Порятунок вежі Гедімінаса

У Вільнюсі розвалюється гора імені князя, під загрозою знаменитий символ Литви

Фото з архіву "Огляду". Автор - Володимир Клоповскій


Сталося неймовірне. Влада Вільнюса закрили гору Гедімінаса для відвідування через її руйнування. Закрито доступ в замок Гедімінаса, точніше, в західну вежу величезного Верхнього Віленського замку, від якого залишилася тільки вона одна, так руїни поруч.
Знаменита вежа відома якщо не на весь світ, то вже точно в Європі і в колишньому СРСР. Завжди привертала туристів. Але останні кілька років на горі почалися серйозні зсуви, і днями обсипалася частина з боку спиралевидной дороги, прокладеної до цитаделі в 1895-1896 роках. До сих пір зсуви були з іншого боку. Влада закрила доступ на гору. Небезпечно.

Невже вона розвалиться, вежа впаде? З 2010 року тривають роботи по зміцненню гори. Не дай Бог, звичайно, але директор вежі Аста Дауноравічене розповіла ще тоді журналістам: «Це справжня Піскова гора. І коли на ній побудували такі великі об'єкти - вона з самого початку падала трошки »За її словами, половина південній вежі впала 200-300 років тому. «І тепер цей процес теж йде», - констатувала Аста Дауноравічене.
Ще в 1396 році обвал зруйнував палац вільнюського воєводи Монтвідас, засипав 15 осіб. У 1551 році частина гори в цьому місці огородили стіною, щоб запобігти катастрофі. Мабуть, поки там стояв дерев'яний замок, тиск на гору було менше. Проблеми почалися з появою кам'яного.
Вважається, що дерев'яний замок заклав не пізніше 1323 роки сам великий князь литовський Гедимін, він же в російській традиції Гедимін. Князівство було тоді не зовсім таке, як представляють сучасні литовці, носило назву Велике князівство Литовське, Руське, Жемойтского та інших (земель). При Гедімінас в його склад мирно увійшли давньоруські землі з містами Полоцьк, Гродно, Вітебськ, Мінськ і іншими. У місцях, де зараз Вільнюс, в ті часи жили кривичі - так називався союз східно-слов'янських племен. У 1323 оду Гедімінас вирішив заснувати тут нову столицю і заклав цитадель. Він і вважається засновником Вільнюса, хоча історики стверджують: дерев'яний замок тут стояв до нього. А легенда свідчить, ніби під час полювання він зупинився на нічліг в цих місцях, уві сні побачив величезного залізного вовка на вершині гори, який вив як сто вовків. Стріли, випущені князем, відскакували від звіра. Литовський верховний жрець Ліздейка витлумачив сон як ознаку: у цьому місці буде столиця, слава якої пошириться по всьому світу. Гедімінас виконав «установку» жерця.
А кам'яний замок з'явився пізніше, зміцнював його онук Гедімінаса - Вітаутас, він же Вітовт, в хрещенні Олександр. Замок встояв під час облог хрестоносцями, а ось в ході війни Речі Посполитої з Росією був сильно зруйнований. У XIX столітті знесли залишки південної і північної веж. І ось тепер під загрозою опинилася західна.
Зсуви почалися після того, коли кілька років тому влада вирішила вирубати дерева на схилах. Мовляв, коренева система шкодила горі, в якій, до того ж під час війни гітлерівці прорили тунелі. Вирубати вирубали, але не засадили кущами, які повинні були стримувати грунт. І почалися нові зсуви. Небезпечного розвитку ситуація досягла в останні місяці і дні.
Колишній міністр культури Шарунас Бірутіс повідомив про створення робочої групи з порятунку гори. До неї увійшли експерти з Литовської академії наук, геологи, археологи та інші. Мер Вільнюса Ремігіюс Шімашюс заявив: «Це національне питання, символ держави». Керівник робочої групи по оцінці стану гори від Литовської академії наук Альгімантас Грігякіс запропонував природне рішення проблеми: зміцнити біологічний шар схилів, засадити чагарниками. Але поки місця зсувів лише покривають плівкою, щоб дощі не розмивали грунт. Плівку зривало. Поки нічого не допомагає.
Новий міністр культури Литви Ліана Руокіте-Йонсон зажадала привести гору в порядок до кінця лютого. Але судячи зі слів старшого геолога Литовської геологічної служби Вітаутаса Мінкявічюса, швидко вирішити питання не вдасться. Необхідно провести дослідження, створити проект. А директор Національного музею Литви Біруте Кулніте зажадала демонтувати фунікулер, встановлений в 2003 році. Мовляв, він теж шкодить: від нього йде вібрація.
В інтерв'ю вільнюському виданню «Експрес-тиждень» Біруте Кулніте запропонувала свою версію причин руйнування гори. «Різкі зміни на горі стали відбуватися значно раніше - можливо, і через те, що поруч почалися великі будівництва: будівництво моста Міндовга, зведення Палацу правителів. Будівництво палацу змінило і без того складну гідрологічну ситуацію біля гори і в ній самій. Після кількох місяців роботи з вченими-фахівцями для мене ситуація прояснилася: причина в тому, що людина не раз міняв гідрологічну ситуацію, а природа цього не любить. Вона завжди прагне повернути все на своє місце. Адже ми знаємо чимало дуже великих проектів, коли через кілька років природа дала знати людині про те, що йому не слід диктувати їй свої умови. І в нашому випадку відбулося те ж саме. Тому вже в 2008-2010 рр. продзвеніли перші дзвіночки: відбулися маленькі зсуви, і дерева почали падати ».
Навряд чи вдасться привести гору - «символ держави», як сказав мер Вільнюса - в порядок до нинішнього лютого. Але спробують до 16 лютого 2018 року, коли Литва відзначатиме 100-річчя відновлення Литовської держави.
16 лютого 1918 року в умовах німецької окупації у Вільні Литовська Таріба (Рада Литви - орган влади, обраний на Вільнюської конференції з участю 214 делегатів під наглядом німців), проголосив відновлення незалежності держави, а 11 липня 1918 Таріба навіть оголосила країну Литовським королівством і запросила німецького принца Вільгельма фон Ураха, але окупаційна влада були незадоволені, і 2 листопада рішення про створення конституційної монархії була відкликана. Незалежність Литовської республіки була визнана Версальським договором 1919 року.
Німецький принц так і не потривожив тінь великого князя Гедімінаса-Гедиміна. А ось перед нашими сучасниками стоїть завдання врятувати його знамениту гору і вежу.

Невже вона розвалиться, вежа впаде?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация