порятунок потопаючих

  1. Матеріали по темі

Жителі підтопленої Іванівки побоюються нової хвилі потопу і журяться про втрачений урожай

Заради цього нехитрого господарства Кисліциної відмовилися від що пройшла в неділю евакуації.

І таких домовитих господарів більшість серед решти тут 263 селян. Підводна життя Іванівки почалася ввечері в минулу суботу, коли вийшов з берегів Уркан затопив всі 11 вулиць села. Під водою опинилися 149 будинків і майже всі городи. Як в суботу в Іванівці чекали і не дочекалися евакуаційного гелікоптера, як по груди у воді виносили дітей з будинків, як ночували на дахах разом з козами і свинями і чого чекають і бояться селяни тепер - читайте в цьому матеріалі.

Одна дорога - річка

Від обласного центру до моста через урка - 510 кілометрів. Від моста, де ми опинилися в понеділок близько 13 години, до Іванівки - ще 6 непереборних кілометрів. На в'їзді на неіснуючу дорогу до села стоїть кордон з поліцейської машини і двох КамАЗів амурського управління МНС. «Дорогу розмило так, що ні КамАЗ, ні« Урал »пройти не можуть. І ви не дійдете », - кажуть поліцейські, яких ми застаємо за обіднім перекусом. «Так вже б давно добралися», - жартують опинилися поблизу рятувальники, знаючи, що ми прихопили з собою болотники.

Потім на додачу до чобіт вони ж видали нам в дорогу свої непромокальні куртки - на Урканії не жарко. Потрапити в Іванівку зараз можна тільки на вертольоті або на човні. Причому останній спосіб доступніше тільки на перший погляд - бензину і масла не вистачає. Але нам все ж обіцяють човен після того, як вдається зв'язатися по телефону з рятувальниками, які перебувають в селі. Зв'язок тут є тільки на «переговорному пункті», як називають його мимоволі поселилися тут борці з НС, - тобто між стовпчиками дорожнього покажчика з написом Іванівка. Додзвонитися звідси до самої Іванівки майже неможливо.

Поки ми чекаємо човен МНС, до берега причалює моторка з чотирма чоловіками. Це івановці, які вирушили в Вівсянку побачити дружин і дітей. Там в інтернаті живуть 49 осіб, евакуйованих з постраждалої Іванівки. Всього з села в Вівсянку і Зею в неділю вивезли 125 осіб. Коли вони повернуться додому, невідомо.

- Нам кожні два роки дорогу водою обрізає. Але такого повені ще ніколи не було. Останній раз топило в 1984 році, але не так сильно. Коли нас евакуювали, мені якраз шість років було, як моєму синові зараз, - говорить Сергій Шестопалов. - Я сам вчора тільки з вахти додому приїхав. Мої в жаху - вони ніколи не бачили таку воду. Моя дружина сильно налякана була, всі будинки кинула.

Сергій повіз сім'ю в Вівсянку теплі дитячі речі. Каже, в Іванівці залишилася в основному молодь на кшталт нього. Люди живуть в своїх будинках, вода з яких здебільшого пішла. Вже зараз вони в розумі підраховують збитки від повені - у кого-то в городі від картоплі «одні вуха стирчать», у кого-то повело грубку. Найближчим часом комісія визначить збиток, нанесений кожному подвір'ю.

Хто був першим?

З човна видно, що урка затопив прибережні ліси - подекуди вздовж берегів над річкою видніються лише верхівки дерев. У самій Іванівці, куди ми добираємося через півгодини, річка хоч і відступила, але місцеві жителі продовжують ходити як праведники - пішки по воді. Останню моду на високі гумові чоботи, продиктовану необхідністю, ніхто не відміняв, як і режим НС, введений тут 20 липня.

По дорогах без всяких чобіт вільно ходять корови і свині, вишукуючи місця сухіше і ситніше. Місцеві жартують, що разом з річкою в село зайшла і риба - впору ставити мережі посеред вулиці.

Від зустрів нас на дорозі рятувальника ми дізнаємося, що п'ять вулиць залишаються без світла - зараз там проживають 80 осіб. Підстанція в воді, і поки вона не піде, ремонт провести неможливо. Нестійка стільниковий зв'язок є на другому поверсі школи, де розташований штаб з ліквідації наслідків НС, і «в-о-он на тому мисі».

У штабі живуть близько 20 рятувальників - амурських і Хабаровський. Там в даний момент проводить нараду губернатор Олег Кожемяко. Він прибув на вертольоті, щоб особисто проінспектувати зону лиха. Глава регіону пообіцяв найближчим часом перерахувати постраждалим на невідкладні потреби по 10 тисяч рублів на людину (але не більше 50 тисяч на родину). Після оцінки збитку сім'ї отримають на руки ще до 50 тисяч рублів.

Дві вулиці, Лугова і Піонерська, залишаються відрізаними від усього села - будинки там не підтоплені, але дістатися до них можна тільки на човні. У магазин, який сьогодні працює перший день, жителів цих вулиць доставляли на човнах співробітники ГИМС. Море розливання і на вулиці, де знаходиться адміністрація села, яка перетворилася на причал. У адміністративної будівлі на приколі два човни. Господар однієї з них стоїть поруч.

- Андрєєв Сергій Анатолійович, начальник пожежної частини № 55 Зеї, - рапортує він. - Прибув сюди першим разом з бійцем на своєму човні. Коли ми прибули, вода доходила до даху будиночка на дитячому майданчику. У суботу ввечері ми з ГИМС евакуювали дітей з будинків і доставляли в школу. Вивезли 60 осіб. По груди у воді знімали спочатку людей з дахів, а потім поросят з стаек. Поки знаходимося тут - спимо в адміністрації на стільцях, за три дні два рази пообідали.

Так само чітко, але вже конфіденційно, представився мені в штабі через дві години головний держінспектор ГИМС по Амурській області В'ячеслав Клепіков та неголосно повідомив: «Наші фахівці, можна сказати, першими прибули сюди, брали участь в евакуації дітей. 60 чоловік вивезли і трьох інвалідів. По груди у воді ».

А ще через півгодини високий бравий блондин в формі, назвавшись командиром Зейської пожежної частини № 10, уточнив, що це саме вони прибули на місце події вперед всіх. «Встигли пригнати по дорозі« Урал »і на ньому дводенний запас хліба», - сказав він.

Немає ніяких сумнівів, що все було саме так. Але найпершим рятувальником в зоні лиха опинилася 31-річна глава Іванівки Олена Носенко. Це вона ще з вечора п'ятниці, коли вода почала різко підніматися, кожні чотири години передавала в адміністрацію району дані про рівень річки. Вперто чекала обіцяні «сили і підкріплення», поки вода зі швидкістю 3-5 сантиметрів на годину підбиралася до небезпечної позначки в 670 сантиметрів. За-дівчачому тендітна, разом з односельчанками і пожежними сама в дощ переносила дітей через річковий потік у віз трактора, на якому їх доставляли в школу. А коли вже ніяких сил, ні тим більше підкріплень не було, в ніч з суботи на неділю подзвонила спочатку диспетчеру МНС області, а потім і в приймальню губернатора. На ранок в Іванівку з Хабаровська прийшов евакуаційний вертоліт Мі-26, який тут так чекали ще ввечері в суботу. Все це я дізналася від місцевих жителів. А також і те, що взимку в селі відсипали довгоочікувану дамбу. Але роботи, за словами людей, пройшли з порушеннями - будівельники з Хабаровська, які перемогли в конкурсі, використовували не той грунт. В результаті їм дали час на добудову до наступного року, правда, вже в цьому три ділянки дамби розмило водою. Разом з тим, на думку фахівців, дамба все ж послужила службу іванівцям.

- Дамба по-справжньому врятувала село від змиву. Якби її не було, по вулицях б пройшов двометровий потік і без руйнувань б не обійшлося, - вважає і. о. міністра пожежної безпеки та цивільного захисту області Віктор Герасимович.

Коли Уркан по коліно

«Використовуйте офіційні дані» - ця порада я кілька разів чула в Іванівці від представників різних відомств. За офіційними даними, в боротьбі з НС задіяно 186 осіб, розосереджених по різних територіях, 60 одиниць техніки, в числі яких 26 плавзасобів. Основні сили рятувальників прибули в село в суботу вночі. Вранці в неділю вони організували евакуацію місцевих жителів. В Іванівку регулярно доставляють хліб і воду і, коли це потрібно, розвозять продукти по домівках. Рятувальники і поліцейські патрулюють вулиці, щоб уникнути випадків мародерства.

- Мародерство - це не про нас, - відрізає глава сільради Олена Носенко. Але, кажуть, тутешній фермер, поголів'я якого близько 40 голів великої рогатої худоби та приблизно стільки ж свиней, розтеклась по околицях, користуючись нагодою, позначив чужу худобу як свою і загнав в ангар. Місцеві жителі без зайвого шуму повели своїх бичків і теличок додому - чого тільки не буває під час НС.

За офіційною інформацією, в селі залишаються підтопленими 27 садиб, але при цьому немає жодного будинку, де стояла б вода. Озброївшись цими даними, ми заходимо в будинок до Кисліциної і потопаємо по коліно в холодних водах урка. Техніку господарі встигли підняти вище, а самі вже третій день живуть на даху - там у них електроплитка, дві кішки і собака. На інший даху - половина господарства. З городу взяти тепер нічого - картопля і овочі пропали. Але господарі зараз найбільше переживають навіть не через це, а через те, що корову, яка поки на вільному випасі, нічим буде годувати.

- Сена не буде - покоси пропали, і купити його буде ніде, та й нема на що. Якщо брати 20 рулонів на зиму, то потрібно 30 тисяч тільки на одну корову, а люди тримають по кілька, - каже голова сімейства.

У тому, що корів будуть різати, впевнений і їх сусід по нещасливої ​​Радянської вулиці Іван Шестопалов.

- Корів виріжуть, і м'ясо продати буде нікуди - м'яса-то вдосталь буде, - каже він.

кругом вода

- Синоптики прогнозують, що рівень урка підніметься ще на 14 сантиметрів. А опади у північних районах протримаються до четверга, - ділиться своєю інформацією Олена Носенко. - Поки рівень води то піднімався, то опускався. Але якщо на півночі, в верхів'ях, будуть опади, то вони прийдуть до нас ще однією хвилею.

- Рівень води коливається, - після деяких коливань визнаються в штабі з ліквідації НС, але додають, що в цілому він залишається стабільним - 705 сантиметрів.

Поринути в свій город запрошує нас ще один житель Радянської, Василь Рязанов. Він пенсіонер, шкільний сторож і пічник. І за останньою професії відбою від клієнтів у нього скоро не буде - грубки «повело» майже у всіх будинках. Рівень урка вони з дружиною визначають, дивлячись в підпіллі.

Неподалік від їхнього будинку лунає рев вертольота - селянам привезли чергову партію води, близько тисячі літрів. Вода в селі зараз тільки привізна - свердловини не працюють, так як немає електрики, а в нечисленних колодязях її набирати небезпечно. «Пити хочу - не можу, - зізнається стоїть поруч зі мною жінка, не відриваючи очей від пляшок з водою. - Ми з дочкою майже дві доби без води. Вчора рятувальники привезли півтора літра газованої - так ми її помаленьку п'ємо, сильно не розпивати. А суп варимо з тієї води, що в баку залишилася ».

Поки рятувальники працюють в Іванівці, в Благовєщенську після сильної зливи оголошують режим НС. «Треба штаб переносити, - посміхається один з них. - У мене теж будинок поплив ».

Всі біди - на одну главу

Олена Носенко очолює Іванівська сільрада півтора року, але в адміністрації працює сьомий рік. Каже, що хотіла залишитися в сільраді, тому і довелося йти на вибори. Про своє рішення не пошкодувала, хоча в цьому році на її голову звалилися всі можливі нещастя: навесні - пожежі, на минулому тижні, якраз перед повінню, - ураган, що зніс дерева і ЛЕП, а тепер ще й велика вода. «Ми стільки всього планували: котельню відремонтувати, дитячий майданчик закінчити. Тепер все це залишиться на наступний рік », - говорить Олена. Її головне завдання зараз - підрахувати постраждалих і визначити нанесений їм збиток. «Компенсація - це добре, але де брати сили, щоб відновлювати все це? Кого наймати пенсіонерам? »- розводить руками голова Іванівки. Попередній керівник пішов з посади за станом здоров'я. Зараз він у лікарні - після того як допоміг евакуювати односельчан, прихопило серце.

Іванівцям нададуть гуманітарну допомогу

- Спочатку в організації робіт з ліквідації наслідків НС були складності. Але зараз йде планомірна робота по відновленню села. Там не залишилося жодного підтопленого будинку. Рівень води - 652 сантиметри, і він продовжує падати. У вівторок ми запустили дизель-генератор, - розповів глава Зейского району Андрій Сухомесов. - Вчора енергетики налагодили підстанцію, і тепер у всіх будинках є світло. Вода і продукти в Іванівку регулярно доставляються вертольотом. Дизпаливо і бензин також доставлені в необхідній кількості. Вертоліт в суботу був скасований через сильний дощ і вітер - вони створили загрозу для евакуації. Люди спокійно провели ніч в школі, а вранці за ними прилетів великий вертоліт Мі-26. У селі протягом двох діб працювала міжвідомча комісія з оцінки збитків. Вчора ми надали списки потерпілих в мінфін області. Перерахування коштів почнеться найближчим часом. Крім того, сьогодні в Іванівку приїдуть представники обласного міністерства соцзахисту - вони подивляться, яка допомога потрібна малозабезпеченим жителям. Вони отримають додаткові виплати по збитку. Ми плануємо також виділити кошти з бюджету району, щоб компенсувати іванівцям втрачені картопля і овочі. Будуть проведені переговори з іншими поселеннями, з тим щоб вони надали гуманітарну допомогу Іванівці. Не хотілося б, щоб поголів'я ВРХ в селі скоротилося через брак кормів. Хотілося б подякувати в першу чергу главу села - за невтомну роботу, і льотчиків амурської авіабази охорони лісів - вони справжні аси.

Амуро-Балтійськ і Сіан відрізані від великої землі

Ще два селища, розташованих недалеко від берега урка, виявилися відрізаними від району. У Амуро-Балтійську проживає зараз 202 людини, в Сіані - 57. Під'їзні дороги до населених пунктів затопило з п'ятниці. На під'їзді до Амуро-Балтійського застрягли чотири машини, серед яких «Урали» і ГАЗ-66. Рятувальникам вдалося їх витягнути в понеділок КамАЗом. У понеділок МНСники підвезли до села близько 200 булок хліба, які місцеві жителі потім сім кілометрів несли на руках. «На дорозі подекуди метрові ями під водою. У нас дорогу розмиває раз в два роки. Але зазвичай вода швидко йде - на цей раз все серйозніше », - повідомила по телефону глава Амуро-Балтійського сільради Галина Ларіна. За її словами, в село у вівторок на вертольоті доставили хліб та інші продукти. Наступна поставка буде в п'ятницю. Води в житлових будинках немає, тому евакуація не проводилася.

ДУМКА

Сергій Матвєєв, і .про. глави адміністрації Зеї:

- В ході евакуації ми готові були прийняти 212 осіб. Але в підсумку до нас направили близько 50 евакуйованих жителів Іванівки, і майже всі вони розосередилися по родичах. Зараз лише троє ивановцев залишаються на стаціонарі районної лікарні. Через повінь у них загострилися захворювання, і лікарі визнали за необхідне залишити їх на лікування.

ЦИФРИ

769 сантиметрів, за даними амурського управління МНС, максимальний рівень урка під час повені. Він був зафіксований 21 липня.


Матеріали по темі

Жителі підтопленої Іванівки побоюються нової хвилі потопу і журяться про втрачений урожай   Заради цього нехитрого господарства Кисліциної відмовилися від що пройшла в неділю евакуації В Амурській області складуть карту ризиків затоплення 29.10.2018, 11:20 Нова мережа метеопостів допоможе амурчанам довести втрату врожаю в паводок 06.10.2018, 11:52 Пором пов'язав важкодоступний амурський селище Іванівський з великою землею 04.10.2018, 11:00 «Ми бомжі!»: Губернатор Приамур'я відвідав Мазановский подтопленцев 04.10.2018, 10:40 Губернатор Приамур'я зустрівся з подтопленцамі в Новокиївський Увал і відвідав поромну переправу 03.10.2018, 17:03 Бурейская ГЕС готує водосховище до стримування осіннього паводку 10.08.2018, 10:33 Володимирівка. Життя після повені 09.08.2018, 7:02 Плата за стихійне лихо: амурчане отримають компенсації за підтоплені будинки і загиблий урожай 02.08.2018, 8:00 З набережної Благовещенська після паводка вивезли 40 тонн піску і корчів 01.08.2018, 17:52 Пожежні збирають гроші для постраждалого від паводку Мазановский пасічника 01.08.2018, 15:11 Паводок і зливи знищили майже 10 відсотків посівів в Приамур'ї 01.08.2018, 14:48

показати ще

Хто був першим?
«Компенсація - це добре, але де брати сили, щоб відновлювати все це?
Кого наймати пенсіонерам?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация