Прапор Спецназа ГРУ «3гв. обрСпН »

26.12.2012

Схема функціонування розвідувальних організацій держави завжди малозрозуміла обивателю в силу секретності, в першу чергу, а також різноманітності завдань і сфер діяльності. Крім того, система зовнішньої і військової розвідки передбачає взаємну інтеграцію фахівців різних структур в рамках виконання однієї бойового завдання.

Головне розвідувальне управління Генерального штабу Збройних сил Росії - основний орган саме військової розвідки, завдання, що виконуються підрозділами ГРУ, характеризуються граничною ступенем секретності. Чинний військовий склад, крім офіційних осіб, які координують роботу головного штабу, складається з оперативних співробітників, що складають агентурну мережу організації і бойових підрозділів військ спеціального призначення.

Список бойових завдань є акції зі збору секретних відомостей і зразків техніки, які мають цінність для країни, секретні операції по усуненню або нейтралізації осіб, що загрожують державній безпеці, вербування нових співробітників. Бойові дивізії ГРУ - це підрозділи спецназу, еліта внутрішніх військ Російської Федерації. Диверсійно-розвідувальна діяльність з незапам'ятних часів велася арміями різних держав, першими ж прототипи сучасних спеціальних підрозділів були бригади розвідників-диверсантів в складі НКВС, створені в період Другої світової війни.

Оформлений же вид і структуру спецназ розвідки придбав в середині минулого століття, відлік існування цього виду військ ведеться з 24 жовтня 1950 року, коли військовий міністр СРСР підписав секретну директиву про створення підрозділів «глибинної» розвідки. З перших днів існування ці сполуки знаходяться у відомстві Головного розвідувального управління, яке, до речі, відновило свою діяльність за рік до цього. Головою цього відомства тоді був маршал Радянського Союзу М.В. Захаров.

Отже, спецназ ГРУ - це підрозділи регулярної армії, в першу чергу підготовлені до вирішення диверсійних завдань і завдань розвідувального характеру. Чорна летюча миша - символ військової розвідки Росії і Радянського союзу. Прапор - синє полотнище з білим колом в центрі, поверх якого зображена летюча миша і відповідний напис.

Прапор - синє полотнище з білим колом в центрі, поверх якого зображена летюча миша і відповідний напис

Початковий етап створення структури спецпідрозділів військової розвідки полягав у формуванні окремих рот спеціального призначення, особовий склад кожної - 120 осіб, 46 таких бойових одиниць було створено в 1950 році. Лише в 1961 році починається створення окремих бригад спецназу ГРУ і відповідних навчальних закладів. Поштовхом для цього процесу послужило Постанова "Про підготовку кадрів і розробці спецтехніки для організації і оснащення партизанських загонів".

У 1961 році відкриваються перші курси молодшого командного складу для спецпідрозділів ГРУ. У 1964 році проводяться перші великомасштабні навчання на базі Білоруського, Прибалтійського і Ленінградського військових округів. В рамках військових училищ і вузів створюються факультети для підготовки кваліфікованих кадрів. Одним з найвідоміших навчальних центрів є факультет спеціальної розвідки Рязанського повітряно-десантного училища, відкритий в 1968 році.

Незважаючи на те, що система спецназу ГРУ до того моменту існувала вже 18 років, це був перший офіційний центр навчання офіцерів-спецназівців. Радянська військова кампанія в Афганістані - одна з найнеприємніших сторінок в історії вітчизняних внутрішніх військ - стала основною причиною для проведення глибокого аналізу стану армії.

Йому був підданий рівень випускників військових училищ, результати якого показали, що підготовка виявилася на голову вище будь-якого іншого військового училища в країні. Втім, з'єднання спецназу в Афганістані в цілому діяли більш ніж упевнено.

Система окремих бригад спецназу функціонує і зараз. З 1961 року по сьогоднішній день були створені і розформовані десятки таких бойових з'єднань. Структура почала формуватися в 1961 році, до 1963 року в розпорядженні ГРУ знаходилося 10 бригад спеціального призначення. Станом на 2012 рік в складі діючої армії складається вісім окремих бригад спеціального призначення.

Серед них і прославлена ​​«3-а гвардійська окрема Варшавсько-Берлінська Червонопрапорна ордена Суворова III ступеня бригада спеціального призначення». Оформившаяся як єдине військове з'єднання в 1966 році, вона була створена на базі п'ятого окремого мотоциклетного полку, який, в свою чергу, веде історію з березня 1944 року на базі 238-ї танкової бригади.

П'ятий мотоциклетний полк продемонстрував високу бойову підготовку з перших днів участі в бойових діях, результатом діяльності в складі I-го Білоруського фронту стало нагородження з'єднання орденом Червоного прапора в серпні 44го, грудень того ж року ознаменувався присвоєнням звання «Гвардійський». У січні полк перший увійшов в столицю Польщі - Варшаву. Велику вітчизняну полк закінчив в Берліні, з 1945 року став називатися Берлінський і Варшавський, в жовтні того ж року відбулося нагородження орденом Суворова III ступеня.

Після закінчення другої світової, полк входив до складу угруповання радянських військ в Німеччині та базувався в місті Вердер-Хафель, в 1957 році на його базі було сформовано 26-й батальйон спецназу розвідки. Третя окрема бригада спецназу була створена об'єднанням 26 і 27 батальйонів спеціального призначення директивою командувача ГСВГ в 1966 році. Першим командиром став гвардії полковник О.М. Гришаков.

Створення 3 бригади спеціального призначення (3 бригада спецназу ГРУ) довелося на розпал холодної війни. Основним завданням бійців спецназу була боротьба з аналогічними підрозділами НАТО. В умовах постійної ракетно-ядерної загрози, підрозділи спецназу ГРУ в складі Німецької групи військ акцентували увагу на боротьбі з диверсійними групами потенційного противника, які займалися установкою мобільних ракетних комплексів і знищенням останніх.

Зрозуміло, диверсійно-розвідувальна діяльність бригади не обмежувалася протидією диверсантам противника на своїй території. Немає сумнівів, що в 70-80-і роки бійці виконували безліч завдань за межами країн ОВД, проте подробиці цих операцій навряд чи незабаром стануть надбанням широкої громадськості.

Особовий склад бригади дозволяв одноразово виставити до 48 розвідувальних груп. 1970-ті роки також стали періодом, коли бригада однією з перших перейшла під прапор ВДВ СРСР - характер виконуваних завдань відповідав саме цього роду військ регулярної армії.

До складу бригади також входили роти зв'язківців і саперів. Система підготовки спецназу ГРУ в тому вигляді, що є зараз - зрозуміло, за винятком окремих деталей, пов'язаних з розвитком озброєнь і зміною геополітичної обстановки - сформувалася на початку 70-х років ХХ століття.

Крім обов'язкової бойової підготовки, навчання навичкам зв'язківця і саперний справі з'явилося обов'язкове вивчення іноземних мов. У 1977 році на базі військової академії ім. Фрунзе, де вже існував розвідувальний факультет, створюються курси по підготовці офіцерів спецпідрозділів, де практикуються системний комплексний підхід і глибока різнобічна підготовка.

У 1979 році починаються бойові дії в Афганістані - окрема сторінка як для радянських збройних сил в цілому, так і спецназу ГРУ. Третя окрема бригада спеціального призначення ГРУ продовжувала базуватися в Німеччині і офіційно не брала участі в бойових діях, проте окремі роти на період війни увійшли до складу підрозділів, які брали активну участь в Афганській епопеї.

У 1985 року бойову діяльність в Афганістані почав 186 окремий загін спеціального призначення, в який в тому числі увійшли бійці з особового складу 3 обрСпН - це підрозділ було визнано одним з найефективніших за результатами кампанії. Розвідники загону вперше захопили зразок американського переносного зенітно-ракетного комплексу «Стінгер». Аж до виведення військ з Афганістану бійця бригади входили до складу різних військових з'єднань.

Аж до виведення військ з Афганістану бійця бригади входили до складу різних військових з'єднань

У 1990 році відбулася знаменита падіння Берлінської стіни, яка ознаменувала об'єднання НДР і ФРН в єдину Німеччину. 1 січня 1991 року розпочався виведення підрозділів радянської групи військ з країни. Таким чином, в квітні 1991 року 3-а гвардійська бригада була передислокована на територію навчального центру «Черноречье» в Самарській області, в підпорядкування командуванню Приволзько-Уральського військового округу.

В результаті розпаду СРСР в колишніх союзних республіках була проголошена незалежність і проведені вибори. Результати виборів в Таджикистані спровокували в 1992 році збройний конфлікт між опозицією і прихильниками офіційної влади. 3-й бригада спеціального призначення ГРУ брала участь в бойових діях, основними обов'язками спецназівців були забезпечення безпеки членів уряду республіки і працівників Російського консульства і охорона стратегічних об'єктів. Підрозділи дислокувалися в Душанбе і Кулябі вересня 1992 по березень 1993 року.

Наступним важливим етапом діяльності спецназу військової розвідки стала Чеченська кампанія 1994-1996 років. Розпад СРСР призвів до падіння загального рівня бойової готовності внутрішніх військ, в результаті в перший рік війни підрозділи спецназу військової розвідки були змушені виконувати невластиві завдання - участь у штурмових операціях, звичайна військова розвідка, супровід автомобільних колон.

Укупі з грубими прорахунками командування, така діяльність стала причиною безпрецедентних втрат особового складу підрозділів спеціального призначення - цей період вважається найтрагічнішим в історії бригад спеціального призначення. У січні 1995 509-й окремий загін 3й бригади розвідки ВДВ спецназу ГРУ був перекинутий в Моздок літаком ІЛ-36, далі передислокований в Ханкалу.

Тут займалися розвідувальною діяльністю в околицях Аргуна, в березні брали активну участь в операції по оточенню і нейтралізації великої угруповання незаконних бандформувань. Аж до червня 1995 року, коли загін був виведений з Чечні, спецназівці вели бойові дії в околицях Гудермеса і Шалі. Втрати бригади склали 4 людини, серед яких загиблий 21 березня гвардії старшина А.Б. Ушаков, якому за самовіддані дії було присвоєно звання Героя Росії посмертно. Орденами і медалями нагороджені 176 розвідників зі складу бригади.

Орденами і медалями нагороджені 176 розвідників зі складу бригади

У липні 1999 року зведений загін 3 обрСпН ГРУ (3 окрема бригада спеціального призначення - в ч 21208) був перекинутий в Косово для виконання миротворчої місії, діяльність загону в складі Косівської угруповання військ тривала до жовтня 2001 року, втрат в той період вдалося уникнути.

Офіційна дата початку другої Чеченської війни - 30 вересня 1999 року, коли в Чечню були введені війська, цьому передувало вторгнення бойовиків в Дагестан і різні сепаратистські акції на території республіки. З'єднання спецназу брали участь в кампанії з самого початку, забезпечуючи з'єднання регулярної армії розвідданими, займалися перекриттям каналів збуту і транспортування зброї, боротьбою з диверсійними загонами міжнародних терористичних організацій.

Військовослужбовці 3 бригади спецназу були перекинуті в Чечню в 2002 році і справно несли службу аж до січня 2007 року У грудні 2002-го загони підрозділи були перекинуті в Цумандінскій район Дагестану, де була виявлена ​​банда польового командира Руслана Гелаева.

Переслідування банди проходило в важкодоступних гірських районах, в один з переходів в прірву зірвався один з солдатів строкової служби, старший лейтенант спецназу ГРУ А.В. Дергунов зробив спробу врятувати підлеглого, проте разом з ним впав вниз і загинув. Олексію Дергунову посмертно було присвоєно звання Героя Росії. Взагалі, в період «Другої Чеченської» втрати особового складу бригади склали 14 осіб.

З 2010 року 3-а гвардійська окрема Варшавсько-Берлінська Червонопрапорна ордена Суворова III ступеня бригада спеціального призначення (3 гв обрСпН) дислокується на базі колишнього Тольяттинского військово-технічного інституту тилу. Тепер саме тут, над військовою частиною 21208 майорить іменний прапор, який представляє собою синьо-зелене полотнище із зображенням парашута, чорної летючої миші і назви бригади. Він поєднує в собі символіку ВДВ і військової розвідки, адже військовослужбовці тут відносять себе в рівній мірі до цих двох родів військ.

Він поєднує в собі символіку ВДВ і військової розвідки, адже військовослужбовці тут відносять себе в рівній мірі до цих двох родів військ

  • 13.07.2014
    Відео ВДВ і спецназу ГРУ
    Цікава підбірка відео ВДВ і спецназу ГРУ, подивитися яку можна в матеріалі від "военпром". Спецназ і розвідка ВДВ ...
  • 14.07.2014
    розвідка ВДВ
    Історія розвідки ВДВ. Фото і відео з гарячих точок. Походження емблеми ...
  • 24.04.2013
    День спецназу ГРУ
    День спецназу ГРУ за традицією відзначається 24 жовтня кожного року. Ця дата пов'язана з історією виникнення Головного Розвідувального ...

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация