«Поразка неминуче чекає лише того, хто зневірився заздалегідь» - 3 січня 1892 року народився Джон Рональд Руел Толкін

Джон Рональд Руел Толкін (1892 - 1973)

«Новини літератури» вітають читачів з днем ​​народження англійського письменника, лінгвіста і філолога Джона Рональда Толкіна, найбільш відомого як автора повісті «Хоббіт, або Туди і назад», трилогії «Володар кілець» і їх передісторії «Сильмариллион».

Джон Рональд Руел Толкін народився в Блумфонтейні, Оранжева Вільна держава (тепер Вільна держава, ЮАР). Після повернення в Англію мати вчила сина основам латинської мови, а також прищепила любов до ботаніки, і Толкін з ранніх років любив малювати пейзажі і дерева. Він багато читав, причому з самого початку не злюбив «Острів скарбів» Стівенсона і «Гаммельнського щуролова» братів Грімм, зате йому подобалася «Аліса в Країні чудес» Льюїса Керролла, історії про індіанців, твори Джорджа Макдональда в стилі фентезі і «Книга Фей» Ендрю Ленга.

У 1900 році Толкін вступив до школи короля Едварда, де він вивчив англосаксонський мову і почав вивчати інші - валлійський, древненорвежский, фінський, готський. У нього рано виявився лінгвістичний талант, після вивчення староваллійского і фінського мов він почав розробляти «ельфійські» мови. Саме на цій основі згодом базувалися створені ним «ельфійські» мови.

У 1914 році Толкін записався в Корпус військової підготовки, щоб встигнути отримати ступінь бакалавра. У 1915 році Толкін з відзнакою закінчив Оксфордський університет (коледж Ексетер) і пішов служити лейтенантом в полк Ланкаширських стрільців. Незабаром його призвали на фронт, де він брав участь у Першій світовій війні. Там Джон пережив криваву битву на Соммі, де загинуло двоє його кращих друзів з ЧК ( «чайного клубу»), після чого зненавидів війни, захворів на висипний тиф і, після тривалого лікування його відправили додому з інвалідністю.

Переживши Першу і Другу світові війни, Толкін з обуренням відкидав заяви тих, хто знайшов в його роботах паралелі з Другою світовою війною: «Для того, щоб повністю відчути тяжкість військової темряви, потрібно побувати під нею особисто, але через роки все частіше забувається, що бути схопленим війною в юнацькому віці в 1914-м нітрохи не менше жахливо, ніж в 1939-му і наступних роках Переживши Першу і Другу світові війни, Толкін з обуренням відкидав заяви тих, хто знайшов в його роботах паралелі з Другою світовою війною: «Для того, щоб повністю відчути тяжкість військової темряви, потрібно побувати під нею особисто, але через роки все частіше забувається, що бути схопленим війною в юнацькому віці в 1914-м нітрохи не менше жахливо, ніж в 1939-му і наступних роках. У 1918-му майже всі мої близькі друзі були мертві ».

Наступні роки він присвятив науковій кар'єрі: спочатку викладав в Університеті Лідса, в 1922 році отримав посаду професора англо-саксонського мови і літератури в Оксфордському університеті, де в 30 років став одним з наймолодших професорів (англо-саксонського мови і літератури) і скоро заробив репутацію одного з кращих філологів в світі.

В цей же час він почав писати великий цикл міфів і легенд Середзем'я, який пізніше стане «Сильмарилліону». У його родині було четверо дітей, для них він вперше склав, розповів, а потім записав «Хоббіта», який був пізніше опублікований в 1937 році сером Стенлі Ануіном. «Хоббіт» мав успіх, і Ануін запропонував Толкіну написати продовження, однак робота над трилогією зайняла тривалий час і книга була закінчена тільки в 1954 році, коли Толкін уже збирався на пенсію. Трилогія була опублікована і на подив автора і його друга-видавця мала колосальний успіх.

Твори Толкіна справили величезний вплив на світову культуру XX і навіть XXI століття. Вони були неодноразово адаптовані для кіно, мультиплікації, аудіопьес, театральної сцени, комп'ютерних ігор. За ним створені концептуальні альбоми, ілюстрації, комікси. У літературі було створено велику кількість наслідувань книгам Толкіна, їх продовжень або антитез. Багато відомих письменників фентезі зізнаються, що звернулися до цього жанру під враженням від епопеї Толкіна, наприклад Роберт Джордан, Нік Перумов, Террі Брукс, Роберт Сальваторе.

Джон Р.Р. Толкін - багаторазовий лауреат премій Хьюго, «Велике кільце», «міфопоетичного премії» та інших.

Всього переглядів:


Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация