Православне Різдво в Празі - нове відлуння старого стилю

  1. Духовна глибина старого календаря
  2. Не всі в світі підпорядковане раціональності ...
  3. Чеська православна церква як церква місіонерська
  4. Загибель владики Горазда - в ім'я чеського православ'я
  5. В православ'я переходять віруючі з інших конфесій
  6. «Православ'я часто сприймається в Чехії як архаїчний осколок Візантії»

Настоятель собору отець Вацлав Єжек, Фото: Ондржей Томша, Чеське радіо - Радіо Прага   Цей храм увійшов в чеську і світову історію як пам'ятник Опору - тут пролилася кров учасників замаху на Гейдріха, а єпископ Мастак і всі православні, що дали їм притулок, визнані новомучениками Настоятель собору отець Вацлав Єжек, Фото: Ондржей Томша, Чеське радіо - Радіо Прага Цей храм увійшов в чеську і світову історію як пам'ятник Опору - тут пролилася кров учасників замаху на Гейдріха, а єпископ Мастак і всі православні, що дали їм притулок, визнані новомучениками. Сьогодні це - храм-пам'ятник і одночасно діє чеська православна церква, де служать утрені і цілонічні, хрестять, вінчають, зустрічають свята.

Храм недарма носить ім'я святих Кирила і Мефодія - адже саме у Велику Моравію дванадцять століть тому прийшли Солунські брати, принісши слов'янам християнство Візантії і таємничі вигини глаголиці. Багато століть православ'я залишалося на периферії чеської духовного життя, проте в ХХ столітті отримало новий поштовх розвитку.

За плечима настоятеля храму отця Вацлава Єжек - служіння на Кіпрі і в Австралії, викладання теології. Ми розмовляємо не тільки про Різдво, а й про долі чеського православ'я, про те місце, яке ця християнська конфесія займає в сьогоднішньому чеському суспільстві, і про те, як живеться в сучасній Чехії християнам за юліанським календарем.

- Абсолютна більшість жителів Чехії святкує Різдво 25 грудня - це не тільки релігійне, але, перш за все, суспільна подія. Однак православна церква Чеських земель і Словаччини, поряд з кількома іншими православними церквами, відзначає це свято за юліанським календарем. Як вам вдається зберігати в недоторканності цю дату?

Духовна глибина старого календаря

- І з боку корінних чехів, і з боку людей, які сюди переїхали, ми спостерігаємо інтерес до того, щоб відзначати Різдво за старим стилем. Я і сам цього дивуюся, але, ймовірно, старий календар має свою духовну привабливість, пов'язану зі святкуванням Різдва в ранньому християнстві і православ'ям в цілому. Тобто, як це не дивно, але серед як чехів, так і людей інших національностей є ті, хто вважає за краще відзначати свята за старим стилем.

- Тобто ці люди не ходять на нічну месу 24 грудня? Адже відвідування храму в цей день - одна з головних чеських національних традицій, причому навіть для тих, хто зазвичай до церкви не ходить ...

Фото: Онджей Томша   - У нашому храмі ми відзначаємо Різдво і за новим календарем Фото: Онджей Томша - У нашому храмі ми відзначаємо Різдво і за новим календарем. Я думаю, що добре знаходити компроміс - для тих, хто звик до нового стилю, важливо прожити православне Різдво і відповідно до нього - в той самий день. І для тих, хто в православ'я перейшов з іншої конфесії, цей компроміс служить містком до того, щоб вони слідували далі, прийшовши, в результаті, до святкування Різдва за старим стилем.

- Ви вважаєте, що для чехів Різдво 7 січня - це, певною мірою, повернення до традиції Кирила і Мефодія?

- Питання календаря і його теологія - один з найскладніших в церкві. У світі є, напевно, лише невелика жменька фахівців, які до кінця розібралися в математичних і астрономічних питаннях, пов'язаних з календарем і його літургійними святами. Так що навряд чи хтось може тут вважати себе фахівцем. Вважаю, що багато в чому це пов'язано з інтуїцією - інтуїтивне звернення до того, що було визнано, що було правильним, і ті люди, які не є ні математиками, ні теологами, просто відчувають, що за старим календарем варто досвід ранньохристиянської церкви, і у них просто виникає духовне почуття, що там - правда. Думаю, повернення до старого стилю пов'язано з тим, що ми живемо в епоху, коли все - не постійно, так що це - спосіб знайти ті цінності, в яких так сьогодні потребує людина. Навіть якщо людина не розуміє все що випливають з цього взаємозв'язку, старий календар служить символом того, що може стати точкою тяжіння, символом того, що існувало раніше, в тому числі і як традиція Кирила і Мефодія.

- Однак і сама християнська церква завжди говорила про те, що те, що сталося в XI столітті поділ було трагедією, що найвище завдання - повернутися до єдності, а подвійний календар її лише більше роз'єднує ...

Не всі в світі підпорядковане раціональності ...

Храм свв Храм свв. Кирила і Мефодія, Фото: Катерина Айзпурвіт - Думаю, це - питання співвідношення містики і раціоналізму. Ми можемо вести нескінченні дебати про те, що 24 і 25 грудня - це та вірна дата згідно деякими даними, логіці і т. Д. На це я можу сказати, що 7 січня - це той календар, який відповідає духовному досвіду і не спирається на раціоналізм. Питання календаря - битва між двома підходами до розуміння світу - раціоналістичним і духовним. Січневе Різдво - не результат якогось езотеричного осяяння. Він заснований на істинної геометрії, математики, астрономії і на нічим, що розуміється містично, ірраціонально. Це також педагогічний інструмент, що дозволяє людям зрозуміти, що не всі повинно мати логіку. Як кажуть отці церкви, це - щось, що має логіку духовну, так що я бачу в цьому парадокс, боротьбу двох способів сприйняття світу. Думаю, що православ'я відкриває людям більш глибокий духовний масштаб, оскільки не всі відштовхується від логіки і простий математики.

- Раніше церква Чеських земель і Словаччини була екзархатом Російської православної церкви, тепер вона є автокефальною. Як ви можете визначити її місце в православному світі? Які відносини пов'язують її з Російською православною церквою?

- Існує невелика кількість православних церков - вони можуть бути автокефальні як чехословацька або автономними як фінська, - займають в світі унікальне становище - це місіонерські церкви. За плечима сербської, грецької, російської православних церков - століття розвитку. Звичайно, чехословацьку церкву можна назвати найдавнішою серед слов'янських православних церков, оскільки саме на цю територію прийшли Кирило і Мефодій. Однак вона є місіонерської, тобто ми не можемо її розглядати як уже сформовану структуру, а лише як церква, яка тільки розвивається. Як кажуть отці церкви, «це - бджола, яка повинна літати з квітки на квітку», вибираючи, що підтримає життєздатність її традиції, що дасть їй «духовний нектар». Так що вона може запозичувати все хороше, що існує в різних церквах, включаючи російську, і це застосовувати.

Чеська православна церква як церква місіонерська

Російська і Грецька церкви часто не розуміють, наскільки важко доводиться церкви місіонерської. Вони вважають, що у нас вже повинна існувати склалася структура. Вони дивляться здалеку, не усвідомлюючи, що ми все це тільки будуємо, борючись за кожне богослужіння. У нас переведена лише частина текстів, що становлять православну літургію. Намагаючись вводити додаткові служби, я стикаюся з проблемою нестачі перекладів, у нас немає музики для текстів і ще безлічі супутніх речей. Коли хтось приїжджає сюди з Росії або Греції, то припускає, що тут все повинно прекрасно функціонувати, не розуміючи, що протягом сорока років, з часів владики Горазда, церква перебувала в застої. Так що відносини між Російською і Чеської православними церквами - це відношення батька і сина, коли батько рідко з ним зустрічається і кожен раз повинен з ним заново знайомитися, оскільки вони просто один одного не знають, перебуваючи на значній культурної і духовної дистанції.

Храм свв Храм свв. Кирила і Мефодія, Фото: Катерина Айзпурвіт - Скільки в Празі інших православних церков? Як вони представлені в чеській столиці і в країні в цілому?

- Російська православна церква має тут своє подвір'я, тобто вона діє для російської діаспори. Це церква св. Людмили та інші храми, пов'язані з російським посольством, включаючи подвір'ї в Карлових Варах, що відносяться до РПЦ. Церква на Ольшанському цвинтарі належить до Чеської православної церкви, проте її очолюють священики з Росії та України, оскільки цей храм відвідують, в основному, росіяни та українці.

З канонічної точки зору неможливо, щоб на одній території одночасно діяли і іноземні православні церкви. Тобто, наприклад, болгари, не можуть заснувати тут свою віру. Вони можуть створити її при посольстві або як подвір'я - це приклад РПЦ. Однак владика Міхал підтримує етнічні парафії, такі як румунський і грецький, де йдуть служби на національних мовах, хоча формально вони відносяться до Чеської православної церкви. Звичайно, це - правильне рішення, оскільки, якщо люди не будуть розуміти мову, то перестануть ходити в храм, так що краще, якщо вони поступово почнуть інтегруватися - в країну, в чеську мову, в духовну культуру.

Тут представлена ​​автокефальна церква України. Якщо не помиляюся, у них існує прихід в Тепліце - там служить отець Фрайман, так що вони проводять місіонерську діяльність. Є тут і українські віруючі - греко-католики. Деякі храми проводять богослужіння по-українськи, так що є спроби, щоб українські церкви - автокефальна і інші - були представлені в Чеській Республіці.

Загибель владики Горазда - в ім'я чеського православ'я

- А хто ходить в ваш храм? Перед нашою розмовою ви пояснювали зайшла в храм парі порядок богослужінь по-новогречеськи ...

Храм свв Храм свв. Кирила і Мефодія на Рессловой вул., Фото: VitVit CC BY 3.0 - Наш собор - символічний центр Праги, перш за все завдяки своїй великій історії, пов'язаної з мучеництвом владики Горазда і тих, хто відроджував традицію Кирила і Мефодія. Тобто наш храм має глибокий символізмом, показуючи, що православ'я має тут свій сенс, що воно здатне тут існувати. Люди, які до цього були католиками і віруючими інших церков, загинули мученицькою смертю, щоб затвердити своє православ'я, тобто їх православна віра була справжньою. Цю історію знає кожен, хто приходить в цей храм, включаючи іноземців. Так що сюди спрямовуються все - туристи, люди різних національностей. У неділю тут збираються македонці, болгари, росіяни, чехи. Зрозуміло, головне завдання храму - проводити місіонерську діяльність всередині чеського народу, однак є й інша мета - щоб всі ці люди знайшли спільну мову, жили спільним життям.

Для мене в популярності нашого храму є свої плюси і мінуси. З одного боку, тут складно створити парафіяльне співтовариство, оскільки люди приходять і йдуть. Тим часом громада - це основа православ'я. Однак для нас це одночасно і благословення - тому що ми повинні радіти, що люди сюди приходять.

Храм свв Храм свв. Кирила і Мефодія на Рессловой вул., Фото: VitVit CC BY 3.0 - Якими мовами у вас проходять богослужіння?

- Перевагу ми віддаємо, зрозуміло, чеському, тому що це - основа нашої місії, і це - саме чеська храм, за яким стоїть власна духовна історія. Але, як я вже говорив, велика частина літургійних текстів ще не переведена. При цьому я не можу збіднювати православну традицію, проводячи лише ті служби, тексти яких існують по-чеськи, так що мені мимоволі доводиться служити і на інших мовах. Проблема стосується і музики - за часів владики Горазда з'явилася спрощена, тимчасова музика для ряду текстів, яка, однак, не може задовольнити нікого, хто знайомий з православною культурою, оскільки не відображає те духовне багатство, яким володіє православ'я. Ця духовність включає всі елементи - музику, естетику і т.д., і якщо це немає, то місія в повному обсязі виконує свої завдання. Так що ми повинні використовувати церковнослов'янську, грецьку, щоб доповнити те, чого у нас немає. Лунали голоси, які стверджували, що нам не слід брати мови, які люди не розуміють, однак важливіше, яка духовна сила цієї мови, що він несе Богу.

В православ'я переходять віруючі з інших конфесій

Інтер'єр собору, фото: VitVit CC BY 3 Інтер'єр собору, фото: VitVit CC BY 3.0 - Чи можна говорити про те, що серед чехів підвищується інтерес до православ'я як до релігійного напрямку, або їх приваблює лише обрядова сторона і історико-культурний аспект?

- Тут складно говорити саме про православ'ї. Я вважаю, чехи стали більше цікавитися духовністю як такої, більше подорожувати і побачили, що віра в Бога не є чимось ненормальним. При комуністах нас всіх вчили, що вірити в Бога - це безумство, що це роблять тільки відсталі народи. Тепер чехи бачать, що в розвинених країнах, таких як США, Великобританія, Франція, теж є віруючі. Однак часто люди йдуть по шляху індивідуалізму. Це ми спостерігаємо і в православ'ї - в православну церкву чехи приходять, не володіючи навиками общинності, що необхідно для християнства. І це - головна проблема нашої місії в Чехії. Деякі хрестяться в православ'я, потім зникають, потім з'являються знову. Чехи не вміють жити в церковній спільності.

- Однак в Чехії існує історично сформована гуситська церква, яка заснована саме на общинності ...

- Це чеська протестантська традиція, що виникла в середні століття і отримала певний розвиток, однак люди нею не задоволені. Всі православні перейшли до нас з інших конфесій. При цьому можна нагадати, що чеське православ'я відроджувалося саме за національним принципом. У 1918 р виникнення незалежної Чехословаччини викликало небувалий захват і ейфорію, тоді на перший план висувалося все чехословацький, і це призвело до того, що багато католики і протестанти прийшли до православ'я як до релігії, яка може щось дати чеському народу. Однак, як показала історія, православ'я грунтується не на національних принципах, воно приваблює не цим, і люди, які приходять до нас, шукають духовну глибину, яку їм не дає протестантизм.

«Православ'я часто сприймається в Чехії як архаїчний осколок Візантії»

- Щороку собор свв. Кирила і Мефодія служить місцем паломництва чеських та іноземних політиків, перш за все в річниці героїчних подій боротьби з нацизмом. Невже їх інтерес не поширюється на те, що відбувається в храмі сьогодні? На сучасне чеське православ'я?

Інтер'єр собору, фото: VitVit CC BY 3 Інтер'єр собору, фото: VitVit CC BY 3.0 - Так, з нами підтримують зв'язок, наприклад, співробітники канцелярії президента республіки, але вони сприймають храм тільки в історичному аспекті і не бачать в православ'ї партнера. Православ'я розуміється як якась «орієнтальна система», яка «є все те, що не є Заходом» - нежиттєздатна в культурному відношенні давня форма християнства. Хоча мало хто з політиків належить до католицької церкви, католицизм вони сприймають як релігію, що заклала культурні основи цієї країни. Я ж не втомлююся нагадувати, що Ренесанс з'явився на Заході завдяки емігрантам з Візантії, які переїхали до Флоренції, в Болонью. Так що відносно православ'я тут побутують різні забобони. Зрозуміло, і інші церкви не хочуть, щоб ми були їхніми конкурентами і періодично нагадують про «східному характері православ'я».

Я спостерігаю, однак, і позитивні зміни, пов'язані, правда, більшою мірою з підйомом в Європі ісламу. Люди починають замислюватися над тим, що слід підтримувати християнство. Представники ісламу справедливо зауважують: «Ви не можете апелювати до християнських коренів, коли ніякого християнства тут давно немає». Іслам - жива релігія, де люди моляться п'ять разів на день. Я не можу відповідати на це тим, що тут тисячу років тому був якийсь християнський владика, - це нікого не цікавить, ви повинні пропонувати реальну альтернативу.

- І все ж зараз - дні Різдва. Що ви можете побажати нашим слухачам в Росії, Україні, Білорусі, інших країнах, які теж відзначають це свято 7 січня?

- На Різдво я можу побажати, щоб вони бачили правду в Христі. Я не втомлююсь наголошувати, що жодна релігія в світі не володіє такою довірою до людства як християнство. Христос народився, прийнявши наше тіло, - ні в індуїзмі, ні в буддизмі, ні в ісламі немає такої прекрасної особистісної зв'язку між Богом і людиною. Бог втілився, щоб стати одним з нас, і це означає для людства новий початок і надію.

Як вам вдається зберігати в недоторканності цю дату?
Тобто ці люди не ходять на нічну месу 24 грудня?
Ви вважаєте, що для чехів Різдво 7 січня - це, певною мірою, повернення до традиції Кирила і Мефодія?
Як ви можете визначити її місце в православному світі?
Які відносини пов'язують її з Російською православною церквою?
Як вони представлені в чеській столиці і в країні в цілому?
Якими мовами у вас проходять богослужіння?
Чи можна говорити про те, що серед чехів підвищується інтерес до православ'я як до релігійного напрямку, або їх приваблює лише обрядова сторона і історико-культурний аспект?
Невже їх інтерес не поширюється на те, що відбувається в храмі сьогодні?
На сучасне чеське православ'я?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация