Право на захист

При виникненні ситуації, що вимагає втручання адвоката, слід бути поінформовані про основні обов'язки захисника і про своє законне право на захист.

Захисник, керуючись у своїй діяльності нормами КПК і правилами адвокатської етики, має на меті:

  • забезпечення дотримання прав, свобод і законних інтересів підозрюваного, обвинуваченого
  • з'ясування обставин, які спростовують підозру чи обвинувачення, пом'якшують чи виключають кримінальну відповідальність підозрюваного, обвинуваченого

При такій діяльності захисник зобов'язаний використовувати ВСЕ засоби захисту, передбачені в КПК і іншими законами України. Обов'язок кожного захисника - діяти в інтересах підзахисного і тільки в рамках правового поля, тобто засоби захисту повинні бути законними.

До захиснику, як до особі, яка є професійним учасником судочинства, законом передбачені досить високі вимоги.

Для забезпечення реалізації права на захист обвинуваченого, підозрюваного, надання їм належний правову допомогу, в законі (Ч.2 ст.47 КПК) закріплено обов'язок захисника прибути для участі у виконанні процесуальних дій за участю підозрюваного, обвинуваченого. Участь захисника у виконанні таких процесуальних дій забезпечує насамперед реалізацію права на захист підозрюваного, обвинуваченого, надання їм необхідної правової допомоги.

Крім того, захисник, допущений до участі в справі, має право бути присутнім не тільки на допитах підозрюваного або обвинуваченого, а й при виконанні інших слідчих дій, що проводяться за участю підозрюваного або обвинуваченого або за його клопотанням чи клопотанням захисника. Про це йдеться в п. 11 Пленуму ВСУ від 24 жовтня 2003 № 8 «Про застосування законодавства, яке забезпечує право на захист у кримінальному судочинстві».

Одним з обов'язків адвоката є дотримання принципу конфіденційності. Дотримання цього принципу є необхідною і найважливішою передумовою довірчих відносин між адвокатом і клієнтом. Згідно ч.1 ст.9 Правил адвокатської етики збереження конфіденційності будь-якої інформації, отриманої адвокатом від клієнта, а також про клієнта (зокрема, за його особи) або інших осіб в процесі здійснення адвокатської діяльності, є правом адвоката у відносинах з усіма суб'єктами права , які можуть вимагати розголошення такої інформації, і обов'язком щодо клієнта і тих осіб, кого ця інформація стосується.

Обов'язок здійснювати всіма можливими засобами забезпечення захисту прав, свобод і законних інтересів свого клієнта є особливістю участі захисника в кримінальному провадженні. Професійні та моральні вимоги до виконання цього обов'язку не допускають можливості захисника відмовитися після його залучення до участі в кримінальному провадженні від виконання своїх обов'язків.

Крім підстав, які закріплені в ч. 4 ст. 47 КПК, згідно зі ст. 28 ЗУ «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» адвокату забороняється укладати договір про надання правової допомоги і він зобов'язаний відмовитися від виконання договору, укладеного адвокатом, адвокатським бюро чи адвокатським об'єднанням, у разі якщо:

  • довіреність на виконання дій виходять за рамки професійних прав і обов'язків адвоката;
  • результат, досягнення якого бажає клієнт, або засоби його досягнення, на яких він наполягає, є протиправними, суперечать моральним засадам суспільства, присязі адвоката України, правилам адвокатської етики;
  • адвокат брав участь у відповідному виробництві, і це є підставою для його відводу згідно з процесуальним законом;
  • виконання договору про надання правової допомоги може призвести до розголошення адвокатської таємниці;
  • адвокат є членом сім'ї або, близьким родичем посадової особи, яка брала або бере участь в господарському, цивільному, адміністративному судочинстві, кримінальному провадженні, розгляді справи про адміністративне правопорушення, за якими до адвоката звертаються з пропозицією укладення договору про надання правової допомоги;
  • виконання договору може суперечити інтересам адвоката, членів його сім'ї або близьких родичів, адвокатського бюро або адвокатського об'єднання, засновником (учасником) якого він є, професійним обов'язкам адвоката, а також у разі наявності інших обставин, які можуть призвести до конфлікту інтересів;
  • адвокат надає правову допомогу іншій особі, інтереси якого можуть суперечити інтересам особи, яка звернулася щодо укладення договору про надання правової допомоги.
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация