Порошенко збирається використовувати у виборчій кампанії технологію "вибір меншого зла" - Економіка від Пророка

Після історії з відпочинком на Мальдівах може здатися, що Петро Порошенко вирішив не йти на другий термін Після історії з відпочинком на Мальдівах може здатися, що Петро Порошенко вирішив не йти на другий термін. Складно уявити, що такий досвідчений політик, який планує витримати президентську передвиборчу кампанію в Україні, не зміг оцінити всі репутаційні ризики такої поїздки або розраховував зберегти її в таємниці. Однак, за даними джерел LIGA.net підготовка до кампанії з переобрання почалася. Хоча не всі учасники президентської команди впевнені в перемозі і не всі розуміють за рахунок чого ця перемога відбудеться, тепер все, що скаже, пообіцяє або зробить президент Петро Порошенко до березня 2019 року, буде підпорядковано одній меті - майбутніх виборів президента.

Утримати нинішній рейтинг, - а він, згідно з останніми соціологічними дослідженнями, катастрофічно обвалився за три роки президентства, - і тим більше отримати додаткові бали буде непросто. Особливо в ситуації, коли суспільне невдоволення зростає, війна на Донбасі триває, боротьба з корупцією перетворилася в імітацію, а Юлія Тимошенко наступає на п'яти. Грати в «вибір меншого зла», лякаючи суспільство Рабиновичем і Тимошенко в другому турі можна, але не так довго, як хотілося б політтехнологам. А перемога в першому турі, як в 2014 році, і зовсім виглядає фантастикою.

В тему - Тимошенко і її партія лідирують в президентському і парламентському рейтингах - соцопитування

Порошенко публічно (останній раз в Давосі) стверджує, що його участь у виборах - справа ще не вирішена: передвиборний цикл почнеться тільки восени, і все буде залежати від того, наскільки успішними будуть наступні півроку. Але при цьому команда президента вже пише сценарії, підбирає спікерів для телевізора і офіційного главу виборчого штабу. Неформально, за даними видання, керувати кампанією буде глава РНБО Олександр Турчинов.

передвиборні гасла

У фракції БПП ще не бачили чіткого плану технологів Порошенко на вибори, але озвучують основні тези, з якими він готується вступити в гонку. На засіданнях фракції Порошенко обіцяв до початку кампанії істотно просунутися в досягненні миру в Донбасі. Нова сильна армія, отримання безвіза також повинні зіграти свою роль в боротьбі за симпатії виборців. Традиційним козирем президента в передвиборній програмі стане демонстрація перемог у зовнішній політиці. Особливо якщо США після оприлюднення «Кремлівського доповіді» почне вводити реальні персональні санкції проти російських олігархів. .

А ось в темі боротьби з корупцією Порошенко просідає. Захід явно роздратований спробами української влади нав'язати суспільству фейковий Антикорупційний суд і скандалами навколо Національного антикорупційного бюро. У БПП побоюються, що це стане найбільш слабкою стороною майбутньої президентської кампанії: як пояснити виборцям, що президент залишився великим бізнесменом, і де обіцяна боротьба з корупцією.

В тему - Захід висуває українській владі ультиматум у зв'язку з її небажанням боротися з корупцією - польські ЗМІ

Співрозмовники видання на Банковій стверджують, що розуміють запити електорату.

«Очевидно, нашими месседжами буде не тільки безпеку, не тільки зовнішні фактори, які допоможуть утримати безпеку, але і економіка. Так, економіка рухається дуже повільно. Але навіть це зростання дозволяє, нехай це звучить банально, підвищувати зарплати, пенсії і йти вперед. Це також буде бізнес. Чи не поступки, а допомога бізнесу, особливо того, який готовий інвестувати », - пояснюють в Адміністрації президента.

Є й інші теми, на які спиратиметься Порошенко: «Наприклад, курс на мовно-культурну весну - і декомунізація, і українізація в хорошому сенсі слова».

Колишній соратник президента, добре знайомий з ним по команді Віктора Ющенка, Олег Рибачук запевняє, що нічого нового Порошенко суспільству в 2019 році запропонувати не зможе. Йому залишається спиратися тільки на домовленості з великим бізнесом і власниками телеканалів. «Буде спроба технологічно імітувати реформи. А без реальних змін в країні отримати голоси прогресивних верств населення у Порошенка немає шансів », - сказав Рибачук. За його словами, ще один фактор, який вплине на вибори українського президента - це позиція США. Скоро політики наввипередки почнуть їздити до Вашингтона і мірятися, хто привіз значок побільше, іронізує він.

Поїздку в Давос на минулому тижні Порошенко вже використав для того, щоб переконати Захід у своїх успіхах. Наприклад, назвав осінь 2017 року «найуспішнішою восени реформ». «Ми не будемо зупинятися навіть перед наступним циклом виборів», - пообіцяв він.

загрузка ...

Ця мова була розрахована виключно на зарубіжну аудиторію.

«Від виступу Порошенка відчуття, ніби я потрапив в паралельну реальність», - кажуть в НФ про Давосі. Хоча раніше критикували президента за повну відсутність меседжів: «Це, звичайно, його справа, його партія, його кампанія. Але ми не підтримуємо його ідею, коли президент їздить, відкриває лікарні, дороги, школи. Це не функція глави держави. Для цього є прем'єр-міністр. Від президента чекають великих речей. Якщо опозиції досить критикувати, то президент повинен показати результат ».

Приречені на партнерство

БПП і Народний фронт - партнери досить умовні. Їх союз вигідний, в першу чергу, партії Яценюка, рейтинг якої і шанс самостійно пройти до Верховної Ради наступного скликання прагне до нуля. Хоча соратники Яценюка стверджують, що це палиця з двома кінцями: шанс на перемогу на президентських виборах у Порошенка з'явиться, тільки якщо всі його партнери по так званому демократичному табору відмовляться від участі у виборах президента і не будуть відбирати у нього голоси.

«Коли я говорю все - я маю на увазі все. Ніхто не йде самостійно на вибори. Всі представники чинної влади підтримують чинного президента. І це дає йому шанс, але не гарантію перемоги », - пояснило джерело видання в Народному фронті.

Влітку НФ і БПП вели переговори про створення нової партії з чистого аркуша і спільний похід на вибори. Але переговори провалилися. «Об'єднання було можливо півроку тому. Зараз ми про це говорити не готові », - пояснюють в НФ.

На Банковій все ще не настільки категоричні. «Я б до сих пір не виключав будь-яких варіантів, в тому числі і об'єднання. Двері можливостей не закрилася. Ці заяви робляться в тому числі і для того, щоб зробити партнерів більш поступливими », - заявляють в АП.

Перебільшувати роль Яценюка в кампанії Порошенко не варто, впевнені політологи - він йому не конкурент. «Порошенко потрібен союз з Народним фронтом в Раді, там вони йдуть на певні поступки. Але при цьому вказують Народному фронту на їх місце, а воно досить незначне з урахуванням нинішніх електоральних позицій НФ. Вони, безумовно, будуть вести переговори. Спробують ще переконати Яценюка. Але якщо не вдасться - з цього ніхто трагедії робити не буде », - сказав політолог Петро Олещук.

Парламентському союзу БПП і НФ до виборів нічого не загрожує. «Коаліція буде існувати, все буде нормально», - запевнив народний депутат від БПП, представник парламенту в Кабміні Вадим Денисенко.

«А що розвал коаліції дає Народному фронту? Дострокові вибори? Гучне політичне самогубство? Є відомий твір Майн Ріда - «Вершник без голови». Так ось, вони сьогодні - голова без тіла », - вважає політолог Євген Магда.

За його словами, у НФ дійсно незвично консолідована фракція, але немає виразної структури на місцях. Втратити крісла в Раді в обмін на свідомо провальні дострокові вибори Яценюк не захоче. «Так що доведеться їм підлаштовуватися один до одного. Це те, що БПП і Народний фронт роблять уже майже три роки », - підкреслив він.

Опозиція і конкуренти

На перший погляд, в руках у президента є всі необхідні ресурси. До нього лояльна частина олігархів, що зберегла позиції після сумнівною деолігархізації. Близький соратник і кум Юрій Луценко очолює Генпрокуратуру і може кримінальними справами додатково «стимулювати» лояльність бізнесу та чиновників до влади.

Але першість у політиці і силовому блоці слабо конвертується в підтримку на майбутніх виборах. Це підтверджується і останніми рейтингами.

В кінці 2017 року фонд Демініціативи разом з Центром Разумкова провели дослідження електоральних уподобань громадян В кінці 2017 року фонд Демініціативи разом з Центром Разумкова провели дослідження електоральних уподобань громадян. Як показала соціологія, Порошенко знову поступився Тимошенко. За лідера Батьківщини готові проголосувати 12,1% українців, які вже визначилися з вибором і будуть голосувати. За президента - 10,2%.

Серед усіх респондентів (хто визначився, що піде голосувати, і хто ще не визначився) цифри такі: 8,7% за Тимошенко і 7,6% за Порошенко.

«Це стійка тенденція. Відсотка два стабільно Порошенко поступається Тимошенко », - пояснила директор фонду Демократичні ініціативи Ірина Бекешкіна.

Рейтинги кажуть, що найбільші шанси вийти в другий тур - у пари Тимошенко і Порошенко. А далі все буде залежати від ситуації. «Якщо буде хоч трохи відчутне економічне зростання, то люди можуть його вибрати просто як менше зло», - допускає Бекешкіна.

Більше 19% виборців ще не визначилися з симпатіями - а це величезна електоральне поле. Більше 60% вважають, що країні потрібні нові лідери. «З'явитися вони можуть тільки в ящику. Один приклад уже є - За життя. Телевізійний феномен », - зазначила вона. У президентському рейтингу лідер цієї партії, депутат Вадим Рабинович ділить третє місце з Анатолієм Гриценком, з різницею всього в 0,1% (в межах похибки вибірки). «У нас ще багато часу, але після літа почнеться дуже веселе життя», - прогнозує соціолог.

На Банковій не бачать загрози для Порошенка: спиратися на опитування немає сенсу, оскільки до повноцінної передвиборної кампанії ще мінімум півроку. «Згідно з опитуванням, Порошенко і Тимошенко потрапляють до другого туру. Але говорити про те, що так і станеться, рано. До осені на друге місце цілком може вийти хтось інший. І Порошенко потрапить до другого туру не з Тимошенко », - говорить близький до Банкової політтехнолог Віктор Уколов.

Він не виключає, що таким кандидатом може стати Вадим Рабинович або лідер Оппоблока Юрій Бойко: «Все може бути. Якщо кандидати між собою домовляться ».

Рабинович і Бойко на виборах спираються на спільний електорат і фактично є конкурентами. Але можуть стати і союзниками. «Що тоді буде? Чи може Рабинович підібрати весь колишній електорат Партії регіонів? Якщо гіпотетично припустити, що вони об'єднають зусилля і займуть колишню нішу ПР, то можна буде говорити про вихід у другий тур такого, умовно кажучи, регіонального кандидата », - додав він.

В Адміністрації президента визнають, що Рабинович в другому турі для Порошенка - краще Тимошенко. Але остаточно питання ще не вирішене.

«Розглядаються кілька людей, які можуть стати потенційними конкурентами чинному президенту. Остаточно поки складно про це говорити. Є багато причин, які впливають на сценарії », - сказало джерело в АП.

Чутки, що до виходу до другого туру готують Вакарчука, на Банковій заперечують: «Послухайте, Саакашвілі - технологія адміністрації, Вакарчук - технологія адміністрації. Ми так скоро дійдемо до того, що Юлія Володимирівна - теж технологія адміністрації ».

Поки АП працює над сценарієм виборів, конкуренти Порошенко не відстають. Найпростіший для них варіант - критикувати будь-які дії президента і підігрівати опозиційні настрої. Тому в 2018 році варто чекати нового сплеску протестів.

«Якщо президент буде вести себе так, як зараз, ігноруючи реальність, то зростання протестних настроїв неминучий», - сказав лідер фракції Самопоміч Олег Березюк.

Самопоміч обіцяє, що не буде ініціатором протестів в 2018 році, її завдання - працювати в Раді. Частково тому, що рейтинг лідера партії Садового був успішно обнулений Банковій в сміттєвому скандалі ще в минулому році. А ось Тимошенко і Саакашвілі обов'язково скористаються ситуацією.

«Опозиція - це конгломерат дуже різнорідних політичних сил, кожна з яких претендує на власну нішу, але при цьому вони між собою конкурують за звання головного опозиціонера», - каже політолог Олещук. Тому багато чого буде залежати від відносин, які складуться між Саакашвілі і Тимошенко. Якщо їм вдасться якимось чином домовитися про співпрацю, поділити посади і політичний вплив, то це об'єднання зможе претендувати на роль основної опозиційної сили.

«Поодинці опозиція навряд чи здатна кинути реальний виклик владі», - додав Магда.

Судячи з рейтингів, окремо Саакашвілі не загрожує політичним амбіціям Порошенко. Але продовжує його дратувати. Тому Банкова розглядає будь-які варіанти, від екстрадиції до депортації: «Захід теж втомився від Михайла Ніколозович. Я допускаю, що західні посли теж шукають варіанти, як би його скоріше з України відправити », - говорить співрозмовник в БПП.

В тему - Саакашвілі закликав Захід ввести санкції проти українських корупціонерів за аналогією з «кремлівським списком»

Прихильники Саакашвілі попереджають, що він з України просто так не поїде і збирається посилити акції протесту в 2018 році. «Будемо робити все можливе, щоб об'єднати здорову частину суспільства і політиків», - заявив в коментарі виданню близький соратник Саакашвілі, представник Руху нових сил Давид Сакварелідзе . Варіант союзу Саакашвілі і Тимошенко не розглядається. "Це неможливо. У нас різні стратегії, різний електорат, різні політичні уподобання. Хоча ситуативне партнерство можливо. І в цьому основна параноя Порошенко. Його дратує спроба створити нову політичну реальність, в якій йому і його оточенню немає місця », - додав він.

Ніяких об'єднаних кандидатів на президентських виборах взагалі не буде, впевнена соціолог Бекешкіна. Мета більшості політиків, які візьмуть в них участь - не посада президента, а перемога на майбутніх парламентських виборах.

Олігархи і медіа-ресурси

Великий бізнесмен і головний політик країни, Порошенко вміло використовує влада для формування лояльності олігархів і підрізає крила тим, хто зазіхає на його владу ще до початку президентських перегонів. Очевидно вже зараз, що його програма-мінімум на рік буде полягати в усуненні Ігоря Коломойського як ймовірного спонсора можливих опонентів, підтримки політичного партнерства і бізнес-відносин з Рінатом Ахметовим і отриманні нейтралітету від телеканалів Віктора Пінчука.

Лояльність провідних телеканалів традиційно вважалася необхідною складовою для обрання на виборах. У президентській команді стверджують, що Банкова не розраховує на об'єднання всіх власників великих телеканалів навколо Порошенко.

У президентській фракції анонсують, що конфлікт Порошенко з Дмитром Фірташем (Інтер) та Ігорем Коломойським (1 + 1) залишиться незмінним до президентських виборів. Обидва олігарха разом з Рінатом Ахметовим (телеканал Україна) і Віктором Пінчуком (СТБ, ICTV) входять до п'ятірки власників найбільш рейтингових телеканалів.

Представник фракції БПП Іван Винник в коментарі виданню нагадав, що олігархат традиційно підтримує сильних кандидатів, а «у Порошенка немає гідних конкурентів». Він підкреслює, що телеканали були і будуть основною зв'язком між кандидатом і виборцями. «Там головна аудиторія активних виборців. Facebook-виборці менш активні під час голосувань », - стверджує депутат.

Фаворит глядачів минулих років Інтер з 2014 року скотився на третє місце симпатій українців. Частина депутатів коаліції бачать в цьому чітку стратегію Банкової - послабити вплив телеканалу Фірташа перед виборами. Тим більше, що помітно втрачає політичну вагу і його власник. Частина депутатів групи УДАР в БПП, де у Дмитра Фірташа були лояльні депутати, переорієнтувалися на президента.

На підтримку рейтингового телеканалу Україна Ріната Ахметова президент цілком може розраховувати. У БПП не заперечують, що олігарх побудував прекрасні відносини з гарантом, і це напевно конвертується в медіа-сприяння на виборах.

Що стосується нейтралітету телеканалів Пінчука до Порошенка, то це може змінитися в залежності від того, хто вийде в другий тур, вважають в БПП.

Власника 1 + 1 Коломойського в кулуарах парламенту називають майбутнім союзником Тимошенко на виборах, а отже, головним опонентом президента, але поки цього немає вагомих підтверджень. Якщо такі домовленості дійсно будуть досягнуті, то президент не посоромиться далі руйнувати бізнес Коломойського, вважає співрозмовник видання в Народному фронті. Рішення Високого суду Лондона про тимчасовий арешт активів Коломойського і Боголюбова роблять їх ізольованими персонажами в Україні та Європі. Політична ізоляція Коломойського - стратегія, яка більш менш успішно реалізується Банковій.

Поки Коломойський НЕ поспішає застосовуваті 1 + 1 проти Порошенка. Дослідження тональності згадувань про президента в 2016-2017 роках в вечірніх випусках новин на п'ятірці найбільших телеканалів відповідає твердженням «добре, або ніяк».

На Банковій розуміють, що Коломойський все одно буде підтримувати тих кандидатів, які послаблять Порошенко на майбутніх виборах. Не виключають і сценарію, при якому недружні олігархи самі висунуть кандидатів для відтягування голосів у Порошенка. Виборча гонка не буде для нього легкою прогулянкою.

Вертикаль влади і Конституція

Паралельно з пошуком політичних союзників і профілактикою олігархів, Банкова працює над розвитком президентської вертикалі в регіонах. У листопаді минулого року Верховна Рада повернула президентові привілей призначати губернаторів і їх заступників без конкурсу. Хоча в команді Порошенко не розраховують, що адмінресурс після Майдану спрацює так само, як і за часів Януковича - регіональні еліти не поспішають беззастережно вписуватися за президента. Першості представників БПП і сателітів, яке мала Партія регіонів, в обласних радах теж немає.

Поки Порошенко нарощує адмінресурс в регіонах, у Верховній Раді збирають голоси під інший варіант - внесення змін до Конституції і обмеження повноважень президента.

«У нас формально парламентсько-президентська республіка, але вся влада знаходиться в руках президента. На інший варіант він не піде. Більш того - йому не дадуть. Він є частиною олігархату », - сказав лідер фракції Самопоміч Олег Березюк.

На з'їзді в листопаді після провалу переговорів про об'єднання з президентською партією Народний фронт в кращих традиціях шантажу запропонував провести конституційну реформу і обмежити права президента. «У нас є такий проект Конституції. Ми готові його вносити в парламент, - говорив журналістам в Харкові глава МВС Арсен Аваков.

В реальний успіх цього підприємства в Народному фронті не вірять. «Немає сенсу його вносити, поки ми не побачимо голосу для першого читання», - сказало джерело видання в НФ.

Лідер президентської фракції БПП в парламенті Сергій Березенко на питання видання про можливість проведення конституційної реформи відреагував різко: «Нехай ініціюють. Президент у своєму зверненні у вересні чітко дав зрозуміти свою позицію ».

У цьому зверненні Порошенко нагадав, що відданий ідеї парламентсько-президентської республіки, і тільки за своєю ініціативою поступився частину повноважень при голосуванні за поправки до Конституції з питань правосуддя і децентралізації. «Я ніколи не погоджуся з пропозиціями забрати у людей право обирати президента і передати це право парламенту. Внесення кардинальних змін в Конституцію вже майже у виборчому циклі навряд чи буде позитивно сприйнято суспільством », - заявив глава держави.

У Народному фронті цю частину звернення вважають маніпуляцією. «Вони в його промові навмисне прописали, що метою змін до Конституції є обрання президента в парламенті. І ми йому навмисне відповіли на з'їзді, один в один, під копірку. Сказали: хлопці, ви нам тут не розповідайте, прямі президентські вибори ніхто скасовувати не буде », - сказав виданню джерело, наближене до Арсенія Яценюка.

Політолог Петро Олещук не бачить передумов для зміни поточної лінії поведінки Порошенко. Зараз це лінія, орієнтована на посилення персональної влади, концентрацію повноважень, розстановку на всіх можливих посадах або людей, які не мають належних повноважень, тобто, є виконуючими обов'язки (класичний приклад - НБУ), або людей, які через відсутність політичних амбіцій і харизми не зможуть претендувати на окрему політичну роль.

«Таких людей в оточенні Порошенка дуже багато, починаючи з Клімкіна та закінчуючи головою Адміністрації Порошенко Райнін», - зазначив він.

Війна за мир

На виборах 2014 спекуляції на швидку перемогу і закінчення війни вже були використані Порошенко. Цього не сталося. Але тема війни, безумовно, залишиться однією з провідних в кампанії.

«Я думаю, президент буде вишукувати такі перемоги, великі і маленькі, щоб їх накопичувати і спробувати переламати настрої суспільства», - говорить Олещук.

Багато в чому стратегія Порошенко в питанні Донбасу буде залежати від позиції США. І поки все складається для нього досить непогано. Ще восени Штати займали вичікувальну позицію, чомусь в розрахунку на те, що після виборів 2018 року Путін стане більш поступливою. А в кінці року, після просування розслідування про втручання РФ ( фашістська держава , Визнане 27.01.15 Верховною Радою країною-агресором) в вибори, США змінили стратегію, погодившись на поставки Україні летального озброєння замість оборонного.

Зараз головна мета переговорів - схема введення миротворці, присутність яких, вважають в АП, дозволить швидко завершити війну.

«Про це йдеться постійно і всюди, насправді. Якщо ми отримаємо миротворців, блакитні каски ООН, ми повністю зупинимо війну. Все це прекрасно розуміють. Зараз вдалося і Захід, і Путіна втягнути в тему. Росіяни хочуть намалювати, що це їхня ідея - немає проблем. Нас це влаштовує. Головне результат », - відзначили в АП, додавши, що зараз дипломати працюють над розглядом резолюції в Радбезі ООН.

В тему - ТРИ МИРНИХ ПЛАНУ ПРЕЗИДЕНТА ПОРОШЕНКО

Побічний наслідок цього сценарію - можливо, жителі окупованих територій Донбасу зможуть брати участь у виборах. З непередбачуваним для Порошенка результатом.

Політтехнолог Банкової Віктор Уколов з цим не згоден: «Чи можуть впливати донецькі після реінтеграції Донбасу на вибори президента? Ні. Я так не думаю. Швидше за все, більше вплив буде, якщо умовні регіональні кандидати об'єднають свої зусилля ».

У будь-якому випадку, Порошенко в наступному році доведеться балансувати між особистими інтересами, війною і позицією західних партнерів. Тому просування в мирному процесі на Донбасі може стати в наступному році більш значущим для політичного майбутнього Порошенко, ніж навіть антикорупційна політика.

Валерія Кондратова і Дмитро Бобрицький, LIGA.net

«А що розвал коаліції дає Народному фронту?
Дострокові вибори?
Гучне політичне самогубство?
«Що тоді буде?
Чи може Рабинович підібрати весь колишній електорат Партії регіонів?
Політтехнолог Банкової Віктор Уколов з цим не згоден: «Чи можуть впливати донецькі після реінтеграції Донбасу на вибори президента?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация