Порошенко і гетьман Скоропадський: трагікомічний паралелі

Сергій Карий, історик, Ніжин   Шкільні підручники з історії України стверджують, що такі титани і напівбоги як М Сергій Карий, історик, Ніжин

Шкільні підручники з історії України стверджують, що такі титани і напівбоги як М. Грушевський, С. Петлюра, В. Винниченко і П. Скоропадський кували українську державність з початку минулого століття, і лише незначна випадковість заважала довести справу до кінця.

Підпишіться на новини «ПолітНавігатор» в Світ тісний , Яндекс.Дзен , Telegram , Facebook , Одноклассниках , Вконтакте , канал YouTube і Яндекс.Новости

Ну і, звичайно, вороги. Без них ніяк.

Але чому ж на захист Вітчизни в двох світових війнах піднялися всі, як один, а як тільки мова йде про незалежне щіром Українській державі, полум'яні борці кудись раптом зникають? Що завадило, наприклад, всім світом піднятися на захист гетьманської Української держави в листопаді-грудні 1918 року?

Скоропадський - це збірний образ усіх українських президентів

Сам Павло Скоропадський так чи інакше став прабатьком всіх правителів України після проголошення незалежності 1991 року. Завдяки хитрості і розважливості, властивої Леоніду Макаровичу Кравчуку, він прийшов на німецьких багнетах до влади, скориставшись інфантильністю Центральної Ради Винниченко і Петлюри.

Як і Віктор Ющенко, і Петро Порошенко, Скоропадський використав для цього нехай і маленький, але свій майдан.

29 квітня 1918 року в Києві проходив хліборобський конгрес, який зібрав 7000 делегатів. Павло Скоропадський просто заплатив учасникам за лояльність, і найняті люди колоною привели цей конгрес на Софіївську площу , Де Скоропадського оголосили монархом України. Саме туди на наступний день після розгону «оніжедетей» в кінці 2013-ого зібрався натовп майбутніх евромайдановцев. Захоплення держустанови виявився справою техніки, і 30 квітня кияни прокинулися при новій владі.

Коливання Скоропадського між кайзерівської Німеччиною і Антантою схожі на хитання між Європою і Росією Віктора Януковича. Його мемуари під назвою «Спогади», що описують сім з половиною місяців «царювання» над ненькою, сильно нагадують книгу Леоніда Даниловича Кучми «Україна не Росія ».

Павло-брехунець, Петро-брехунець

Але з Петром Порошенко у Павла Скоропадського є одна незаперечна, і, на мій погляд, головне схожість. Справа в тому, що самого себе Павло Петрович вважав найкращою компромісною фігурою в українській політиці. Адже він був великим землевласником, російським офіцером і дворянином, франкмасони, нарешті. Його дружиною була дворянка Єлизавета Дурново. І в той же час він був праправнуком брата прославленого українського гетьмана, а значить, повинен був задовольняти і російських монархістів, і «свідомих» українців. Саме тому сам себе він вважав неперевершеним переговірником.

Однак на практиці це виражалося в тому, що він всім говорив те, що вони бажали від нього почути, - просто брехав сім мішків гречаної вовни без докорів сумління як блакитний злодюжка.

Він все дозволяв, міг кілька разів на день змінювати свою думку, і дозволяв єдино реальну силу - німцям - творити все, що їм заманеться. Німці прямо брали участь в ухваленні рішення, аналогічно тому, як Пайетт з Нуланд приймали закон в Раді у нас напередодні.

Останній парад: гірка розплата
Останній парад: гірка розплата

В середині грудня 1918 року ясновельможний гетьман приймав парад, проводжаючи на фронт останніх захисників Києва. Поруч з ним на конях сиділи німецькі офіцери в монокль. Вони захищати місто не збиралися, тому що домовилися з Петлюрою про нейтралітет.

Колонами йшли мало схожі на солдатів невдахи і всякий міський набрід, зазіхнув на дармове зброю і шинелі. Жалюгідні крихти загальну мобілізацію.

А скільки справжніх, бравих солдатів промарширували цією дорогою! Йшли так пройшли, як пісок тече крізь пальці. Добровільні офіцерські дружини, так званий «Особливий офіцерський корпус», які формувалися з наповнили Київ російських офіцерів і на гроші «української держави», повністю екіпіровані йшли в повному складі в Добровольчу армію Денікіна.

Українські Січових стрільців, сформовані з колишніх німецьких і австрійських військовополонених українського походження, пішли до Симону Петлюрі та стали ударною силою антигетьманського повстання.

«Державна варта», «Національна гвардія», сердюки, кадетські корпуси, юнкера. Все зникло, розповзлася немов би їх і не було. Генерал Скоропадський розумів, що потрібно було відразу створювати єдину армію, виробляти мобілізаційний план, єдине командування. Але гетьман Скоропадський зробити цього не зміг.

Це добре зрозумів барон Врангель. Ось як він згадує про це: «Генерала Скоропадського я знав виключно близько ... Я поспішив побачити всіх тих, хто міг мені дати цікаві для мене відомості ... Я не бачив в німецько-українському союзі необхідних двосторонніх переваг. Українські ж прихильники цього союзу не розуміли, що вони є лише сліпим знаряддям німецького уряду ».

Ось як описує мобілізацію Скоропадського в Києві 1918 року очевидець, чудовий російський письменник Костянтин Паустовський в автобіографічній повісті «Початок невідомого століття»: «Петлюра все тугіше затягував петлю навколо Києва. Тоді гетьман Скоропадський випустив наказ про мобілізацію всіх без винятку чоловіків від 18 до 35 років. За неявку мобілізованих повинні були відповідати своєю головою коменданти будинків. У наказі просто було сказано, що в разі "приховування" чоловіків цього віку коменданти будинків будуть нещадно розстрілювати.

На призовному пункті довелося стояти в черзі. Коменданти будинків з товстими будинковими книгами метушилися біля мобілізованих. Вигляд у комендантів був винуватий і запобігливий. Вони посилено пригощали мобілізованих цигарками, просто нав'язували їм цигарки і підтакували всім їхніх розмов, але ні на мить не відходили від своїх підопічних ...

... Більшість мобілізованих складалося з "моторних хлопців". Так називали в місті хуліганів і злодіїв з відчайдушних околиць - Солом'янки і Шулявки. То були пропащі і шалені хлопці. Вони охоче йшли в гетьманську армію ... Було ясно, що вона дотягує останні дні, - і "моторні хлопці" краще за всіх знали, що в майбутній заваруха можна буде не повертати зброї, вільно пограбувати і погріти руки. Тому "моторні хлопці" намагалися поки що не викликати підозр у начальства і, наскільки могли, зображували старанних гетьманських солдатів. Полк мав назву «сердюцькими його світлості ясновельможного пана гетьмана Павло Скоропадського полк».

Полк мав назву «сердюцькими його світлості ясновельможного пана гетьмана Павло Скоропадського полк»

Вивезений з забинтованою головою (щоб не впізнали) німцями в Німеччину гетьман буде вважати до кінця життя, що його не зрозуміли, хоча він намагався зрозуміти всіх і увійти в становище кожного, що його зрадили, хоча він так старався. У своєму «зречення» від гетьманства він напише, що йому просто не вистачило сил. Він так і не зрозумів, що діючи на догоду одним, він зраджував інших, що сидячи на багнетах німців, він зрадив Батьківщину.

Украй забрехався Петро Порошенко, який, як і Павло Скоропадський роздає за державний рахунок наліво і направо зброю, тепер пожинає такі ж плоди. У країні формується збройне анархістський опір режиму.

Незважаючи на шалену пропаганду, набагато сильніше, ніж в 1918-му році, на міцний держапарат, який дістався від УРСР і масову істерію війни, кількість дезертирів на території України в 2014-15 рр., За офіційною статистикою, налічує десятки тисяч чоловік, тобто ціла армія . Зброя незрозуміло кому підпорядковуються батальйонів і «секторів» вбиває мирних жителів і зовсім скоро повернеться в бік самого Порошенка, як це було і з Павлом Скоропадським.

Творчо обігруючи прізвище Скоропадського, сучасники називали все скоростиглі і швидко зникають державні утворення «Скоропад». Проводячи паралель, можна буде обіграти і прізвище Петра Порошенка, назвавши відокремилися області і регіони «порошинки», а сам процес - розпорошеність.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl + Enter.

Але чому ж на захист Вітчизни в двох світових війнах піднялися всі, як один, а як тільки мова йде про незалежне щіром Українській державі, полум'яні борці кудись раптом зникають?
Що завадило, наприклад, всім світом піднятися на захист гетьманської Української держави в листопаді-грудні 1918 року?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация