Правові консультації у справах, пов'язаних з наркотиками. бібліотека


№ 946 від «01» жовтня 2013 р
на запит № б / н від 31.08.2013 р

адвокату
пану Кузьміних К.С.

На Ваш запит повідомляю, що відповіді керівників експертних підрозділів наочно свідчать про неналежний рівень професійної підготовки як самих експертів, які виконують експертизи наркотичних засобів (психотропних речовин), так їх керівників, які здійснюють керівництво експертними підрозділами.

Щоб не бути голослівним, нижче приведу статті федеральних законів і постанов Уряду РФ, що регламентують процедуру діагностики наркотичних засобів (психотропних речовин) і визначення їх розмірів і роз'ясню, чому я прийшов до такого висновку.

Відповідальність за незаконний оборот наркотичних засобів, психотропних речовин та їх прекурсорів регламентована кримінальним (див. Ст.ст.228,228.1,229 і 229.1 КК РФ) і адміністративним законодавством (см.ст.ст. 6.8,6.9, 6.13 КоАП РФ) Російської Федерації.

З диспозиції зазначених статей, слід, що для визначення виду засобів і речовин (наркотичне, психотропну або їх аналоги, сильно-чинне або отруйна) їх розмірів, назв і властивостей, походження, способу виготовлення, виробництва або переробки, а так само для встановлення приналежності рослин до культур, що містить наркотичні речовини, потрібні спеціальні знання і суди для прийняття рішень повинні мати відповідні висновками експертів або спеціалістів. Роз'яснення з цього приводу містяться в Постанові Пленуму Верховного Суду РФ від 15 червня 2006 № 14 «Про судову практику у справах про злочини, пов'язаних з наркотичними засобами, психотропними, сильнодіючими і отруйними речовинами».

В Ухвалі Конституційного суду РФ від 8 лютого 2007 року № 290-О-П говориться, що «Суди загальної юрисдикції при вирішенні ... кримінальних справ ... повинні враховувати кількість, властивості, ступінь впливу на організм людини того чи іншого наркотичного засобу, а також інші обставини конкретної кримінальної справи ... »(аналогічна формулювання було передбачено також в постанові № 2 пленуму Верховного суду РФ від і 27.04.1993 р і постанові Пленуму Верховного суду № 9 від 27.05.98 р).

У Федеральному законі від 8 січня 1998 № 3-ФЗ «Про наркотичні засоби і психотропні речовини» в ст.1 «Основні поняття» вживаються у такому значенні:

«... наркотичні засоби - речовини синтетичного або природного походження, препарати, включені до Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин та їх прекурсорів, що підлягають контролю в Російській Федерації, відповідно до законодавства Російської Федерації, міжнародними договорами Російської Федерації, в тому числі Єдиної Конвенції про наркотичні засоби 1961 року;

психотропні речовини - речовини синтетичного або природного походження, препарати, природні матеріали, включені до Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин та їх прекурсорів, що підлягають контролю в Російській Федерації, відповідно до законодавства Російської Федерації, міжнародними договорами Російської Федерації, в тому числі Конвенцією про психотропні речовини 1971 года ...

... препарат - суміш речовин у будь-якому фізичному стані, що містить один або кілька наркотичних засобів або психотропних речовин або один або кілька прекурсорів, включених до Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин та їх прекурсорів, що підлягають контролю в Російській Федерації ...

... аналоги наркотичних засобів і психотропних речовин - заборонені до обігу в Російській Федерації речовини синтетичного або природного походження, не включені до Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин та їх прекурсорів, що підлягають контролю в Російській Федерації, хімічна структура і властивості яких подібні з хімічною структурою і з властивостями наркотичних засобів і психотропних речовин, психоактивну дію яких вони відтворюють ... »;

У статті 2 цього ж закону, що має назву «Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин та їх прекурсорів, що підлягають контролю в Російській Федерації» вказується:

«... 1. Наркотичні засоби, психотропні речовини і їх прекурсори, що підлягають контролю в Російській Федерації, включаються до Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин та їх прекурсорів, що підлягають контролю в Російській Федерації (далі - Перелік), і в залежності від застосовуваних державою заходів контролю вносяться в наступні списки :

список наркотичних засобів, психотропних речовин та їх прекурсорів, обіг яких на території України заборонено відповідно до законодавства Російської Федерації і міжнародними договорами Російської Федерації (далі - Список I), за винятком випадків, передбачених пунктами 1 і 5 статті 14 цього Закону;

список наркотичних засобів і психотропних речовин, обіг яких на території України обмежено і стосовно яких встановлюються заходи контролю відповідно до законодавства Російської Федерації і міжнародними договорами Російської Федерації (далі - Список II);

список психотропних речовин, обіг яких на території України обмежено і стосовно яких допускається виключення деяких заходів контролю відповідно до законодавства Російської Федерації і міжнародними договорами Російської Федерації (далі - Список III);

список прекурсорів, обіг яких на території України обмежено і стосовно яких встановлюються заходи контролю відповідно до законодавства Російської Федерації і міжнародними договорами Російської Федерації (далі - Список IV), що включає:

таблицю прекурсорів, обіг яких на території України обмежено і стосовно яких встановлюються особливі заходи контролю (далі - Таблиця I);

таблицю прекурсорів, обіг яких на території України обмежено і стосовно яких встановлюються загальні заходи контролю (далі - Таблиця II);

таблицю прекурсорів, обіг яких на території України обмежено і стосовно яких допускається виключення деяких заходів контролю (далі - Таблиця III) ... ».

У Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин та їх прекурсорів, що підлягають контролю в Російській Федерації, затвердженому постановою Уряду РФ від 30 червня 1998 № 681, в Списку «наркотичних засобів, психотропних речовин та їх прекурсорів, обіг яких на території України заборонено відповідно до законодавства Російської Федерації і міжнародними договорами Російської Федерації (список I) »міститься позиція:« Все суміші, до складу яких входять наркотичні засоби і психотропні речовини даного списку, незалежно від їх кількості ».

У примітці до Переліку вказується: «... 2. Контроль поширюється на препарати, що містять наркотичні засоби і психотропні речовини, зазначені в цьому переліку, незалежно від їх кількості та наявності нейтральних компонентів (вода, крохмаль, цукор, бікарбонат натрію, тальк і т.п.).

Відносно комбінованих лікарських препаратів, що містять, крім основного контрольованого речовини, інші фармакологічно активні компоненти, контроль встановлюється в індивідуальному порядку шляхом включення даного комбінованого лікарського препарату до відповідного списку справжнього переліку ... ».

Розміри наркотичних засобів і психотропних речовин для цілей ст.ст.228, 228.1, 229 і 229.1 Кримінального кодексу Російської Федерації затверджені постановою Уряду РФ від 01.10.2012 р № 1002. Воно для сумішей що містять «хоча б одне наркотичний засіб або психотропну речовину, перераховане в списку I незалежно від їх змісту в суміші» визначається як «значний, великий та особливо великий розміри, що застосовуються для наркотичного засобу або психотропної речовини списку I, для якого встановлено більш жорсткі заходи контролю ».

У Федеральному законі від 31 травня 2001 № 73-ФЗ «Про державну судово-експертної діяльності в Російській Федерації» в ст. 2 «Завдання державної судово-експертної діяльності» вказується:

«Завданням державної судово-експертної діяльності є надання сприяння судам, суддям, органам дізнання, особам, яка провадить дізнання, слідчим у встановленні обставин, що підлягають доказуванню по конкретній справі, за допомогою вирішення питань, що потребують спеціальних знань в галузі науки, техніки, мистецтва або ремесла» .

Далі в ст. 3 «Правова основа державної судово-експертної діяльності» вказується:

«Правовою основою державної судово-експертної діяльності є Конституція Російської Федерації, справжній Федеральний закон, Цивільний процесуальний кодекс Російської Федерації, Арбітражний процесуальний кодекс Російської Федерації, Кримінально-процесуальний кодекс Російської Федерації, Кодекс України про адміністративні правонаруше-пах, законодавство Російської Федерації про митному справі, Податковий кодекс Російської Федерації, законодавство Російської Федерації про охорону здоров'я, інші федеральні закони, а також нормативно-правові акти федеральних органів виконавчої влади, що регулюють організацію і виробництво судової експертизи »;

У ст.4, цього ж закону, що має назву «Принципи державної судово-експертної діяльності» вказується:

«Державна судово-експертна діяльність ґрунтується на принципах законності, дотримання прав і свобод людини і громадянина, прав юридичної особи, а також незалежності експерта, об'єктивності, всебічності і повноти досліджень, що проводяться з використанням сучасних досягнень науки і техніки»;

У ст.5, вище зазначеного закону, що має назву «Дотримання законності при здійсненні державної судово-експертної» вказується:

«Державна судово-експертна діяльність здійснюється за умови точного виконання вимог Конституції Російської Федерації та інших нормативних правових актів, що становлять правову основу цієї діяльності.

Порушення закону при здійсненні судово-експертної діяльності є неприпустимим і тягне за собою відповідальність, встановлену законодавством Російської Федерації ».

У ст.8, цього ж закону, що має назву «Об'єктивність, всебічність і повнота досліджень» вказується:

«Експерт проводить дослідження об'єктивно, на строго науковій і практичній основі, в межах відповідної спеціальності, всебічно і в повному обсязі.

Висновок експерта має грунтуватися на положеннях, що дають можливість перевірити обгрунтованість і достовірність зроблених висновків на базі загальноприйнятих наукових і практичних даних ».

У ст. 14, що має назву «Обов'язки керівника державного судово-експертної установи» вказується:

«Керівник зобов'язаний:

після отримання постанови чи ухвали про призначення судової експертизи доручити її виробництво конкретному експерту або комісії експертів даної установи, які володіють спеціальними знаннями в обсязі, необхідному для відповідей на поставлені запитання;
роз'яснити експерту або комісії експертів їх обов'язки і права;
за дорученням органу або особи, що призначили судову експертизу, попередити експерта про кримінальну відповідальність за дачу завідомо неправдивого висновку, взяти у нього відповідну підписку і направити її разом з висновком експерта до органу або особі, яка призначила судову експертизу;
забезпечити контроль за дотриманням термінів проведення судових експертиз з урахуванням дат, встановлених судами при призначенні судових експертиз, повнотою і якістю проведених досліджень, не порушуючи принцип незалежності експерта;
після закінчення досліджень направити висновок експерта, об'єкти досліджень і матеріали справи до органу або особі, яка призначила судову експертизу;
забезпечити умови, необхідні для збереження конфіденційності досліджень і їх результатів;
не розголошувати відомості, які стали йому відомі у зв'язку з організацією та виробництвом судової експертизи, в тому числі відомості, які можуть обмежити конституційні права громадян, а також відомості, що становлять державну, комерційну або іншу охоронювану законом таємницю.
Керівник зобов'язаний забезпечити умови, необхідні для проведення досліджень:
наявність обладнання, приладів, матеріалів і засобів інформаційного забезпечення;
дотримання правил техніки безпеки і виробничої санітарії;
збереження представлених об'єктів досліджень та матеріалів справи.

Керівник не має права:


витребувати без постанови чи ухвали про призначення судової експертизи об'єкти досліджень і матеріали справи, необхідні для виробництва судової експертизи »;
самостійно без погодження з органом або особою, що призначили судову експертизу, залучати до її виробництва осіб, які не працюють в даній установі;
давати експерту вказівки, що прирікають зміст висновків по конкретній судовій експертизі ».

У ст. 16, що має назву «Обов'язки експерта» вказується:

«Експерт зобов'язаний:

прийняти до провадження доручену йому керівником відповідного державного судово-експертної установи судову експертизу;
провести повне дослідження представлених йому об'єктів і матеріалів справи, дати обгрунтоване і об'єктивний висновок по поставленим перед ним питань;
скласти мотивоване письмове повідомлення про неможливість дати висновок і направити дане повідомлення до органу або особі, яка призначила судову експертизу, якщо поставлені питання виходять за межі спеціальних знань експерта, об'єкти досліджень і матеріали справи непридатні чи недостатні для проведення досліджень і дачі висновку і експерту відмовлено в їх доповненні, сучасний рівень розвитку науки не дозволяє відповісти на поставлені запитання;
не розголошувати відомості, які стали йому відомі у зв'язку з виробництвом судової експертизи, в тому числі відомості, які можуть обмежити конституційні права громадян, а також відомості, що становлять державну, комерційну або іншу охоронювану законом таємницю;
забезпечити збереження представлених об'єктів досліджень та матеріалів справи.

Експерт також виконує обов'язки, передбачені відповідним процесуальним законодавством.

Експерт не має права:

приймати доручення про виробництві судової експертизи безпосередньо від будь-яких органів або осіб, за винятком керівника державного судово-експертної установи;
здійснювати судово-експертну діяльність в якості недержавного експерта;
вступати в особисті контакти з учасниками процесу, якщо це ставить під сумнів його незацікавленість в результаті справи;
самостійно збирати матеріали для виробництва судової експертизи;
повідомляти будь-кому про результати судової експертизи, за винятком органу або особи, її призначили;
знищувати об'єкти досліджень або істотно змінювати їх властивості без дозволу органу або особи, що призначили судову експертизу.

Експерт або державне судово-експертної установи не має права відмовитися від виробництва дорученої їм судової експертизи у встановлений судом строк, мотивуючи це відмовою боку, на яку судом покладено обов'язок по оплаті витрат, пов'язаних з виробництвом судової експертизи, здійснити оплату призначеної експертизи до її проведення ».

Розглянемо як відповідно до точним виконанням закону об'єктивно, на строго науковій і практичній основі, в межах відповідної спеціальності, всебічно і в повному обсязі експерт повинен виконати доручену йому судову експертизу суміші речовин, що містить наркотичний засіб (псіхотропоное речовина), для того, щоб суд відповідно чинним законодавством прийняв законне і справедливе рішення.

Припустимо, що об'єктом судової експертизи є один з найбільш поширених в світі наркотиків - героїн.

Отже, наркотик вилуч з обігу правоохороних органом и нужно его експертизи. На Дозвіл СУДОВОЇ ЕКСПЕРТИЗИ слідчім поставлено питання: «Чи є Речовини, представлених на експертизу наркотичного засоби (психотропні Речовини) и Пожалуйста его Кількість? ». Розглянемо, що саме слід зробити експерту хіміку при виконанні судової експертизи.

З експертної практики добре відомо, що те, що називається «вуличним героїном» - насправді не чиста речовина, а суміш, яка містить героїн (диацетилморфин), 6-моноацетілморфін і ацетілкодеін, а також значна кількість різних, «що не є наркотичними» наповнювачів. Так, [Методичні рекомендації «Криміналістичне дослідження героїну», затверджені Постійним комітетом з контролю наркотиків (Затверджено Постійним комітетом з контролю наркотиків (протокол N 3 / 92-2004 від 9 червня 2004 р.) Схвалено і рекомендовано до опублікування Методичних і Редакційно-видавничим порадами ЕКЦ МВС Росії)] вказують, що: «... Джерелом отримання героїну є опій - згорнувся молочний сік рослини мак снотворний (Papaver somniferum L). У процесі переробки опій очищають від баластних речовин і отримують продукт з високим вмістом морфіну. Цей продукт потім ацетилируют до героїну.

Таким чином, «вуличний героїн» може містити в своєму складі домішки, які обумовлені вихідною сировиною і способом його приготування (такі як папаверин, наркотин, кодеїн, морфін, 6-моноацетілморфін, 3-моноацетілморфін, ацетілкодеін і т.д.). Крім того, «вуличний героїн», як правило, містить і спеціально вносяться добавки і наповнювачі (до 10 - 16 найменувань одночасно). Це можуть бути: фармакологічно активні речовини (фенобарбітал, кофеїн, діфенгідрамін (димедрол), фенацетин, анальгін, новокаїн, лідокаїн, аспірин, антипірин, амідопірин, діазепам, анестезин, нікотинамід, фенолфталеїн, стрихнін, хінін, хлорохін, аскорбінова, саліцилова, бензойна , фталева, борна кислоти і т.д.); інші наркотичні засоби і психотропні речовини (метаквалон, оксикодон, кокаїн та ін.); всілякі нейтральні добавки-наповнювачі (глюкоза, лактоза, фруктоза, сахароза, манітол, крохмаль, борошно, хлорид натрію, карбонат кальцію, сульфат барію, аморфна окис кремнію і ін.). У зразках «вуличного героїну» можна також виявити речовини, що потрапили в нього з навколишнього середовища (наприклад, різні пластифікатори, пестициди та ін.). Зміст героїну може становити від 1 - 2 до 95 - 98% ... ».

Відповідно до закону для відповіді на поставлене запитання експерт хімік, якій доручено виконання експертизи, перш за все, зобов'язаний визначити повний хімічний склад всіх компонентів, що складають його основу. Після визначення якісного хімічного складу досліджуваного речовини, при наявності в ньому контрольованих речовин, експерт повинен визначити розмір контрольованого наркотичного засобу (психотропної речовини) або їх аналога.

Примітно, що кількість - маса наркотичного засобу (психотропної речовини) і розмір контрольованого Урядом РФ речовини (препарату) не завжди збігаються.

Як зазначалося вище, розміри наркотичних засобів і психотропних речовин, для цілей ст.ст.228, 228.1, 229 і 229.1 Кримінального кодексу Російської Федерації, встановлені і затверджені постановою Уряду РФ від 01.10.2012 р № 1002. Розглянемо, як відповідно до цією постановою, визначаються розміри сумішей, що містять в своєму складі наркотичний засіб героїн (диацетилморфин):

- Якщо до складу досліджуваного об'єкта експертизи входять тільки наркотичні засоби (наприклад: героїн (диацетилморфин), 6-моноацетілморфін і ацетілкодеін), включені до переліку наркотичних засобів, то відповідно до позиції Переліку наркотичних засобів: «Все суміші, до складу яких входять наркотичні засоби і психотропні речовини даного списку, незалежно від їх кількості »представлена на експертизу суміш речовин вважається, включеної до списку I, названого переліку.

Кількість (розмір) такої суміші забороненої до обігу визначається загальною масою суміші цих речовин, так як всі ці три речовини включені до переліку наркотичних засобів. Перед цим суміш необхідно висушити до постійної маси (видаливши тим самим вологу), так як розмір такої суміші повинен визначатися як «значний, великий та особливо великий розміри, що застосовуються для наркотичного засобу або психотропної речовини списку I, для якого встановлені більш жорсткі заходи контролю» ;

- Якщо до складу суміші входять наркотичні засоби, що мають різні заходи контролю (наприклад: героїн (диацетилморфин) і d-Лізергід (ЛСД, ЛСД-25), то відповідно до позиції Переліку наркотичних засобів: «Все суміші, до складу яких входять наркотичні засоби і психотропні речовини даного списку, незалежно від їх кількості »представлена ​​на експертизу суміш речовин вважається, включеної до списку I, названого переліку.

Розмір такої суміші визначається по d-Лізергіду так як для нього запобіжного контролю суворіші - «значний розмір» d-Лізергіда становить кількість (масу), що перевищує 0,0001 г, а для діацетілморфіна аналогічний показник становить понад 0,5 м Розмір d -Лізергіда (ЛСД, ЛСД-25) повинен бути визначений методом газової хроматографії і ніколи не буде дорівнює загальній масі речовини об'єкта експертизи;

- Особливий випадок, якщо до складу суміші входять героїн (диацетилморфин) і кокаїн, таку суміш називають - «спідболл».

Компонент цієї суміші - наркотичний засіб героїн (диацетилморфин) включений в список I Переліку наркотичних засобів. Другий компонент суміші - наркотичний засіб кокаїн включено в список II, названого Переліку. У зв'язку з цим, відповідно до позиції Списку I Переліку наркотичних засобів «Все суміші, до складу яких входять наркотичні засоби і психотропні речовини даного списку, незалежно від їх кількості» суміш цих двох наркотичних засобів не може вважатися, включеної до Списку I, названого переліку . Так як кокаїн не включені в даний список наркотичних засобів.

Така суміш - препарат, контролюється (заборонена до обігу) згідно з п.4 ст.2 Закону «Про наркотичні засоби і психотропні речовини», яка говорить про те, що «... Щодо препаратів, передбачаються заходи контролю, аналогічні тим, які встановлюються щодо наркотичних засобів і психотропних речовин, що містяться в них ».

Розмір такої суміші відповідно до постанови Уряду РФ від 01.10.2012 р № 1002 дорівнює загальній масі всієї суміші, що містить кокаїн, дорівнює тому, що наркотичний засіб «кокаїн» позначено в постанові Уряду РФ символом (**).

У Постанові Уряду РФ від 01.10.2012 р № 1002 є два конкретних речовини, для яких застосовується спрощений порядок визначення розміру сумішей їх містять. Навіть вологість таких сумішей експертом може не враховуватися, так як в постанові зазначено наступне: «Розміри поширюються на суміші (препарати) зазначеного наркотичного засобу або психотропної речовини». Ці речовини позначені символом (**). Ці дві речовини: «кокаїн» і «Гаммабутиролактон».

В рамках відповіді на даний адвокатський запит я не буду критикувати наведену процедуру визначення розмірів, таких заборонених до обігу сумішей, хоча в цілому, з точки зору п.4 ст.2 Закону «Про наркотичні засоби і психотропні речовини», вважаю її несправедливою;

- Найпоширеніший в експертній практиці випадок, коли до складу досліджуваного об'єкта експертизи входять наркотичний засіб і нейтральний компонент.

Розберемо приклад суміші, що містить героїн (диацетилморфин) і цукор. Примітно, що відповідно до позиції Переліку наркотичних засобів «Все суміші, до складу яких входять наркотичні засоби і психотропні речовини даного списку, незалежно від їх кількості» така суміш речовин не може вважатися, включеної до Списку I, названого переліку. Так як цукор не включений в даний список наркотичних засобів.

Вона, як суміш - препарат, контролюється (заборонена до обігу) згідно з п.4 ст.2 Закону «Про наркотичні засоби і психотропні речовини», яка говорить про те, що «... Щодо препаратів, передбачаються заходи контролю, аналогічні тим, які встановлюються щодо наркотичних засобів і психотропних речовин, що містяться в них »і відповідно до п.2 примітки до Переліку:« ... 2. Контроль поширюється на препарати, що містять наркотичні засоби і психотропні речовини, зазначені в цьому переліку, незалежно від їх кількості та наявності нейтральних компонентів (вода, крохмаль, цукор, бікарбонат натрію, тальк і т.п.).

Розмір такої, забороненої до обігу суміші, визначається не загальною масою суміші цих речовин, як помилково стверджують експертні начальники, а по-іншому: як «значний, великий та особливо великий розміри, що застосовуються для наркотичного засобу або психотропної речовини списку I, для якого встановлено більш жорсткі заходи контролю ». Тобто, експерт в цьому випадку, повинен методом газової хроматографії встановити зміст героїну (діацетілморфіна), так як для нього встановлені більш жорсткі заходи контролю, а цукор не враховувати, так як оборот цукор в РФ не заборонений.

Якщо розмір такої суміші визначати виходячи з «загальної маси», як це робить переважна більшість експертів, і про що відкрито в своїх листах заявляють експертні начальники, то буде порушено вимогу п.4 ст.2 Закону «Про наркотичні засоби і психотропні речовини», яку я цитував вище. При ототожненні мас (розмірів) суміші, що містить наркотичний засіб і чистого наркотичного засобу (мається на увазі приклад суміші, що містить «героїн і цукор»), заходи контролю для цих двох порівнюваних речовин ніколи не будуть аналогічними. Суміш при меншому вмісті (розмірі) наркотичного засобу, в такому випадку, є «більш контрольованим» і «сильним наркотичним засобом», ніж абсолютно чисте наркотичний засіб героїн.

Очевидно, що суміш, яка містить 1 грам героїну та 4 грами цукру (загальною масою 5 грам) не може бути більш небезпечною для людини, ніж чистий героїн масою 1 грам. Ступінь небезпеки такої суміші визначається (обумовлюється) 1-ним грамом наркотичного засобу героїну і заходи контролю для такої суміші, повинні бути аналогічними, застосовуваним для 1-го грама чистого героїну.

Як зазначалося вище, в Постанові Уряду РФ від 01.10.2012 р № 1002 є кілька речовин, для яких застосовується інший порядок визначення розміру сумішей їх містять, так в Постанові зазначено: «Розміри поширюються на суміші (препарати) зазначеного наркотичного засобу або психотропної речовини ». Ці речовини позначені символом (**). Наркотичний засіб героїн (діацетил-морфін) таким символом не зазначено, відповідно його розміри на суміші (препарати), що містять його не поширюються.

Як зазначалося вище, сумішей, що містять поряд з контрольованими психоактивними речовинами інертні (що не є наркотичними) компоненти переважна більшість. Інертні наповнювачі (напр. Цукор, глюкоза і т.д.) додаються до кримінальних наркотиків, що реалізується не великими партіями (оптом), а в рамках вуличної, індивідуальної торгівлі. Таким чином, як правило, розбавляють кілька разових доз, що збуваються для особистого споживання. Робиться це для того, щоб забезпечити передачу микроколичества психоактивної компонента, який в чистому вигляді становить міліграми речовини і незручний для передачі і вживання через великі втрат речовини (прокидається, залишається у вигляді нашарувань на упаковці, руках збувальників і споживача, пристосування, які використовуються наркоманами для споживання наркотику). Саме такі суміші є об'єктами більшості експертиз, що виконуються в рамках розслідувань кримінальних справ по наркотиках. Великі партії чистих наркотиків вилучаються вкрай рідко.

Судова і експертна практика показують, що судді й експерти не розуміють один одного. Судді не усвідомлюють, що замість повноцінної експертизи їм видається напівфабрикат, який не може бути покладено в основу виноситься судового рішення, так як не визначений розмір наркотику (психотропної речовини), а експерти, практично поголовно, переконані, що вони не повинні визначати розмір наркотичного засобу (психотропної речовини), вважаючи, що це прерогатива суду.

Помилка експертів в тому, що все, що не містить наркотик, є особливо небезпечним наркотичним засобом, що не спонукає їх виконувати дослідження хімічного складу об'єкта експертизи в повному обсязі, як того вимагає чинне законодавство і зазначені постанови Уряду РФ.

Експерти хіміки, які відносять все речовина (об'єкт дослідження) до наркотичного засобу тільки по тому, що виявили в його складі наркотичний засіб, включене до Переліку наркотичних засобів (психотропних речовин), діють з порушенням відразу кілька федеральних законів. У цьому випадку вони своїми діями порушують ст.ст. 1 і 2 Федерального закону «Про наркотичні засоби і психотропні речовини», ст.ст.3,4,5 Федерального закону «Про державну судово-експертної діяльності в Російській Федерації».

Практично однакові відповіді керівників експертних організацій про те, що підлеглі їм експерти не зобов'язані, при виконанні експертиз наркотичних засобів і психотропних речовин, встановлювати повний хімічний склад і розміри чистих наркотичних засобів (психотропних речовин) свідчать не тільки про їх низьку професійну компетенції. Їх шаблонні відповіді, опосередковано вказують на активний вплив на судових експертів, спрямоване на спрощення процедури діагностики наркотиків і багаторазове завищення їх розмірів. Логіка начальників цілком зрозуміла, чим більше в розмірах (грамах і кілограмах) кримінальних наркотиків вилучається з обігу, тим ефективніше оцінюється робота правоохоронних відомств. Парадокс полягає в тому, що самих наркотиків в цих вилучених речовинах, насправді набагато менше, менше в десятки і сотні разів.

Необ'єктивна, недостовірна інформація про розміри наркотичних засобів (психотропних речовин), яка надається халтурщікамі- експертами слідчим і суддям, призводить до масових судових помилок при винесенні обвинувальних вироків, дискредитує судову систему та правоохоронні органи Російської Федерації.


Кандидат хімічних наук,
експерт
Гладишев Д.Ю.
Див. Також у форматі .jpg .

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация