte syriaque mêlé d'hébreu qu'on parlait alors en Palestine » або «рідна мова Ісуса - сирійський, змішаний з івритом, на якому тоді говорили в Палестині ». Сирійський мова була діалектом арамейської.

В даний час ця мова зникає. Через тисячі років ця мова може остаточно зникнути в силу поширення на територіях, де все ще розмовляють арамейською мовою, інших домінуючих мов і культур.

Храм в Ершалаиме

Єрусалимський храм був побудований в Х столітті до н.е. царем Соломоном (1000-928 рр. до н.е.). Перший раз храм був зруйнований Вавілонськими загарбниками в 586 р до н.е. і реконструйований в V столітті до н.е. Ірод Великий повністю оновив храм, але в 70 р храм був знову повністю зруйнований Тайтуса.

Храм в Ершалаиме
Храм в Ершалаиме

Крисобой

Булгаков називає його Марк Крисобой. Від слів «щур» і «бій» - від «бити». В англійських перекладах він називається Muribellum (Гленн, 1967). Muribellum - Засіб боротьби з мишами. Це був римське прізвисько для боягузливих і малодушних солдатів. Muribellum - звучить іронічно, тому що Марк Крисобой взагалі-то не був боягузом.

Біля підніжжя бронзової статуї

Наявність статуй в оздобленні палацу - риса елліністичної культури, звична для римлянина Пилата, але чужорідна для Іудеї. Скульптурні портики в палаці Ірода згадував Фредерік Фаррар (1851-1905).

гегемон

Ηγεμών або гегемон - грецьке слово, що означає лідер, правитель або керівник.

Ієшуа

ישוע або Ієшуа - арамійське ім'я і означає Господь рятівник. הנצרי або Га-Ноцрі - це місто Назарет, місто, в якому Ісус жив до початку його життя.

Гамала

Коли Пилат запитав, Ієшуа звідки він родом, той не згадав ні Назарет, що був його рідним містом, ні Віфлеєм - місто, де він народився. Ієшуа відповів, що він з міста Гамаль, і «головою показуючи, що там, десь далеко, направо від нього, на півночі, є місто Гамала».

Гамала найпівнічніший місто Тиберія на море Галілея, звичайно не пов'язаний з життям Ісуса. Ніхто з чотирьох канонічних євангелістів не згадував про це. Так чому ж Булгаков зробив це?

Деякі історики говорять, що відсутність текстуальних виносок на Назарет в Старому завіті і Талмуді, а також в роботах Йосипа Флавія, передбачає, що місто, іменований Назаретом, не існував за часів Ісуса. Вони думають, що Ісус жив в Гамалія.

У 1927 р французький письменник Генрі Барбюсс (1873-1935) підтримав цю ідею в його книзі Ісус. Як Барбюс сказав собі, він написав це тому, що відчував «сильне чарівність для людини і зворушливий імідж єврейського пророка, сина теслі, оточив себе людьми зі скромними умовами і фокусуватися на скромному». Барбюсс не вірив в божественність Ісуса, він вірив в його любов до людства. Він симпатизував витримала випробування часом традиції робітничого руху - ідеї революційного Ісуса, убитого могутністю епохи, в якій він брав під сумнів їхню владу. Багато людей були обурені опублікованій в журналі L'Humanité статтею Барбюсса «Ісус марксист», де він намагався пояснити свою точку зору. Пізніше Барбюсс написав театральну п'єсу Jésus contre Dieu (Ісус проти Бога), яка ніколи не була поставлена в театрі.

Місто Гамала був місцем Іуди Галілея, який протягом 6 років очолював шалений рух опору проти Риму, і чиї послідовники - Зілоти - сформували радикальну антиримську групу, відмовляються платити податки Риму. Ісус знайшов свого першого апостола в околицях Гамаль. Не можна виключити, що серед його перших послідовників було кілька Зилот, навіть серед апостолів. Яків та Іван (сини Зеведея) мали синів грому, як прізвиська, які могли ставитися до зілот. Можливо навіть, що Петро був Зилотом. Його прізвисько Бар-Йона (Євангеліє від Матвія 16,17) може ставитися до зілот. Це означає, що син Іона також людина поза законом. У Євангеліє від Луки (6:15) Симон Зилот згаданий серед найближчих послідовників Ісуса, і можливо брат Петра Андрій був Зилотом.

руїни Гамаль
руїни Гамаль

У Віфсаїді, розташованому недалеко від Гамаль, годували 4000 чоловіків і їх сімей. Це було незадовго до приходу Ісуса в Єрусалим. Натовп був несамовитий, як було написано в Євангеліє від Іоанна 6:15 «Так Ісус, усвідомлюючи, що вони мали намір прийти і взяти Його силою, зробити Його королем, знову Сам відійшов до гори». Після чуда Ісус відіслав його апостолів. Євангеліє від Матвія 14:22 «Ісус змусив негайно послідовників забратися в човен і йти перед ним на іншу сторону, поки він розсіював натовп». Деякі фахівці припускають, що Ісус відіслав своїх апостолів, щоб влада не розглядали їх як Зилотов.

Батько мій був сирієць

Йешуа сказав: «я не пам'ятаю моїх батьків. Мені говорили, що мій батько був сирієць ». Булгаков і тут знову значно відрізняється від канонічних євангелістів, які писали, що мати Ісуса, Марія, була ще жива, коли він був страчений, і що він як і раніше знав її добре, коли постав перед Пілатом. Марія зачала Ісуса непорочно, тобто без сексуального контакту з її нареченим Йосипом з Назарета. Матвій і Лука пишуть, що Йосип був нащадком царя Давида (1040 до н.е.-970 до н.е.), який слідуючи єврейської Біблії був другим царем об'єднаного королівства Ізраїль. Йосип був теслею за професією. В останній раз він згадується в Біблії, коли Ісусу було 12 років. Під час служіння Ісуса, він не згадується, тому багато хто припускає, що він був уже мертвий.

За Біблією у Ісуса були також брати і сестри. Чотири його брата були названі як Яків, Йосип, Симеон і Юда, але імена і кількість його сестер ми не знаємо. Деякі християни, які вірять у вічну цноту Марії, кажуть, що вони не брати і сестри Ісуса, але діти, народжені від попереднього шлюбу Йосипа.

Матвій Левій

Більшість християн вважають, що євангеліст Матвій це та ж сама людина, що і апостол Матвій, спочатку названий Леві. Чи можливо це історично, сумнівно, тому що він повинен був би бути дуже, дуже старим, коли написав Євангеліє. Більшість вчених датують походження чотирьох Євангелій дійсно так: Маркус близько 65; Лукас приблизно 80-85; Метью приблизно 85-90; Йоханнес приблизно 90-100. Інші датують перші три Євангелія дещо раніше: Маркус незабаром після 60 років; Лукас між 60 і 70 і Євангелії від Матвія незабаром після 70.

У «Майстер і Маргарита» Ісус і Євангеліст Матвій знають один одного, але не досить довго, щоб говорити про апостола. Булгаков вказує ясно на євангеліста - «фігура, яка ходить за мною постійно з Козлин пергаментом і записує все, що я говорю», так Ієшуа говорить про нього.

У Булгакова крім цього нічого немає про апостолів в романі. Хоча він змушує Афрания сказати, що «хоча ми і не можемо виявити - в даний час, по крайней мере - будь-яких його шанувальників або послідовників, проте ручатися, що їх зовсім немає, не можна». Але далі вони не грають абсолютно ніякої ролі, вони навіть не згадуються. Тільки Євангеліст Матвій один або два рази називається «учнем», навіть коли він уже сам по собі. У Булгакова Євангеліст Матвій має характеристики як апостола так і євангеліста. Він одночасно податківець, як апостол Євангеліст Матвій, і він записав акти Ісуса, як євангеліст Матвій.

Покликання апостола Матвія Ісусом є досить спірним. Після конфлікту з книжниками Ісус залишає місто і йде на Галілейському морі. Уздовж Капернаум, міста поруч з озером, був морський шлях, головна дорога з Сирії до Єгипту. Всі товари, що надходять на територію Ірода, були обкладені податком на об'їзну Капернаума, це був один з чотирьох податків, які повинні були бути виплачені. Митарі, що збирають податки для держави, що окуповує, часто вимагали занадто багато грошей, частина з яких осідала в їх кишенях. Люди ненавиділи їх і так зневажали, що євреї не брали їх гроші в якості милостині і їх свідчення в суді єврейському не визнавалися дійсними, тому що вони були нечистими через їх відносин з язичниками. Матвій, якого Маркус і Лукас називають Левием, був таким збирачем податків і те, що Ісус кличе цього збирача в своє оточення, має бути дуже сумнівним для багатьох євреїв. Раз Ісус його кличе, Матвій залишає свою роботу, свою стару життя і слід за Ісусом як його учень. Вони йдуть в будинок Матвія і здійснюють святкову трапезу, з Ісусом, його учнями і багатьма митниками та грішниками.

Євангеліст Матфей описує покликання апостола Матвія наступним чином: 9: 9 - «коли Ісус звідти проходив, побачив чоловіка, що сидів на митниці, по імені Матвія, і каже йому: Іди за Мною. Той устав і пішов услід за Ним ».

Що таке істина

Це цитата з допиту Ісуса Пілатом, як описано євангелістом Іоанном. «Говорить до Нього Пилат: Що є правда? І, сказавши це, знову вийшов до юдеїв і сказав їм: я ніякої провини не знаходжу в Ньому »- Іоан 18, 38.

Виффагії

Ім'я Виффагії на івриті означає будинок для фігових дерев, і також називається село близько Єрусалиму, через яку пройшов Ісус, вирушаючи в останню путь в Єрусалим.

Сади на Оливній горі

Оливкова гора розташований на схід від Єрусалиму. У підстави цього пагорба знаходиться Гефсиманія (що перекладається з івриту як прес для оливок), розташована прямо через Кедрон. Відповідно Євангелієм тут був заарештований Христос / p>

Сади на Оливній горі
Сади на Оливній горі

Дісмас, Гестас і Вар-Равван

Дісмас і Гестас були злодіями, яких розіп'яли разом з Ісусом. Їх імена не дано в канонічному Євангеліє, але згадані в неканонічному Євангеліє від Никодима, в частині відомої як Діяння Пілата. Вар-Равван - це Варавва з Євангеліє, який був звільнений Пілатом з нагоди релігійного свята Песах.

Ієронім Босх - Дісмас і Гестас
Ієронім Босх - Дісмас і Гестас

Повний текст Євангелія від Никодима доступний для скачування в розділі Архів сайту Майстер і Маргарита.

Юда з Кір'ят

Юда Булгакова досить таки відрізняється від біблійного. У Новому Завіті, Юда - один з дванадцяти апостолів, і він знає Ісуса довше, ніж протягом двох днів. Апостоли супроводжували Ісуса з Назарета в перебігу трьох років. В Біблії Іуду не вбили - він покінчив життя самогубством, який рухається каяттям і жалем. Після його смерті його місце в групі 12 апостолів займе Маттіас. Булгаков зробив з Юди шпигуна, рухомого грошима і трохи любов'ю.

світильники запалив

Лампи світили так, щоб приховані свідки звинувачення могли бачити обличчя злочинця. Ієшуа був трохи здивований «обізнаності прокуратора», як якщо б він не знав, що він був відданий.

Лиса гора

Лиса гора - місце, яке в Євангеліє називається Голгофою. Голгофа - вірменське слово, що позначає місце для черепів. Це місце, де був розіп'ятий Ісус. З точки зору топографії пагорб Булгакова вище, ніж Голгофа, і розташований далі від міста. Лиса гора також є близько рідного міста Булгакова на Україні.

Лиса гора
Лиса гора

Йосип Каифа

Синедріон не мав прямих повноважень пріговорівать до смерті за винятком випадків осквернення храму. Ось чому смертну кару Ісуса з Назарета повинен був ратифікувати Пилат. Синедріон працював під головуванням первосвященика. Історичного Йосипа Каяфа призначив на цю посаду Валерій Грат, попередник Пілата, в 18 році.

Маттіас Стом - Христос перед Кайяфою
Маттіас Стом - Христос перед Кайяфою

Каифа ввічливо вибачився

Пилат запросив Каифа на балкон, щоб сховатися від безжального спеки, але «Каифа ввічливо вибачився». Вступити під дах іновірця означало б для високопоставленого священика «осквернення його релігії», внаслідок чого він не міг би відзначати наступаючий релігійне свято.

Понтій Пилат

Назва глави

У 1988 році рок-ансамбль з Сіетла Pearl Jam написав пісню Pilate, натхненні цією главою роману.

Іудея

Іудея - південна частина Палестини, окупована римлянами в 65 р до н.е. Іудея названа ім'ям Іуди, четвертого сина Якова. Шість років по тому ця територія стала провінцією Риму. Резиденція прокуратора розташовувалася в Кесарії.

Понтій Пилат

Понтій Пилат був п'ятим римським прокуратором - або правителем - Іудеї з 26 р по 56 г .. Нам мало відомо про Пілата, основне джерело інформації про нього - Євангелії. Тільки Тацит коротко згадує про нього. Булгаков взяв деталі для створення образу прокуратора з творів Давида Штрауса, вже згаданого в першому розділі, а також з робіт настоятеля кентерберійського кафедрального собору Фредеріка Фаррара (1851-1905) «Життя Христа» і французького історика Ернеста Ренана (1823-1892) «Життя Ісуса ». Ренан зображував Ісуса як людину, але в досить «м'якому» вигляді, як людини з революційними ідеями, але в той же час, як слабкої людини.

Оце Чоловік
Оце Чоловік! (Антоніо Чізері)

У розділі Архів сайту Майстер і Маргарита ви можете безкоштовно завантажити книги «Життя Христа» і «Життя Ісуса».

Ірод Великий

Ірод Великий (? 75 м до н.е. - 04 р) був васальною королем Юдеї. Римляни за його заслуги зробили його королем Юдеї. Відповідно до «Новим Заповітом» він наказав убити всіх єврейських дітей - Побиття немовлят -, коли він почув про народження месії (Христа) - майбутнього короля.

Пітер Брейгель - Побиття немовлят
Пітер Брейгель - Побиття немовлят

Ірод любив будівлі в римському стилі. Це наочно демонструють побудовані ним в Єрусалимі, Кесарії і на Середземноморському березі численні палаци та інші будівлі. У творі майстра улюбленою резиденцією Пилата була Кесарія.

Дванадцятий блискавичний легіон

Дванадцятий легіон, легіон XII, був римським легіоном, який в 58 м до н.е. очолював Юлій Цезар (100 м до н.е. 44 до н.е.) і який був з ним під час галльську війни до 49 м до н.е. Емблемою легіону була блискавка, звідси і назва легіону - Fulminata - блискавичний (fulmen на латинській мові - блискавка). Дванадцятий легіон був також відомий і під іншими іменами: Paterna, Victrix, Antiqua, Certa Constans, і Galliena. Булгаков знайшов цю назву в книзі Ернеста Ренана (1823-1892) «Антихрист», виписав в зошит матеріалів до роману і підкреслив: «12-й Fulminata».

Ершалаим

Булгаков використовував альтернативну транслітерацію Єрусалиму на івриті - ירושלים [Ершалаим]. Як і в ряді інших випадків, Булгаков вважає за краще використовувати альтернативні назви і імена: Ієшуа - для Ісуса, Га-Ноцрі - для Назарета, Каифа - для Каяфа, і Кір'ят - для Іскаріот.

О, боги, боги!

Вигук «О, боги, боги!» Проходить через весь роман «Майстер і Маргарита» як лейтмотив. Це висловлювання з'являється в романі десять разів, воно взято з опери Джузеппе Верді (1813-1901) «Аїда». Булгаков любив цю оперу і часто цитував слова і вирази з цієї опери в інших своїх творах.

Слухайте лейтмотив з Аїди.

Галілея

Галілея - північна частина Палестини, зелена і родюча територія, зі столицею Тіберія, розташованої на березі моря Галілея або озера Кіннерету.

тетрарх

У той час Галілея управлялася тетрархом Іродом Антипа (20 р до н.е. - 30 р), сином Ірода Великого (? 75 м до н.е. - 04 р). У тетрархії влада розділена між чотирма особами. У першому столітті римляни використовували звання тетрарх для правителя невеликої частини їх величезної імперії. Ірод Антипа стратив Іоана Хрестителя (7 м до н.е. - 29 р)

Іоанн Хреститель (Тіціан)
Іоанн Хреститель (Тіціан)

Відповідно до Євангеліє від Луки (23: 7-12), Ірод Антипа був в Єрусалимі під час розп'яття Христа. Понтій Пилат послав Ісуса до Ірода для оголошення вироку. Це було зроблено, щоб потішити йому, тому що між ними були розбіжності. Ірод був задоволений, але послав Ісуса до Пилата. Останній виніс вирок і «умив руки», сказавши, що він не винен в крові цієї людини. З того моменту Ірод і Пилат знову стали друзями. Євангеліє від Луки (23:12) - «І того дня стали Ірод друзями між собою, бо давніш ворожнеча між ними була».

синедріон

Синедріон - вищої єврейський законодавчий і судовий орган, очолюваний священиком єрусалимського храму. Нижні судові палати називалися Малими синедріон. Синедріон - був органом, відповідальним за виконання єврейських законів, але керувався римлянами.

Людина близько двадцяти семи років

Відповідно до «Новим Заповітом» Ісусу Христу було близько тридцяти трьох років, коли він помер. Ця одна з багатьох деталей, коли Булгаков відхиляється від традиційної біблійної історії. У зошиті з главами 3-й редакції він записав, мабуть, сумніваючись в канонічній цифрі: «33-й рік нашої ери. Ієшуа міг народитися і в 4-10 році нашої ери (23 роки?) ».

голубий хітон

Хітон - чоловічий та жіночий одяг (нижня) у древніх греків; подобу сорочки (лляної або вовняної), частіше без рукавів.

Великий блакитний талліф, або плащ з простого матеріалу - звичайне вбрання цього часу в Палестині. Блакитний кольори був улюбленим у іудеїв і вважався священним. «Згідно із законом кожен іудей повинен був носити на всіх кутах свого талліфа кисті на блакитних стрічках в знак того, що він пам'ятає всі Господні заповіді і виконує їх».

арамейська мова

Арамейська мова належить до західно групи мов, на якому сьогодні говорять в деяких селах близько Дамаска в Сирії і деяких інших частинах Близького Сходу.

Спочатку на ньому говорило населення, що відноситься до арамеям або до Арама, але з плином часу ця мова стала мовою всієї перської імперії. Таким чином, ця мова стала розповсюдженим по всьому Близькому Сходу, отже, і в Палестині. Окремі місця біблії написано арамейською мовою, а не на івриті. Напевно в своєму повсякденному житті Ісус говорив арамейською мовою. У кінофільмі «Страсті Господні» (2004) більшість діалогів вимовляється арамейською мовою.

Ернест Ренан (1823-92) писав, що «l'idiome propre de Jésus était le dialecte syriaque mêlé d'hébreu qu'on parlait alors en Palestine » або «рідна мова Ісуса - сирійський, змішаний з івритом, на якому тоді говорили в Палестині ». Сирійський мова була діалектом арамейської.

В даний час ця мова зникає. Через тисячі років ця мова може остаточно зникнути в силу поширення на територіях, де все ще розмовляють арамейською мовою, інших домінуючих мов і культур.

Храм в Ершалаиме

Єрусалимський храм був побудований в Х столітті до н.е. царем Соломоном (1000-928 рр. до н.е.). Перший раз храм був зруйнований Вавілонськими загарбниками в 586 р до н.е. і реконструйований в V столітті до н.е. Ірод Великий повністю оновив храм, але в 70 р храм був знову повністю зруйнований Тайтуса.

Храм в Ершалаиме
Храм в Ершалаиме

Крисобой

Булгаков називає його Марк Крисобой. Від слів «щур» і «бій» - від «бити». В англійських перекладах він називається Muribellum (Гленн, 1967). Muribellum - Засіб боротьби з мишами. Це був римське прізвисько для боягузливих і малодушних солдатів. Muribellum - звучить іронічно, тому що Марк Крисобой взагалі-то не був боягузом.

Біля підніжжя бронзової статуї

Наявність статуй в оздобленні палацу - риса елліністичної культури, звична для римлянина Пилата, але чужорідна для Іудеї. Скульптурні портики в палаці Ірода згадував Фредерік Фаррар (1851-1905).

гегемон

Ηγεμών або гегемон - грецьке слово, що означає лідер, правитель або керівник.

Ієшуа

ישוע або Ієшуа - арамійське ім'я і означає Господь рятівник. הנצרי або Га-Ноцрі - це місто Назарет, місто, в якому Ісус жив до початку його життя.

Гамала

Коли Пилат запитав, Ієшуа звідки він родом, той не згадав ні Назарет, що був його рідним містом, ні Віфлеєм - місто, де він народився. Ієшуа відповів, що він з міста Гамаль, і «головою показуючи, що там, десь далеко, направо від нього, на півночі, є місто Гамала».

Гамала найпівнічніший місто Тиберія на море Галілея, звичайно не пов'язаний з життям Ісуса. Ніхто з чотирьох канонічних євангелістів не згадував про це. Так чому ж Булгаков зробив це?

Деякі історики говорять, що відсутність текстуальних виносок на Назарет в Старому завіті і Талмуді, а також в роботах Йосипа Флавія, передбачає, що місто, іменований Назаретом, не існував за часів Ісуса. Вони думають, що Ісус жив в Гамалія.

У 1927 р французький письменник Генрі Барбюсс (1873-1935) підтримав цю ідею в його книзі Ісус. Як Барбюс сказав собі, він написав це тому, що відчував «сильне чарівність для людини і зворушливий імідж єврейського пророка, сина теслі, оточив себе людьми зі скромними умовами і фокусуватися на скромному». Барбюсс не вірив в божественність Ісуса, він вірив в його любов до людства. Він симпатизував витримала випробування часом традиції робітничого руху - ідеї революційного Ісуса, убитого могутністю епохи, в якій він брав під сумнів їхню владу. Багато людей були обурені опублікованій в журналі L'Humanité статтею Барбюсса «Ісус марксист», де він намагався пояснити свою точку зору. Пізніше Барбюсс написав театральну п'єсу Jésus contre Dieu (Ісус проти Бога), яка ніколи не була поставлена в театрі.

Місто Гамала був місцем Іуди Галілея, який протягом 6 років очолював шалений рух опору проти Риму, і чиї послідовники - Зілоти - сформували радикальну антиримську групу, відмовляються платити податки Риму. Ісус знайшов свого першого апостола в околицях Гамаль. Не можна виключити, що серед його перших послідовників було кілька Зилот, навіть серед апостолів. Яків та Іван (сини Зеведея) мали синів грому, як прізвиська, які могли ставитися до зілот. Можливо навіть, що Петро був Зилотом. Його прізвисько Бар-Йона (Євангеліє від Матвія 16,17) може ставитися до зілот. Це означає, що син Іона також людина поза законом. У Євангеліє від Луки (6:15) Симон Зилот згаданий серед найближчих послідовників Ісуса, і можливо брат Петра Андрій був Зилотом.

руїни Гамаль
руїни Гамаль

У Віфсаїді, розташованому недалеко від Гамаль, годували 4000 чоловіків і їх сімей. Це було незадовго до приходу Ісуса в Єрусалим. Натовп був несамовитий, як було написано в Євангеліє від Іоанна 6:15 «Так Ісус, усвідомлюючи, що вони мали намір прийти і взяти Його силою, зробити Його королем, знову Сам відійшов до гори». Після чуда Ісус відіслав його апостолів. Євангеліє від Матвія 14:22 «Ісус змусив негайно послідовників забратися в човен і йти перед ним на іншу сторону, поки він розсіював натовп». Деякі фахівці припускають, що Ісус відіслав своїх апостолів, щоб влада не розглядали їх як Зилотов.

Батько мій був сирієць

Йешуа сказав: «я не пам'ятаю моїх батьків. Мені говорили, що мій батько був сирієць ». Булгаков і тут знову значно відрізняється від канонічних євангелістів, які писали, що мати Ісуса, Марія, була ще жива, коли він був страчений, і що він як і раніше знав її добре, коли постав перед Пілатом. Марія зачала Ісуса непорочно, тобто без сексуального контакту з її нареченим Йосипом з Назарета. Матвій і Лука пишуть, що Йосип був нащадком царя Давида (1040 до н.е.-970 до н.е.), який слідуючи єврейської Біблії був другим царем об'єднаного королівства Ізраїль. Йосип був теслею за професією. В останній раз він згадується в Біблії, коли Ісусу було 12 років. Під час служіння Ісуса, він не згадується, тому багато хто припускає, що він був уже мертвий.

За Біблією у Ісуса були також брати і сестри. Чотири його брата були названі як Яків, Йосип, Симеон і Юда, але імена і кількість його сестер ми не знаємо. Деякі християни, які вірять у вічну цноту Марії, кажуть, що вони не брати і сестри Ісуса, але діти, народжені від попереднього шлюбу Йосипа.

Матвій Левій

Більшість християн вважають, що євангеліст Матвій це та ж сама людина, що і апостол Матвій, спочатку названий Леві. Чи можливо це історично, сумнівно, тому що він повинен був би бути дуже, дуже старим, коли написав Євангеліє. Більшість вчених датують походження чотирьох Євангелій дійсно так: Маркус близько 65; Лукас приблизно 80-85; Метью приблизно 85-90; Йоханнес приблизно 90-100. Інші датують перші три Євангелія дещо раніше: Маркус незабаром після 60 років; Лукас між 60 і 70 і Євангелії від Матвія незабаром після 70.

У «Майстер і Маргарита» Ісус і Євангеліст Матвій знають один одного, але не досить довго, щоб говорити про апостола. Булгаков вказує ясно на євангеліста - «фігура, яка ходить за мною постійно з Козлин пергаментом і записує все, що я говорю», так Ієшуа говорить про нього.

У Булгакова крім цього нічого немає про апостолів в романі. Хоча він змушує Афрания сказати, що «хоча ми і не можемо виявити - в даний час, по крайней мере - будь-яких його шанувальників або послідовників, проте ручатися, що їх зовсім немає, не можна». Але далі вони не грають абсолютно ніякої ролі, вони навіть не згадуються. Тільки Євангеліст Матвій один або два рази називається «учнем», навіть коли він уже сам по собі. У Булгакова Євангеліст Матвій має характеристики як апостола так і євангеліста. Він одночасно податківець, як апостол Євангеліст Матвій, і він записав акти Ісуса, як євангеліст Матвій.

Покликання апостола Матвія Ісусом є досить спірним. Після конфлікту з книжниками Ісус залишає місто і йде на Галілейському морі. Уздовж Капернаум, міста поруч з озером, був морський шлях, головна дорога з Сирії до Єгипту. Всі товари, що надходять на територію Ірода, були обкладені податком на об'їзну Капернаума, це був один з чотирьох податків, які повинні були бути виплачені. Митарі, що збирають податки для держави, що окуповує, часто вимагали занадто багато грошей, частина з яких осідала в їх кишенях. Люди ненавиділи їх і так зневажали, що євреї не брали їх гроші в якості милостині і їх свідчення в суді єврейському не визнавалися дійсними, тому що вони були нечистими через їх відносин з язичниками. Матвій, якого Маркус і Лукас називають Левием, був таким збирачем податків і те, що Ісус кличе цього збирача в своє оточення, має бути дуже сумнівним для багатьох євреїв. Раз Ісус його кличе, Матвій залишає свою роботу, свою стару життя і слід за Ісусом як його учень. Вони йдуть в будинок Матвія і здійснюють святкову трапезу, з Ісусом, його учнями і багатьма митниками та грішниками.

Євангеліст Матфей описує покликання апостола Матвія наступним чином: 9: 9 - «коли Ісус звідти проходив, побачив чоловіка, що сидів на митниці, по імені Матвія, і каже йому: Іди за Мною. Той устав і пішов услід за Ним ».

Що таке істина

Це цитата з допиту Ісуса Пілатом, як описано євангелістом Іоанном. «Говорить до Нього Пилат: Що є правда? І, сказавши це, знову вийшов до юдеїв і сказав їм: я ніякої провини не знаходжу в Ньому »- Іоан 18, 38.

Виффагії

Ім'я Виффагії на івриті означає будинок для фігових дерев, і також називається село близько Єрусалиму, через яку пройшов Ісус, вирушаючи в останню путь в Єрусалим.

Сади на Оливній горі

Оливкова гора розташований на схід від Єрусалиму. У підстави цього пагорба знаходиться Гефсиманія (що перекладається з івриту як прес для оливок), розташована прямо через Кедрон. Відповідно Євангелієм тут був заарештований Христос / p>

Сади на Оливній горі
Сади на Оливній горі

Дісмас, Гестас і Вар-Равван

Дісмас і Гестас були злодіями, яких розіп'яли разом з Ісусом. Їх імена не дано в канонічному Євангеліє, але згадані в неканонічному Євангеліє від Никодима, в частині відомої як Діяння Пілата. Вар-Равван - це Варавва з Євангеліє, який був звільнений Пілатом з нагоди релігійного свята Песах.

Ієронім Босх - Дісмас і Гестас
Ієронім Босх - Дісмас і Гестас

Повний текст Євангелія від Никодима доступний для скачування в розділі Архів сайту Майстер і Маргарита.

Юда з Кір'ят

Юда Булгакова досить таки відрізняється від біблійного. У Новому Завіті, Юда - один з дванадцяти апостолів, і він знає Ісуса довше, ніж протягом двох днів. Апостоли супроводжували Ісуса з Назарета в перебігу трьох років. В Біблії Іуду не вбили - він покінчив життя самогубством, який рухається каяттям і жалем. Після його смерті його місце в групі 12 апостолів займе Маттіас. Булгаков зробив з Юди шпигуна, рухомого грошима і трохи любов'ю.

світильники запалив

Лампи світили так, щоб приховані свідки звинувачення могли бачити обличчя злочинця. Ієшуа був трохи здивований «обізнаності прокуратора», як якщо б він не знав, що він був відданий.

Лиса гора

Лиса гора - місце, яке в Євангеліє називається Голгофою. Голгофа - вірменське слово, що позначає місце для черепів. Це місце, де був розіп'ятий Ісус. З точки зору топографії пагорб Булгакова вище, ніж Голгофа, і розташований далі від міста. Лиса гора також є близько рідного міста Булгакова на Україні.

Лиса гора
Лиса гора

Йосип Каифа

Синедріон не мав прямих повноважень пріговорівать до смерті за винятком випадків осквернення храму. Ось чому смертну кару Ісуса з Назарета повинен був ратифікувати Пилат. Синедріон працював під головуванням первосвященика. Історичного Йосипа Каяфа призначив на цю посаду Валерій Грат, попередник Пілата, в 18 році.

Маттіас Стом - Христос перед Кайяфою
Маттіас Стом - Христос перед Кайяфою

Каифа ввічливо вибачився

Пилат запросив Каифа на балкон, щоб сховатися від безжального спеки, але «Каифа ввічливо вибачився». Вступити під дах іновірця означало б для високопоставленого священика «осквернення його релігії», внаслідок чого він не міг би відзначати наступаючий релігійне свято.

Понтій Пилат

Назва глави

У 1988 році рок-ансамбль з Сіетла Pearl Jam написав пісню Pilate, натхненні цією главою роману.

Іудея

Іудея - південна частина Палестини, окупована римлянами в 65 р до н.е. Іудея названа ім'ям Іуди, четвертого сина Якова. Шість років по тому ця територія стала провінцією Риму. Резиденція прокуратора розташовувалася в Кесарії.

Понтій Пилат

Понтій Пилат був п'ятим римським прокуратором - або правителем - Іудеї з 26 р по 56 г .. Нам мало відомо про Пілата, основне джерело інформації про нього - Євангелії. Тільки Тацит коротко згадує про нього. Булгаков взяв деталі для створення образу прокуратора з творів Давида Штрауса, вже згаданого в першому розділі, а також з робіт настоятеля кентерберійського кафедрального собору Фредеріка Фаррара (1851-1905) «Життя Христа» і французького історика Ернеста Ренана (1823-1892) «Життя Ісуса ». Ренан зображував Ісуса як людину, але в досить «м'якому» вигляді, як людини з революційними ідеями, але в той же час, як слабкої людини.

Оце Чоловік
Оце Чоловік! (Антоніо Чізері)

У розділі Архів сайту Майстер і Маргарита ви можете безкоштовно завантажити книги «Життя Христа» і «Життя Ісуса».

Ірод Великий

Ірод Великий (? 75 м до н.е. - 04 р) був васальною королем Юдеї. Римляни за його заслуги зробили його королем Юдеї. Відповідно до «Новим Заповітом» він наказав убити всіх єврейських дітей - Побиття немовлят -, коли він почув про народження месії (Христа) - майбутнього короля.

Пітер Брейгель - Побиття немовлят
Пітер Брейгель - Побиття немовлят

Ірод любив будівлі в римському стилі. Це наочно демонструють побудовані ним в Єрусалимі, Кесарії і на Середземноморському березі численні палаци та інші будівлі. У творі майстра улюбленою резиденцією Пилата була Кесарія.

Дванадцятий блискавичний легіон

Дванадцятий легіон, легіон XII, був римським легіоном, який в 58 м до н.е. очолював Юлій Цезар (100 м до н.е. 44 до н.е.) і який був з ним під час галльську війни до 49 м до н.е. Емблемою легіону була блискавка, звідси і назва легіону - Fulminata - блискавичний (fulmen на латинській мові - блискавка). Дванадцятий легіон був також відомий і під іншими іменами: Paterna, Victrix, Antiqua, Certa Constans, і Galliena. Булгаков знайшов цю назву в книзі Ернеста Ренана (1823-1892) «Антихрист», виписав в зошит матеріалів до роману і підкреслив: «12-й Fulminata».

Ершалаим

Булгаков використовував альтернативну транслітерацію Єрусалиму на івриті - ירושלים [Ершалаим]. Як і в ряді інших випадків, Булгаков вважає за краще використовувати альтернативні назви і імена: Ієшуа - для Ісуса, Га-Ноцрі - для Назарета, Каифа - для Каяфа, і Кір'ят - для Іскаріот.

О, боги, боги!

Вигук «О, боги, боги!» Проходить через весь роман «Майстер і Маргарита» як лейтмотив. Це висловлювання з'являється в романі десять разів, воно взято з опери Джузеппе Верді (1813-1901) «Аїда». Булгаков любив цю оперу і часто цитував слова і вирази з цієї опери в інших своїх творах.

Слухайте лейтмотив з Аїди.

Галілея

Галілея - північна частина Палестини, зелена і родюча територія, зі столицею Тіберія, розташованої на березі моря Галілея або озера Кіннерету.

тетрарх

У той час Галілея управлялася тетрархом Іродом Антипа (20 р до н.е. - 30 р), сином Ірода Великого (? 75 м до н.е. - 04 р). У тетрархії влада розділена між чотирма особами. У першому столітті римляни використовували звання тетрарх для правителя невеликої частини їх величезної імперії. Ірод Антипа стратив Іоана Хрестителя (7 м до н.е. - 29 р)

Іоанн Хреститель (Тіціан)
Іоанн Хреститель (Тіціан)

Відповідно до Євангеліє від Луки (23: 7-12), Ірод Антипа був в Єрусалимі під час розп'яття Христа. Понтій Пилат послав Ісуса до Ірода для оголошення вироку. Це було зроблено, щоб потішити йому, тому що між ними були розбіжності. Ірод був задоволений, але послав Ісуса до Пилата. Останній виніс вирок і «умив руки», сказавши, що він не винен в крові цієї людини. З того моменту Ірод і Пилат знову стали друзями. Євангеліє від Луки (23:12) - «І того дня стали Ірод друзями між собою, бо давніш ворожнеча між ними була».

синедріон

Синедріон - вищої єврейський законодавчий і судовий орган, очолюваний священиком єрусалимського храму. Нижні судові палати називалися Малими синедріон. Синедріон - був органом, відповідальним за виконання єврейських законів, але керувався римлянами.

Людина близько двадцяти семи років

Відповідно до «Новим Заповітом» Ісусу Христу було близько тридцяти трьох років, коли він помер. Ця одна з багатьох деталей, коли Булгаков відхиляється від традиційної біблійної історії. У зошиті з главами 3-й редакції він записав, мабуть, сумніваючись в канонічній цифрі: «33-й рік нашої ери. Ієшуа міг народитися і в 4-10 році нашої ери (23 роки?) ».

голубий хітон

Хітон - чоловічий та жіночий одяг (нижня) у древніх греків; подобу сорочки (лляної або вовняної), частіше без рукавів.

Великий блакитний талліф, або плащ з простого матеріалу - звичайне вбрання цього часу в Палестині. Блакитний кольори був улюбленим у іудеїв і вважався священним. «Згідно із законом кожен іудей повинен був носити на всіх кутах свого талліфа кисті на блакитних стрічках в знак того, що він пам'ятає всі Господні заповіді і виконує їх».

арамейська мова

Арамейська мова належить до західно групи мов, на якому сьогодні говорять в деяких селах близько Дамаска в Сирії і деяких інших частинах Близького Сходу.

Спочатку на ньому говорило населення, що відноситься до арамеям або до Арама, але з плином часу ця мова стала мовою всієї перської імперії. Таким чином, ця мова стала розповсюдженим по всьому Близькому Сходу, отже, і в Палестині. Окремі місця біблії написано арамейською мовою, а не на івриті. Напевно в своєму повсякденному житті Ісус говорив арамейською мовою. У кінофільмі «Страсті Господні» (2004) більшість діалогів вимовляється арамейською мовою.

Ернест Ренан (1823-92) писав, що «l'idiome propre de Jésus était le dialecte syriaque mêlé d'hébreu qu'on parlait alors en Palestine » або «рідна мова Ісуса - сирійський, змішаний з івритом, на якому тоді говорили в Палестині ». Сирійський мова була діалектом арамейської.

В даний час ця мова зникає. Через тисячі років ця мова може остаточно зникнути в силу поширення на територіях, де все ще розмовляють арамейською мовою, інших домінуючих мов і культур.

Храм в Ершалаиме

Єрусалимський храм був побудований в Х столітті до н.е. царем Соломоном (1000-928 рр. до н.е.). Перший раз храм був зруйнований Вавілонськими загарбниками в 586 р до н.е. і реконструйований в V столітті до н.е. Ірод Великий повністю оновив храм, але в 70 р храм був знову повністю зруйнований Тайтуса.

Храм в Ершалаиме
Храм в Ершалаиме

Крисобой

Булгаков називає його Марк Крисобой. Від слів «щур» і «бій» - від «бити». В англійських перекладах він називається Muribellum (Гленн, 1967). Muribellum - Засіб боротьби з мишами. Це був римське прізвисько для боягузливих і малодушних солдатів. Muribellum - звучить іронічно, тому що Марк Крисобой взагалі-то не був боягузом.

Біля підніжжя бронзової статуї

Наявність статуй в оздобленні палацу - риса елліністичної культури, звична для римлянина Пилата, але чужорідна для Іудеї. Скульптурні портики в палаці Ірода згадував Фредерік Фаррар (1851-1905).

гегемон

Ηγεμών або гегемон - грецьке слово, що означає лідер, правитель або керівник.

Ієшуа

ישוע або Ієшуа - арамійське ім'я і означає Господь рятівник. הנצרי або Га-Ноцрі - це місто Назарет, місто, в якому Ісус жив до початку його життя.

Гамала

Коли Пилат запитав, Ієшуа звідки він родом, той не згадав ні Назарет, що був його рідним містом, ні Віфлеєм - місто, де він народився. Ієшуа відповів, що він з міста Гамаль, і «головою показуючи, що там, десь далеко, направо від нього, на півночі, є місто Гамала».

Гамала найпівнічніший місто Тиберія на море Галілея, звичайно не пов'язаний з життям Ісуса. Ніхто з чотирьох канонічних євангелістів не згадував про це. Так чому ж Булгаков зробив це?

Деякі історики говорять, що відсутність текстуальних виносок на Назарет в Старому завіті і Талмуді, а також в роботах Йосипа Флавія, передбачає, що місто, іменований Назаретом, не існував за часів Ісуса. Вони думають, що Ісус жив в Гамалія.

У 1927 р французький письменник Генрі Барбюсс (1873-1935) підтримав цю ідею в його книзі Ісус. Як Барбюс сказав собі, він написав це тому, що відчував «сильне чарівність для людини і зворушливий імідж єврейського пророка, сина теслі, оточив себе людьми зі скромними умовами і фокусуватися на скромному». Барбюсс не вірив в божественність Ісуса, він вірив в його любов до людства. Він симпатизував витримала випробування часом традиції робітничого руху - ідеї революційного Ісуса, убитого могутністю епохи, в якій він брав під сумнів їхню владу. Багато людей були обурені опублікованій в журналі L'Humanité статтею Барбюсса «Ісус марксист», де він намагався пояснити свою точку зору. Пізніше Барбюсс написав театральну п'єсу Jésus contre Dieu (Ісус проти Бога), яка ніколи не була поставлена в театрі.

Місто Гамала був місцем Іуди Галілея, який протягом 6 років очолював шалений рух опору проти Риму, і чиї послідовники - Зілоти - сформували радикальну антиримську групу, відмовляються платити податки Риму. Ісус знайшов свого першого апостола в околицях Гамаль. Не можна виключити, що серед його перших послідовників було кілька Зилот, навіть серед апостолів. Яків та Іван (сини Зеведея) мали синів грому, як прізвиська, які могли ставитися до зілот. Можливо навіть, що Петро був Зилотом. Його прізвисько Бар-Йона (Євангеліє від Матвія 16,17) може ставитися до зілот. Це означає, що син Іона також людина поза законом. У Євангеліє від Луки (6:15) Симон Зилот згаданий серед найближчих послідовників Ісуса, і можливо брат Петра Андрій був Зилотом.

руїни Гамаль
руїни Гамаль

У Віфсаїді, розташованому недалеко від Гамаль, годували 4000 чоловіків і їх сімей. Це було незадовго до приходу Ісуса в Єрусалим. Натовп був несамовитий, як було написано в Євангеліє від Іоанна 6:15 «Так Ісус, усвідомлюючи, що вони мали намір прийти і взяти Його силою, зробити Його королем, знову Сам відійшов до гори». Після чуда Ісус відіслав його апостолів. Євангеліє від Матвія 14:22 «Ісус змусив негайно послідовників забратися в човен і йти перед ним на іншу сторону, поки він розсіював натовп». Деякі фахівці припускають, що Ісус відіслав своїх апостолів, щоб влада не розглядали їх як Зилотов.

Батько мій був сирієць

Йешуа сказав: «я не пам'ятаю моїх батьків. Мені говорили, що мій батько був сирієць ». Булгаков і тут знову значно відрізняється від канонічних євангелістів, які писали, що мати Ісуса, Марія, була ще жива, коли він був страчений, і що він як і раніше знав її добре, коли постав перед Пілатом. Марія зачала Ісуса непорочно, тобто без сексуального контакту з її нареченим Йосипом з Назарета. Матвій і Лука пишуть, що Йосип був нащадком царя Давида (1040 до н.е.-970 до н.е.), який слідуючи єврейської Біблії був другим царем об'єднаного королівства Ізраїль. Йосип був теслею за професією. В останній раз він згадується в Біблії, коли Ісусу було 12 років. Під час служіння Ісуса, він не згадується, тому багато хто припускає, що він був уже мертвий.

За Біблією у Ісуса були також брати і сестри. Чотири його брата були названі як Яків, Йосип, Симеон і Юда, але імена і кількість його сестер ми не знаємо. Деякі християни, які вірять у вічну цноту Марії, кажуть, що вони не брати і сестри Ісуса, але діти, народжені від попереднього шлюбу Йосипа.

Матвій Левій

Більшість християн вважають, що євангеліст Матвій це та ж сама людина, що і апостол Матвій, спочатку названий Леві. Чи можливо це історично, сумнівно, тому що він повинен був би бути дуже, дуже старим, коли написав Євангеліє. Більшість вчених датують походження чотирьох Євангелій дійсно так: Маркус близько 65; Лукас приблизно 80-85; Метью приблизно 85-90; Йоханнес приблизно 90-100. Інші датують перші три Євангелія дещо раніше: Маркус незабаром після 60 років; Лукас між 60 і 70 і Євангелії від Матвія незабаром після 70.

У «Майстер і Маргарита» Ісус і Євангеліст Матвій знають один одного, але не досить довго, щоб говорити про апостола. Булгаков вказує ясно на євангеліста - «фігура, яка ходить за мною постійно з Козлин пергаментом і записує все, що я говорю», так Ієшуа говорить про нього.

У Булгакова крім цього нічого немає про апостолів в романі. Хоча він змушує Афрания сказати, що «хоча ми і не можемо виявити - в даний час, по крайней мере - будь-яких його шанувальників або послідовників, проте ручатися, що їх зовсім немає, не можна». Але далі вони не грають абсолютно ніякої ролі, вони навіть не згадуються. Тільки Євангеліст Матвій один або два рази називається «учнем», навіть коли він уже сам по собі. У Булгакова Євангеліст Матвій має характеристики як апостола так і євангеліста. Він одночасно податківець, як апостол Євангеліст Матвій, і він записав акти Ісуса, як євангеліст Матвій.

Покликання апостола Матвія Ісусом є досить спірним. Після конфлікту з книжниками Ісус залишає місто і йде на Галілейському морі. Уздовж Капернаум, міста поруч з озером, був морський шлях, головна дорога з Сирії до Єгипту. Всі товари, що надходять на територію Ірода, були обкладені податком на об'їзну Капернаума, це був один з чотирьох податків, які повинні були бути виплачені. Митарі, що збирають податки для держави, що окуповує, часто вимагали занадто багато грошей, частина з яких осідала в їх кишенях. Люди ненавиділи їх і так зневажали, що євреї не брали їх гроші в якості милостині і їх свідчення в суді єврейському не визнавалися дійсними, тому що вони були нечистими через їх відносин з язичниками. Матвій, якого Маркус і Лукас називають Левием, був таким збирачем податків і те, що Ісус кличе цього збирача в своє оточення, має бути дуже сумнівним для багатьох євреїв. Раз Ісус його кличе, Матвій залишає свою роботу, свою стару життя і слід за Ісусом як його учень. Вони йдуть в будинок Матвія і здійснюють святкову трапезу, з Ісусом, його учнями і багатьма митниками та грішниками.

Євангеліст Матфей описує покликання апостола Матвія наступним чином: 9: 9 - «коли Ісус звідти проходив, побачив чоловіка, що сидів на митниці, по імені Матвія, і каже йому: Іди за Мною. Той устав і пішов услід за Ним ».

Що таке істина

Це цитата з допиту Ісуса Пілатом, як описано євангелістом Іоанном. «Говорить до Нього Пилат: Що є правда? І, сказавши це, знову вийшов до юдеїв і сказав їм: я ніякої провини не знаходжу в Ньому »- Іоан 18, 38.

Виффагії

Ім'я Виффагії на івриті означає будинок для фігових дерев, і також називається село близько Єрусалиму, через яку пройшов Ісус, вирушаючи в останню путь в Єрусалим.

Сади на Оливній горі

Оливкова гора розташований на схід від Єрусалиму. У підстави цього пагорба знаходиться Гефсиманія (що перекладається з івриту як прес для оливок), розташована прямо через Кедрон. Відповідно Євангелієм тут був заарештований Христос / p>

Сади на Оливній горі
Сади на Оливній горі

Дісмас, Гестас і Вар-Равван

Дісмас і Гестас були злодіями, яких розіп'яли разом з Ісусом. Їх імена не дано в канонічному Євангеліє, але згадані в неканонічному Євангеліє від Никодима, в частині відомої як Діяння Пілата. Вар-Равван - це Варавва з Євангеліє, який був звільнений Пілатом з нагоди релігійного свята Песах.

Ієронім Босх - Дісмас і Гестас
Ієронім Босх - Дісмас і Гестас

Повний текст Євангелія від Никодима доступний для скачування в розділі Архів сайту Майстер і Маргарита.

Юда з Кір'ят

Юда Булгакова досить таки відрізняється від біблійного. У Новому Завіті, Юда - один з дванадцяти апостолів, і він знає Ісуса довше, ніж протягом двох днів. Апостоли супроводжували Ісуса з Назарета в перебігу трьох років. В Біблії Іуду не вбили - він покінчив життя самогубством, який рухається каяттям і жалем. Після його смерті його місце в групі 12 апостолів займе Маттіас. Булгаков зробив з Юди шпигуна, рухомого грошима і трохи любов'ю.

світильники запалив

Лампи світили так, щоб приховані свідки звинувачення могли бачити обличчя злочинця. Ієшуа був трохи здивований «обізнаності прокуратора», як якщо б він не знав, що він був відданий.

Лиса гора

Лиса гора - місце, яке в Євангеліє називається Голгофою. Голгофа - вірменське слово, що позначає місце для черепів. Це місце, де був розіп'ятий Ісус. З точки зору топографії пагорб Булгакова вище, ніж Голгофа, і розташований далі від міста. Лиса гора також є близько рідного міста Булгакова на Україні.

Лиса гора
Лиса гора

Йосип Каифа

Синедріон не мав прямих повноважень пріговорівать до смерті за винятком випадків осквернення храму. Ось чому смертну кару Ісуса з Назарета повинен був ратифікувати Пилат. Синедріон працював під головуванням первосвященика. Історичного Йосипа Каяфа призначив на цю посаду Валерій Грат, попередник Пілата, в 18 році.

Маттіас Стом - Христос перед Кайяфою
Маттіас Стом - Христос перед Кайяфою

Каифа ввічливо вибачився

Пилат запросив Каифа на балкон, щоб сховатися від безжального спеки, але «Каифа ввічливо вибачився». Вступити під дах іновірця означало б для високопоставленого священика «осквернення його релігії», внаслідок чого він не міг би відзначати наступаючий релігійне свято.

Разом з ними рушив і сам Пилат

Можливо це вказівка ​​на легенду, відповідно до якої Пілат помер в результаті саме утоплення.

Вершник Золоте Спис

Вершник Золоте Спис було лицарським орденом Римської родової знаті. Це звання за своєю значимістю було близько до Сенату. Імператор Август (63 BC-14) реформував орден. В результаті реформування загарбники зайняли багато адміністративні посади. Ім'я Пилат могло виникнути від латинського слова pilum, що позначає спис.



Оки?
Так чому ж Булгаков зробив це?
«Говорить до Нього Пилат: Що є правда?
Оки?
Так чому ж Булгаков зробив це?
«Говорить до Нього Пилат: Що є правда?
Оки?
Так чому ж Булгаков зробив це?
«Говорить до Нього Пилат: Що є правда?
Оки?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация