Предок Миколи Гоголя - прототип Тараса Бульби брав участь в Жовтоводської битві |

Багато жовтоводці вже подивилися гучний фільм російського режисера Володимира Бортка «Тарас Бульба», який за 18 днів прокату (з 2 по 19 квітня включно) зібрав 544 мільйони рублів (16 мільйонів доларів за нинішнім курсом) при бюджеті блокбастера в 516 млн. Рублів.

Але, можливо, не всі наші земляки знають, що прототипом Тараса Бульби історики вважають Остапа Гоголя, учасника Жовтоводської битви, який є предком Миколи Гоголя.

Але, можливо, не всі наші земляки знають, що прототипом Тараса Бульби історики вважають Остапа Гоголя, учасника Жовтоводської битви, який є предком Миколи Гоголя

Остап (Євстафій) Гоголь

Детальніше про це ІА «Є думка» розповідає желтоводец Петро Мілько, осавул Українського козацтва.

У травневі дні ми традиційно відзначаємо річницю битви на Жовтих Водах, яка ознаменувалася першою перемогою козацького війська під проводом Богдана Хмельницького у Визвольній війні українського народу 1648-1654 гг.Прімечательно, що в цій битві відзначився Остап (Остафій, Євстафій) Гоголь. Про це свідчать літописці Григорій Гребінка і Самуїл Величко. У творах Миколи Гоголя ми зустрічаємо багато описів української природи, звичаїв українського народу.

Народився О.Гоголь на початку 17 століття, ймовірно, в подільському селі Гоголя, заснованому православним шляхтичем Микитою Гоголем. На жаль, молоді роки Остапа залишилися поза увагою літописців. Але відомо, що до 1648 року його служив ротмістром в «панцирних» військах під керівництвом С.Калиновського, які дислокувалися в Умані.

Як тільки до нього дійшли чутки про повстання Б.Хмельницького, Остап Гоголь з полагодження козаками перейшов на бік повстанців.

Хмельницького, Остап Гоголь з полагодження козаками перейшов на бік повстанців

Герб Гоголів

Він зробив все можливе для створення адміністративно-військових інституцій на українських етнічних землях Поділля. Йому довелося проявити неабиякі організаторські і військові здібності. Після перемоги козаків під Батогом 23 травня 1652 року О.Гоголь з підлеглими козаками звільняє регіон від присутності польської шляхти і встановлює українські владні структури. У початку 1654 року Гоголю доручають командування Подільським полком.

Кожен козак хотів би стати гетьманом

Після смерті Б.Хмельницького козацька старшина в боротьбі за булаву розділилася на різні угруповання. Цьому, як і смерті Хмельницького, сприяв перший розділ України між Річчю Посполитою і Московією в 1656 році. У жовтні 1657 гетьман Іван Виговський з генеральною старшиною уклали Корсунський договір між Україною і Швецією, яким проголошувалося: «Військо Запорізьке - народ вільний і нікому не підлеглий». Але на стабілізацію становища в Україні договір вплинути не зміг. Щонайменше, три держави претендували на владу над Україною. На початку 1659 року Московія направляє свої війська на Україну. Але під Конотопом вони зазнають поразки від козаків і татар. У цій битві відзначився і полк О.Гоголя. У 1660 року вже поляки починають агресію і оточують Могильов, який захищає полк Гоголя. Влітку полк Гоголя взяв участь в Чуднівському поході, результатом якого стало підписання між поляками і українцями Слободищенського трактату. З осені 1659 року спливає визвольна війна і починається Руїна. Під натиском обставин і військ поляків полковник не витримує і переходить на сторону противника. До речі, в листі до коронного гетьмана він пише, що причиною Руїни є те, «... що кожен козак хотів би бути полковником, а кожен сотник - гетьманом». Два сина Остапа Гоголя в той час навчалися в Львові. О.Гоголь підтримував гетьмана Петра Дорошенка. Але на Раді на річці Росава, коли козаки визнали зверхність турецького султана, його не було.

Королівська грамота

1667 року Андрусівським договором Московія і Річ Посполита ділять Україну між собою по Дніпру. У 1671 року поляки обложили Могильов, резиденцію Подільського полку. При обороні міста гине син О.Гоголя, а він сам переходить Дністер і направляється в Молдові. 1674 року Правобережна Україна підпорядковується війську Речі Посполитої, а Остап підпорядковується королю Яну Собеському. У грудні 1674 король дає йому привілей на володіння селом Вільховець. Воно існує і досі в Новоушицькому районі Хмельницької області. Вищевказана королівська грамота цікава тим, що була використана в 1784 році дідом Миколи Гоголя, козацьким полковим писарем Опанасом Дем'яновичем Гоголем-Яновським для підтвердження свого дворянського походження. Афанасій розповів про це синові Василю, а той - своєму синові Миколі, який з раннього дитинства знав про своє славетне козацьке коріння. А, навчаючись у Ніжинському ліцеї, майбутній класик літератури почав збирати додаткові матеріали про полковника козацтва Остапа Гоголя і з'ясував багато цікавих моментів ...

У листопаді 1674 король дав привілей на володіння селом Озаринці синові О.Гоголя - Прокопа. У наступному році Остап був призначений наказним гетьманом Правобережної України, на цій посаді він пробув п'ять років. Після Журавлянского договору О.Гоголь передислокувався в Димерське «староство» неподалік від Києва. 5 січня 1679 року Остап йде з життя. Він був похований в Києво-Межигірському монастирі. Там збереглося Євангеліє Львівського видання 1644, подароване Гоголем монастирю незадовго до смерті, і портрет О.Гоголя поруч з Богданом Хмельницьким. Тут зберігся і поминальний синодик родини Гоголів, складений зі слів козацького полковника. У ньому згадуються всі родичі наказного гетьмана і його дружини, починаючи з основоположників роду - Тимофія і Анни.

«Молоде покоління повинно знати свій рід, пишатися ним. Тому що це - наше коріння, дорогі мої жовтоводці! », - каже Петро Мілько.

ІА «Є думка»

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация