Повна "мудістіка": Навіщо Moody's опустило Україну на дно СНД за рівнем життя

Спантеличив українців директор банківської групи Moody's Investors Service Ярослав Совгіра. Як повідомили більшість вітчизняних ЗМІ, минулого тижня на одному з бізнес-форумів він журився: "Якщо подивитися на ВВП на душу населення, виражений в доларах, то картина дуже погана. ВВП складе трохи більше 2000 доларів (в 2017-2018 роках)" . Аналітик навів приклади, що цей показник на Росії буде більше 10 000, в Білорусі - понад 6000 доларів, а в Вірменії майже 4000 доларів. Далі Совгіра вказує на низьку купівельну спроможність "дуже бідного" населення, ніж підштовхує до висновку: начебто найнижчий ВВП в розрахунку на людину, яким вимірюються доходи суспільства, означає, що у нас найбільша злидні в СНД. Але це неправда - і щодо самого ВВП, і щодо рівня життя.

"Таджицьке економічне диво"

Перш за все впадають в очі спотворені факти. Скажімо, по рейтингом Світового банку , В минулому році в Таджикистані, який входить в СНД, ВВП склав близько 800 доларів на людину. Зрозуміло, що в поточному і наступному році ця країна не покаже в два-три рази кращі результати, щоб обігнати Україну. Ну, якщо не станеться дива. Втім, рік закінчується, а про таджицькому економічне диво ніхто не чув. Те ж саме можна сказати і про Киргизстані, де ВВП на душу населення в минулому році ледь перевалив за 1000 доларів.

Крім того, Узбекистан і Молдова в минулому році також напрацювали менший ВВП на душу населення: за рейтингом Світового банку - 2111 і 1900 доларів відповідно проти 2186 доларів у України. Тут розрив не настільки очевидний, тому можна припустити: в Moody's вважають, що в 2017-2018 році країни поміняються місцями, хоча і це навряд чи станеться. Чому так - трохи далі.

нездоровий розлив

Але представник агентства чітко назвав прогнози ВВП для деяких країн СНД, які в рази краще, ніж для України. І тут помилок немає. Вірменія, дійсно, ще в минулому році досягла рівня в 3600 доларів ВВП на душу населення, тому цілком ймовірно, що в наступні роки цей показник "майже досягне" 4000 доларів, як говорить Совгіра. Росія і Білорусь в минулому році мали майже 8750 і 5000 доларів відповідно, що можна порівняти з поліпшеним для цих країн прогнозом Moody's на 2017-18 роки.

Невже вірмени живуть в два рази, а, скажімо, росіяни - в п'ять разів багатшими, ніж ми? Здоровий глузд і досвід підказують, що дехто, можливо, і багатше, але не настільки. Це правильно. І ось чому.

Звести до рівності

Заковика в тому, що в тих країнах, де люди отримують вищі доходи, як правило, і ціни вище. Це і логічно, тому що у вартість виробленої там продукції або наданих послуг часто закладаються дорожчі ресурси, наприклад, трудові (високі зарплати). Тому, якщо, наприклад, вірмени отримують більше, що випливає з порівняння ВВП на людину і середньої зарплати (майже 400 доларів), то і платять вони вдома за товари і послуги в цілому дорожче.

Але наскільки? Щоб зрозуміти, як доходи співвідносяться з рівнем життя, треба порахувати, скільки в порівнюваних країнах коштує той же набір товарів і послуг. Для зручності, ми всюди розглядаємо ВВП і ціни в доларах.

Так ось, підраховано: набір товарів, які в США можна купити за 1 долар, в Україні в 2017 році варто лише 6,7 грн. (А не 26,5 грн., Як за обмінним курсом), тобто гривня недооцінена майже в 3,9 рази. А в Вірменії ті ж товари продають за 197 драмів (а не 482 драмів, як за обмінним курсом). Тобто драм "недооцінений" лише в 2,4 рази. Іншими словами, валюта "недооцінена" тоді, коли її купівельна спроможність вище, ніж обмінний курс. В ідеалі, обмінюючи гроші однієї держави на гроші іншого за поточним курсом, ми повинні в обох цих країнах купити на відповідну суму той же набір товарів і послуг - це називається паритет (рівність) купівельної спроможності валют. У нашому випадку є різні відхилення від паритету в рази.

Тому, якщо ми хочемо побачити реальну картину рівня життя, то український ВВП на душу населення в 2186 доларів (в 2016 році) треба множити приблизно на 3,9, а вірменський в 3606 - тільки на 2,4, пише аналітик Олексій Шевнін. І в такому випадку наші країни майже зрівняються: 8525 доларів в Україні і 8654 в Вірменії. Правда, це приблизні, ілюстративні підрахунки. Якщо потрібні більш точні дані, то їх публікує Всесвітній банк : ВВП України на особу в розрахунку за паритетом купівельної спроможності в 2016 році там оцінили в 8272 доларів, а Вірменії - в 8818 доларів. Ці ж показники розраховує і МВФ: результат України - 8330 долара, Вірменії - 8621 доларів.

Словом, українці і вірмени на свої доходи в середньому можуть купити майже однакову кількість благ. Як це в житті? Якщо ціни на продукти у нас більш-менш сумірні, то, скажімо, електрику в Вірменії значно дорожче (близько 9 центів за кВт-год проти 3-6 центрів для побутових споживачів в Україні). Згадаймо, що в 2015 році саме проти високих тарифів в Єревані та інших містах країни вирував так званий "електромайдан".

А ось росіяни, з огляду на вище сказане, живуть краще не в 5 разів, як начебто випливає з порівняння ВВП, а в 2,8 рази: у них в минулому році на душу населення припадало 23 163 долара в перерахунку за паритетом купівельної спроможності проти 8272 доларів в Україні.

Що ж стосується узбеків і молдаван, які дихають нам в спину в рейтингу країн СНД по ВВП на душу населення, "фокус" з паритетом валют не проходить. Точніше, їх країни тільки програють від порівняння з Україною. Рівень життя там виявляється відчутно нижче, ніж у нас, якщо подивитися ВВП на людину в Узбекистані та Молдові за паритетом купівельної спроможності: 6514 доларів і 5334 відповідно.

обійти Кавказ

Однак згадаємо, що в Moody's дають невтішні для України прогнози на майбутнє, нібито ВВП на душу населення у нас залишиться найнижчим в СНД по крайней мере до кінця 2018 року. Ми вже показали, що це не так. І насправді, може бути ще краще, якщо визначати рівень життя, перераховуючи ВВП на душу населення за паритетом купівельної спроможності. Для прикладу, росіян і білорусів за такий термін нам не обігнати, а ось вірмен - цілком можливо. Правда, і в Києві, і в Єревані спрогнозували зростання економіки своїх країн в наступному році на 3%, але вже в 2019-м прем'єр-міністр України Володимир Гройсман бачить перспективи для 7% -го приросту ВВП. Вірмени про таке не мріють. Якщо все збудеться - ми випередимо цю кавказьку країну. А наступною метою може стати сусідня Грузія з 10 тисячами доларів "паритетного" ВВП на людину, яка, правда, вже вийшла з СНД.

Загалом Україна, яка до сих пір формально знаходиться в СНД, виявилася там на шостому місці по ВВП на душу населення після Росії, Казахстану, Білорусі, Азербайджану та Вірменії, а якщо взяти до уваги паритет купівельної спроможності валют, бореться з останньої за п'яту сходинку і може посунути її вже в найближчі роки. Якщо економічне зростання в Україні прискориться, в середньостроковій перспективі ми маємо непогані шанси закріпитися всередині списку країн СНД за рівнем життя.

Додамо, що всі ці розрахунки проводилися за офіційними даними, без оцінки тіньового сектора кожної з розглянутих економік.

Чи був розрахунок

Навіщо ж регіональне керівництво міжнародного агентства Moody's свідомо і безпідставно ставить Україну після всіх країн СНД за показником ВВП на душу населення? Питання відкрите. Можливо, зіграло роль те, що Moody's в СНД представлено саме російським філією, який займається рейтингами. А можливо, представник агентства Ярослав Совгіра, який і заварив всю цю кашу, просто незрозуміло висловився, а українські ЗМІ розтиражували невтішний "прогноз". До слова, він і сам згадував, що дані про ВВП прийнято перераховувати згідно паритету купівельної спроможності. Але не перерахував. А в економічних прогнозах варто спочатку вважати, а потім говорити.

Невже вірмени живуть в два рази, а, скажімо, росіяни - в п'ять разів багатшими, ніж ми?
Але наскільки?
Як це в житті?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация