Прапори армії України

  1. Прапори видів Збройних сил України, Міністерства оборони та Генерального штабу. Штандарти керівництва ВСУ
  2. Прапори і прапори родів ВСУ
  3. Десантно-штурмові війська ЗСУ (з 2017 р)
  4. Морська піхота ВМС
  5. Сили спеціальніх операцій
  6. Бойовий прапор військових частин ЗСУ (зразок)
  7. "Прапор Перемоги" в Україні

Після прийняття Декларації про державний суверенітет України (1990 р) все військові формування ВС СРСР на території Української РСР були визнані українськими. Тоді ж створено Міністерство оборони України і почали формуватися Збройні сили України (ЗСУ).

Спочатку в складі ЗСУ було всього три види військ: Сухопутні війська, Військово-морські сили (створені в 1993 році на базі Чорноморського флоту СРСР) і Війська повітряної оборони (1992). У 1997 році замість Військ повітряної оборони створені Військово-повітряні сили і сили протиповітряної оборони. У 2013 році зі складу Сухопутних військ виділені в окремий вид Аеромобільні війська.

До теперішнього моменту ВС складаються з cледует видів і родів:

Сухопутні війська

  • - механізовані і танкові війська
  • - ракетні війська і артилерія
  • - війська ППО
  • - армійська авіація (увійшла як рід до складу сухопутних військ в 1994)

Десантно-штурмові війська

Cіли спеціальних операцій

Повітряні сили (створ. В 1992 як ВВС). У 2004 році ВПС і Війська ППО були об'єднані в Повітряні сили України.

  • - авіація
  • - протиповітряна оборона (війська ППО створені в 1992 році, в 1997 році вид скасований, а створені "ВВС і Сили ППО")
  • - спеціальні війська

Військово-морські сили

  • - надводні сили
  • - авіація ВМС
  • - берегові ракетно-артилерійські війська
  • - морська піхота

Прапори видів Збройних сил України, Міністерства оборони та Генерального штабу. Штандарти керівництва ВСУ

У 1992 році при Міністерстві Оборони України міністром К.Морозовим була створена спеціальна комісія, яка займалася розробкою уніформи, знаків розрізнення і прапорів для армії. Комісією керував начальник Генерального штабу ЗС генерал-полковник А.Лопата. Було розроблено безліч проектів прапорів ВС. У 1992 році емблемою ВС був затверджений золотий тризуб на синьому заокругленій щиті (емблема майже точно повторювала малий герб держави). Поступово цю емблему витіснив козацький хрест. Для прапорів сухопутних сил був обраний "козацький" малиновий колір. Комісія майже одноголосно схвалила відродження військово-морського прапора України 1918 року.

Використано матеріали статті Карпова в "ВІЙСЬКОВО-ІСТОРІЧНОМ альманаху", №2, 2001.

Після прийняття Декларації про державний суверенітет України (1990 р) все військові формування ВС СРСР на території Української РСР були визнані українськими

У жовтні 1993 року колегія Міністерства оборони затвердила проекти Бойового прапора військової частини та прапорів видів ЗС: сухопутних сил, ВМС і ВВО (військ повітряної оборони, сил оборону повітряного простору). Автор сайту "Геральдика України" В.Напіткін повідомляв про фотографії вивішеного в Міністерстві оборони України прапора сухопутних сил, де тризуб розміщувався на червоному (або малиновому) щиті.

Прапор Сил оборони повітряного простору - блакитне полотнище з емблемою в центрі. Емблема представляла собою малий герб України в оточенні вінка з дуба і калини. Під емблемою на стрічці девіз "За Україну, за її волю". Прапор мав золоту бахрому і кисті. За повідомленнями В.Напіткіна в будівлі Міністерства Оборони в Києві був вивішений інший прапор Військ повітряної оборони, в центрі містилася вищевказана емблема, але з крилами.

Використано матеріали статті Карпова в "ВІЙСЬКОВО-ІСТОРІЧНОМ альманаху", №2, 2001; а також фотоматеріали В.Напіткіна (м.Хмельницький)

Хмельницький)

Не дивлячись на введення прапорів видів ЗС, робота над їх вдосконаленням тривала. У бюлетені Українського геральдичного товариства "Знак" (№9) в 1995 році в редакційній статті були запропоновані проекти як прапорів видів Збройних сил, так і прапорів різних військ. Проекти були схвалені Міністерством Оборони в 1994 році, але так і не були затверджені офіційно. Автори проектів вибрали в якості основного символу прапорів і прапорів - козацький (уширення) хрест. У центрі хреста в лавровому вінку мав розміщуватися тризуб. Були розроблені такі прапори (прапори):
Збройні сили (сухопутні) - малиновий прапор із білим хрестом;
ВВС - синій прапор із жовтим хрестом;
Військово-морські сили - білий прапор з синім хрестом;
Прикордонні війська - синьо-жовтий стяг з білим хрестом;
Національна Гвардія - малинове полотнище з жовтим хрестом;
Служба безпеки - білий прапор з малиновим хрестом;
Війська цивільної оборони - жовте полотнище з синім хрестом.

Використано матеріали бюлетеня УДО "Знак"

Паралельно з комісією Генерального штабу розробкою проектів (а також збором пропозицій) військової символіки займався Центр розробки форми одягу тилу Збройних Сил. В.Карпов в своїй статті відзначав проекти Романа Дубьяка і Олега Романчука (Львів). Прапором армії (сухопутних сил) автори вважали синьо-жовтий прапор, у древка якого на малиновому трикутнику козацький уширению білий хрест з тризубом в центрі. Прапор ВПС - блакитного кольору, в центрі жовтий коло з тризубом. Прапор військово-морських сил - за зразком морського прапора 1918 року.
Ці проекти не були затверджені.

Використано матеріали статті Карпова в "ВІЙСЬКОВО-ІСТОРІЧНОМ альманаху", №2, 2001; а також фотоматеріали В.Напіткіна (м.Хмельницький)

У 1997 році єдині Сили оборони повітряного простору були розділені на Військово-повітряні сили (ВПС) і Війська протиповітряної оборони (ППО). Прапор для ВПС був запропонований їх командувачем генералом-полковником В.Антонцом. За основу взяли прапор ВПС СРСР, але в центрі замість червоної зірки містився сокіл з пропелером в пазурах, а над ним тризуб.

За основу взяли прапор ВПС СРСР, але в центрі замість червоної зірки містився сокіл з пропелером в пазурах, а над ним тризуб

Генерал-полковник О.Стеценко, командувач військ ППО, вибрав для свого виду збройних сил існував до цього прапор Військ повітряної оборони (Сил оборони повітряного простору). Але в центрі полотнища були додані силуети літаків і ракет. Колір полотнища змінився з блакитного на синій.

Використано матеріали статті Карпова в "ВІЙСЬКОВО-ІСТОРІЧНОМ альманаху", №2, 2001.
та фотоматеріали В.Напіткіна (м.Хмельницький)

Навесні 2001 року при Генеральному штабі українських збройних сил була створена геральдична служба. Вона взяла створення прапорів і прапорів в свої руки. Службою створена емблема-символ Збройних Сил, що стала основою для прапорів і прапорів. Емблема являє собою малиновий розширений хрест із золотою облямівкою, в центрі якого синій медальйон із золотим тризубом. На основі цієї емблеми створені схожі емблеми ВПС, ВМС, ППО, Міністерства оборони.

На основі цієї емблеми створені схожі емблеми ВПС, ВМС, ППО, Міністерства оборони

Прапор Збройних Сил України, розроблений військово-геральдичної службою, є малинове полотнище з емблемою-символом ВС в центрі.

20 червня 2006 року цей прапор був затверджений Указом Президента України ( №551 / 2006 "Про символіку, яка використовується у Збройних Силах України" [ редакція 2017 р ]). Його офіційне опис:

"Прапор Збройних Сил України являє собою прямокутне полотнище малинового кольору зі співвідношенням сторін 2: 3. У центрі полотнища розміщено зображення емблеми Збройних Сил України. Висота емблеми становить 4/5 висоти полотнища. Обидві сторони полотнища ідентичні".

Прапор встановлюється в кабінетах командирів військових частин, на будівлях і спорудах ЗС України, використовується в церемоніях і заходах.

Прапор сухопутний військ теж малинове полотнище, але емблема доповнена двома мечами.

20 червня 2006 року цей прапор був затверджений Указом Президента України ( №551 / 2006 "Про символіку, яка використовується у Збройних Силах України" ). Офіційний опис цього прапора:

"Прапор Сухопутних військ Збройних Сил України являє собою прямокутне полотнище малинового кольору зі співвідношенням сторін 2: 3. У центрі полотнища розміщено зображення емблеми Сухопутних військ Збройних Сил України. Висота емблеми становить 4/5 висоти полотнища. Обидві сторони полотнища ідентичні".

Прапор дозволено використовувати в кабінетах командирів військових частин Сухопутних військ ЗС України, на будівлях і спорудах СВ.

Прапор Міністерства оборони майже такий же, але в емблему додані дві схрещені золоті булави і меч.

20 червня 2006 року цей прапор був затверджений Указом Президента України ( №551 / 2006 "Про символіку, яка використовується у Збройних Силах України" ).

Прапор встановлюється в кабінетах керівників структурних підрозділів Міністерства, командирів військових частин, безпосередньо підпорядкованих Міністерству оборони, на будівлях і спорудах Міністерства. Цей же прапор є і особистим прапором Міністра оборони під час його перебування на кораблях Військово-Морських Сил України.

Цей же прапор є і особистим прапором Міністра оборони під час його перебування на кораблях Військово-Морських Сил України

20 червня 2006 року Указом Президента України ( №551 / 2006 "Про символіку, яка використовується у Збройних Силах України" ) Затверджений прапор Генерального штабу ЗС України. Він встановлюється в кабінетах керівників структурних підрозділів Генерального штабу, використовується в церемоніях. Він же є прапором начальника Генерального штабу, коли той знаходиться на кораблях Військово-Морських Сил України.

Використано матеріали статті А.Муравьева "Символіка української армії" в "ВІЙСЬКОВО-ІСТОРІЧНОМ альманаху", №3, 2001. ; а також - текст Указу Президента України №551 / 2006

20 червня 2006 року затверджений Указом Президента України ( №551 / 2006 "Про символіку, яка використовується у Збройних Силах України" ) І підготовлений військово-геральдичної службою ще в 2001 році варіант прапора ВВС. Опис прапора згідно з текстом Указу:

"Прапор Повітряних Сил Збройних Сил України являє собою прямокутне полотнище блакитного кольору із співвідношенням сторін 2: 3. У центрі полотнища розміщено зображення емблеми Повітряних Сил Збройних Сил України. Висота емблеми становить 4/5 висоти полотнища. Обидві сторони полотнища ідентичні".

Прапор встановлюється в кабінетах командирів військових частин Повітряних Сил, на будівлях і спорудах ВС, використовується в церемоніях і т.п.

Використано матеріали статті А.Муравьева "Символіка української армії" в "ВІЙСЬКОВО-ІСТОРІЧНОМ альманаху", №3, 2001. ; а також використаний текст Указу №551 / 2006

20 червня 2006 року Указом Президента України ( №551 / 2006 "Про символіку, яка використовується у Збройних Силах України" ) В тому числі підтверджений і військово-морський прапор України.

За матеріалами зборів законодавства України

Для ППО запропонований синій прапор з емблемою в центрі.

В Указі 2006 року цей прапор вже не фігурував, тому що війська ППО увійшли до складу Повітряних Сил.

Використано матеріали статті А.Муравьева "Символіка української армії" в "ВІЙСЬКОВО-ІСТОРІЧНОМ альманаху", №3, 2001. ; а також використаний текст Указу №551 / 2006

;  а також використаний текст Указу №551 / 2006

Деякі прапори видів ЗС існують і використовуються ветеранськими організаціями, хоча і не мають офіційного статусу. Наприклад, виконаний за зразком прапора ВПС СРСР прапор Повітряних сил України, відмінністю якого від радянського прапора є тільки тризуб, який замінив червону зірку.

Фото зразка прапора - продукція фірми "Мон Джетта".

На початку 2000-х років Геральдична служба також підготувала проекти штандартів армійських начальників.
Штандарт міністра оборони - малинове квадратної форми полотнище з емблемою Збройних Сил, доповненої мечем і булавами; облямівка полотнища оброблена орнаментом; в кутах хрести.
Штандарт начальника генерального штабу - малинове квадратної форми полотнище з емблемою генштабу - хрестом, доповненим мечами і якорем
Штандарт командувача сухопутними силами - малинове полотнище з відповідною емблемою в центрі.

Використано матеріали статті А.Муравьева "Символіка української армії" в "ВІЙСЬКОВО-ІСТОРІЧНОМ альманаху", №3, 2001.

20 червня 2006 року Указом Президента України ( №551 / 2006 "Про символіку, яка використовується у Збройних Силах України" ) Були затверджені штандарти міністра оборони, командувача Сухопутних військ, начальника генерального штабу. На відміну від проектів 2001 року штандарти вирішено було кріпити до горизонтальної перекладині.

На відміну від проектів 2001 року штандарти вирішено було кріпити до горизонтальної перекладині

Опис штандарта Міністра оборони згідно з текстом Указу від 20.6.2006:

"Штандарт Міністра оборони України являє собою квадратне полотнище малинового кольору, в середині якого зображено емблему Міністерства оборони України. Полотнище по периметру має облямівку, обшиту золотим кантом. На каймі орнамент у вигляді зображення листя і кетягів калини. У кутах штандарта - зображення прямих равтосторонніх хрестів з розбіжними сторонами. Сторони штандарта, крім верхнього краю полотнища, прикрашено золотою бахромою. Розмір полотнища 90х90 см, а висота емблеми становить 5/7 висоти штандарта. Всі зображення а полотнище штандарта виконано золотим шиттям. Обидві сторони штандарта ідентичні. Держак штандарта дерев'яне, коричневого кольору. Навершие древка стрілоподібних з жовтого металу, в ньому вміщено рельєфне зображення емблеми Збройних Сил України. Штандарт кріплять до основи навершя з допомогою шнура, з'єднаного з дерев'яним стрижнем, вставленим у верхню частину полотнища. Підтік древка з жовтого металу у вигляді зрізаного конуса ".

Опис штандарта начальника Генерального Штабу ЗС України згідно з текстом Указу від 20.6.2006:

"Штандарт начальника Генерального штабу Збройних Сил України являє собою квадратне полотнище малинового кольору із зображенням в центрі емблеми Генерального штабу Збройних Сил України. Розмір штандарта - 90х90 см. Висота емблеми становить 5/7 висоти штандарта. Сторони штандарта, крім верхнього краю полотнища, прикрашені золотою бахромою. Обидві сторони штандарта ідентичні. Держак штандарта дерев'яне, коричневого кольору. Навершие древка стрілоподібних з жовтого металу, в ньому вміщено рельєфне зображення емблеми Збройних Сі л України. Штандарт кріплять до основи навершя з допомогою шнура, з'єднаного з дерев'яним стрижнем, вставленим у верхню частину полотнища. Підтік древка з жовтого металу у вигляді зрізаного конуса ".

Опис штандарта командувача Сухопутними військами згідно з текстом Указу від 20.6.2006:

"Штандарт командувача Сухопутними військами Збройних Сил України являє собою квадратне полотнище малинового кольору, з зображенням у центрі емблеми Сухопутних військ Збройних Сил України. Розмір штандарта 90х90 см. Висота емблеми становить 5/7 висоти штандарта. Сторони штандарта, крім верхнього краю полотнища, прикрашені золотою бахромою. Обидві сторони штандарта ідентичні. Держак штандарта дерев'яне, коричневого кольору. Навершие древка стрілоподібних з жовтого металу, в ньому вміщено рельєфне зображення емблеми Збройних мул України. Штандарт кріплять до основи навершя з допомогою шнура, з'єднаного з дерев'яним стрижнем, вставленим у верхню частину полотнища. Підтік древка з жовтого металу у вигляді зрізаного конуса ".

Використано матеріали статті А.Муравьева "Символіка української армії" в "ВІЙСЬКОВО-ІСТОРІЧНОМ альманаху", №3, 2001.

Муравьева Символіка української армії в   ВІЙСЬКОВО-ІСТОРІЧНОМ альманаху, №3, 2001

20 червня 2006 року Указом Президента України ( №551 / 2006 "Про символіку, яка використовується у Збройних Силах України" ) Був затверджений штандарт командувача Повітряних Сил ЗС України. Опис штандарта згідно з текстом Указу:

"Штандарт командувача Повітряними Силами Збройних Сил України являє собою квадратне полотнище блакитного кольору із зображенням в центрі емблеми Повітряних Сил Збройних Сил України. Розмір штандарта - 90х90 см. Висота емблеми становить 5/7 висоти штандарта. Сторони штандарта, крім верхнього краю полотнища, прикрашені золотою бахромою. Обидві сторони штандарта ідентичні. Держак штандарта дерев'яне, коричневого кольору. Навершие древка стрілоподібних з жовтого металу, в ньому вміщено рельєфне зображення емблеми Збройних Сил Укра ни. Штандарт кріплять до основи навершя з допомогою шнура, з'єднаного з дерев'яним стрижнем, вставленим у верхню частину полотнища. Підтік древка з жовтого металу у вигляді зрізаного конуса ".

Опис Штандарт Командувача ВМС в Указі від 20 червня 2006 року №551 / 2006 :

"Штандарт командувача Військово-Морських Сил Збройних Сил України являє собою квадратне полотнище білого кольору із зображенням в центрі емблеми Військово-Морських Сил Збройних Сил України з якорями чорного кольору. Розмір штандарта 90х90 см. Висота емблеми становить 5/7 висоти штандарта. Сторони штандарта, крім верхнього краю полотнища, прикрашено золотою бахромою. Обидві сторони штандарта ідентичні. Держак штандарта дерев'яне, коричневого кольору. Навершие древка стрілоподібних з жовтого металу, в ньому вміщено рельєфне зображення ЕМБ леми Збройних Сил України. Штандарт кріплять до основи навершя з допомогою шнура, з'єднаного з дерев'яним стрижнем, вставленим у верхню частину полотнища. Підтік древка з жовтого металу у вигляді зрізаного конуса ".

Використано матеріали зборів законодавства України

Прапори і прапори родів ВСУ

Аеромобільні війська (до 2012 г)

Іноді (мабуть, неофіційно) використовується зелено-синій прапор Повітряно-десантних військ.

джерело - аукціон "АУКРО.УА"

Для ветеранських організацій різними виробниками випускаються різні варіанти прапорів. Зокрема, із зображенням нарукавною нашивки аеромобільних військ на полотнище синьо-жовтого або синьо-зеленого кольорів.

Фото зразка прапора - продукція фірми "Мон Джетта".

Десантно-штурмові війська ЗСУ (з 2017 р)

У 2016 році Верховна Рада України вирішила створити Високомобільні десантні війська як окремий рід військ ЗСУ. У 2017 році Високомобільні десантні війська (ВДВ ЗСУ) були перейменовані в Десантно-штурмові війська (ДШВ ВСУ). У 2016 році Верховна Рада України вирішила створити Високомобільні десантні війська як окремий рід військ ЗСУ

Прапор десантно-штурмової войск ЗСУ и штандарт Командувачу десантно-штурмової військамі ЗАТВЕРДЖЕНІ Указом президента П. Порошенко від 21 листопада 2017 року »Про внесення змін до деяки указів Президента України" , В День десантника. Зокрема, зміни внесено до Указу від 30.11.2000 р "Про геральдичних знаках-емблемах і прапорах центральних органів виконавчої влади", в Указ від 20.06.2006 "Про символіку, яка використовується у Збройних силах України" Прапор десантно-штурмової військ - прямокутне полотнище темно-бордового кольору зображенням емблеми ДШВ в центрі. На зворотному боці в центрі зображений Архістратиг Михаїл в бойових обладунках. Вільні краї полотнища прикрашено золотою бахромою. Держак прапора світло-коричневого кольору. Навершя древка стреловидное з жовтого металу. У центрі - емблема ДШВ.

Штандарт командувача - полотнище темно-бордового кольору, закріплене на дерев'яному держаку чорного кольору. У центрі розміщено зображення емблеми ДШВ, по периметру - облямівка золотистого кольору у вигляді орнаменту з дубового та калинового листя. Краї полотнища, крім верхнього, прикрашені бахромою золотистого кольору. Сторони полотнища ідентичні. Навершя древка стреловидное з жовтого металу, в центрі якого вміщено емблему ДШВ.

джерело - Відомості Верховної України

Морська піхота ВМС

Використовуються прапори Морської піхоти ВМС України - це малинове полотнище із зображенням якоря і крилатого меча. Офіційно це затверджений прапор чи ні - відомостей поки немає. Але на офіційних церемоніях (як то вручення бойових прапорів частин морської піхоти) ці прапори виносяться в лад.

Джерело фото - аукціон http://kiev.ko.olx.ua

Сили спеціальніх операцій

У 2016 році як окремий рід військ організовані "Сили спеціальних операцій". Мабуть прапор Сил спеціальних операцій ... Чи затверджено офіційно, поки не ясно.

Бойовий прапор військових частин ЗСУ (зразок)

У 1992 році при Міністерстві Оборони України міністром К.Морозовим була створена спеціальна комісія, яка займалася розробкою уніформи, знаків розрізнення і прапорів для армії. Комісією керував начальник Генерального штабу ЗС генерал-полковник А.Лопата. Поки нові прапори і прапори були не прийняті, 30 серпня 1993 року було видано наказ №199 "Про хід роботи з розробки та впровадження військової символіки Збройних Сил України". Цим наказом обмовлялося, що старі радянські прапори продовжують використовуватися в частинах до 30 січня 1994 року, після чого їх слід здати в музеї. Після 30 січня 1994 року в військових ритуалах замість прапора частини використовувався державний прапор України. Фактично старі радянські прапори були здані в музеї в 1994 році і використовувалися в багатьох частинах мінімум до 2014 року.

За пропозицією майора А.Куліша був введений девіз "За Україну, за її волю", взятий з песто Січових стрільців. Для прапорів сухопутних сил був обраний "козацький" малиновий колір.

Використано матеріали статті Карпова в "ВІЙСЬКОВО-ІСТОРІЧНОМ альманаху", №2, 2001.

Використано матеріали статті Карпова в ВІЙСЬКОВО-ІСТОРІЧНОМ альманаху, №2, 2001

Незважаючи на відсутність законодавчо затвердженого зразка Бойового прапора, вже в 1994 році Бойовий прапор було вручено Севастопольському Військово-морському інституту, а 19 квітня 1995 року - 4-ї окремої бригади морської піхоти (малиновий прапор із гербом в вінку і написами на жовтої стрічки).

За книгою М.МАМЧАКА "Військово-морська символіка України". Фото прапора 4 ОБрМП - http://morpeh.com.ua/index.php/16-smpu/21-istoriya. Фото прапора Луцького прикордонного загону 2009 року - http://www.volynnews.com/files/news/2009/07-23/8618-1u.jpg

У бюлетені Українського геральдичного товариства "Знак" (№9) в 1995 році в редакційній статті були запропоновані проекти бойових прапорів. Проекти були схвалені Міністерством Оборони в 1994 році, але так і не були затверджені офіційно. На бойових знаменах частин (кольорових полотнищах з хрестом і емблемою у вигляді тризуба в вінку) передбачалася облямівка з національним орнаментом і девізами: "ЗА Украiна", "ЗА II ВОЛЮ" (на лицьовій стороні). На зворотному боці в центральному медальйоні мало міститися назва частини.

Використано матеріали бюлетеня УДО "Знак"

Паралельно з комісією Генерального штабу розробкою проектів (а також збором пропозицій) військової символіки займався Центр розробки форми одягу тилу Збройних Сил. Паралельно з комісією Генерального штабу розробкою проектів (а також збором пропозицій) військової символіки займався Центр розробки форми одягу тилу Збройних Сил

Паралельно з комісією Генерального штабу розробкою проектів (а також збором пропозицій) військової символіки займався Центр розробки форми одягу тилу Збройних Сил

Використано матеріали статті Карпова в "ВІЙСЬКОВО-ІСТОРІЧНОМ альманаху", №2, 2001; а також фотоматеріали В.Напіткіна (м.Хмельницький)

Хмельницький)

Указом Президента України №550 / 2006 був затверджений малюнок і опис базового зразка Бойового прапора військової частини (об'єднання) Збройних Сил України. Практично був затверджений розроблений ще на початку століття зразок. Опис Бойового прапора згідно з текстом Указу:

"Бойовий прапор військової частини (об'єднання) Збройних Сил України (далі - Бойовий прапор) являє собою квадратне полотнище малинового кольору розміром 130 х 130 см з запасом для прикріплення до древка.
На лицьовій стороні Бойового прапора в центрі зображена емблема Збройних Сил України, вміщена на тлі золотих променів, які по три розходяться від центру між сторонами емблеми (хреста). На променях розташовується зображення вінків з листя і грон калини, в центрі яких зображена емблема виду Збройних Сил України, до якого належить військова частина (об'єднання).
Полотнище по периметру має облямівку, обшиту золотим кантом. Верхня частина облямівки має напис "ЗА УКРАЇНУ", а нижня - напис "ЗА ЇЇ ВОЛЮ". Права і ліва частини облямівки прикрашені орнаментом у вигляді зображення листя і кетягів калини. У кутах Бойового прапора в обшитих по периметру золотим кантом квадратах вміщено зображення прямих рівностороннього хреста з розбіжними сторонами ".
На зворотному боці Бойового прапора в центрі поміщається напис повного найменування військової частини (з'єднання), якій вручається Бойовий прапор.
Полотнище зворотного боку Бойового прапора прикрашено по периметру облямівкою з орнаментом у вигляді зображення листя і кетягів калини. У кутах поміщені емблеми роду військ, до якого належить військова частина (з'єднання).
Всі зображення та написи на полотнище Бойового прапора виконані золотим шиттям.
Вільні сторони Бойового прапора прикрашено золотою бахромою.
Висота емблеми Збройних Сил України становить 5/7 висоти полотнища, ширина облямівки разом з кантом -1/10 ширини полотнища.
Древко прапора дерев'яне, коричневого кольору. Навершя древка стрілоподібних з жовтого металу, в ньому вміщено рельєфне зображення емблеми Збройних Сил України. До трубки навершя прикріплений шнур, кінці якого прикрашені кистями. Шнур і кісьті сплетені з ниток жовтого і синього кольорів.
Головки знаменних цвяхів - жовтого металу.
Підтік древка з жовтого металу у вигляді зрізаного конуса ".

За матеріалами Збірника законодавства України. Використано зображення зі статті А.Муравьева "Символіка української армії" в "ВІЙСЬКОВО-ІСТОРІЧНОМ альманаху", №3, 2001. . Фото бойового прапора взято з new-sebastopol.com

com

Указом № 209/11017 від 4 серпня 2017 року президент П. Порошенко вніс зміни в указ від 20.06.2006 р "Про опис і малюнок базового зразка Бойового прапора в / ч (об'єднання) СВ України". Були затверджені нові опис і малюнок Бойового прапора.

"Бойовий Прапор військової частини ЗСУ - це квадратне полотнище малинового кольору розміром 130 х 130 см з запасом для кріплення до древка.
На лицьовій стороні прапора в центрі зображена емблема ВСУ, вміщена на тлі золотих променів, які по три розходяться від центру між сторонами емблеми. На променях розміщено зображення вінків з листя і грон калини, в центрі яких зображена емблема виду Збройних сил України, до якого належить військова частина (з'єднання).
Полотнище по периметру має облямівку, обшиту золотим кантом. Верхня частина облямівки містить напис «ЗА УКРАЇНУ», а нижня - напис «ЗА ЇЇ ВОЛЮ». Права і ліва частини облямівки прикрашені орнаментом у вигляді зображення листя і кетягів калини. У кутах прапора в обшитих по периметру золотим кантом квадратах вміщено зображення прямого рівностороннього хреста з розбіжними сторонами.
На зворотному боці прапора в центрі міститься напис назви військової частини (з'єднання), якій вручається прапор.
Полотнище зворотного боку Бойового прапора прикрашено по периметру облямівкою з орнаментом у вигляді зображення грон калини. У кутах розміщені еммблеми роду військ, до якого належить військова частина (з'єднання).
Всі зображення та написи на полотнище Бойового прапора виконані золотим шиттям.
Вільні сторони Бойового прапора прикрашено золотою бахромою.
Висота емблеми В.с.У становить 5/7 висоти полотнища, ширина облямівки разом з кантом - 1/10 ширини полотнища.
Держак Бового прапора дерев'яне коричневого кольору. Навершя древка стрілоподібних з жовтого металу, в ньому вміщено рельєфне зображення емблеми В.С.У. Підтік древка з жовтого металу у вигляді зрізаного конуса. Головки знаменних цвяхів з жовтого металу. У разі наявності в назві військової частини (з'єднання) почесного найменування до трубки навершя древка прикріплюється двостороння стрічка синього кольору, обшита по периметру золотим кантом. Кінці стрічки прикрашено золотою бахромою. Розмір стрічки 250 х 12 см. На одному кінці стрічки з обох сторін вишита напис золотими літерами - почесне найменування військової частини (з'єднання) і зображення Знака Княжої Держави Володимира Великого (малий Державний Герб України). Інший кінець стрічки з обох сторін прикрашений рослинним орнаментом і зображенням медальйона-підвіски зі знаком Президента України. Стрічка зав'язується бантом розміром 30 см з двома горизонтальними променями і скріплюється розеткою діаметром 10 см. Стрічка є невід'ємною частиною Бойового прапора.

джерело - сайт президента України .

джерело -   сайт президента України

До древка прапора можуть прикріплятися почесні стрічки. Зокрема, президентську відзнаку - стрічка до бойового прапора "За мужність і відвагу".

Фото стрічки з сайту фірми "Гобелен", Київ .

"Прапор Перемоги" в Україні

21 квітня 2011 року Верховна рада України прийняла Закон "Про внесення змін до Закону України" Про увічнення Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років »(20 травня 2011 року підписано президентом В. Ф. Януковичем). У Законі наголошував порядок офіційного використання Прапора Перемоги - "символу перемоги радянського народу, його армії і флоту над фашистською Німеччиною в роки Великої Вітчизняної війни".

17 червня 2011 року Конституційний суд України оголосив Закон "Про увічнення Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років", що не відповідає Конституції України.

З початком військового конфлікту на сході України (2014 г.) копії Прапора Перемоги стали активно використовуватися збройними формуваннями Донецької і Луганської народних республік, тобто противників ВСУ. Відповідно до ВСУ використання будь-якої радянської символіки повністю припинилося.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация