Практичне заняття №5 (2) :: Російська імперія в XVIII в.

  1. Питання 2. Освічений абсолютизм Катерини II і російське суспільство. Просвітителі XVIII в. шукали...

Питання 2. Освічений абсолютизм Катерини II і російське суспільство.

Просвітителі XVIII в. шукали того «освіченого монарха», «філософа на троні», який виправить світ. Такого правителя бачили у і у Фрідріха Другому, королі Пруссії, ( портрет ) І в імператорі Австро-Угорщини Йосипа II, ( портрет ) І в його матері ( портрет ), І в Катерині Великій. ( портрет ) Теза «людина - продукт обставин» націлював на «виведення» нової людини.

Катерина II називала «Про дух законів» ( додаток 6 ) ( Катерина II називала «Про дух законів» (   додаток 6   ) (   ) «Біблією монархів» ) «Біблією монархів». У своїй політиці, в ставленні до дворянству Катерина Велика використовувала «людський фактор». Влада і дворянство виявилися об'єднаними єдністю інтересів. Просвітництво дало нові механізми владарювання: мало говорити про благо, треба приймати відповідні закони. Просвітництво сформувало соціальної дійсності як громадянську рівність.


Реформи Катерини II - спроба указами понад змінити традиційну Росію. Спочатку, зіткнувшись з нерозумінням підданих, вона зазнала опір. Але імператриця зрозуміла, що їй потрібна опора і важливо сподобатися дворянству. Тому вона оточила себе однодумцями, серед яких були: Є.Р.Дашкова, П.І. і Н.І. Паніна ( портрет ), Г.А. Потьомкін ( портрет ) І ін. Головною ідеєю стало перебудову органів управління відповідно до благом підданих.

Методичні вказівки

У другому питанні, характеризуючи політику освіченого абсолютизму Катерини II, подумайте, чи дійсно XVIII в. був «освіченим» століттям або все ж він був поки що тільки «століттям просвітителів»?

  • Чому політики даного періоду (Катерина II - в Росії, Йосип II - в Австрії, Фрідріх II - в Пруссії) використовували окремі положення з творів просвітителів?
  • Яку роль у формуванні поглядів Катерини II зіграла її листування з Вольтером ( портрет ) І Дідро?

прочитавши додаток 7 і додаток 8 «Думки про тиранію, рабстві та правлінні в Росії» і «Як треба писати історію», написані Катериною Другою в 1760-і рр., Дайте відповідь на питання:

  • Чому Катерина, засуджувала рабство, вважала, що для Росії найбільш прийнятним способом правління є деспотичний?
  • Які дії Катерини II вписувалися в політику освіченого абсолютизму? Врахуйте, що принципово важливим для імператриці було переконання: стабільність державного устрою можлива шляхом поступової правової модернізацією, здійснюваної самої самодержавної владою і шляхом регулювання всіх сторін життя суспільства. Поясніть взаємозв'язок політики освіченого абсолютизму і скликання в 1767 р Комісії зі складання Нового Уложення.
  • Які ідеї Просвітництва знайшли відображення в «Великому наказі», написаному особисто Катериною II для депутатів Покладений комісії? Надалі багато положень «Великого наказу» і матеріали роботи Покладенийкомісії були реалізовані в законі «Установа про губернії» (1775 г.) і Жалуваних грамотах дворянству і містам (1785 г.) (Див. додаток 9 )

Чи згодні Ви з тезою, що поступово Катерина II прийшла до переконання: Росії немає необхідності слідувати західним зразкам; навпаки - Європі слід брати багато в чому приклад з Росії?

  • що виявилося для Катерини II більш значуща: ідеї Просвітництва або зміцнення самодержавної влади?
  • чи згодні Ви з думкою, що існують в сучасній вітчизняній історіографії, що «просвіта» Катерини - це демагогія «на експорт»?
  • чи були просвітницькі ідеї взагалі застосовні в російській суспільстві і якщо «були, але не все», то які?

При підготовці відповіді використовуйте матеріал Додатки до питання 2 .

Був «освіченим» століттям або все ж він був поки що тільки «століттям просвітителів»?
Чому політики даного періоду (Катерина II - в Росії, Йосип II - в Австрії, Фрідріх II - в Пруссії) використовували окремі положення з творів просвітителів?
Які дії Катерини II вписувалися в політику освіченого абсолютизму?
Які ідеї Просвітництва знайшли відображення в «Великому наказі», написаному особисто Катериною II для депутатів Покладений комісії?
О виявилося для Катерини II більш значуща: ідеї Просвітництва або зміцнення самодержавної влади?
И згодні Ви з думкою, що існують в сучасній вітчизняній історіографії, що «просвіта» Катерини - це демагогія «на експорт»?
И були просвітницькі ідеї взагалі застосовні в російській суспільстві і якщо «були, але не все», то які?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация