Посадова інструкція генерального директора: нюанси складання

  1. Зі статті ви дізнаєтесь:
  2. Хто складає посадову інструкцію генерального директора
  3. Що врахувати при складанні посадової інструкції генерального директора ТОВ
  4. Посадова інструкція генерального директора може бути складена як:
  5. Як скласти посадову інструкцію генерального директора ТОВ
  6. Що включити в розділ «Загальні положення» посадової інструкції генерального директора
  7. При складанні цього розділу слід врахувати наступні пункти повинні бути прописані в суворій відповідності...
  8. Що включити в розділ «Посадові обов'язки генерального директора ТОВ"
  9. Що включити в розділи «Права» і Обов'язки »посадова інструкція генерального директора

Посадова інструкція генерального директора складається, якщо роботодавцем прийнято рішення про доцільність наявності таких регламентів для всіх посад. Але при розробці посадової інструкції генерального директора повинен бути обов'язково врахований особливий правовий статус керівника.

Зі статті ви дізнаєтесь:

Чи потрібна посадова інструкція генерального директора ТОВ

Посадова інструкція генерального директора або будь-якого іншого працівника - локальний нормативний акт, який роботодавець має право розробити самостійно, з урахуванням своїх вимог і специфіки організаційно-виробничої діяльності підприємства. Цей вид регламентів не відноситься до числа обов'язкових, наявність яких встановлено трудовим законодавством. Винятком є ​​тільки державні органи, для яких обов'язок розробки та затвердження посадових інструкцій встановлена ​​відповідно до статті 47 Закону від 27 липня 2004 № 79-ФЗ.

Скачайте документи по темі:

При перевірці комерційне підприємство не може бути оштрафовано за відсутність посадових інструкцій.

Завантажити чистий бланк >>>
Завантажити заповнений зразок >>>

Разом з тим, такий документ, як посадова інструкція генерального директора або будь-якого пересічного співробітника компанії, підписаний виконавцем, дає роботодавцю можливість: Разом з тим, такий документ, як посадова інструкція генерального директора або будь-якого пересічного співробітника компанії, підписаний виконавцем, дає роботодавцю можливість:

  • виключити дублювання функцій співробітників і рівномірно розподілити обов'язки і навантаження між тими посадами, функціонал яких однаковий;
  • встановити об'єктивні критерії оцінки відповідності фахівця займаної посади і, при необхідності, обґрунтувати його звільнення ;
  • довести правомірність винесеного працівника дисциплінарного покарання в разі виникнення трудового спору або розгляду з цього питання в суді;
  • використовувати чіткі і зрозумілі співробітникам критерії оцінки компетентності при проведення атестації .

Але, коли мова йде про керівника організації, слід враховувати його особливий статус, в тому числі правової. Для цієї посади права, обов'язок і відповідальність встановлюються спочатку не посадовою інструкцією генерального директора ТОВ, а:

  1. діючими законами Російської Федерації;
  2. установчими документами підприємства;
  3. трудовим договором;
  4. локальними нормативними актами роботодавця, що відносяться до категорії обов'язкових.

На практиці багато роботодавців вважають, що посадова інструкція генерального директора не відноситься до числа регламентів, які повинні розроблятися стосовно керівника компанії як одноосібного виконавчого органу. Але є й інша позиція - якщо роботодавець прийняв рішення про розробку посадових інструкцій на підприємстві, то і для генерального директора такий документ також необхідно розробити.

Відмова від розробки посадової інструкції генерального директора в той час, як для інших посад цей регламент буде розроблений, може розцінюватися як дискримінація у сфері праці (ст. 3 ТК РФ). Непрямим чином це підтверджується і тим, що в кваліфікаційних довідниках, на основі яких складаються такі регламенти, обов'язки керівників, в тому числі директора, генерального директора і керуючого, обумовлюються також, як і обов'язки по інших посад.

Резюмуючи вищесказане, можна зробити висновок про те, що підприємство має право самостійно прийняти рішення про необхідність розробки посадової інструкції генерального директора.

Хто складає посадову інструкцію генерального директора

Роботодавець має право призначити своїм наказом тих осіб, які будуть брати участь в розробці та погодженні посадових інструкцій, а також актуалізувати їх у міру необхідності. Як правило, основним розробником таких регламентів призначається співробітник служби по персоналу або відділу кадрів. Але щоб такий документ, тим більше посадова інструкція генерального директора, був складений грамотно, є сенс залучити до розробки юристів, а також керівників структурних підрозділів. Ці фахівці будуть ставити свої підписи при узгодженні проекту документа. Є сенс узгодити інструкцію також з Радою директорів або іншим органом, що представляє власників підприємства.

Зверніть увагу! У трудовому договорі або в посадовій інструкції того співробітника, який буде розробляти посадові інструкції, ця його обов'язок повинна бути прописана в обов'язковому порядку.

Що врахувати при складанні посадової інструкції генерального директора ТОВ

Довідка

Посадова інструкція генерального директора може бути складена як:

  1. додаток до трудового договору;
  2. іменна посадова інструкція окремим документом;
  3. знеособлена посадова інструкція окремим документом.

Перші два варіанту не найзручніші - в разі звільнення генерального директора посадову інструкцію доведеться оформляти заново. Якщо ж зразок посадової інструкції директора ТОВ спочатку буде оформлений окремим документом та ім'я керівника в ньому згадуватися не буде, міняти її при зміні керівника вже не доведеться.

На практиці часто виникає питання - хто стверджує розпорядчі документи або регламенти, які встановлюються щодо генерального директора. Підписання розпорядчих документів, наприклад, наказів про відрядження або відхід у відпустку директора, здійснює він сам. Отже, і затвердити посадову інструкцію генерального директора може сам керівник, виступаючи в цьому випадку від імені роботодавця.

Законодавством не забороняється призначати кілька генеральних директорів на одному підприємстві. У п.1 ст. 53 і п. 3 ст. 65.3 Цивільного кодексу сказано, що повноваження одноосібного виконавчого органу можуть виконуватися кількома посадовими особами. В такому випадку на підприємстві потрібно буде розробити кілька посадових інструкцій з урахуванням посадових обов'язків кожного генерального директора і того напрямку діяльності, яке він курирує.

Читайте також:

Як скласти посадову інструкцію генерального директора ТОВ

Хоч уніфікованої форми посадової інструкції немає, на практиці вже давно склалися певні вимоги до її змісту. Як правило, в цей документ включаються такі розділи, як:

  1. Загальні положення;
  2. Посадові обов'язки генерального директора
  3. права;
  4. Відповідальність.

Що включити в розділ «Загальні положення» посадової інструкції генерального директора

Довідка

При складанні цього розділу слід врахувати наступні пункти повинні бути прописані в суворій відповідності з статутними документами:

  1. найменування посади керівника, воно також має відповідати тому, що зазначено в штатному розкладі ;
  2. підпорядкованість за посадою;
  3. порядок призначення на посаду та звільнення з неї.

Перелік документів, яким генеральний директор повинен керуватися при здійсненні своїх повноважень, також повинен бути доповнений статутом або іншими установчими документами компанії.

Приклад оформлення розділу «Загальні положення» посадової інструкції генерального директора ТОВ.

Що включити в розділ «Посадові обов'язки генерального директора ТОВ"

У перелік посадових обов'язків генерального директора, які можуть бути включені до посадової інструкції, в тому числі, відносяться:

  • керівництво поточної адміністративної, організаційної, господарської та виробничої діяльністю товариства з дотриманням чинних законодавчих норм, галузевих і локальних нормативних актів;
  • організація роботи та забезпечення оперативної взаємодії всіх структурних підрозділів підприємства;
  • контроль виконання підприємством всіх наявних зобов'язань, в тому числі, перед бюджетами всіх рівнів, державними позабюджетними фондами, постачальниками, замовниками і кредиторами, своєчасності і повноти виконання господарських і трудових договорів і бізнес-планів ;
  • організація діяльності підприємства з використанням сучасних методів управління, новітніх технічних і технологічних рішень, прогресивних форм організації праці;
  • прийняття всіх необхідних заходів щодо забезпечення підприємства потрібною кількістю кадрів необхідної кваліфікації, раціональне використання наявних кадрових ресурсів, підтримання їх професійних компетенцій в актуальному стані;
  • забезпечення оптимального поєднання економічних і адміністративних методів управління, ефективне використання різних форм оплати праці , Матеріальних і моральних стимулів для забезпечення високої продуктивності праці і ефективності виробництва;
  • делегування повноважень з метою раціонального розподілу обов'язків між керівниками підрозділів;
  • захист та представництво майнових інтересів суспільства в суді, арбітражі, органах державної влади і управління;
  • дотримання і забезпечення захисту комерційної таємниці, прийняття всіх необхідних заходів і створення умов, що виключають витік конфіденційної та інших видів інформації обмеженого доступу.

Що включити в розділи «Права» і Обов'язки »посадова інструкція генерального директора

У розділі «Права» і «Відповідальність» потрібно буде перерахувати ті права, а також відповідальність якими генеральний директор наділяється і яку він несе в відповідно до статутних документів, федеральним законодавством, іншими правовими актами.

Читайте також:

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация