Позашлюбні діти: історичний екскурс в сьогоднішній день

Появою поняття позашлюбні діти ми зобов'язані ... християнської церкви. До прийняття християнства все племена Західної і Східної Європи, включаючи слов'ян, були полігамні. Так само полігамія була поширена в Азії, включаючи Китай, в Африці і в Америці, Австралії.

Відповідно, у слов'ян не було проблем з позашлюбними дітьми. Князь Володимир Красне Сонечко був сином "рабині", але зумів усунути своїх братів і стати правителем Давньоруської держави.

До речі, у самого Володимира дружин було кілька десятків, а наложниць - не менше п'ятисот! До сих пір історики сперечаються, як звали матерів синів Володимира - Святополка, Ярослава, Бориса, Гліба, Судислава, Мстислава і ін.

Саме християнство покінчило з полігамією на Русі і в Європі. Князі на Русі і графи в Західній і Центральній Європі не поспішали розлучатися з полігамією, за що тата, патріархи і митрополити гнівно їх викривали, а іноді і відлучали від церкви. Всі наші історики, які пишуть про події XI століття, обов'язково згадують про шлюб французького короля Генріха I і Анни, дочки Ярослава Мудрого. Не відстають і кінематографісти - "Ярославна, королева Франції". Але і ті, й інші відразу ж ставлять жирну крапку після прибуття Анни в Реймс. І, зауважу, не дарма!

Генріх I швидко помер. У 1062 р Анна Ярославна вдруге вийшла заміж за найбагатшого графа Рауля де Крепі і Валуа. Оно граф тривалий час воював з Генріхом I, але, що набагато гірше, був уже одружений. Реймський архієпископ Жерве (Гервазій) терміново сигналізував татові Олександру II: "У королівстві нашому - чимала смута: наша королева вийшла заміж за графа Рудольфа". У підсумку Олександр II оголосив шлюб незаконним, граф відмовився підкоритися, і тоді римський понтифік зрадив Рауля і Анну анафемі! Подружжя ігнорували відлучення від церкви, насолоджувалися життям і плодили дітей.

Читайте також: "Звідки є і пішла" сім'я моя?

Зусилля православного духовенства не були марними, і з кінця XII століття "паралельні" дружини і позашлюбні діти князів і бояр йдуть в тінь, тобто за межі письмовій історії, і про них, так само як і про позашлюбних дітей селян і купців, ми практично нічого не знаємо.

Зате достеменно відомо, що з початку XII століття і по кінець XVI століття в руські князі потрапляли лише законні сини князів Рюриковичів або Гедиміновичів. Виняток становлять лише кілька татарських "польових командирів", які прийшли на службу до московських владик в XV-XVI століттях і оголосили себе нащадками Чингісхана. У Москві селекцією Чингизидов і самозванців не займалися і всіх брали на службу з їх титулами. Московські бояри зло жартували: "Приїхав татарин взимку - дарують шубою, а влітку - князем".

Проте, жоден цар до Петра I не посмів дати князівський чи інший титул жодному придворному. Чини кравця або боярина - будь ласка. Але це, повторюю, лише чин, що не передається у спадок.

Петро I спочатку був обережним і просив союзних західних монархів давати його фаворитам титули князів, графів і баронів. Ну, а потім пішло-поїхало - ці титули імператриці і імператори роздавали кому попало не стільки за заслуги на полі бою (Румянцев, Суворов, Кутузов), скільки за інші заслуги, включаючи альковні. У XIX столітті досить було дати царю без віддачі пристойну суму, і ти вже барон.

Чи не торгував мій дід млинцями,

Чи не Вакс царських чобіт,

Чи не співав з придворними дяками,

В князі не стрибав з хохлів ...

Поет мав на увазі Олександра Меншикова, графа Кутайсова, графа Розумовського, князя Безбородька. Павло I після італійського походу відправив до Суворову свого фаворита графа Кутайсова. Олександр Васильович в присутності графа почав лаяти свого лакея Прошку: "Ось бачиш, турка теж лакеєм був, а став паном і графом. А все тому, що не пив, як ти!"

Відхід Петра і його спадкоємців від основоположних принципів феодального суспільства, де людина цінувався не тільки за його особисті заслуги, а й за заслуги його предків, позначився і на ситуації з позашлюбними дітьми. Коханки і позашлюбні діти дворян "виходять з тіні", починаючи з середини XVIII століття. Дрібні дворяни, "обрюхатіл" дворових дівок, забезпечивши приданим, видавали їх заміж за своїх селян або за міщан. З початку XIX століття забезпечені жінки спокійнісінько відправлялися за кордон, там народжували своїх незаконних дітей і там же залишали їх на піклування бідних родин за високу плату.

Читайте також: Історія стерпить ще одну вилазку Гозману?

Ну, а в більшості випадків в селянських, міщанських і дворянських сім'ях незаконних немовлят записували дітьми батьків дівчини, її дядьком і іншої рідні. Провінційні батюшки в переважній більшості випадків за невелику плату закривали на все очі, хрестили і вписували в церковні книги все, що їм кажуть. Отже, в більшості випадків "нагуляти" діти залишалися в тому ж стані, а якщо батько був пан, то займали проміжне положення в суспільстві між батьком і матір'ю з селян або міщан.

Позашлюбні діти дворян досить часто робили блискучу кар'єру або отримували всеросійську популярність. Так, Олександр Іванович Герцен (1812-1870) був сином багатого пана Івана Олександровича Яковлєва та 16-річній німецькій міщанки Генрієтти Гаак. Знаменитий композитор і хімік Олександр Порфирійович Бородін (1833-1887) був сином поручика князя Луки Степановича Гедіанова і дворової дівчини.

Поет і літератор Василь Андрійович Жуковський (1783-1852) був сином надвірного радника Афанасія Івановича Буніна і полоненої туркені Сальхи, в хрещенні Єлизавети Дементіївни.

Ну, а Олексій Кирилович Розумовський, онук козака Розуму і племінник фаворита імператриці Єлизавети Олексія Розумовського нажив від дочки слуги чотирьох синів - Миколу, Льва, Бориса і Василя. Всі вони отримали прізвище Перовские за назвою підмосковного маєтку А. К. Розумовського Перово. За незрозумілих причин Микола мав по батькові Іванович, а решта три сина були Олексійович. Всі три Олексійовича отримали від Миколи I графський титул. Зате внучка Миколи Перовського Софія Львівна 1 березня 1881 р відзначилася, командуючи загоном бомбістів на Катерининському каналі.

Самим знаменитим "підкидьків" імперії став Фелікс Ельстон. У 1825 р в Петербург з Німеччини приїжджає 22-річна дівчина Катерина Федорівна Тизенгаузен з п'ятирічному дитиною. Микола I дає йому прізвище Ельстон. Історики досі губляться в загадках, хто ж були батьки немовляти. Як матері фігурують сама Катерина Тизенгаузен, угорська графиня Йозефіна Форгач і ряд інших, а батька - кілька німецьких родичів дружини Олександра II, барон Карл Фюгель і король Пруссії Фрідріх Вільгельм IV і т. Д.

І ось бастард (позашлюбна дитина можновладних особи) Фелікс і його син, теж Фелікс, роблять карколомну кар'єру. Чи не вигравши жодного бою, що не заснувавши жодного міста, не зробивши жодного наукового відкриття, бастард Фелікс стає одним з найбагатших людей Росії і графом, а Фелікс Феліксович - найбагатшою людиною Росії після царя, та ще й князем.

У 1852 р Фелікс Ельстон одружився на багатій спадкоємиці вимираючого роду графів Сумарокова Олені Сергіївні. Разом з дружиною він отримав і графський титул. Ну, а його син Фелікс Феліксович, граф Сумароков-Ельстон, в 1882 р одружився з княжною Зінаїді Миколаївні Юсупової. Через 9 років вмирає її батько Микола Борисович - останній з роду Юсупових, і Фелікс Феліксович стає князем Юсуповим, графом Сумарокова-Ельстон. Яке звучить!

На жаль, Бастардо сильних світу цього не вистачало титулованих наречених з вимираючих пологів. І тоді в Петербурзі відкрилася друга в імперії контора з виробництва фальшивих титулів і родоводів. Зауважу, що перша така контора була відкрита євреями ще в XVI столітті в славному місті Бердичеві. Там кілька поколінь висококваліфікованих фахівців куховарили родоводи і ідеальні підробки пожалувань титулів польським панам і малоросійським Сєрков. Потрібна родовід від Магомета - будь ласка! А від самого Ноя? - Платіть, пан!

При Катерині II петербурзькі конторники хоч мали совість. Так, позашлюбний син Катерини імовірно від Григорія Орлова отримав прізвище Бобринський (за назвою села, де він виховувався) і графський титул. А ось Олександр II пішов далі. Його коханка Катерина Долгорукова і їхні діти син Георгій (1872-1913) і дочки Катерина (1878-1959) і Ольга (1873-1925) отримали титул князів Юр'ївський.

А адже з 1212 р по 1340 року в місті Юр'єва правила ціла династія князів Юр'ївський, родоначальником яких був Святослав, син великого князя Всеволода Велике Гніздо. Невже своєю милою Олександр не міг придумати іншу прізвище, не чіпаючи древніх руських князів?

Читайте також: Мертві сорому не мають. А живі?

Однією з причин трагедії Цусіми була некомпетентність в морських справах керували флотом генералів-адміралів великих князів Костянтина Миколайовича і Олексія Олександровича. Зате як "ходоки" вони досягли успіху. Тільки від балерини Анни Кузнєцової Костянтин нажив чотирьох дітей. А Олексій мав сотню романів. Плодом зв'язку з фрейліною Сашком Жуковської (як ми знаємо, батько її теж був позашлюбним сином) став хлопчик, народжений 14 листопада 1871 Олександр II присвоїв йому графський титул і дав прізвище Белевский. Зауважу, що в XIII-XV століттях існувало Бєлевського князівство, і були князі Білівські.

Любов до старовини підвела петербурзьких конторників і самого імператора. Микола II спочатку не визнав шлюб великого князя Павла Олександровича з Ольгою, уродженої Карпович. Однак пізніше цар змінив гнів на милість, і її зробили в княгині Палей і склали липову родовід, що вона нібито походить із старовинного малоросійського роду Палеев (Паліїв). На жаль, насправді такого роду там ніколи не було, а відомий тільки один козак Палій. Він був славним отаманом, сам себе зробив у полковники, не визнавав влади ні польських королів, ні московських царів, ні малоросійських гетьманів. Справжнє ім'я його Семен Гурко. А Палієм (на мове "Палій") його прозвали за знищення цілих міст і містечок. Палій міг запросто дати фору і Стеньке Разіну.

Більшовики, прийшовши до влади, скасували церковний шлюб і повністю зрівняли в правах позашлюбних дітей із законними. Благо, на 1917 р багато лідерів більшовиків, обзавелися "непристойним" потомством. Тепер матері-одиночки могли подавати в суд на аліменти на кого завгодно. Але якщо суд ще міг відмовити в аліменти, то ПІБ батька веселі дами вибирали самі. Правда, вождів світового пролетаріату чіпати ніхто не ризикував, зате серйозно постраждали діячі культури. Одних Лемешева і Козловских з'явилися сотні, якщо не тисячі.

У 1804 р Франція і в 1944 р СРСР потрапили в однакове становище - мільйони чоловіків були вбиті на війні і в ході внутрішніх смут. Обидві країни опинилися у ворожому оточенні, передбачалися нові криваві війни. Лише різке збільшення народжуваності могло врятувати обидві держави від загибелі. І обидва диктатора приймають однакове і єдино правильне рішення: заборонити революційне нововведення - залучення до батьківства в судовому порядку. Зрозуміло, в обох країнах добровільне визнання батьківства та фінансова допомога батьків тільки віталася.

Читайте також: Йосип Сталін: "За здоров'я російського народу"

Всупереч думці лібералів Наполеон і Сталін не тільки не позбавили дітей батьків, а навпаки дозволили мільйонам жінок, які не мали шансів знайти чоловіків, відчути радість материнства, а їхні діти отримали приходять пап. Це зараз чоловік стоїть перед дилемою - або визнати батьківство і 18 років виплачувати понад чверть доходу, або повна відмова від дитини і конфлікт з матір'ю. А за Наполеона і при Сталіні більшість батьків приходили до дітей, вчили їх наукам, полюванні, риболовлі, дарували подарунки, приносили гроші.

Кинув Сталін позашлюбних дітей в безправ'я і злидні? Ті, хто навчався в 1950-1960-х роках згадують, що тоді не знали і не цікавилися, хто з однокласників був позашлюбною дитиною. Всі діти були одягнені в єдину шкільну, спортивну форму, у всіх більш-менш однакові зачіски, головні убори. Діти законні і позашлюбні ходили в одні ті ж ясла і дитсадки, вчилися в одних і тих же школах, технікумах, вузах. Причому, малозабезпечені батьки що законних, що позашлюбних дітей отримували від держави кошти на придбання підручників, шкільної форми, їм повністю оплачували дитсадки і ясла, і т. Д. Відпочинок всіх дітей був приблизно однаковий. Причому діти матерів-одиначок забезпечувалися безкоштовними путівками в першу чергу, а діти з повних сімей - за залишковим принципом.

... Тепер введено судове встановлення батьківства. Це в чомусь справедливо для "цивільних" шлюбів. Але для випадкових зв'язків? Зараз багато жінок народжують "для себе". Тобто без любові до партнера і без бажання створити сім'ю. Хтось із них не може, а хтось не хоче вступати в шлюб. У кого-то чоловік - лесбіянка, а дитину-то все одно хочеться. Хтось народженням дитини хоче поліпшити свої житлові умови або позбутися від кримінального переслідування. Згадаймо, як у недавньому минулому в будь-якому будинку, призначеному під знос, позашлюбні діти народжувалися мало не в кожній квартирі. А багато чоловіків стають інфантильними споживачами, що йдуть на поводу миттєвих емоцій, і не більше того. Надоумить їх закон, теж питання. Малознайомі з нашими законами Васенькою і Петрику частіше стануть влипати на 18 років аліментів?

Ось і Захід подає неоднозначний приклад. Так, в Німеччині з 2007 р почали в судовому порядку виявляти імена і прізвища донорів сперми, хоча свого часу вони отримали гарантію повної анонімності. Керівникам фірм, які знищили відповідну документацію, загрожують судовим переслідуванням. Уже дебатується питання про виплату аліментів донорами сперми. Як то кажуть, маразм міцнішав ...

Проте, треба визнати очевидний факт: Росії необхідно вибиратися з демографічної ями, і не має значення, за допомогою дітей, народжених у шлюбі чи поза ним. Аби були здорові і бажані. А для цього, крім уже наявних заходів податкової та прямої фінансової підтримки багатодітних сімей, добре б згадати і радянський досвід, і привнести своє, посиливши матеріальну і моральну допомогу матерям-одиначкам, та й батькам-одинакам, яких в наш час стає все більше. Країні дорога кожна дитина.

Читайте найцікавіше в рубриці "Суспільство"

А від самого Ноя?
Невже своєю милою Олександр не міг придумати іншу прізвище, не чіпаючи древніх руських князів?
А живі?
Кинув Сталін позашлюбних дітей в безправ'я і злидні?
Але для випадкових зв'язків?
Малознайомі з нашими законами Васенькою і Петрику частіше стануть влипати на 18 років аліментів?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация