Позбавлення родіетльскіх прав: підстави за що позбавляють батьківських прав батька і матір

  1. Підстава 1: Батьки не виконують свої обов'язки
  2. Підстава 2: Відмова забрати дитину з медичних установ або соціальних організацій
  3. Підстава 3: Батьки зловживають своїми правами
  4. Підстава 4: Жорстоке поводження з дітьми
  5. Підстава 5: Батьки хронічно хворі на алкоголізм чи наркоманію
  6. Підстава 6: Вчинення умисного злочину проти дитини або чоловіка
  7. Обмеження батьківських прав
  8. Наслідки позбавлення та обмеження батьківських прав
  9. Що потрібно, щоб позбавити батьківських прав?

Позбавлення батьківських прав - це законодавчий метод впливу на батьків, якщо вони використовують свій статус на шкоду дитині (ст. 69 Сімейного кодексу РФ містить всі підстави, при яких може відбуватися позбавлення батьківських прав).

Так само, цей процес застосовується до осіб, офіційно встановленим, як батьки дитини, тобто, в свідоцтві про народження дитини закріплені їх дані. Особа, яка отримала батьківські повноваження, після проходження тесту на встановлення батьківства, позбавляється їх відповідно до загальної процедури (для встановлення батьківства за згодою особи, застосовуються норми п.4 ст. 48 СК РФ, суд встановлює батьківство виходячи з норм ст. 49 СК РФ ).

За умови, що в сім'ї не одна дитина, позбавлення батьківських прав застосовується індивідуально до кожного з них, з огляду на все інтереси. Одноразова позбавлення прав по всім дітям сім'ї неприпустимо.

Перш ніж позбавити батьків їх прав, обов'язково встановлення двох фактів:

  • До цього були випробувані всі способи, для корекції поведінки батьків в напрямку поліпшення їх відносини і умов утримання дитини. Проведено роз'яснювальні бесіди, можливо органи опіки та піклування виносили попередження, були бесіди з співробітниками ОВС, була отримана підтримка і всебічна допомога. Але результат поведінки не змінився;
  • Очевидна і доказова вина батьків.

При наявності таких фактів і підстав, подається позов і суду нічого не залишається, як позбавити матір, батька або обох, батьківських прав (ст. 77 СК РФ закріплює можливість органу опіки та піклування, забрати дитину в батьків, до судового рішення про позбавлення батьківських прав , з огляду на небезпеку здоров'ю або життю дитини).

Підстава 1: Батьки не виконують свої обов'язки

Дослідження судової практики, вказує, що ухилення полягає в регулярному невиконанні батьківських зобов'язань, елементарному ігноруванні основних потреб дитини, таких як: харчування, одяг, медичну допомогу. Також, бувають випадки залучення дитини в ситуації, що згубно впливають на його виховання - пияцтво, аморальність, відсутність поваги до літніх людей, глузування над інвалідами і так далі.

Нерідко, регулярне спілкування з людьми, які мають алкогольну, наркотичну залежність, призводить дитини до скоєння вчинків аморального характеру: приниження слабких, образа старших, дрібне хуліганство, а іноді і вчинення злочинних дій.

У тексті п. 1 ст. 69 СК РФ згадується злісне ухилення від сплати аліментів, яка виступає прикладом ухилення від виконання обов'язків батьків. Для прийняття такого факту, як підстави позбавлення батьківських прав, він не обов'язково повинен бути визнаний кримінальним злочином за статтею 157 Кримінального кодексу РФ: У тексті п

  • важлива наявність регулярного ухилення від сплати
  • прострочка платежу
  • некоректна сума аліментів
  • створення перешкод для їх отримання

Якщо батько не в змозі здійснювати сплату аліментів з причин, які неможливо подолати - цей факт не розглядається судом для позбавлення прав батьків.

Підстава 2: Відмова забрати дитину з медичних установ або соціальних організацій

Слід розуміти, що відмова має бути здійснений з волі батьків. Якщо батьки через непереборні обставини (важка стадія хвороби, інвалідність, непридатність або відсутність житла) не можуть забрати дитину, то це не вважається підставою для позбавлення батьківських прав.

Приклад: Якщо мати-одиначка залишає дитину в відділенні пологового будинку, без вагомих причин, при цьому, не маючи наміру влаштувати його в сім'ю для опіки або в відповідну державну установу, то такий факт вважається підставою для позбавлення батьківських прав.

Підстава 3: Батьки зловживають своїми правами

В основі цієї обставини, виступає факт домінування батька над дитиною, його безсилля перед примусом до вчинення будь-яких дій: вживання алкоголю, наркотиків, примусове жебракування або примус до заняття проституцією. Практика показує, що подібний тиск батьків на дітей має системний характер і з часом перетворюється в експлуатацію дитини.

Нерідко, довести провину батьків у цій підставі буває дуже важко, тому до них застосовують норми ст. 73 СК РФ «Обмеження батьківських прав».

Підстава 4: Жорстоке поводження з дітьми

Така обставина характеризується насильством над дітьми: фізичному, в тому числі статевим і психічному. Насильство фізичного типу - регулярне, навмисне заподіяння дитині, тілесних ушкоджень незалежно від ступеня їх тяжкості і способу нанесення. Психічне насильство може бути у вигляді навмисного нав'язування почуття страху, волеподавленія, погрози.

Якщо хтось із родичів, здійснює фізичний або психічний насильницьке вплив на дитину, але батьки не протидіють цьому, до них може бути застосовано обмеження батьківських прав за ст. 73 СК РФ.

Підстава 5: Батьки хронічно хворі на алкоголізм чи наркоманію

Зазначені хвороби відносяться до тяжких і повністю пригнічують волю людини. Тому, батьки фізично не можуть виконувати своїх обов'язків, а дитина потрапляє в положення, небезпечне для його життя і здоров'я. Наявність хронічних стадій вищевказаних хвороб, має підтверджуватися медичним висновком.

Між хронічним алкоголізмом і пияцтвом, є певна різниця. Пияцтво не має на увазі психологічної залежності від вживання алкогольних напоїв, не дивлячись на регулярність їх вживання. У цьому випадку необхідно звернутися до першого основи.

Підстава 6: Вчинення умисного злочину проти дитини або чоловіка

В цьому випадку, під злочином розуміється не тільки насильство в його фізичному прояві, але і факт замаху, ігнорування небезпеки для дитини, доведення до самогубства і т.д. Якщо злочин скоюється проти другого з подружжя, дитина не обов'язково повинен бути його свідком. Для позбавлення особи його батьківських прав за цим пунктом, необхідний судовий вирок про вчинення злочину проти дитини або чоловіка.

Обмеження батьківських прав

Розглядаючи позов, суд вирішує, за що можна позбавити батька або матір батьківських прав, а за що обмежити їх права. Деякі з підстав для позбавлення прав, можуть так само виступати і для їх обмеження. Але в основному, обмеження батьківських прав відбувається через причин незалежних від самих батьків. Це випадки, при яких виникає небезпека життю дитини, наприклад хвороби або розлади психіки батьків. Іноді обмеження батьківських прав вибирається як запобіжний захід для батьків, з встановленням терміну для виправлення. Якщо батьки проходять цей термін, під наглядом служби опіки та піклування - обмеження знімається.

Позбавлення прав, так само як і обмеження, поширюється тільки на батьків. Особи, які замінять їх, не можуть бути позбавлені батьківських прав. Вони проходять іншу процедуру.

Наслідки позбавлення та обмеження батьківських прав

Особа, яка позбавлена ​​права батьків, втрачає можливість будь-якого впливу на подальше життя дитини, на пільги пов'язані з дитиною, на соціальні виплати і спадок. Іноді, за рішенням суду, батьків можуть виселити з муніципальної квартири, котрі дають альтернативного житла.

Особа, яка отримала обмеження батьківських прав, окремо проживає зі своїми дітьми, не бере участі в їх вихованні та отриманні соціальних допомог та пільг. При цьому, батькам ставиться обов'язок сплати аліментів на утримання дитини. За згодою опікунів, батьки можуть бачитися з дитиною, з урахуванням, що зустрічі не несуть згубного впливу на його виховання.

Що потрібно, щоб позбавити батьківських прав?

Позбавлення і обмеження прав батьків, відбувається за судовим рішенням. Для цього подається відповідний позов, в суд, розташований за місцем проживання батьків, що є відповідачем.

Позов і всі додаткові документи, у випадку з позбавленням батьківських прав, можуть бути подані: другим чоловіком, незалежно від факту проживання з дитиною; особою, яка замінює батьків; працівником прокуратури; працівником органів охорони прав неповнолітніх дітей. Відомі випадки подачі позову самими дітьми.

Позов на обмеження батьківських прав можуть подати:

  • Найближчі родичі дитини або батьків: брат або сестра, бабуся, дідусь.
  • Органи, що займаються захистом прав дітей;
  • Дошкільні та загальноосвітні установи;
  • Заклади охорони здоров'я та соцзахисту населення;
  • Органи прокуратури.

Що потрібно, щоб позбавити батьківських прав?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация