Потрібно боротися проти системи

Ілюстрація: Рита Черепанова для ТД   Російський вчений-економіст, державний і громадський діяч, науковий керівник Вищої школи економіки Євген Ясін розповідає про права людини в Росії і пояснює, чому потрібно допомогти «Школі громадського захисника»   Почну з сумного - в Росії права людини сьогодні не захищені, і це ні для кого не секрет

Ілюстрація: Рита Черепанова для ТД

Російський вчений-економіст, державний і громадський діяч, науковий керівник Вищої школи економіки Євген Ясін розповідає про права людини в Росії і пояснює, чому потрібно допомогти «Школі громадського захисника»

Почну з сумного - в Росії права людини сьогодні не захищені, і це ні для кого не секрет. Не думаю, що це пов'язано з характером народу, скоріше, з еволюцією права як такого на Русі, де завжди панувала сила. Це була ієрархія спочатку княжої, потім царської, а потім більшовицької влади. Більшість людей звикли до того, що така доля, і що той, хто сильніший, має більше прав.

Сама по собі ідея рівності прав почала проникати в Росію після реформ Олександра II, особливо після судової реформи. До цього були тільки права станів: бояр, дворян, купців, селян - правда, у останніх прав практично не було. Раніше теж, звичайно, були закони, але це були закони, написані «господарем».

Зайве нагадувати, як було з правами людини при радянському режимі. При тому, що сама більшовицька революція почалася з ідеї рівності для всіх, пізніше ця концепція змінилася. Начебто формально був закон, але він знову служив на боці сильного.

Реформи 1990-х років прагнули істотно змінити радянську систему. Вони почалися з волі цін і ринкових відносин, і щоб правильно функціонувати, повинні були бути підкріплені відповідними законами, а суд повинен був забезпечувати дотримання цих законів.

Зараз в Росії право засноване на тому, що кожен раз приймається ще один закон, що ставить нас в усі нові і все більш складні умови, які ми повинні виконувати. Наприклад, закон про іноземних агентів, пакет Яровий та інші. Згідно з ідеєю права, закони так писатися не повинні. Закони, покликані тільки ускладнити життя і обмежити свободу людини, це неправильні закони. Такі закони служать не праву як такому, а зміцненню нинішньої влади.

Як говорив Микола I, закон дотримуватися обов'язково потрібно, але закон придумаю я. Президент Росії - юрист, і він добре знає закони. І для нього вихід з будь-якої складності - придумати нове юридичне рішення, видати новий закон. Він всюди говорить про верховенство закону. Але це не означає верховенство права. Слово «право» більше відповідає людським поняттям про справедливість, ніж слово «закон», яке в даний час дещо втратило свою цінність. Закон став інструментом влади.

Незважаючи на все це, я дивлюся на майбутнє нашої країни оптимістично. Я переконаний, що з часом ми, як країна, виробимо звичку керуватися правами людини і станемо правовою державою. Правда, я на сто відсотків переконаний, що сам до цього вже не доживу.

Є певні умови для розвитку суспільних відносин, вони єдині в усьому світі. Громадські інститути, що відповідають новим умовам, складаються дуже поступово, і це нормальний процес. Такі інститути, що лежать в основі сучасної Росії, виробилися тільки в 1991 році. Тобто пройшло всього 25 років. Це ніщо в порівнянні з тим, скільки складалися демократії в західних країнах.

Там цей процес займав сотні років, тільки задумайтеся про це. У Великобританії спочатку парламент в 1649 році відрубав голову королю Карлу I, потім був Олівер Кромвель, потім повернули монархію, але вона вже стала конституційною. І навіть тоді це ще не була демократія. Розвиток виборчого права йшло там з 1830 по 1928 рік, коли до влади вперше прийшла лейбористська партія, яка прийняла закон про загальне виборче право.

Євген Ясін. Фото: Павло Волков для ТД

Приблизно стільки ж часу цей процес зайняв у Франції, в США і в інших західних демократіях. Тому думати, що у нас він піде швидше, безглуздо. Але і впадати у відчай не варто. Правління Путіна - це теж частина процесу, цілком закономірна. Але я не бачу причин думати, що це буде тривати вічно, і в Росії ніколи не настане демократія, і не буде правової держави. Інакше просто бути не може. Історичний процес, що проходив в західних країнах, йде і у нас, і з часом ми будемо там же. Ми просто пізніше почали, ніж вони, але з часом прийдемо і до свободи, і до права.

Зазвичай буває так: більшість людей підкоряються існуючим порядком, але серед них знаходиться один, а потім ще один і ще, які опираються. І з часом відбувається переміщення, і те, що вдалося одному, поступово стає правилом для трохи більш широкого кола людей.

Тому можна і потрібно боротися проти системи. Яким би безпросвітним не здавалося майбутнє, як «вода камінь точить», так і будь-яка система перебудовується і починає враховувати права людини, вбираючи в себе нові явища. Зараз все більше і більше справедливих рішень суду. Так, поки вони в основному відбуваються там, де немає великого скупчення інтересів владних сторін.

Звичайно, традиційна влада ієрархії досі сильна в суспільстві, але зараз все більше і більше сприятливі умови для життя. І навіть якщо ваші інтереси перетинаються з інтересами тих, хто сильніший за вас, не варто забувати, що у владі теж різні групи, між якими часто бувають свої розбіжності. І це як раз і дає можливість кожному громадянину відстоювати свої права.

На жаль, звичайна людина часто виявляється беззахисний перед російської судовою системою. І не стільки тому, що сама система несправедлива, скільки через незнання власних прав і законів. Інколи це призводить до того, що людина постає перед судом на самоті. Іноді на адвоката немає грошей, а призначені державою адвокати працюють не в інтересах підсудного. А іноді людина, сам того не знаючи, робить помилки, яких міг би уникнути.

На щастя, вихід є. Він називається «Школа громадського захисника». Це місце, де вчать всім необхідним правовим і юридичним знанням і роблять це абсолютно безкоштовно. Кожна людина може записатися на курси і навчитися захищати в суді себе і своїх близьких. Часто саме рідні і близькі готові боротися за що потрапив в біду людини, і закон дозволяє їм це робити в статусі громадського захисника. Але їм елементарно не вистачає знань.

А адже громадський захисник має стільки ж прав, скільки адвокат. Він має доступ до обвинуваченого в місцях позбавлення волі, а в судовому засіданні може запитувати документи справи і залучати докази, відправляти запити, задавати питання свідкам і підзахисному і так далі. Родичі, які стають громадськими захисниками, як правило, володіють всіма необхідними якостями - активністю, наполегливістю, талантом. Їм не вистачає тільки спеціальних знань.

Школа може і готова ділитися цими знаннями з усіма і, повторюся, абсолютно безкоштовно. Але вона існує на пожертви, і їй потрібні гроші. На оплату лекторів (а це професійні адвокати), на оренду приміщення, на друк навчальних посібників.

Фонд «Потрібна допомога» допомагає зібрати гроші на роботу школи. Оформити нехай і невелике, але регулярне пожертвування дуже просто. Це може зробити кожен. І навіть не стільки заради інших, скільки заради себе. Тому що якщо раптом допомога знадобиться вам, вона у вас буде.

Перепост.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация