Православний пост: «диво голодування», дієта або аскетичний подвиг?

[1] [2] [3]

Е слі порахувати загальну кількість пісних днів протягом року, то вийде десь близько 200   [1] Е слі порахувати загальну кількість пісних днів протягом року, то вийде десь близько 200 [1] . За старих часів люди на Русі добре знали, що таке пост. У наші дні це поняття втрачено або сильно спотворено, і зараз багато людей не розуміють суті Православного поста, зводячи його до простого утримання від певних видів їжі. А є такі, які плутають поняття поста і дієти або навіть голодування. У цьому чималу роль відіграють різні книги сучасних авторів, в яких змішані абсолютно несумісні поняття. Так, на науковій конференції «Традиційна медицина і харчування» в 1994 р було зачитано доповідь «Значення короткочасних постів для лікування простудних захворювань» - очевидно неправильне вживання став модним слова «пост» [2] . Спробуємо розібратися, що ж таке пост і лікувальне голодування.

У медицині існує поняття «лікувальне голодування». Це немедикаментозний метод лікування деяких захворювань, який можливий тільки за участю фахівця. Голодування з лікувальною метою відомо з глибокої давнини, до нього вдавалися ще Піфагор, Сократ, Гіппократ і Авіценна. В середні віки ідею голодування підтримували Парацельс і Ф.Гоффман. У Росії ідеї лікувального голодування отримали розвиток в середині XVII ст. На початку ХХ ст. основоположником цього методу став учень С.В. Боткіна професор В.В. Пашутін.

З 1940-х рр. на практиці успішно застосовувався метод розвантажувально-дієтичної терапії професора Ю.С.Ніколаева (він і ввів термін РДТ). Згідно з цією методикою, популярної і сьогодні, проходить лікування нервово-психічних захворювань, алкоголізму, астми, гіпертонічної хвороби, хворих з непереносимістю медикаментів. За словами самого Ю.С.Ніколаева, РДТ - "не специфічний метод для будь-якої хвороби або групи захворювань. Це метод загальнозміцнюючий, мобілізуючий захисні сили організму, і тому має широке коло показань » [3] . Але в книзі даного автора знову можна спостерігати змішання понять поста і лікувального голодування (дієтичного харчування). Далі він пише: «У Росії в середні віки голодування широко практикувалося в монастирях ... Сергій Радонезький дуже часто голодував сам. ... Пост, по суті, був виразом народної мудрості, підказана інстинктом необхідність періодичного очищення організму допомагала зберігати здоров'я » [3] . Залишається гадати, як «зберігали здоров'я» та «очищали організм» на Русі до прийняття християнства з його системою постів? Крім того, система Миколаєва - не зовсім науковий метод, це, скоріше, натуропатия, що закликає повернутися до «природі», що віддає перевагу натуральній, яка не пройшла хімічної обробки, їжі, яка вбачає причину хвороб в «відхід від природи і порушення її законів» [3] . Це вже зовсім далеко від Православного віровчення, тим більше від православного поняття поста.

Медичне лікувальне голодування буває повне ( «вологе») і абсолютне ( «сухе»); часткове ( «недоїдання») лікувального значення не має. Найбільш поширена і вивчена методика повного ( «вологого») голодування. «Сухе» голодування, без вживання води, проводиться рідше і обмежена за термінами. У лікувального голодування є свої межі. Так, втрата маси тіла не повинна становити більше 20-25%, термін голодування - не більше 40 діб, крайній вік голодуючих - від 17 до 60 років. При РДТ активізуються видільні системи організму, регулярно проводяться процедури очищення забезпечують виведення токсинів. Відбуваються зміни в обміні речовин, починають витрачатися «внутрішні резерви». Одне з найважливіших умов РДТ - правильний «вихід з голодування», тобто строго поступове відновне харчування. До проведення РДТ є протипоказання, тому займатися «самодіяльністю» тут неприпустимо. [4]

Як бачимо, методика РДТ є науково обґрунтованою і проводиться в спеціалізованих клініках під наглядом фахівців. Однак існують ще різні авторські методики, з яких найбільшу популярність здобули системи оздоровлення та голодування П. Брегга, Г.С.Шаталовой і Г. П. Малахова.

Поль С.Брегг - американський лікар (1881-1970). Основне значення в оздоровленні людини він надавав лікувального голодування і правильному харчуванню. У нас вийшла його книга «Чудо голодування», що мала широкий резонанс. Оптимальною для здоров'я людини Брегг вважав дієту з вегетаріанської спрямованістю, основу якої складають овочі і фрукти, споживання м'яса і яєць обмежена, не рекомендуються ковбаси і консерви - все, що містить харчові барвники і консерванти. Цукор замінюється медом і соками, сіль виключається з раціону повністю. При деяких захворюваннях Брегг рекомендує добове - 24-годинне - повне утримання від їжі, раз в три місяці голодування протягом 3 діб, раз на рік - 7-10 днів.

З медичної точки зору, система П. Брегга містить багато спірних моментів. Рекомендовані їм короткі голодування не ведуть до перебудови організму на внутрішнє харчування і не можуть мати лікувального ефекту, сприяючи, скоріше, простому «відпочинку» шлунково-кишкового тракту. Також недостатньо уваги він приділив очищенню організму під час голодування і правильному «виходу» з нього. Та й взагалі система Брегга практично непридатна в наших умовах лімітованого режиму праці, обмеженого вибору рослинної їжі і підвищеному вмісті в ній токсинів. [5]

Також можна угледіти в системі П. Брегга безліч пунктів, які не відповідають Православному віровченню. У своїх «заповідях» і «моральних установках» він розкриває світогляд, далеке Православ'ю за своїм духом. Так, бажаючий очистити організм повинен: «... почуття своє тіло як найбільший прояв життя ... присвятити роки відданому і безкорисливого служіння своєму здоров'ю ... утримувати свої думки, слова і емоції чистими, спокійними і піднесеними». На час проведення голодування Брегг рекомендує віддалятися від усіх, відгороджуватися від зовнішнього світу, нікому не говорити про своє утриманні, щоб «уникнути впливу чужих негативних думок» [6] . Сам П. Брегг у передмові до своєї книги говорить, що він виступає в ній «як учитель, а не доктор» [5] . Звучить заклик «слідувати природним законам життя», тобто в культ зводиться природа. Брегг наполягає на необхідності «культивувати позитивні думки ... Вважайте ваші думки реальної силою. З допомогою голодування ви можете створити з себе ту людину, яким хотіли б бути »(Чудо голодування»). Це вже можна віднести до методик візуалізації, а самому автору поставити в провину те, що він виходить за рамки науково-популярної роботи про фізичне здоров'я і претендує на якийсь контроль свідомості читачів, нав'язуючи їм різні містичні погляди. У книзі йдеться про якусь «життєву силу», а головною турботою голодуючого визнається продовження людського життя. [7] Однак в Православ'ї причиною смерті є не порушення законів природи, а гріх - порушення зв'язку людини зі своїм Творцем [8] . Змішуючи поняття дієти, голодування і поста, П.Брєгг наводить як приклад «лікувального голодування» Мойсея, Давида і Самого Христа, що, звичайно, виходить від повного нерозуміння їм суті поста як аскетичного подвигу. Також ми знаємо, що життєвою силою для християнина є Божественна благодать (Деян.17: 28), яка не залежить від властивостей їжі, що з'їдається. Християнин не зводить здоров'я тіла в культ, що робить П.Брєгг; ми пам'ятаємо, що ні тіло існує для їжі, а їжа для тіла. Таким чином, можна зробити висновок, що система П. Брегга за своєю суттю не є прийнятною для православної людини.

Ще один автор популярної методики оздоровлення організму із застосуванням голодування і дієт - Галина Сергіївна Шаталова (рід. В 1916 р), кандидат медичних наук. Тут вже в наявності звернення до «сонячної енергії продуктів». З раціону пропонується повністю виключити м'ясні і молочні продукти (м'ясо вважається джерелом бід, на кшталт акселерації у дітей, а молоко і зовсім шкодить здоров'ю, після 3 років організм в ньому більше не потребує), харчуватися овочами, травами, фруктами, зібраними по сезону. Бажано при цьому вживати ті плоди, які виросли «у вашій кліматичній зоні» [9] . Однак експерти ВООЗ встановили, що людині необхідний тваринний білок в кількості не менше 1 г на 1 кг, інакше в організмі починаються небажані зміни. Також Г.С.Шаталова рекомендує «пережовувати їжу не менше 50 разів», «не змішувати рослинну і тваринну їжу", "не розігрівати остигнула їжу повторно», не користуватися сковорідками і скороварки.

Якщо пильніше придивитися до цієї системи, то можна знайти тут ті ж антихристиянські елементи обожнювання природи, які присутні в системах Брегга і міркуваннях Миколаєва. За словами Г.С.Шаталовой, її система заснована на «нерозривної єдності людини і природи Землі, Всесвіту в цілому. Думка про розумне початку Природи висловлювалася ще в глибоку давнину » [9] . За визнанням самої Шаталової, її система заснована на східних навчаннях про здоров'я людини (в т.ч. йога, цигун) і досвіді «народних цілителів» (наприклад, П.Іванова), тобто далека від традиційної медицини. Хвороба, на думку Шаталової, це порушення зв'язку «людина-природа», а її лікування, відповідно, буде полягати у відновленні зв'язку з цим. Пост ж рекомендується як складова частина видового (тобто роздільного) харчування. На першому місці в системі природного оздоровлення варто «досягнення позитивного психічного настрою». Сама ж система відкрито декларується як «перехід на інший спосіб життя, життя у єдності і гармонії з природою і самим собою» [10] .

Ще однією популярною в нашій країні методикою є методика «роздільного харчування», популяризатором якої виступав американський лікар Герберт Шелтон (1895-1985). Він написав книгу «Ортотрофія. Основи правильного харчування », в якому виклав свої погляди на проблему правильного раціону людини. Однак при пильному розгляді виявляється, що ця система є хибною і побудована на незнанні процесів травлення. Так, передбачається, що перетравлювання білків відбувається в кислому середовищі шлунка, а вуглеводів - в лужному, зелень і фрукти перетравлюються в будь-якому середовищі і з усім «сумісні». Але ці уявлення невірні! У шлунку їжа, по-перше, перемішується під впливом перистальтики, а по-друге, переварювання відбувається в тонкому кишечнику, де середовище лужне, в шлунку ж йде тільки підготовка білків до цього процесу. Також слід врахувати ще один важливий момент - не існує «монопродуктов», тобто білків і вуглеводів в чистому вигляді, до таких можна віднести тільки сіль, цукор і масло, інші складаються з гармонійної суміші різних речовин. Т.ч., затвердження Шелтона неспроможні з медичної точки зору. У системи роздільного харчування є два недоліки: психологічний дискомфорт (боязнь з'їсти що-небудь «не те») і перебудова вироблення ферментів (при систематичному проходженні системі), так що в певний час виробляються тільки певні ферменти для перетравлення білкової або вуглеводної їжі. Збій в харчуванні при цьому може повести за собою дуже серйозні наслідки і загрожувати життю людини. Система Шелтона була розроблена в південних штатах США, раціон жителів яких був перевантажений м'ясними продуктами, так що це призвело до серйозних проблем з травленням. Однак в Росії споживання м'яса набагато менше (бл. 62 кг в рік проти 180 кг). Замість роздільного харчування досить знизити рівень споживання білка до 100 г на добу. [11]

[1] Енциклопедія обрядів і звичаїв.
[2] Медико-гігієнічні аспекти харчування під час постів (meat.ru).
[3] Ю.С.Ніколаев, Е.І.Нілов, В.Г.Черкасов. Голодування заради здоров'я. - М., 1988.
[4] Лікувальне голодування. Методичні рекомендації лікарів (lenmed.spb.ru).
[5] Ю.Н.Кудрявцев, канд.мед.наук. Критичний аналіз методу П. Брегга (abgym.ru).
[6] П. Брегг. Чудо голодування (lib.ru).
[7] «Чудо голодування» як восьме чудо світу (tvplus.dn.ua).
[8] Св.Іоана Дамаскін. Точний виклад Православної віри. -, 2002.
[9] Джерело: bewoman.ru
[10] Г.С.Шаталова і її система природного оздоровлення (poiski-s.narod.ru).
[11] Роздільне харчування (darina.kiev.ua).

[1] [2] [3]

Залишається гадати, як «зберігали здоров'я» та «очищали організм» на Русі до прийняття християнства з його системою постів?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация