Пражанам була представлена ​​книга «Латвія. Синагоги і рабини. 1918 -1940 рр. »

Рита Богданова (Фото: Яна Шустова)   Нещодавно ми також розповідали вам про найбільшу чеської книжковій виставці-ярмарку «Світ книги», що проходила в Празі Рита Богданова (Фото: Яна Шустова) Нещодавно ми також розповідали вам про найбільшу чеської книжковій виставці-ярмарку «Світ книги», що проходила в Празі. Однією з головних тем цьогорічної виставки стала література Латвії. В рамках даного заходу на празькому Виставіште була представлена ​​книга під назвою містить ряд фотографій синагог, знищених під час Голокосту, і тексти на івриті, англійською, російською та латиською мовами. Незважаючи на те, що презентація книги не була задумана безпосередньо як складова частина проекту «Рік з єврейською культурою», вона дивним чином вписується в атмосферу, якої насичені багато музеїв, галереї та театри Чехії, які прагнуть показати внесок єврейського мистецтва та етичних цінностей в культуру Чехії і Європи в цілому. Книгу, яка є проектом рабина Натана Баркана, видала єврейська громада Шамір, а про її презентації подбали Літературний центр Латвії, Посольство Латвії в ЧР і вже згадана єврейська громада Шамір. З автором-упорядником тексту Ритою Богданової, яка відвідала по даному випадку Прагу, розмовляла редактор Чеського заради on-line Яна Шустова.

- У вашій книзі ви являє синагоги і рабинів Латвії в міжвоєнний період, скільки їх було перед другою світовою війною?

Фото: Яна Шустова   Перед Другою світовою війною в Латвії було близько 90 тисяч євреїв Фото: Яна Шустова Перед Другою світовою війною в Латвії було близько 90 тисяч євреїв.

- Що їм довелося пережити під час війни?

Приблизно 20 тисяч змогли евакуюватися, близько 70 тисяч загинуло в гетто, в концентраційних таборах, після війни в живих з них залишилося близько тисячі.

- Скільки синагог ви уявляєте у вашій книзі?

Близько двохсот.

- Як можна охарактеризувати ці будівлі?

Це різні синагоги - старіші - природно - дерев'яні, а ті, які були побудовані в кінці 19-ого або на початку 20-го - кам'яні. Саме дерев'яні збереглися в сільських місцевостях, в містах в 20-му столітті будувалися тільки кам'яні.

- З цих двохсот скільки збереглося до цих пір?

В даний момент в Ризі є одна діюча синагога, це будівля відновили після війни, в Даугавпілсі зовсім недавно відновили синагогу Кадеша, а також відновлена ​​синагога в Резекне - в цих містах існують єврейські громади. Є ще міста в Латвії, в яких знаходяться синагоги, але немає єврейських громад, частина їх була відновлена, в деяких знаходяться культурні установи. У Кулдоге, наприклад, протягом тривалого часу перебував кінотеатр. Зараз, завдяки допомозі євреїв із зарубіжжя, її збираються реставрувати і створити.

- Ви розповідали також історію синагоги в Ризі ...

Єдина діюча синагога в Ризі збереглася тільки завдяки тому, що перебувала в старому місті, де дуже вузькі вулиці. Якби фашисти спробували її спалити, то, цілком ймовірно, постраждало б дуже багато будинків, які знаходяться поруч. Крім того, дуже близько до синагозі розташована реформаторська церква і, фактично, пастор цієї церкви врятував синагогу, оскільки спробував пояснити німцям, що якщо вони спалять синагогу, то згорить також і церква, і прилеглі будинки. Німці, на щастя, його послухали і залишили синагогу недоторканою.

- Ви також розповідали про одну синагозі, де німці вбили євреїв, де це сталося, могли б ви розповісти докладніше ...

У найбільшій і красивою синагозі Риги, хоральної синагоги. Туди 4 липня 1941 р німці зігнали близько 400 євреїв і спалили їх живцем. Після війни руїни синагоги були вивезені, на їх місці встановлено меморіальний пам'ятник, куди щорічно 4 липня приходять люди, щоб вшанувати пам'ять всіх загиблих під час Голокосту.

- У книзі ви уявляєте також рабинів Латвії, хто з них був найбільш відомий?

Фото: Яна Шустова   Найвідомішим був рабин Даугавпілса Мейер Сімхацхаган, також Йосиф Розін, Леві Oвчінскій і Менахем Mендельзах - рабин з Риги Фото: Яна Шустова Найвідомішим був рабин Даугавпілса Мейер Сімхацхаган, також Йосиф Розін, Леві Oвчінскій і Менахем Mендельзах - рабин з Риги. Рабин Леві Oвчінскій написав в 1928 р книгу «Історія Латвії», де він викладає історію єврейських громад від самого їх зародження до 1920 р і розповідає про всі рабин, які служили там з самого початку. Ця книга була видана спочатку на івриті, потім на ідиші, а зараз ми перевели її на російську мову і сподіваємося, що найближчим часом зможемо її видати. За своєю суттю, ця книга могла б бути першою частиною нашої книги, тому що охоплює період зародження єврейської громади до 20-х років, часу першої Латвійської Республіки, а у нас в книзі якраз починається становлення незалежності Латвії.

- Як проходить життя єврейських громад сьогодні, скільки в цілому в Латвії єврейських громад?

Ризька громада налічує 9-10 тисяч членів, в Ризі також знаходиться єврейський музей, де розміщена постійна експозиція, що розповідає про життя євреїв, фотографії, хоча може речей з їх життя не так багато, але достатньо багато зібрано документів, книг, афіш. Існують дві єврейські школи - одна хасидська, одна просто єврейська, є дитячий садок. Єврейська громада в Латвії досить активна, зараз вона встановлює в різних місцях Латвії, де загинули євреї, пам'ятні дошки. Ми видаємо книги про історію євреїв. Зовсім недавно вийшла книга про латвійських єврейських кладовищах.

У вашій книзі ви являє синагоги і рабинів Латвії в міжвоєнний період, скільки їх було перед другою світовою війною?
Що їм довелося пережити під час війни?
Скільки синагог ви уявляєте у вашій книзі?
Як можна охарактеризувати ці будівлі?
З цих двохсот скільки збереглося до цих пір?
У книзі ви уявляєте також рабинів Латвії, хто з них був найбільш відомий?
Як проходить життя єврейських громад сьогодні, скільки в цілому в Латвії єврейських громад?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация