Православні пости: Великий піст, Різдвяний, Петров, Успенський

20 20.1. Що таке пост? Піст - це добровільне утримання від будь-якого насолоди. Пост періодично нагадує про пріоритет духовних цінностей над матеріальними. У дні посту віруючі повинні більше думати про Бога, про свої гріхи, більше молитися, читати духовну літературу. А щоб легше було це виконати, перш за все, треба менше їсти. Зовсім не вживати м'яса, яєць, молока, тобто скоромну їжу, а тільки пісну, тобто рослинну - хліб, овочі, фрукти, каші. Ситна їжа викликає бажання не молитися, а поспати або, навпаки, гратися, розважатися. 20.2. Навіщо потрібні пости? Людина спочатку створювався як єдність душі і тіла, які покликані спільно підкорятися духовному, небесному і Божественному.

Гріх вніс дисгармонію, і тому буває, що в єстві виникають пристрасні бажання, при яких тіло немов не хоче слухатися душі, та й сама душа прагне до плотського життя. Вилікувати це внутрішнє розлад і допомагає пост, під час якого людина утримується від їжі тваринного походження, а також від порожнього проведення часу і земної суєти, присвячуючи себе духовному сходженню до Бога. Щоб зійти до Бога, необхідно подолати свій егоїзм, а егоїзм проявляється в гріховних пристрастях, стало бути, важливо перемагати пристрасті, чому якраз і сприяє пост. Тому дотримання християнином постів є прояв любові до Бога і наочне перевагу духовного тілесному.

20.3. У чому полягає пост?

- Піст - це відкладення злих справ, почуттів, думок, утримання від скоромної їжі та інші обмеження по розпорядженню Церкви для того, щоб відновити втрачену рівновагу між тілом і духом, щоб повернути духу його верховенство над тілом і його пристрастями.

Піст - це не тільки деякі зміни в складі їжі, але головним чином це покаяння, очищення серця через посилену молитву, тілесне і духовне утримання.

У цей час треба по можливості обмежити заглибленість в мирську суєту, відмовитися від світських розваг, більше часу приділяти відвідуванню Церкви, корисному для душі читання, добрих справ. Слід звернути особливу увагу на характер відносин з близькими: перед скривдженими вибачитися, з ким у сварці примиритися, які потребують приділити увагу і турботу. Справжній постник утримується від пустослів'я, засудження, лестощів, брехні і всякого лихослів'я. Словом, справжній постник - той, хто віддаляється від всякого зла.

20.4. Чи всім можна постити? Чи не шкодить пост здоров'ю?

- Заповідь про піст дав Бог, тому постити зобов'язані всі віруючі і бажаючі врятувати свою душу. Наказує Статутом Церкви строгість постів розрахована на фізично здорових людей. У разі неможливості дотримуватися статутний строгості посту необхідно звернутися до священика для узгодження з ним заходи послаблення.

Думка про шкоду поста для здоров'я прийшло із Заходу. На Русі здавна постили всі - і старі, і малі. Всі святі угодники Божі вели сувору постницьке життя, виконували важкі фізичні роботи і при цьому багато хто з них довго жили. Здоров'ю шкодить непомірне і нерозбірливе вживання їжі і гріховне життя.

«Не притуплює всякою Сластьон і не кидайся на різні харчів, бо від многояденія буває хвороба, і пересичення доводить до холери; від пересичення багато хто помер, а стриманий додасть собі життя »(Сір.37: 32-34).

20.5. Хто звільняється від постів?

- Від постів звільняються болящі, вагітні та матері, немовлята, які подорожують (у міру необхідності), а також люди, що знаходяться в сугубих обставин (наприклад, на війні). Конкретні питання проходження поста треба узгоджувати з духовним наставником.

20.6. Які бувають одноденні пости і як в них постити?

- Одноденні пости бувають в середу (в цей день згадується зрада Іуди) і п'ятницю (день, коли розіп'яли Господа Ісуса Христа) кожного тижня. За суворістю пост в ці дні прирівнюється до Великого посту.

У Різдвяний (24 грудня / 06 січня) і Водохресний (05/18 січня) святвечори їжу не куштують до вечора. У день Усікновення глави Іоанна Предтечі (29 серпня / 11 вересня) пост полягає у відмові не тільки від м'ясної і молочної їжі, але і від рибної. У день Воздвиження Хреста Господнього (14/27 вересня) теж наказаний суворий піст - на трапезі належить куштувати овочі і рослинне масло.

Пости діляться на несуворі (утримання від всіх видів м'ясомолочної їжі) і суворі (утримання від всіх видів м'ясомолочної їжі, риби і єлею).

20.7. Як постити у Великий піст і для чого він встановлений?

- Великий піст встановлений для підготовки до Великодня - головного християнського свята, в пам'ять про сорокаденний перебування Господа Ісуса Христа в пісному подвиг в пустелі, а наступна відразу за Великим постом Страсна Седмиця присвячується останнім дням земного життя, страждань, смерті і поховання Ісуса Христа.

Під час Великого посту з ужитку виключають м'ясну і молочну їжу. Риба дозволяється лише у свято Благовіщення Пресвятої Богородиці (якщо він припадає не на Страсну Седмицю) і в день Вербної неділі. У Лазареву суботу дозволяється рибна ікра.

20.8. Як постити в Петрів піст і для чого він встановлений?

- Петрів піст встановлений на честь святих первоверховних апостолів Петра і Павла та в спогад того, що після зішестя на них Святого Духа святі апостоли розійшлися з Єрусалима по всіх країнах, постійно перебуваючи в подвигу посту і молитви.

Петрів піст менш суворий, ніж Великий. Під час Петрового посту виключається м'ясна і молочна їжа. Риба дозволяється за суботнім, недільних і святкових днях.

20.9. Як постити в Успенський піст і для чого він встановлений?

- Успенський піст (з 14 по 27 серпня за новим стилем) встановлено на честь Пресвятої Богородиці. Готуючись відійти у вічне життя, Божа Матір постійно постилась і молилася. Так і всім віруючим, слабким духовно і фізично, тим більше слід вдаватися до посту, звертаючись у молитві до Пресвятої Діви за допомогою у всякій потребі.

Під час Успенського посту виключається м'ясна, молочна і рибна їжа, за суворістю він прирівнюється до Великого посту.

20.10. Як постити в Різдвяний піст і для чого він встановлений?

- Різдвяний піст встановлений для того, щоб до дня Різдва Христового віруючі очистили себе покаянням, молитвою і постом, щоб з чистим серцем, душею і тілом могли благоговійно зустріти з'явився у світ Сина Божого.

Під час Різдвяного посту виключається м'ясна і молочна їжа. Риба дозволяється за суботнім, недільних і святкових днях.

20.11. Чи треба дотримуватися посту в середу або п'ятницю, якщо на ці дні припадає будь-яке свято, наприклад, Хрещення Господнє?

- Якщо двунадесяті свята, присвячені Господу, припадають на середу або п'ятницю, то пост скасовується.

20.12. Чи можна їсти рибу в середу і п'ятницю в період від Великодня до Вознесіння Христового?

- Від Великодня до Вознесіння Господнього по середах і п'ятницях їсти рибу дозволяється.

20.13. На скільки треба скоротити вживання їжі під час посту?

- Кожен сам повинен визначити скільки харчування на добу йому потрібно. Потім треба потроху зменшувати кількість їжі, що вживається і довести його до мінімуму, розрахувавши так, щоб не піддатися ослаблення, виснаженню, тобто нездатності до справи.

20.14. Чи можна їсти мед під час посту?

- Можна, але в помірній кількості і не тішачи.

20.15. З якого віку слід постити дітям?

- Певного правила немає, але в кожній християнській родині це питання вирішується дуже просто: постять батьки - постять і діти, і якщо здорові - з самого раннього віку.

20.16. Як постити хворим людям?

- Коли немає здоров'я, то благодушність під час хвороби і терпіння її замінюють пост. Тому хворим дозволяється вживати їжу, яка потрібна в зв'язку з їх захворюванням, хоча вона і не пісна. Але на ослаблення поста треба питати благословення священика.

Практичний посібник з парафіяльному консультування. Санкт-Петербург 2009 рік.

Чи не шкодить пост здоров'ю?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация