Правління і біографія Івана III коротко, фото

  1. Внутрішня політика Івана III
  2. Зовнішня політика Івана III
  3. підсумки

Іван III Васильович народився 22 Іван III Васильович народився 22.01.1440г, був сином Василя II . З ранніх років посильно допомагав сліпому батькові в державних справах, ходив з ним в походи.

У березні 1462 року тяжко захворів і помер Василь II. Незадовго до своєї смерті він склав заповіт. У заповіті йшлося про те, що старший син Іван отримував великокнязівський престол, і велику частину держави, основні його міста. Частину держави поділили між собою інші діти Василя II.

Іван III вів дуже продуктивну, мудру політику. У внутрішній політиці він, як і його батько, продовжує збирати руські землі під московським початком. Приєднав до Москви Ростовське, і Тверське, Рязанське, Білозерське і Дмитрівське князівства.

Внутрішня політика Івана III

Gрісоедіненіе російських земель до Москви проходила досить вдало і продуктивно. Варто сказати, що ці землі були приєднані мирним шляхом. Новгородці хотіли самостійності, але сили московського князівства явно перевершували новгородські.

Тоді, новгородські бояри вирішили позалицятися до литовським князем Казимиром. Такий хід справ не влаштовував Івана III, який прагнув об'єднати всі руські землі під московським початком.

6 червня 1471 року московське військо виступає в похід проти Новгорода. Війська Івана III не гребують грабунком і насильством, намагаючись, навести більше страху на Новгородських бояр.

Новгородські бояри теж не сиділи, склавши руки, з городян наспіх зібрали ополчення, чисельність якого склала близько 40 тисяч осіб. Однак військо, зібране поспіхом, абсолютно не було навчено військовому справі. Новгородці рушили в напрямку Пскова, для того щоб перешкодити з'єднанню Московських і львівських військ.

Але на річці Шелони, новгородське військо, випадково, зіткнулося з загонами одного з московських воєвод, де і були вщент розгромлені своїм противником. Новгород виявився в облозі. В ході переговорів з Іваном III, Новгород зберіг свою незалежність, виплатив контрибуцію, і більше не мав права загравати з Литвою.

Навесні 1477 року в Москву прибули скаржники з Новгорода. Викладаючи свою справу, скаржники назвали Івана III государем, замість традиційного пан. «Пан» - припускав рівність «пана великого князя» і «пана великого Новгорода». Москвичі відразу ж вчепилися за цей привід, і відправили в Новгород ультиматум, згідно з яким Новгород повинен був приєднатися до Москви.

В результаті нової війни, Новгород було приєднано до Москви, посаду новгородського посадника скасована, а вічовий дзвін вивезений до Москви. Це було в 1478 році. Після взяття Новгорода цар продовжив збирання російських земель. Це була суть його внутрішньої політики. Він поширив свою владу в В'яземській землі, захопив землю комі і Велику Перм, а так же навів свої порядки в землі Хант і мансі.

З ростом могутності країни міцніла і великокнязівська влада. При Івана III в Росії виникла система служби за землю. Це прогресивне нововведення стало основою для формування шару дворянства, нової опори великокнязівської, а згодом і царської влади. Централізоване держава не могла існувати без загального законодавства.

У 1497 році виходить загальноруський Судебник Івана III . Судебник встановлював правові норми життя російського суспільства.

Зовнішня політика Івана III

У зовнішній політиці правителя теж не обійшлося без великих успіхів. Русь остаточно перестала залежати від Золотої Орди, виплачувати їй данину. Відбулася ця подія в 1480 році, ознаменоване « Стоянням на Угрі ». Хан Ахмат рушив великі війська на Русь, довгий час готувався до вирішального бою, але в підсумку повернули назад. Так закінчилося Ординське Ярмо.

Помер Іван III 27 жовтня 1505 року. Ім'я його назавжди увійшло в Історію Росії.

підсумки

За своє правління він домігся великих успіхів у внутрішній і зовнішній політиці, завершив процес збирання землі російської, раз і назавжди покінчив з Ординський ярмом. Не дарма Іван III Васильович, в науці і публіцистики отримав прізвисько Великий.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация