Права іноземного громадянина в діяльності релігійної організації в Росії

  1. Таким чином, іноземний громадянин (якщо він не проживає постійно і на законних підставах) на території...
  2. Іноземний громадянин має право:
Editor 06 лютого 2015 року, 12:14

У зв'язку із загостреним міжнародною обстановкою для ряду релігійних організацій в РФ знову стає актуальним питання - чи можуть іноземні громадяни бути засновниками, учасниками та керівниками релігійних організацій? Адже в ряді релігійних організацій функції священиків, духовних лідерів, проповідників і навіть єпископів виконують іноземні громадяни. Такими наприклад є священики Римо-Католицької Церкви в Росії [1], більшість з яких на сьогодні є іноземцями, Союз Євангелічно-Лютеранських церков в Росії [2], протестантські релігійні об'єднання, в яких існує практика запрошення проповідників для проведення одиничних богослужінь або ряду заходів релігійного характеру (євангелізаційні зібрання, конференції і т.д.).

Відповідно до п.3 ст.62 Конституції РФ іноземні громадяни та особи без громадянства мають Російської Федерації правами і несуть обов'язки нарівні з громадянами РФ [3].

Згідно з пунктом 1 статті 3 Федерального закону від 26 вересня 1997 р N 125-ФЗ «Про свободу совісті та релігійні об'єднання»: «Іноземні громадяни та особи без громадянства, які законно перебувають на території Російської Федерації, користуються правом на свободу совісті і свободу віросповідання нарівні з громадянами Російської Федерації і несуть встановлену федеральними законами відповідальність за порушення законодавства про свободу совісті, свободу віросповідання та релігійні об'єднання »[4].

Таким чином, базовою умовою реалізації іноземним громадянином права на свободу совісті в РФ є перебування на території країни на законних підставах.

Згідно з пунктом 1 статті 2 Федерального закону від 25 липня 2002 N 115-ФЗ «Про правове становище іноземних громадян у Російській Федерації» [5] під законних підставах перебувають в Російській Федерації іноземним громадянином мається на увазі особа, яка має дійсні вид на проживання, або дозвіл на тимчасове проживання, або візу і (або) міграційну карту, або інші передбачені федеральним законом або міжнародним договором Російської Федерації документи, що підтверджують право іноземного громадянина на перебування (проживання) в Российск й Федерації.

Однак, пунктом 1 ст.9 Федерального закону «Про свободу совісті та релігійні об'єднання» встановлено обмеження в реалізації права іноземних громадян на реалізацію свободи совісті на території РФ, згідно з яким, засновниками місцевої релігійної організації можуть бути тільки громадяни Російської Федерації [6].

Згідно з пунктом 1 статті 8 Федерального закону «Про свободу совісті та релігійні об'єднання»: «Релігійної організацією визнається добровільне об'єднання громадян Російської Федерації, інших осіб, які постійно і на законних підставах проживають на території Російської Федерації, утворене з метою спільного сповідання і поширення віри і в установленому законом порядку зареєстроване як юридична особа »[7].

Таким чином, іноземний громадянин, законно перебуває на території РФ, може молитися, відвідувати храми, релігійні збори, здійснювати паломництва, брати участь в обрядах і церемоніях релігійних об'єднання, сповідувати свою вірую індивідуально або колективно. Але іноземець не може бути засновником релігійного об'єднання, включаючи релігійну групу, набувати членства в такому об'єднанні і відповідно не може входити до складу керівних органів релігійного об'єднання.

Яким же чином іноземний громадянин, професійний релігійний діяч (священик, проповідник і т.д.) може здійснювати свою професійну діяльність в російських релігійних об'єднаннях?

Згідно з пунктом 2 статті 20 Федерального закону «Про свободу совісті та релігійні об'єднання» [8], релігійні організації мають виключне право запрошувати іноземних громадян з метою заняття професійною, в тому числі проповідницької, релігійною діяльністю в даних організаціях відповідно до федеральним законодавством. При цьому тимчасово перебувають в Російській Федерації іноземні громадяни мають право здійснювати дану діяльність без оформлення участі в організації, але не займаючи будь-які посади в її керівних органах.

Таким чином, ще однією умовою реалізації іноземним громадянином релігійної діяльності в РФ, є наявність відповідного запрошення російського релігійного об'єднання, в якому повинна бути мета запрошення такого іноземного громадянина, а саме - заняття їм релігійної, проповідницької діяльності. Тобто, заняття релігійною діяльністю буде незаконним, якщо іноземець в'їхав в РФ і перебуває на її території законно по туристичній візі.

Хоча в законі відсутня чітка дефініція що таке релігійна діяльність, наявність формулювання «для заняття релігійною діяльністю» в запрошенні релігійної організації згідно з вимогою закону повинна існувати. Відповідно, відсутність запрошення для заняття релігійною діяльністю повинно бути підставою для відмови у видачі візи, якщо іноземний громадянин таку діяльність здійснювати намір. А в разі виявлення порушення органами ФМС такий іноземний громадянин підлягає видворенню за межі РФ як порушив міграційне законодавство.

Крім перебування на території РФ іноземного громадянина за візою, іншими законними підставами можуть бути тимчасове прибуття в Російську Федерацію, може бути порядок не вимагає отримання візи. Тобто, тимчасово перебуває в Російській Федерації іноземний громадянин - особа, що прибула в Російську Федерацію на підставі візи або в порядку, що не вимагає отримання візи, і який отримав міграційну карту, але не має дозволу на проживання чи дозволу на тимчасове проживання. Тимчасово проживають в Російській Федерації іноземним громадянином закон визначає особа, яка отримала дозвіл на тимчасове проживання. А які постійно проживають - особа, яка отримала дозвіл на проживання.

Ще однією умовою участі іноземного громадянина в діяльності російської релігійної організації, після обґрунтованого запрошення і отримання відповідного законного режиму перебування, є укладення трудового договору з релігійним об'єднанням. Тобто, релігійна діяльність іноземного громадянина відповідно до закону прирівнюється до професійної трудової діяльності.

Згідно з пунктом 1 статті 2 Федерального закону від 25 липня 2002 N 115-ФЗ «Про правове становище іноземних громадян у Російській Федерації», трудова діяльність іноземного громадянина - це робота іноземного громадянина в Російській Федерації на підставі трудового договору або цивільно-правового договору. Іноземний працівник - іноземний громадянин, тимчасово перебуває в Російській Федерації та здійснює в установленому порядку трудову діяльність [9].

Для здійснення трудової діяльності іноземному громадянину, законно перебуває на території РФ, необхідно отримати дозвіл на роботу - документ, що підтверджує право іноземного громадянина, який прибув до Російської Федерації у порядку, вимагає отримання візи, і інших категорій іноземних громадян у випадках, передбачених Федеральним законом, на тимчасове здійснення на території Російської Федерації трудової діяльності.

Згідно з пунктом 3 і пункту 5 стаття 24 Федерального закону «Про свободу совісті та релігійні об'єднання»: «3. На громадян, які працюють у релігійних організаціях за трудовими договорами, поширюється законодавство України про працю. 5. Релігійні організації мають право встановлювати відповідно до своїх внутрішніх настанов умови діяльності священнослужителів і релігійного персоналу, а також вимоги до них, в тому числі в частині релігійної освіти »[10]. Трудові відносини між релігійною організацією - роботодавцем та громадянами-працівниками регулюються статті 24 вищевказаного Закону [11] і глави 54 Трудового кодексу РФ [12].

Залучення іноземного громадянина до релігійної діяльності можливо і в якості добровольця (на громадських засадах) .Однак, слід зауважити, що поняття доброволець (волонтер) в 125-ФЗ [13] відсутня. У статті 5 Федерального закону від 11.08.1995 N 135-ФЗ «Про благодійну діяльність та благодійні організації» (далі - Закон N 135-ФЗ) [14] визначення терміна «добровольці» трактується як фізичні особи, які здійснюють благодійну діяльність у формі безоплатного виконання робіт, надання послуг (добровольчої діяльності). При цьому правові умови здійснення добровольцями благодійної діяльності визначено ст. 7 Закону N 135-ФЗ [15] і повинні бути закріплені в договорі, який укладається між добровольцем і благоотримувачів, предметом якого є безоплатне виконання добровольцем робіт і (або) надання послуг в інтересах благоотримувача. Цим договором може передбачатися відшкодування пов'язаних з виконанням робіт або наданням послуг витрат добровольців. Тобто, в даному випадку можливе застосування закону за аналогією, проте укладення відповідного договору обов'язково. Крім того, положення про волонтерів може бути зафіксовано у внутрішніх постановах релігійного об'єднання, які держава зобов'язується поважати. Регулюються ці питання, крім вищевказаних нормативно-правових актів Федеральний закон від 25 липня 2002 N 115-ФЗ «Про правове становище іноземних громадян у Російській Федерації» [16].

Яким чином визначається наявність фактичних трудових відносин релігійного об'єднання з іноземним громадянином? Окрім наявності трудового договору (волонтерського), для факту здійснення трудової діяльності важливий сам факт допущення особи до роботи. Тобто, проповідник, може розглядатися як фактично допущений релігійним об'єднанням до здійснення релігійної професійної діяльності. Саме встановлення наявності фактично виконуваних дій, які можуть бути кваліфіковані як трудова діяльність, буде для органу ФМС підставою для залучення іноземного громадянина і релігійного об'єднання до адміністративної відповідальності і як наслідок видворенню іноземного громадянина за межі РФ.

Таким чином, іноземний громадянин (якщо він не проживає постійно і на законних підставах) на території РФ не може:

1.Бить членом релігійного об'єднання (включаючи релігійну групу).

2.Занімать в релігійному об'єднанні керівні посади і здійснювати діяльність, пов'язану з керівними посадами.

Іноземний громадянин має право:

1.На умовах законного перебування на території РФ, вільно сповідувати свою віру індивідуально або колективно (відвідуючи богослужіння релігійного об'єднання)

2.Осуществлять трудову діяльність за наймом або в якості добровольця в релігійному об'єднанні при наявності законно оформленого права на здійснення даного виду діяльності і відповідного договору.

Костянтин Андрєєв

християнський адвокат

[1] Сайт Конференції католицьких єпископів Росії // http://catholic-russia.ru/

[2] Євангелічно-Лютеранська церква європейської Росії // http://www.peter-paul.ru/ Євангелічно-Лютеранська церква Уралу, Сибіру і Далекого сходу // http://www.elkusfo.ru/regions_elc.php

[3] Конституція РФ прийнята 12.12.1993 // http://www.consultant.ru/popular/cons/

[4,6.7,10,11,13] Федеральний закон від 26 вересня 1997 р N 125-ФЗ "Про свободу совісті та релігійні об'єднання" // http://base.garant.ru/171640/1/

[5,8,9,16] Федеральний закон "Про правове становище іноземних громадян у Російській Федерації" від 25.07.2002 N 115-ФЗ // http://www.consultant.ru/popular/pravove-polozhenie-inostrannyh-grazhdan -v-rf / [12] Трудовий кодекс РФ (ТК РФ) від 30.12.2001 N 197-ФЗ.Глава 54.// http://www.consultant.ru/popular/tkrf/14_72.html#p6223

[14,15] Федеральний закон від 11.08.1995 N 135-ФЗ (ред. Від 05.05.2014) "Про благодійну діяльність та благодійні організації" // http://www.consultant.ru/document/cons_doc_LAW_162618/

[1] Сайт Конференції католицьких єпископів Росії // http://catholic-russia.ru/

[2] Євангелічно-Лютеранська церква європейської Росії // http://www.peter-paul.ru/ Євангелічно-Лютеранська церква Уралу, Сибіру і Далекого сходу // http://www.elkusfo.ru/regions_elc.php

[3] Конституція РФ прийнята 12.12.1993 // http://www.consultant.ru/popular/cons/

[4] Федеральний закон від 26 вересня 1997 р N 125-ФЗ "Про свободу совісті та релігійні об'єднання" // http://base.garant.ru/171640/1/

[5] Федеральний закон "Про правове становище іноземних громадян у Російській Федерації"

від 25.07.2002 N 115-ФЗ // http://www.consultant.ru/popular/pravove-polozhenie-inostrannyh-grazhdan-v-rf/

[6] Федеральний закон від 26 вересня 1997 р N 125-ФЗ "Про свободу совісті та релігійні об'єднання" // http://base.garant.ru/171640/1/

[7] Там же.

[8] Там же.

[9] Федеральний закон "Про правове становище іноземних громадян у Російській Федерації"

від 25.07.2002 N 115-ФЗ // http://www.consultant.ru/popular/pravove-polozhenie-inostrannyh-grazhdan-v-rf/

[10] Федеральний закон від 26 вересня 1997 р N 125-ФЗ "Про свободу совісті та релігійні об'єднання" // http://base.garant.ru/171640/1/

[11] Там же.

[12] Трудовий кодекс РФ (ТК РФ) від 30.12.2001 N 197-ФЗ.Глава 54.// http://www.consultant.ru/popular/tkrf/14_72.html#p6223

[13] Федеральний закон від 26 вересня 1997 р N 125-ФЗ "Про свободу совісті та релігійні об'єднання" // http://base.garant.ru/171640/1/

[14] Федеральний закон від 11.08.1995 N 135-ФЗ (ред. Від 05.05.2014) "Про благодійну діяльність та благодійні організації" // http://www.consultant.ru/document/cons_doc_LAW_162618/

[15] Там же.

[16] Федеральний закон від 25 липня 2002 N 115-ФЗ "Про правове становище іноземних громадян у Російській Федерації" // http://base.garant.ru/184755/

Яким же чином іноземний громадянин, професійний релігійний діяч (священик, проповідник і т.д.) може здійснювати свою професійну діяльність в російських релігійних об'єднаннях?
Яким чином визначається наявність фактичних трудових відносин релігійного об'єднання з іноземним громадянином?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация