Портрети на банкнотах: Тарас Шевченко в молодості і в зрілі роки

Для роботи над банкнотами був використаний автопортрет Т. Г. Шевченка і його портрет роботи І. Н. Крамського.

На Україні 9 березня 2015 року, в день 201-ї річниці від дня народження українського поета і художника Тараса Григоровича Шевченка (1814 - 1861), вводиться в обіг банкнота нового зразка. Лицьову сторону цієї купюри номіналом 100 гривень прикрашає портрет видатного представника українського народу. Презентацію нової 100-гривневої банкноти з підвищеним рівнем захисту Національний банк України провів 29 грудня 2014 року.

Українська банкнота номіналом 100 гривень випуску 2005 року.

Шевченко Т.Г. Автопортрет. 1840. Київський Державний музей Т.Г. Шевченко.

Українська банкнота номіналом 100 гривень випуску 1996 року.

Крамськой І.М. Портрет українського письменника і художника Тараса Григоровича Шевченка. 1871. Державна Третьяковська галерея.

Тарас Шевченко серед друзів. Фотографія А.І. Деньера. 1859.

Придністровська банкнота номіналом 50 рублів випуску 2007 року.

Фрагмент придністровської банкноти достоїнством 50 рублів.

<

>

Дизайн нової банкноти має багато спільного з дизайном банкноти 100 гривень випуску 2005 року. І на тій і на іншій банкнотах на лицьовій стороні зображений портрет Т.Г. Шевченко (1814-1861). При роботі над банкнотами дизайнери взяли за основу його перший автопортрет. Перед нами молодий Шевченко, йому лише 26 років. Темне волосся відтіняють світлий відкритий лоб, легка привітна посмішка сховалася в куточках губ. Погляд очей глибокий і проникливий, в ньому і смуток через пережитого, і очікування кращої долі, але в той же час злегка підняте підборіддя підкреслює наполегливий і впертий характер. Юнак, який зображений на картині, ще не знає про допити, казематах, солдатської муштри, про заборону писати й малювати, які очікують його в майбутньому. Автопортрет був написаний в кінці 1839 - початку 1840 року в Петербурзі під час навчання в Академії мистецтв.

Але як молода людина, кріпак, народжений в селі в Київській губернії, потрапив в це знамените навчальний заклад Санкт-Петербурга? Рано осиротів, Тарас Шевченко пізнав безправну частку кріпака. У 1828 році він потрапив на службу до поміщика Енгельгардта, якому належала родина Шевченків, і той, виявивши у хлопчика здібності до малювання, відправив сімнадцятирічного юнака на навчання до художника В. Ширяєва в Петербург. Тут в 1835 році відбулася доленосна зустріч Тараса Шевченка з художником - земляком І.М. Сошенко.

Сошенко

У шкільних підручниках ця зустріч описувалася так: в Літньому саду учень майстра Ширяєва малює скульптуру Сатурна, і там його зустрічає Сошенко. Однак, судячи з біографії Сошенко, знайомство відбулося зовсім не так. Сошенко почув про Шевченка від Ширяєва і дуже захотів познайомитися з ним. Тарас не змусив себе довго чекати і в перший же вихідний день з'явився до свого земляка - босий і простоволосий, в халаті, сорочці і штанях з грубого полотна, забризканих фарбою. Сошенко перший відкрив цей «алмаз в кожусі», як він пізніше називав Шевченко. Побачивши у Тараса надзвичайну тягу до малювання, Сошенко привів юнака до Академії мистецтв, де він зблизився з Д.В. Григоровичем, А.Г. Венециановим, К.П. Брюлловим, А.Н. Мокрицьким.

Ці знайомства мали величезне значення в житті Шевченка, особливо в справі звільнення його з неволі. У своїй біографії Тарас Григорович писав про це так: «Тоді, змовившись попередньо з моїм поміщиком, Жуковський просив Брюллова написати з нього портрет з метою розіграти його в приватній лотереї. Великий Брюллов одразу погодився, і портрет у нього був готовий. Жуковський з допомогою графа Виельгорского влаштував лотерею в 2500 рублів, і цією ціною була куплена моя свобода 22 квітня 1838 року ». В цьому ж році Шевченко був прийнятий в Академію мистецтв, він став учнем К.П. Брюллова. До речі, автопортрет - це одна з перших спроб Шевченка малювати олійними фарбами (полотно, олія, 43 х 35 см), над ним він працював під час хвороби в майстерні товариша по навчанню художника Ф. Пономарьова, за манерою виконання виразно відчувається вплив К.П . Брюллова. Пізніше з'являться і інші автопортрети Шевченка, він їх створював протягом усього свого життя, багато хто з них не дійшли до нашого часу і відомі лише по листуванню художника або спогадами його сучасників.

Але як молода людина, кріпак, народжений в селі в Київській губернії, потрапив в це знамените навчальний заклад Санкт-Петербурга?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация