«Попіл і алмаз», Режисер Анджей Вайда

  1. Цікаві факти:

Popiól i diament

Режисер: Анджей Вайда.
У головних ролях: Збігнєв Цибульський, Ева Кшіжевска, Вацлав Застшежіньскій.

Жанр: драма.
Країна: Польща.
Рік: 1958. Тривалість: 1:46.

Popiól i diament   Режисер: Анджей Вайда

«Попіл і алмаз» - ймовірно, кращий фільм Анджея Вайди за його п'ятидесятирічну кар'єру режисера. Не без підстави багато хто вважає цю картину вищим досягненням польської кінематографії, найбільш повним вираженням того напрямку кіномистецтва, яке отримало назву польської школи. За багатьма опитуваннями «Попіл і алмаз» входить в десятку кращих фільмів в історії кіно. Фільм поставлений за однойменним романом Єжи Анджеєвського, написаному ще в 1946-1948 роках. Зміст фільму зводиться до події, що сталася в невеликому польському містечку в ніч після капітуляції Німеччини. У Польщі ще діяли «праві» підпільні організації, які оголосили своєю метою «боротьбу з комунізмом». У такій організації виявився герой фільму - Мацек Хелміцкій. Зовсім молодим хлопцем прийшов він до лав Армії Крайової. Про Мацеком ми знаємо, що з університету він пішов в підпілля, чесно і мужньо боровся з окупантами, брав участь у Варшавському повстанні. Був хоробрий, рішучий, романтичний. Вірив всім серцем своїм «вождям», які заявляли, що, покінчивши з одним ворогом - фашизмом, істинний патріот повинен здолати ще більш страшного ворога - комунізм. І все це «в ім'я Великої Польщі, в ім'я Батьківщини». І Мацек без коливань береться виконати наказ - вбити секретаря комітету комуніста Щуки.


Хто такий Щука? Інтелігент, інженер, людина, яка знає, чого хоче. Помилково Мацек розстрілює робітників цементного заводу, а не Щуку. Але він має намір довести справу до кінця і повідомляє своєму спільнику, нервово Анджею Коссецкому, що до Варшави не повернеться, поки не виконає завдання. Дія «Попелу і алмазу» розгортається в перші повоєнні дні, але його драма сприймалася поляками в 1958 році як щось надзвичайно сучасне. У манері говорити, рухатися, жартувати, слухати, нарешті, в спортивній куртці, вузьких штанях, темних окулярах Цибульського було щось дивно знайоме, сьогоднішнє. У 1964 році журнал «Екран» запропонував читачам анкету з питанням: «Хто ваш улюблений герой?» Багато назвали Мацека Хелміцкого. Збігнєв Цибульський знімався в кіно недовго - всього дванадцять років. Життя його обірвалося трагічно на сороковому році. В історії кінематографа його ім'я залишилося завдяки ролі Мацека Хелміцкого. Він навіть не грав у цьому фільмі, він був на екрані самим собою.

Багато сказано і написано про метафорах, використаних режисером в «Попелі і алмазі». Це і сцена вбивства Щуки з пістолетні постріли, що переходять в гуркіт салюту на честь перемоги. Це і передсмертне обійми пораненого Щуки і його вбивці Мацека, що символізує всю протиприродність братовбивчих пострілів Мацека. Це і кров Мацека, що проступає крізь біле простирадло: червоне на білому - колір польського прапора. Це, нарешті, смерть героя на величезній звалищі, над якою чекають видобутку зграї ворон. Але найбільше запам'яталась є вражаюча з пластичної красі і глибині підтексту сцена в барі - одна з найвиразніших, гострих і багатозначних вайдовскіх метафор. В готелі йде банкет, співачка виконує пісню «Червоні маки» про солдатів, які загинули під славу вітчизни. Мацек і Анджей сидять біля стійки бару одні. Мовчать, п'ють горілку, але за всім цим величезна втома, пам'ять про загиблих. На полірованої стійці стоять склянки зі спиртом. «Пам'ятаєш?» - запитує він у Анджея і стрімко пускає склянки по полірованої стійці. Над одним, над іншим, над третім спалахують, точно лампади, блакитні вогники палаючого спирту, і Анджей починає називати імена загиблих: «Сташек, Вільга, Ханечка ...» Звучать імена, а Мацек підпалює один стакан за одним. І Анджей злякано хапає його за руку: «Ми ще живі!» ...

Цікаві факти:

  • Фільм не позбавлений характерної для Вайди барокової експресії. У ньому - починаючи з найперших кадрів - активно використовується християнська символіка. Протистояння Польщі йде і Польщі післявоєнної під звуки полонезу Огінського представлено як екзистенційна драма, а фінал картини надає їй велич історичної трагедії. На візуальні рішення вплинули «Асфальтові джунглі» та інші фільми нуар.
  • Саме в фільмі «Попіл і алмаз» зіграв найкращу свою роль Збігнєв Цибульський. При виконанні цієї ролі він орієнтувався на Джеймса Діна в «Бунтарі без причини».
  • Тематичним продовженням «Попелу і алмазу» повинен був стати знятий Вайдой 35 років потому фільм «Кільце з орлом в короні». В цей фільм режисер включив автоцитата з «Попелу і алмазу» - знамениту сцену, коли Мачек підпалює горілку в чарках в пам'ять про загиблих друзів. На зйомках «Попелу і алмазу» в чарках насправді був бензин, тому що він дає більш яскраве полум'я, ніж спирт.
  • У «Попелу і алмазу» виникли серйозні цензурні труднощі. Відповідальних за ідеологію бентежило те, що антикомуніст у виконанні Цибульського, навіть убивши партійного функціонера, не втрачає романтичного ореолу. На кінофестиваль у Венеції фільм потрапив за ініціативою дрібного чиновника всупереч рішенню партійного керівництва. Хоча стрічку показали поза конкурсом, вона була помічена і отримала світове визнання. До показу в СРСР фільм був допущений тільки в 1965 році.

нагороди:

  • Венеціанський кінофестиваль, 1959 рік: Приз міжнародної асоціації кінокритиків (ФІПРЕССІ).

Подивіться фільм "Попіл і алмаз":



Хто такий Щука?
У 1964 році журнал «Екран» запропонував читачам анкету з питанням: «Хто ваш улюблений герой?
«Пам'ятаєш?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация