Праймеріз "Єдиної Росії": Чому це корисно для країни

Отже, попереднє голосування "Єдиної Росії" - факт, що відбувся. Попередні вибори кандидатів від партії 22 травня пройшли по всій країні - від Калінінграда до Далекого Сходу. У ньому взяли участь кілька мільйонів росіян.

Фото: ER.Ru

Поводячи попередні підсумки голосування, секретар генради "Єдиної Росії" Сергій Невєров зазначив, що в праймеріз взяли участь приблизно 9,2 мільйона чоловік - вісім відсотків від усіх російських виборців. Найвища явка була зареєстрована в Мордовії - 14,13 відсотків, найнижча - в Архангельській області (три відсотка).

За його словами, єдинороси очікували, що явка в Москві і на Далекому Сході буде невисокою. Однак виявилося, що виборці проявили "дуже високий" інтерес до цієї процедури на Далекому Сході (7,5 відсотків) і в Москві, де, за останніми даними, явка перевищила чотири відсотки.

Хроніку подій попереднього голосування можна побачити в спеціальному сюжеті

"Якщо говорити про вибори, які пройшли в 2011 році, тоді за" Єдину Росію "проголосувало 32 мільйони чоловік. Тобто ми можемо сьогодні сказати, що, за великим рахунком, 25 відсотків від тих виборців, які голосували за" Єдину Росію ", сьогодні прийшли на дільниці вибрати тих кандидатів, яких хочуть. Це дуже висока явка ", - підкреслив Неверов.

"Попереднє голосування показує, що інтерес людей до цієї процедури дуже високий. Ми вважаємо, що вчинили правильно, що порадилися з людьми при виборі своїх кандидатів", - заявив секретар генради "Єдиної Росії".

В ході праймеріз було зафіксовано понад 400 скарг і звернень.

"Ми відпрацьовуємо зараз всі скарги, які надійшли в регіональні і федеральний оргкомітети. Загальна кількість скарг, якщо говорити по всій країні, 426 - це скарги, які були на членів рахункових комісій, порушення правил агітації. Це скарги, які були, пов'язані з використанням адміністративного ресурсу, на думку учасників попереднього голосування. і кожна скарга зараз детально опрацьовується і кожна скарга детально перевіряється ", - сказав Невєров.

"Але більшою мірою процедура пройшла коректно, люди дуже активно виїжджали, маються на увазі і кандидати, і спостерігачі, на дільниці", - сказав Невєров.

Попереднє голосування - процедура для вітчизняної політики відносно нова. Було багато суперечок щодо можливостей її застосування на російському грунті. Прихильники авторитаризму всіх мастей твердили, що все це нам глибоко чуже, не приживеться, оскільки ми звикли до "жорсткої руки", централізованого управління. Ліберали вказували на горезвісний низький рівень політичної культури російського населення.

Те, що зробила в цьому році "Єдина Росія", мабуть, найбільш масштабне застосування попереднього голосування на практиці. По всій видимості, те, що сталося говорить більше на користь того, що все-таки потрібно і можна застосувати. Цифри статистики говорять самі за себе: за все на праймеріз було зареєстровано 2 862 кандидата. Але до фінішу дійшли не всі - кілька десятків кандидатів або взяли самовідводи, або були виключені за рішенням федерального оргкомітету партії через репутаційних ризиків для "Єдиної Росії".

Відмітна особливість нинішніх праймеріз - взяти участь в них могли не тільки члени "Єдиної Росії". Майже 60 відсотків кандидатів є безпартійними. Це цілком раціональне рішення - в "Єдиної Росії" підкреслюють, що зацікавлені в лідерах громадської думки, а не в "висуванців" місцевої влади, які не користуються авторитетом виборців.

Всім кандидатам, відповідно до регламенту праймеріз, довелося взяти участь, як мінімум, в двох публічних дебатах з актуальної проблематики. Це і корупція, і сільське господарство, і охорону здоров'я. Всього кілька десятків тем. А публічна дискусія - загальновизнано кращий спосіб проявити здібності того чи іншого кандидата. І дискусії, треба сказати, йшли ці досить активно.

Окремо потрібно сказати про явку. Незважаючи на велику кількість прогнозів щодо її рівня, серед яких було і велика кількість вельми негативних, вона перевищила найсміливіші з них. На деяких ділянках - наприклад, в Пермському краї або в Челябінській області - навіть виявився дефіцит бюлетенів. А це означає, що люди "розсмакували" процедуру і вона, як мінімум, викликала інтерес.

Саме партія влади стала силою, яка активно впроваджує і просуває попереднє голосування у вітчизняний політичний процес. Але робила вона це, між іншим, вкрай обережно. Вперше "єдинороси" провели праймеріз в 2006 році. Але тоді голосували і висувалися в якості кандидатів виключно члени партії. Та й в ЗМІ про це широко не говорили.

Пізніше, в 2009-му, були внесені поправки в статут, що допускають до попереднього голосування тих, хто не має партквитка. До 2013 року були розроблені та апробовані чотири моделі голосування: 1-я і 2-я - відкриті, коли в відборі кандидатів всіх жителів виборчого округу, 3-тя-у відборі кандидатів беруть участь представники громадськості, 4-я - голосують тільки члени партії. Зауважимо, що перша модель, яка застосовується на попередньому голосуванні в цьому році, використовується вперше.

Праймеріз, крім усього іншого, продемонстрував вкрай важливу тенденцію - "партія влади" йде по шляху демократизації, не замикається сама в собі, веде прямий діалог з суспільством. Перед "Єдиною Росією", ще на початку створення, стояв непростий вибір з двох взаємовиключних варіантів.

Перший - вирішувати все всередині самої партії. Крок, на тлі численних закидів в "бронзовіння" і перетворенні в аналог КПРС, непопулярний. Але, в свою чергу, мінімальний по енергозатратратності, а тому дуже спокусливий. Спочатку все йшло саме в цьому напрямку. Еліти консолідувалися на майданчику партії і навколо фігури Володимира Путіна.

Потім цілком логічно повинна була піти консервація. І деякі її ознаки, незважаючи на офіційно деклароване прагнення до самооновлення, спостерігалися. Багато в чому завдяки зусиллям Путіна зі слизької дороги повторення долі комуністичної партії вдалося відійти. Як бачимо, був обраний другий варіант - демократизація і допуск до формування осіб, що не входять в стару еліту, що заклав основи "Єдиної Росії". На її місце поступово приходить еліта нова.

Влада, в особі вищих керівників, хоче спертися на людей, ближчих до розуміння реальних проблем і не пов'язаних тісними узами з партійною бюрократією. Суспільство, в свою чергу, вже втомилося від одних і тих же осіб, і від тих, хто відрізняється рівно зворотними якостями. Зауважимо, що в підсумковий список кандидатів праймеріз не були багато хто з нині діючих депутатів (187 з 238). Процес пішов. Хоча його темпи можна буде оцінити вже за результатами виборів Державну Думу і місцеві парламенти.

Але праймеріз це не тільки переваг у залікову книжку єдиноросами, а й певний імпульс для всієї системи - політичні процеси повинні бути відкритими. Зібрався стати депутатом? Будь готовий публічно відстоювати свою програму дій і пройти сито відбору. Що тут може бути незрозумілого, несправедливого або далекого російському менталітету? Це як раз той випадок, коли західний досвід цілком можна перенести і до нас.

Крім цього, в політичний процес виявляється втягнутим величезне число людей. Всього по країні відкрито 19 074 лічильних дільниць, до роботи в яких залучено близько 85 000 членів рахункових комісій. Плюсуя сюди кандидатів, їх команди, а також тих, хто прийшов на дільниці, також тих, хто знає про те, що попереднє голосування взагалі проводиться (ВЦИОМ зазначає, що майже половина росіян знає про проведення праймеріз "Єдиної Росії").

У будь-якому випадку, проведення попереднього голосування - протягом в нашій політиці свіже. І вже тому позитивне.

Зібрався стати депутатом?
Що тут може бути незрозумілого, несправедливого або далекого російському менталітету?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация