Правила виборів в Раду можуть змінитися - на що дали добро нардепи

  1. Українці отримають право впливати на партійні списки, а з округів зникнуть "парашутисти", гречка і...
  2. Шансів не було
  3. Як будемо голосувати
  4. АВТОР:
  5. Орфографічна помилка в тексті:

7 листопада 2017, 16:51 Переглядів:

Українці отримають право впливати на партійні списки, а з округів зникнуть "парашутисти", гречка і фінансові піраміди

7 листопада 2017, 16:51 Переглядів:   Українці отримають право впливати на партійні списки, а з округів зникнуть парашутисти, гречка і фінансові піраміди   У виборчому бюлетені буде всього дві строчки: за партію і кандидата

У виборчому бюлетені буде всього дві строчки: за партію і кандидата. Фото: facebook.com/ifesukraine.

Верховна Рада в першому читанні прийняла проект Виборчого кодексу 3112-1, який докорінно змінює систему місцевих виборів і виборів народних депутатів. Скандальна і корумпована мажоритарка, коли партійні штаби організовували цілі піраміди з підкупу виборців гречкою і грошима, майже в минулому. Кодекс запроваджує обіцяну всіма партіями на дострокових парламентських виборах в 2014 році пропорційну виборчу систему з відкритими списками і знижує прохідний бар'єр з 5% до 4%. Хоча, за словами авторів, це ще предмет майбутніх дискусій. Щоб отримати заповітний депутатський мандат, кандидату потрібно буде не тільки перемогти в своєму регіональному окрузі, але і щоб за його партію по всій Україні проголосувало не менше 4% виборців. Тепер залишилося проголосувати Виборчий кодекс у другому читанні. Це може статися вже через два тижні. Але його автори вже в очікуванні тисяч поправок і не заперечують, що прогресивний і реформаторський документ можуть поховати в комітеті.

Шансів не було

Чим ближче до чергових парламентських виборів, які повинні пройти восени 2019 року, тим більше під куполом розмов про необхідність прийняття нового виборчого закону. На позачергових виборах в Раду в 2014-му тільки ледачий не говорив про скасування мажоритарки і переході на чисто пропорційну систему з відкритими списками. Такий пункт був у виборчих програмах абсолютно всіх партій, незалежно від політичного забарвлення. Після виборів обіцянка провести виборчу реформу навіть вписали в коаліційну угоду з дедлайном до кінця березня 2015 року, але з виконанням не поспішали.

За даними Громадської мережі "ОПОРА", за роки незалежності в Україні діяло 6 законів тільки про вибори народних депутатів. Це, за словами заступника голови ЦВК Андрія Магери, говорить про те, що Україна шукала оптимальну модель для проведення виборів. "До 1994 року у нас була чиста мажоритарка з абсолютною більшістю. Починаючи з 1998-го, вибори проходили за пропорційно-мажоритарною системою. Такі ж вибори пройшли і в 2002 році. У 2006 році, як і на дострокових виборах в 2007-му, український парламент обирався вже по чисто пропорційну виборчу систему із закритими списками. у 2012 році була відновлена пропорційно-мажоритарна система схожа на ту, яка існувала і в 1998, і в 2002 рр. і останні дострокові парламентські вибори в 2014 році пройшли по цій же системі, тільки з певними изменени ми закону ", - сказав сайту" Сегодня "Андрій Магера.

Про свої передвиборчі обіцянки народні обранці згадали, коли і коаліція давно розпалася, і дедлайни на прийняття нового виборчого закону пройшли. Ще в наприкінці 2015-го спікер Андрій Парубій вирішив створити парламентську робочу групу, до якої увійшли представники всіх депутатських фракцій і груп, яка повинна була написати компромісний проект не просто закону, а нового Виборчого кодексу. Але через рік непростий спільної роботи депутати розсварилися, так і не прийшовши до спільного знаменника, рекомендувавши Раді розглянути всі шість напрацьованих ними законопроектів.

"Я входив до складу цієї робочої групи, тому можу відверто говорити, що вона була запрограмована на гарний процес, але не на результат. Під час кожного засідання розглядали кожен законопроект, критикували, вивчали, шукали певні компроміси, але далі розгляду працювала не пішла" , - сказав сайту "Сегодня" глава Комітету виборців України Олексій Кошель.

Три з рекомендованих робочою групою законопроекту Рада провалила ще 19 жовтня. Деякі з них, за словами Олексія Кошеля, називали відкритими списками систему з фактично закритими списками, наприклад, законопроект "Батьківщини". Ще один законопроект №1068-2 авторства позафракційного Віктора Чумака, нардепів від БПП і НФ Павла Різаненка та Леоніда Ємця пропонував чисто пропорційну систему з відритими списками. Але підтримки в залі він не знайшов. Найбільш прогресивним і реформаторським як експерти, так і самі депутати називали проект Виборчого кодексу порядок денний на сьогодні. Але опитані сайтом "Сегодня" експерти і депутати напередодні говорили, що шанси на його прийняття мізерно малі.

"Питання прийняття Виборчих кодексів актуальний, але якісна і змістовна дискусія у фракціях з цього приводу не велася. Тому у мене дуже великі сумніви, що депутати розуміють, що винесено в цих законопроектах, і що їм може подобатися або не подобатися з метою підтримки чи не підтримки. Ми, на жаль, не бачимо підготовчої роботи напередодні голосування, тому оптимістичного настрою немає. Найбільш реалістичний варіант повернення на доопрацювання авторам з визначенням конкретного на це часу ", - говорила нам нак Анунах координатор Громадської мережі "ОПОРА" Ольга Айвазовська.

Як будемо голосувати

Ухвалення в першому читанні Виборчого кодексу №3112-1 стало без перебільшення сюрпризом абсолютно для всього депутатського корпусу. За нього проголосувало рівно 226 депутатів . "Цей результат став сюрпризом для багатьох, ніхто не вірив, що закон буде прийнятий. Але це тільки підтверджує, що в другому читанні за нього буде складно зібрати голоси", - вважає нардеп від фракції "Радикальної партії" Ігор Попов.

Один з авторів виборчого кодексу Леонід Ємець написав у своєму Facebook, що до другого читання до документа можуть подати внести понад тисячу поправок, а сам розгляд у сесійній залі може відбутися вже через два тижні. І, судячи зі слів нардепів, шансів на прийняття реформаторського Виборчого кодексу мало. Але автори налаштовані працювати з усіма фракціями, переконувати і враховувати їх поправки. Головне, за їхніми словами, щоб колеги по парламенту не вимагали повернути мажоритарку і закриті партійні списки.

Поки ж прийнята в першому читанні редакція нового Виборчого закону передбачає давно обіцяну українцям скасування мажоритарки і перехід на пропорційну систему виборів з відкритими партійними списками. На виборах народних депутатів загальнодержавний виборчий округ буде поділений на 27 регіональних округів. Як і зараз, висуває в депутати і формує партійний список кандидатів з'їзд партії: спочатку складається єдиний загальноукраїнський список з 450 кандидатів, який потім розбивається на 27 регіональних. Щоб взяти участь у виборах, кожна партія повинна перерахувати на спецрахунок Центральної виборчої комісії 2 млн грн, які після виборів повернуть, якщо за партію проголосує не менше 2% виборців.

У виборчому бюлетені буде всього дві строчки: "Підтримую виборчий список політичної партії за порядковим №" і "Підтримую кандидата в народні депутати України від цієї політичної партії за порядковим №". "В кінці кожного речення розміщуються по два трафарети для вписування цифр: порядковий номер партії і порядковий номер кандидата в депутати в регіональному списку", - йдеться в ст.366 Кодексу.

За словами Андрія Магери, в такому випадку бюлетень буде дуже маленького розміру, оскільки в ньому буде лише дві позиції для заповнення. "Виборець повинен буде вписати трафаретом номер партії, яку він підтримує, і номер кандидата від партії в регіональному списку партії. Таким чином, виборець може впливати на виборчий список, який партія попередньо погодила на своєму з'їзді. Тому я думаю, цей механізм більш простий і в частині виготовлення бюлетенів, і в частині підрахунку, і в частині навчання членів виборчих комісій ", - сказав сайту" Сегодня "Андрій Магера.

Деякі політики лякають, що пропорційна виборча система, яка, до речі, діє практично у всіх європейських країнах, складна, і українці просто заплутаються і не знатимуть, як голосувати. Але це тільки на перший погляд, і насправді все досить просто. По-перше, виборець отримає право самостійно ранжувати кандидатів у партійному списку, віддаючи вподобаному свій голос. Зараз же черговість у списку виключно прерогатива партії, що нерідко спричиняє політичної корупції, продажем місць у списку і т.д. По-друге, партійні списки стануть відкритими і регіональними, виборець, наприклад, в Чернігівській області зможе вибрати кандидата в депутати саме від свого регіону. Тобто, зникнуть політики- "парашутисти", яких різні партії відправляли на округ виграти вибори і пройти в парламент, а самі вони більше ніколи не з'являлися на окрузі.

Відповідно до прийнятого в першому читанні Кодексу, розподілятися мандати між переможцями будуть наступним чином. "Для цього встановлюється загальнодержавна квота: кількість голосів за партії, які подолали прохідний бар'єр, ділиться на 450 (всього місць у Раді - Авт.). Тут ми отримуємо вартість одного мандата в голосах. Потім кількість голосів, отриманих партією в регіоні, ділиться на квоту і визначається, скільки цілих мандатів партія отримала в цьому регіоні. наприклад, у партії в регіоні 7 мандатів, а в регіональному списку у неї 15 кандидатів. Які проходять? Чи вважаються голоси за кожного конкретного кандидата з цього списку. і ці голоси округляти ся до 0,1% від кількості виборців, які проголосували в цьому регіоні. Тепер за цим показником змінюється порядок кандидатів у списку - за кого більше, той буде вище, за кого менше - нижче. Не один голос вирішує, а 0,1% ", - пояснив" Сегодня "один з авторів Кодексу Юрій Ключковський.

Система розподілу мандатів на загальнодержавному рівні буде такою ж, як і сьогодні. "Наприклад, партія в регіоні отримала голосів на 10,3% мандата. Голоси на 0,3% переходять на загальнодержавний рівень і з усіх регіонів підсумовуються разом. Тепер дивимося, скільки у партії залишилося невикористаних голосів, і на них даємо мандати з загальнодержавного списку ", - підсумував Ключковський.

За словами експертів, за міжнародними стандартами міняти виборчу систему можна не менше ніж за рік до старту виборчої кампанії. Тобто, якщо Рада до кінця цього року проголосує новий Виборчий кодекс, ЦВК ще встигне навчити членів виборчих комісій, а населення - розібратися в тонкощах нової виборчої системи.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Прощай, мажоритарка: як може змінитися система парламентських виборів в Україні". інші Останні новини України дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Зеленюк Христина

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Які проходять?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация