Православна освіта сьогодні: результати он-лайн інтерв'ю з ієродияконом Лаврентієм (Полешкевічем)

Завідувач сектором православної освіти відділу релігійної освіти і катехізації Руської Православної Церкви ієродиякон Лаврентій (Полешкевіч) люб'язно погодився відповісти на запитання читачів порталу " Православ'я і світ ". Ми дякуємо батька Лаврентія і публікуємо результати он-лайн інтерв'ю .

.

Чи можуть застосовуватися у дошкільнят ігрові методи викладання основ християнства?

Обов'язково повинні застосовуватися. Все навчання і виховання дітей дошкільного віку базується на грі. Через неї вони сприймають світ, засвоюють важливі для життя знання та навички і при навчанні необхідно це враховувати. Викладання основ християнства із застосуванням ігрових методів успішно реалізується в православних дитячих садах і початкових класах православних шкіл. Синодальний відділ релігійної освіти і катехізації успішно використовує цей досвід в розвитку напрямку дошкільної освіти та виховання.

Шановний отче Лаврентій! Моя дочка (їй зараз 15 років) вчиться в московській православній школі. Школа відмінна, викладання ведеться на високому рівні, але виникла проблема - дочка практично перестала ходити до церкви (а раніше дуже любила бути на службах), скептично ставиться до необхідності молитися вдома, та й взагалі відчувається охолодження до віри. Я розумію, що в цьому віці багато підлітків відходять від церкви, але віддаючи дочку в православну школу я сподівалася що цей відхід (навіть якщо він буде) не дуже різкий, все таки навколо неї віруючі однокласники і педагоги. Іноді я думаю, може бути краще б дочка вчилася у звичайній світській школі. Підкажіть, будь ласка, може бути я щось роблю неправильно і які дії мені робити?

Тут можуть бути присутніми різні чинники і відповідати, не знаючи конкретних обставин, непросто. Можливо дівчинка, як і багато підлітків, не може протистояти спокусам навколишнього світу, агресивно нав'язують сучасний стиль життя, який визначається гаслом «візьми від життя все», може бути, має місце так званий «перевантаження православ'ям», коли через надмірне початкового включення в православне життя, без глибокого внутрішнього її прийняття, осмислення і сполучення з реальним життям, відбувається відторгнення. Буває, що негативний вплив надає оточення цинічно налаштованих однокласників. Може бути і промислітельное охолодження. Наша віра - віра свободи. Бог шукає собі вільних дітей, а не маріонеток і багатьом молодим людям з воцерковлених сімей Господь попускає тимчасово відійти від Церкви, щоб людина порівняв життя в церковній огорожі і поза нею і самостійно зробив свій вибір.

Думаю, що Вам необхідно постаратися налагодити контакт з дочкою. Дізнатися і зрозуміти її думки, відчуття, бажання. Не змушуйте її ходити в храм, чи не лякайте її Божим покаранням, постарайтеся зробити так, щоб вона довірилася Вам як найближчій людині і розповіла про існуючі проблеми в її житті. Можливо, має сенс звернутися до православного психолога.

Чому деякі діти, які отримали православне виховання, подорослішавши, залишають Церкву?

На мій погляд, на це немає однозначної відповіді. Молодості властиво загострене почуття правдивості і максималізм. Часто трапляється, підлітки, бачачи що релігійні переконання батьків не збігаються з їх повсякденним життям, відмовляються залишатися в Церкві, вважаючи це життя фальшивою. Це накладає підвищену відповідальність більше на батьків, ніж на дітей. Найчастіше причиною виходу з церкви молоді є недостатня затребуваність. Молодість енергійна, і їй властиво бажання діяти, творити, бути корисною. А на це часто парафіяльні батюшки, через брак часу, не звертають належної уваги і не втягують молодь в активне служіння Церкви.

На щастя, в даний час ситуація змінюється на краще. Святіший Патріарх Московський і всієї Русі Кирило ставить особливий акцент на роботі з молоддю для духовенства. І наш Синодальний Відділ не залишається осторонь від цього. Ми всіляко підтримуємо ініціативи керівників і педагогів православних освітніх установ, які залучають вихованців в соціальну діяльність (відвідування притулків, лікарень, будинків престарілих, допомога ветеранам війни та праці, інвалідам та просто потребують підтримки людям), місіонерську роботу, організуючим загони православних скаутів і т. д.

Чи здатні Синодальні структури забезпечити контроль за функціонуванням церковних притулків і чи є сенс в їх існуванні?

Синодальні структури, безумовно, забезпечують належний контроль за функціонуванням церковних притулків.

Здогадуюся, що Ваш питання пов'язане з ситуацією, що склалася навколо притулку в Боголюбовском монастирі. Сумно, що дана ситуація використовується окремими особами для того, щоб кинути тінь на праці сумлінних працівників численних притулків, що діють при монастирях і парафіях Руської Православної Церкви. Ці притулки здійснюють свою діяльність відповідно до норм, передбачених законодавством, у виховному процесі в повній мірі враховуються вікові особливості вихованців, діти не ізолюються від життя суспільства і готуються до вступу в нього. Як правило, в цих притулках, на відміну від ряду деяких аналогічних світських установ, створені оптимальні умови для реалізації індивідуального підходу в вихованні.

Відповідаючи на другу частину питання скажу, що сенс в існуванні церковних притулків, безсумнівно є, адже це одна з істотних форм прояву турботи Церкви про дітей, позбавлених батьківського піклування. Таких хлопців в нашому суспільстві багато, з цим не посперечаєшся. Тому необхідна розвинена система церковних притулків, які змогли б виховати дітей в дусі християнських правил і норм.

Інша справа, що для цього необхідні великі кошти і залучення в цю діяльність ініціативних груп мирян.

Батько Лаврентій! Хотів би задати Вам питання по ситуації, що склалася навколо притулку в Боголюбовском монастирі? Прочитав Вашу статтю на сайті " Православ'я і світ "І у мене склалося враження деякої недомовленості. У всіх ЗМІ проходить інформація про те, що в Боголюбовском монастирі розташувалася якась серйозна деструктивна секта, що прикривається православ'ям. Чомусь в Вашій статті про це ні слова. Уточніть будь ласка.

Відповідаючи на Ваше питання, скажу, що світоглядні позиції, сповідувані архімандритом Петром (Кучером), його духовними чадами і насельниками Боголюбського монастиря дійсно насторожують і вимагають окремого дослідження, тим більше що його світоглядні позиції можуть спричинити за собою протиставлення себе Церкві за цілою низкою богословських , церковно-громадських та суспільних питань. Але говорити про те, що в Боголюбовском монастирі розташувалася деструктивна секта, що прикривається православ'ям, у нас немає підстав.

Чому краще віддати перевагу, православній школі або віддати дитину в загальноосвітню і просто водити в недільну школу?

Все залежить від конкретної випадку, особистості самої дитини, намірів батьків, їх бачення його майбутнього, ситуації в сім'ї, в кінці кінців, від якості освітнього процесу в прилеглих православних і загальноосвітніх школах. Думаю, що припустимо і той, і інший варіант. Слід, однак, відзначити, що за інших рівних умов загальна атмосфера і ставлення до дітей в православній школі краще ніж у світській.

Підкажіть, чи є в Москві православні гімназії або школи за типом інтернату, щоб дитина могла там вчитися п'ять днів на тиждень (і проживати там же). І ще. Якщо такі школи є, як організовується в них навчання і проживання? Ірина

Шановна Ірино! У Москві є подібного роду установи, наприклад, інтернат для дівчаток при Покровському жіночому монастирі, де знаходяться мощі блаженної Стариці Матрони , А в Подільському районі успішно функціонує православна загальноосвітня школа-пансіон «Плеськова», прийом в яку здійснюється на конкурсній основі. У школи високий освітній ценз, добрі традиції, багатий досвід православного освіти і виховання.

Підкажіть, з якого віку може навчатися дитина в православній гімназії? Олександр.

Шановний Олександр! В православні гімназії, як і в світські загальноосвітні школи, приймають дітей з 1 по 11 клас. Деякі гімназії мають дошкільне відділення, в якому діти готуються до школи і отримують первинні знання про Православ'я.

О. Лаврентій! Не секрет, що в православну гімназію приймають дітей лише з глибоко віруючих сімей.

Чи можна людині віруючій, але невоцерковлені віддати дитину в православну школу?

Чи буває таке, що батьки влаштовують своїх дітей в гімназію «на перевиховання»?

Як вступити до московської православну гімназію? Ірина

Шановна Ірино! Умови прийому в православні гімназії прописані в статутах таких освітніх установ. Вимоги різні: є гімназії, які приймають дітей тільки з віруючих сімей, а є і такі, які приймають усіх дітей, створюючи умови для їх воцерковлення. Здійснюється цей процес поступово і делікатно. Батьки, віддаючи своїх чад в православні освітні установи, повинні знайомитися з Статутом, укладом школи і робити свій вибір свідомо. Багато батьків обгрунтовують своє бажання прагненням забезпечити їм фізичну і духовну безпеку. Деякі батьки віддають дітей в православні освітні установи з метою «перевиховання», але я не вважаю це за доцільне. Для вступу необхідно звернутися в прилеглу православну школу і уточнити умови прийому. Однак, слід мати на увазі, що в даний час православні гімназії Москви не можуть прийняти на навчання всіх бажаючих. Це пов'язано, в основному, з відсутністю приміщень, адже православні школи, в більшості своїй, розташовуються в будівлях колишніх дитячих садків, з невеликими класами і рекреаціями.

Шановний о. Лаврентій! Я сама віруюча, хрещений людина. Моєму синові вже 5 років і я, природно, думаю про те, в якій школі він буде вчитися. В якості одного з варіантів (і варіанти переважного) я розглядаю надходження в православну школу або гімназію. Однак мене бентежать думки, що в подібних школах молитви, богослужіння, вивчення духовних предметів є переважним і йде на шкоду вивченню загальношкільних предметів. Для мене важливо, щоб моя дитина була віруючою і ріс в релігійному середовищі, але не менш важливо для мене якісну освіту сина. Дякуємо. Нателла

Шановна Нателла! Ваші побоювання про низький рівень викладання, як ви сказали, загальношкільних предметів невиправдані. Будь-яка школа ставить перед собою завдання виховати не тільки православного християнина і дати йому базові знання про православному віровченні і духовного життя, а й підготувати дитину до вступу у вищі і середні спеціальні навчальні заклади, які можуть бути не пов'язані з Церквою. Всі випускники православних шкіл, як і випускники світських шкіл, на рівних підставах здають ЄДІ і за його результатами продовжують подальше навчання. Для того, щоб у Вас не було побоювання з приводу якості освіти Вашого сина, при його надходженні в православну школу, поцікавтеся її історією, складом педагогічного колективу і дізнайтеся в які ВНЗ вступають випускники.

Скажіть, будь ласка, чи не перешкодить моїй дитині навчання в православній школі при вступі до світський ВНЗ. Чи не буде ставлення до нього в приймальні комісії упередженим.

Про подібні проблеми нам не відомо. Справа в тому, що світські загальноосвітні школи та недержавні загальноосвітні установи мають атестат державного зразка, тому дискримінації, за визначенням, бути не може. Приймальна комісія перш за все оцінює знання, а не навчальний заклад яке він закінчив. Тому, якщо навіть у членів приймальної комісії є упередження, абітурієнт легко може їх розвіяти своїм рівнем знань.

Чи є конкурс при вступу в православну школу?

Навчання в даних закладах є платним чи безплатним?

Чи є пільги при прийомі в православні школи для дітей-інвалідів, дітей з багатодітних сімей, дітей, які виховуються в сім'ях, де обоє батьків або один батько інвалід?

Чи є пільги при прийомі в дані школи для дітей священнослужителів?

Конкурс при вступу в православні школи є, тому що бажаючих навчатися в них досить багато, а установ недостатньо.

Навчання в православних школах платне, так як держава бере на себе лише часткове фінансування загальноосвітнього компонента, а всі інші витрати несе освітній заклад. Це оренда, матеріально-технічне оснащення, безкоштовне харчування (є не у всіх школах), екскурсії та багато іншого. Але, звичайно, в будь-православній школі існує індивідуальний підхід при прийомі дітей на навчання, враховуються статус сім'ї, стан здоров'я батьків та дитини, а також ряд інших моментів, які надають певні пільги.

Привіт, отець Лаврентій! Мій син вчиться в першому класі проста школи, ми б дуже хотіли віддати його в православну, але, на жаль, в нашому районі таких немає (ми живемо на Ярославському шосе, СВАО Москви). Більшість православних шкіл перебувають або на півдні столиці, або в центрі, а наш район чомусь обділений. Підкажіть, будь ласка, чи планується відкриття православних гімназій в СВАО м Москви?

Безумовно, збільшення кількості православних шкіл є пріоритетним напрямком для Синодального відділу релігійної освіти і катехізації. Однак, у зв'язку наявністю труднощів з матеріально-технічною базою, робота просувається не так швидко, як хотілося б. У Північно-Східному адміністративному окрузі здійснюють діяльність: православна школа «Знак» і «Загальноосвітня православна школа в садибі Свіблово ім. прп. Сергія Радонезького ». У 2011 році відкриття ще однієї не заплановано. Але, звичайно, для появи нових православних навчальних закладів потрібно не тільки адміністративний ресурс, але і активна діяльність ініціативних груп ентузіастів, за підтримки місцевого благочиння.

Батько Лаврентій, недавно ми дізналися історію написання О.Андрєєв Кураєвим програми і підручника з православної культури для світських шкіл.

А що недільні школи і гімназії? Чи є для них нові підручники і програми викладання? Дякуємо. Миколай

Шановний Миколо! Комісією, на чолі з протодияконом Андрієм Кураєвим дійсно був написаний підручник для федерального експерименту з викладання курсу «Основи православної культури». По ньому зараз здійснюється викладання в світських школах 19 регіонів Росії в рамках даного експерименту, для 4-5 класів.

Що ж стосується православних дошкільних освітніх установ, середніх шкіл, гімназій і ліцеїв, то православний освітньо-виховний компонент, що складається з ряду предметів релігійного спрямування, успішно викладається з використанням ряду методичних напрацювань. Існують підручники і спеціальні програми. Для ознайомлення з ними можна звернутися в православне навчальний заклад, також вони доступні в православних книжкових магазинах і церковних крамницях.

На жаль, на відміну від загальноосвітніх установ, програми недільних шкіл, в більшості регіонів, не стандартизовані і не уніфіковані. Тому вони використовують різні посібники, але в цьому спостерігається відсутність системності. В цьому напрямку Сектором катехізації та недільних шкіл нашого Синодального Відділу ведеться активна робота і, думаю, що в 2011 р затверджено Стандарт православного освіти в недільних школах.

Батько Лаврентій!

Я православна мама 5-річного сина. Я чула про "класах домашнього виховання" в звичайних школах. У цих класах викладають православні педагоги. Розкажіть, будь ласка, докладніше про таких класах.

З повагою,

Юлія

Шановна Юліє! Поняття «класи домашнього виховання» не існує. У ряді загальноосвітніх світських шкіл організовано надомне навчання (за медичними показаннями), також існують школи надомного навчання. У Православній освітньому середовищі таких форм навчання немає.

Добрий день, отець Лаврентій! Цікавить ось яке питання! Наскільки якісна матеріально-технічна база в православних школах? Не гірше вона ніж в звичайних, світських, державних школах? За які кошти вона забезпечується. Спаси Господи! Аріна

Шановна Аріна! В цілому матеріально-технічна база православних шкіл відповідає Державним крітеріям, передбачення для ведення повноцінної освітньої ДІЯЛЬНОСТІ. Однак в ряді шкіл є необходимость у збільшенні площади приміщень. Зокрема це ті середні освітні установи які розташовуються в будівлі колишніх дитячих садків. Православна школа фінансується частково з муніципальних коштів, які оплачують викладання світського компонента в освіті, а інші витрати, пов'язані із забезпеченням православного освітнього компонента і додаткової освіти школа змушена залучати кошти батьків, і благодійників.

Батько Лаврентій! Підкажіть, чи збирається Патріархія збільшувати кількість православних шкіл. Мої родичі збиралися віддати вчитися свою дитину в таку школу, зверталися в кілька, але всюди ще в кінці літа місць не було. Миколай

Російська Православна Церква зацікавлена ​​в збільшення кількості православних освітніх установ. Однак, у зв'язку наявністю труднощів пов'язаних з матеріально-технічною базою, робота просувається не так швидко, як хотілося б. Але, звичайно, для появи нових православних освітніх установ потрібно не тільки адміністративний ресурс, але і активна діяльність ініціативних груп ентузіастів, за підтримки місцевого благочиння.

Шановний отче Лаврентій! Підкажіть, чи зобов'язаний дитина сповідатися у духівника гімназії або може сповідатися у священика в своєму парафіяльному храмі. Дякуємо. Олена

Шановна Олено! Дитина, який навчається в православній гімназії, може сповідатися як у духівника даного освітнього закладу, так і у будь-якого іншого батюшки, в будь-якому храмі. Головне, щоб священик розумів дитини і міг йому допомогти.

Батько Лаврентій, скажіть якщо я допомагаю стражденним, чи можу десь ще повчитися? Хочеться адже зі знанням допомагати. А я всього лише педагог і юрист. Хочеться придбати більше знань. Спасибі вам за відповідь.

Ваше питання потребує уточнення деякими відомостями. Якщо Вас цікавлять знання Православного богослов'я і основ аскетики, то Вам необхідно вступити в Православний ВНЗ або записатися на катехізаторські курси. Зверніть увагу і на самоосвіту по православного богослов'я. В інтернеті є ряд освітніх порталів, де Ви можете знайти цікаві для Вас матеріали, наприклад predanie.ru .

Добрий день, отець Лаврентій! Я православна християнка, працюю в звичайній середній школі - вчителем математики. Чула про швидке введення в школах (як предмет навчальної сітки і факультативу) основ православної культури. Втім, такі пропозиції були і раніше, просто, зараз, ймовірно, є підтримка вищого керівництва країни. Коли в нашій школі в перший раз була піднята тема введення ОПК і запрошення на ставку педагога, директор сказала, що ніякого нового педагога запрошувати не буде, а розподілить цю ставку між уже наявними вчителями, зокрема, між учителем географії та фізики. Обидві ці жінки до православ'я мають, м'яко кажучи, далеке відношення, одна захоплюється системою рейки і агни - йогою.

Однак, коли я їх запитала - чи погодяться вони викладати незнайомий їм предмет, обидві відповіли - а що там складного, чи не все одно що викладати, доплата до ставки 50%, почитаємо вникнемо і дітям пояснимо, тим більше, що предмет - новий. З моєї точки зору, викладати подібний матеріал може лише віруюча, воцерковлений, православна людина, а зазначені мною речі можуть не тільки послужити моральному вихованню дітей, а навпаки - нашкодити. Боюся, що подібна ситуація не тільки в нашій школі. Хотілося б, о. Лаврентій, дізнатися Вашу думку з даної проблеми. Спаси Господи! Олена

Шановна Олено! Ми поділяємо Вашу стурбованість. Дійсно для викладання основ православної культури необхідно володіти не просто базовими знаннями про православ'я, а й розуміти його духовні цінності, нести православну культуру «від серця» . Погодьтеся, що навіть такий предмет як образотворчого мистецтва може стати каторгою для дітей якщо його веде педагог для якого ця дисципліна далека від його внутрішніх пріоритетів. Щось подібне може статися і з викладанням ОПК. Ми по можливості беремо участь в процесі підготовки педагогів з даних дисциплін. У 2012 році планується введення цього курсу в усіх школах Росії. Педагоги будуть направлятися на спеціальні семінари для придбання навичок викладання даного предмета. Сподіваюся, в майбутньому ситуація з викладанням ОПК покращиться. Рано чи пізно ситуація з підготовкою викладачів стабілізується і увійде в конструктивне русло.

Доброго дня! у мене до Вас, отець Лаврентій, ось яке питання. Я - мама, яка виховує дитину-інваліда (опорно-руховий апарат). Чи є можливість йому навчатися в православній школі, тому що мені хотілося б щоб моя дитина навчався в православному середовищі, де до нього було б менше негативу, де діти і вчителі терпиміше, в силу свого віросповідання. Та й взагалі, чи готові православні школи приймати на навчання дітей-інвалідів, в тому числі і інвалідів по зору, дітей з розумовою відсталістю. Заранее спасибо, отець Лаврентій, за відповідь. Я думаю, що це цікавить багатьох православних людей, які виховують дітей - інвалідів.

Практично у всіх православних школах підвищена освітня навантаження, в зв'язку з інтеграцією православного і загального освітніх компонентів, але в даний час ці школи не мають корекційних класів, фахівців - дефектологів. Православні школи приймають на навчання дітей-інвалідів, але з збереженим інтелектом і не мають глибокої патології.

Привіт, Батюшка!

На даний момент в Росії одним з гострих соціальних питань є відсутність дитячих садків. До цього року. на скільки я знаю, організувати дитячий сад було великою проблемою.

Чому б нашій, рідній Російської Православної Церкви не взяти ініціативу на себе? Давайте разом створювати дитячі садки! Ми парафіяни і грошима допомагати будемо, і будувати, під силу, зможемо. А працювати там зможуть парафіяни, благо серед них багато справді добрих літніх і не дуже, жінок. Та й дітлахам б якась користь, з ранніх років їм би розповідали про Христа.

Що ви думаєте з цього приводу? Дякуємо!

Шановний Олександр! Дійсно одна з гострих соціальних проблем - недостатня кількість дитячих садків, в тому числі і православних. Слава Богу, намітилася позитивна тенденція - збільшення подібних установ в регіонах. Відкриття православних дитячих садів в єпархіях знаходиться у веденні Правлячого Архієрея, з яким необхідно погодити не тільки питання щодо забезпечення матеріально-технічної та методичної бази, але і питання духовного окормлення з боку православного духовенства. Ми маємо в своєму розпорядженні чудовим досвідом створення та функціонування даних установ у Смоленській, Бєлгородської, Московської та інших єпархіях. Досвідом цих регіонів Вам необхідно скористатися при створенні православного дитячого садка.

Добрий вечір, Батюшка! Хотів у Вас попросити побільше розповісти про дошкільну освіту. Чи є у Вас знайомі, які займаються з дітьми в дитячих садах? В якій формі можна розповідати дітям від 3 до 6 років про Бога? Чи є у нас в Церкві люди, які мають належний досвід, які могли б проводити відкриті уроки, ділитися своїм досвідом?

Привіт, отець Димитрій! Наш Відділ займається і напрямок дошкільної освіти. Ми підтримуємо тісні контакти з рядом педагогів і вихователів, які працюють з дітьми дошкільного віку. В рамках Міжнародних Різдвяних Освітніх Читань вже не перший рік успішно проводиться тематична секція з дошкільної освіти. Ми маємо успішні напрацювання православних дитячих садів і готові поділитися накопиченим досвідом. Для консультацій Вам необхідно зв'язатися зі мною. Контактна інформація на сайті: otdelro.ru.

Батько Лаврентій! У зв'язку з конфесійної атестацією освітніх установ хотілося б дізнатися:

1. Чи є Положення про проведення конфесійної атестації закладів освіти, де прописані вимоги до шкіл?

2. Чи є типовий статут православного освітнього закладу, затверджений Священноначалієм і узгоджений з Міністерством освіти РФ?

Дякуємо!

Положення про видачу конфесійного подання Руської Православної Церкви освітнім організаціям, які реалізують програми загальної освіти, початкової та середньої православного освіти, було затверджено Святійшим Патріархом Московським і всієї Русі Кирилом 29 листопада 2010 року.

В даний час остаточну стадію доопрацювання проходять Стандарт за православним середньої освіти, який буде затверджений Священним Синодом в наступному році.

Єдиного типового Статуту православного освітнього закладу немає, так як Церква не обмежується межами РФ і повинна враховувати законодавство про освіту інших держав і ми маємо різні напрямки православного середньої освіти. Однак виходячи з досвіду регіонів ми можемо констатувати, що існує кілька основних типів Статутів православних освітніх установ, затверджених місцевими структурами управління освіти, які поширюються на той чи інший регіон.

Щиро дякую всім хто взяв участь в інтерв'ю!

Дякую адміністрацію інтернет-порталу « Православ'я і світ »За надану можливість цікавого і змістовного спілкування на тему православного освіти ..

Сподіваюся на успішне продовження діалогу з відвідувачами порталу «Православие и мир», цікавляться питаннями Православного освіти.

Чи можуть застосовуватися у дошкільнят ігрові методи викладання основ християнства?
Підкажіть, будь ласка, може бути я щось роблю неправильно і які дії мені робити?
Чому деякі діти, які отримали православне виховання, подорослішавши, залишають Церкву?
Чи здатні Синодальні структури забезпечити контроль за функціонуванням церковних притулків і чи є сенс в їх існуванні?
Хотів би задати Вам питання по ситуації, що склалася навколо притулку в Боголюбовском монастирі?
Чому краще віддати перевагу, православній школі або віддати дитину в загальноосвітню і просто водити в недільну школу?
Якщо такі школи є, як організовується в них навчання і проживання?
Підкажіть, з якого віку може навчатися дитина в православній гімназії?
Чи можна людині віруючій, але невоцерковлені віддати дитину в православну школу?
Чи буває таке, що батьки влаштовують своїх дітей в гімназію «на перевиховання»?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация