Повітряно десантні війська

Повітряно-дес а нтние військ а (ВДВ), рід військ, призначений для бойових дій в тилу противника. Входить до складу збройних сил всіх великих держав. ВДВ складаються із з'єднань, частин і підрозділів парашутно-десантної, танкових, артилерійських, самохідно-артилерійських та інших військ, а також спеціальних військ - інженерних, зв'язку та ін. Особовий склад навчений стрибків з літаків на парашутах і спеціальної тактики дій. ВДВ здатні захоплювати і утримувати важливі райони в глибокому тилу противника, порушувати його державне та військове управління, знищувати засоби ядерного нападу, бази та інші важливі об'єкти. Свої завдання вони виконують у взаємодії із з'єднаннями і частинами різних видів збройних сил і родів військ (див. Повітряно-десантна операція ). Для десантування ВДВ в тил противника служать літаки військово-транспортної авіації. Легке озброєння, переносні радіостанції, боєприпаси і малогабаритні бойові вантажі десантуються разом з десантниками за допомогою повітрянодесантної техніки. Танки доставляються авіацією в тил противника на захоплені парашутистами аеродроми.

Радянські ВДВ зародилися на початку 30-х рр. 20 в. Вперше в історії військової справи навесні 1929 року в обложений басмачами р Гарм була висаджена з повітря група озброєних червоноармійців, яка за підтримки місцевих жителів розгромила банду басмачів, що вторглися з-за кордону на територію Таджикистану. 2 серпня 1930 на військовому навчанні Московського військового округу під Воронежем на парашутах було викинуто невелике десантний підрозділ. Цю дату прийнято вважати днем ​​народження ВДВ. У 1932 Реввійськрада СРСР виніс постанову про формування авіадесантних частин в ряді військових округів, що поклала початок масовому розгортанню ВДВ. У 1934 в маневрах Червоної Армії брали участь 600 парашутистів, в 1935 на Київських і Білоруських навчаннях десантували 3 тис. Парашутистів і висаджені з літаків 8200 чоловік з артилерією, легкими танками та іншою бойовою технікою. На початок 1941 на базі тих, що були повітряно-десантних бригад були розгорнуті воздушнодесантниє корпусу чисельністю понад 10 тис. Чол. кожен. До цього часу ВДВ оформилися в рід військ. Поряд з практичним освоєнням перекидання великих сил по повітрю розроблялася теорія бойового застосування ВДВ, що знайшла відображення в Польовому статуті 1940.

У перші місяці Великої Вітчизняної війни 1941-45 радянським командуванням повітряні десанти застосовувалися під Києвом, в районі Одеси, на Керченському півострові, а пізніше в битві під Москвою. У січні - лютому 1942 в районі Вязьми був висаджений повітряний десант у складі 4-го повітряно-десантного корпусу. Великий повітряний десант висадився у вересні 1943 в районі м Черкаси. У війні з імперіалістичною Японією повітряні десанти застосовувалися в районах Чанчунь, Мукден, Дайрен. Радянський уряд високо оцінив масовий героїзм десантників. Десятки тисяч солдатів, сержантів, офіцерів ВДВ нагороджені орденами і медалями, а 126 чоловік удостоєні звання Героя Радянського Союзу.

У 2-ій світовій війні 1939-45 ВДВ застосовувалися фашистською Німеччиною при вторгненні в Голландію, Бельгію, Норвегію, для захоплення о. Крит (1941); англо-американськими арміями - при висадці військ в Нормандії, в районі Арнем, при форсуванні р. Рейн і ін. В післявоєнний період армія США застосовувала повітряні десанти у війні з Кореєю (1951), англійська і французька армії - в агресії проти Єгипту (1956), ізраїльська армія під час нападу на арабські країни (1967).

Літ .: Лисов І. І., Десантники, М., 1968; Софронов Г. П., Повітряні десанти в другій світовій війні, М., 1962; Говерлою А., Увага, парашутисти !, пер. з нім., М., 1957; Андрухов І. І., Георгієв М. Р., Єфімов К. Е., повітрянодесантної війська НАТО, М., 1970.

П. Ф. Павленко.

Повітряно-дес а нтние військ а (ВДВ), рід військ, призначений для бойових дій в тилу противника

Парашутний десант перед посадкою в літаки.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация