Празник Введення Богородиці у храм

4 грудня за новим стилем Православна Церква відзначає велике свято Введення Пресвятої Богородиці у храм 4 грудня за новим стилем Православна Церква відзначає велике свято Введення Пресвятої Богородиці у храм. Свято встановлене на честь події, описаної в церковному переказі: коли Діві Марії виповнилося три роки, Її батьки Іоаким і Анна привели Дочка в Єрусалимський храм. У храмі Її зустрів первосвященик Захарія і ввів у Святая святих.

З усіх дванадцяти великих церковних свят свято Введення в храм часто здається найбільш незрозумілим і непомітним. На перший погляд, що відзначається подія не має того принципового значення, яким наділені всі інші свята від Різдва Богородиці до Хрестовоздвиження. Однак в християнській традиції немає нічого випадкового і незрозумілого, і статус великого свята в Церкві могло отримати тільки виняткова подія, що має вкрай важливе богословське значення.

Празник Введення Богородиці у храм логічно продовжує Різдво Богородиці , З якого починається коло великих церковних свят, і в цьому сенсі означає перший крок в новозавітної історії. Як і більшість інших відомостей про життя Діви Марії, ця історія була збережена в апокрифічних джерелах, в даному випадку - з "Протоевангелия Якова". Апокрифи це тексти, написані, як правило, від імені церковних авторитетів, але не отримали канонічного значення в Православної Церкви, чому одна інформація з апокрифів ставиться під сумнів, а інша визнається правдивою.

Сюжет Введення Богородиці у храм фактично продовжує старозавітну історію, одночасно відкриваючи новозавітну. Коли Діві Марії виповнилося три роки, Її батьки Іоаким і Анна привели Її в Єрусалимський храм - не просто головний, а єдиний іудейський храм у всьому світі, колишній абсолютним релігійним центром єврейського народу.

Єрусалимський храм був в X столітті до Р. Х. задуманий царем Давидом і побудований його сином Соломоном, але в VI ст. до Р. Х. він був зруйнований при вавилонської окупації і відновлений, а в I столітті до Р. Х., незадовго до народження Діви Марії іудейський цар Ірод Великий реконструював храм і розширив його територію. Сама будівля храму поділялося на святилище і Святе святих, прообраз християнського вівтаря, де був присутній сам Дух Божий і куди тільки раз на рік міг входити іудейський первосвященик з жертовною кров'ю домашньої худоби, принесеного в жертву за межами Святого святих.

Коли Марію привели в храм, там служив первосвященик на ім'я Захарій, майбутній батько останнього пророка Іоанна Предтечі, і він дізнався в цій маленькій дівчинці майбутню матір Месії, очікуваного усім Ізраїлем. Звертаючись до неї, Захарія сказав: "Господь звеличить ім'я Твоє у всіх роках, бо через Тебе явить Господь в останні дні перед Ізраїлем спокутування".

Говорячи про искупительном подвиг майбутнього Сина Марії, Захарія нібито передбачив, що мова йде не просто про Месію як кращому з синів ізраїльського народу, а про сам Господа Бога, оскільки тільки Бог може взяти на себе спокутування людських гріхів - самим людям це не під силу. Саме тому первосвященик Захарія зробив немислимий для го оточення вчинок - ввів трирічну Діву Марію в Святе святих, і таким чином в цей день Марія не тільки увійшла в Єрусалимський храм, але навіть увійшла в його Святе святих як майбутня мати того, Кому присвячений цей храм. Після цього посвячення Марія залишилася виховуватися в Єрусалимському храмі, де вона молилася і читала Священне Писання, щоб підготувати себе до тієї місії богоматеринства, про яку вона тоді ще не знала.

Цікаво звернути увагу на парадоксальний символізм цієї події. Захарія запитав Анну, - невже цей храм може вмістити Ту, про кого проповідували пророки? Адже Діва Марія це мати втіленого Бога і в цьому сенсі Сама вже є для нього храмом, як вмістилищем його Тіла, але при цьому, Вона Сама входить в храм, присвячений цьому Богові.

Зрозуміло, яке значення ця подія мала для самої Діви Марії, - Вона виявилася в священному центрі старозавітного світу, де почалася Її підготовка до сприйняття головного сенсу свого життя, а разом з нею, і сенсу всій старозавітної історії Зрозуміло, яке значення ця подія мала для самої Діви Марії, - Вона виявилася в священному центрі старозавітного світу, де почалася Її підготовка до сприйняття головного сенсу свого життя, а разом з нею, і сенсу всій старозавітної історії. Але ця подія також мало значення і для самого Єрусалимського храму і, кажучи ширше, - всієї біблійної храмової культури. В ідеалі старозавітний Єрусалимський храм повинен був стати храмом Нового Завіту, прийнявши Сина Діви Марії як істинного Бога.

І в цьому відношенні Введення Богородиці у храм означало перший, "дозачаточний" крок новозавітної історії - Христа ще немає, але його Мати вже в храмі. Але коли Христос явить себе світу, новий іудейський первосвященик і інші служителі Єрусалимського храму не визнають в Ньому Месію, і тому доля храму буде вирішена. Після того, як Ісус бичем вигнав торговців з храму зі словами "дім Отця Мого Не робіть будинком торгівлі" (Ін 2:16), оскільки вони продавали там худобу і голубів, іудеї запитали його: яким знамено покажеш Ти нам, що маєш владу так надходити? На це Ісус відповів їм: "Зруйнуйте цей храм, і за три дні Я поставлю його", що страшно здивувало його опонентів: "сей храм стоілся сорок шість років (від початку реконструкції Ірода Великого - А. М.), а Ти за три дні поставиш його? ". "А Він говорив про храм тіла Свого" (Ін 2:21).

Коли Христос воскрес через три дні, Його учні згадали ці слова, які, разом з тим, означали принципово новий, новозавітний принцип створення храмів як простору безкровної жертви, де не Господь втішається плоть жертовних тварин, а люди причащаються Тілом Господа Коли Христос воскрес через три дні, Його учні згадали ці слова, які, разом з тим, означали принципово новий, новозавітний принцип створення храмів як простору безкровної жертви, де не Господь втішається плоть жертовних тварин, а люди причащаються Тілом Господа. Хоча апостоли і інші учні Христа ще ходили в Єрусалимський храм, його служителі все одно не прийняли Новий Завіт і він був зруйнований в 70 році римськими військами.

Якщо у іудеїв більше не було храмів (бо іудейські синагоги, як і мусульманські мечеті, це не храми, а тільки молебінь будівлі), то новозавітний, християнський храм не тільки не зник, а збільшився в нескінченній кількості, і у православних християн немає одного "головного храму" і Святе святих є в кожному храмі, де звершується Євхаристія.

Якщо за часів Діви Марії турботливим батькам доводилося приводити своїх дітей тільки в Єрусалимський храм, вирушаючи до нього з інших міст і земель, то завдяки її Синові його послідовники, - православні християни, - можуть привести свою дитину в будь-який православний храм, розташований поблизу, і з цього почати шлях його воцерковлення. Інше питання, що до сих пір в православній Росії, навіть в стольному місті Москві, далеко не скрізь існують православні храми , І є такі райони, де до "найближчих" храмів іноді потрібно робити справжні "паломництва". Якщо необхідну кількість православних храмів в такому величезному місті і такої обширної країні не буде побудовано, то чаемое багатьма патріотами "введення Росії в храм" може так і залишитися не більше, ніж благочестивої мрією.

Читайте найцікавіше в рубриці " релігія "

Захарія запитав Анну, - невже цей храм може вмістити Ту, про кого проповідували пророки?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация