прелюдія Генлейна

Конрад Генлейн   Відомо, що Конрад Генлейн народився в Північній Чехії, закінчив торговельну академію і готувався стати банківським службовцям Конрад Генлейн Відомо, що Конрад Генлейн народився в Північній Чехії, закінчив торговельну академію і готувався стати банківським службовцям. Він брав участь у Першій Світовій війні, в 1916 році на італійському фронті потрапив в полон і додому повернувся в 1919 році. Потім він стає учителем фізичної культури в гімнастичному об'єднанні Turnverband, що діяв в Судетах. У політику Генлейн приходить на початку тридцятих років, налагодивши зв'язки з представниками Націонал-соціалістичної німецької робітничої партії. Якими були ці роки в Чехословаччині, розповідає історик Карел Страка.

«Важливо відзначити, що економічна криза в Чехословаччині проявився пізніше, ніж в Німеччині. У той час, коли німецька економіка вже починала оживати, чехословацький пограниччі переживало дуже важкий період. Тому судетські німці, які були у важкій ситуації, ставали легкою мішенню для пропагандистів, які розписували, як режим Гітлера витягнув німецьку економіку з кризи. Підтекст цих промов був зрозумілий: вони натякали на те, що чехословацька демократія не справлялася зі сформованою ситуацією і не в змозі була допомогти німцям, що живуть в Чехословаччині ».

Все це підготувало ґрунт для успіху полум'яного відозви Генлейна 1 жовтня 1933 року, коли він закликав до створення Судето-німецького патріотичного фронту. Судето-німецький патріотичний фронт не підтримував ідеї націонал-соціалізму, а позиціонував себе як рух, що об'єднує всіх судетських німців і домагався автономії для населених німцями областей країни. Але рух, по чехословацьким законам, не могло брати участь у виборах до парламенту. Саме тому в 1935року фронт був перейменований в Судето-німецьку партію. На виборах в тому ж році її підтримали дві третини німецького населення Чехословаччини, а треба відзначити, що в країні в той час жило понад 3 млн німців. Судето-німецька партія стала ваговій політичною силою.

Адольф Гітлер   Цікаво, що Конрад Генлейн спочатку належав до тієї гілки партії, яка підтримувала ідеї не Гітлера, а австрійського філософа Отмара Шпанна (він ратував за державу, засновану на строгій ієрархії і станових відмінностях) Адольф Гітлер Цікаво, що Конрад Генлейн спочатку належав до тієї гілки партії, яка підтримувала ідеї не Гітлера, а австрійського філософа Отмара Шпанна (він ратував за державу, засновану на строгій ієрархії і станових відмінностях). Але вже в 1936-1937 рр. він, побоюючись втратити вплив у партії, переходить на бік нацистів. У 1937 році він пише листа Гітлеру, в якому фактично вибачається за те, що не відразу приєднався до лав його прихильників.

«Шпанністи і нацисти ненавиділи один одного. Нацисти бачили в шпанністах конкурентів. Пізніше гітлерівський намісник в протекторат Богемії і Моравії Рейнхард Гейдріх був лютим противником вчення Шпанна, і в воєнні роки влаштував на шпанністов гоніння. Але, що у них було спільним - і шпанністи, і нацисти домагалися знищення Чехословацької держави, мріяли про перехід чеських земель, населених німцями, до складу великого рейху. Просто різнилися їх методи досягнення мети »,

- каже історик Карел Страка.

У 1938 році, коли Конрад Генлейн вже був визнаним лідером судетських німців, він кілька разів зустрічався з Гітлером. Найважливішою була їхня зустріч у присутності Карла Франка в кінці березня 1938 року.

«Вони отримали вказівки ставити чехословацького уряду нездійсненні умови і загострити ситуацію до такої міри, щоб уряд відмовився виконувати їх вимоги. І саме це повинно було стати для Чехословаччини початком кінця - як військового, так і політичного ».

Але президент Чехословаччини Едвард Бенеш, розуміючи, що допомоги чекати нізвідки, несподівано для генлейновцев погоджується на всі їхні вимоги про поступки німецькому населенню. 7 вересня, однак, у Судето-німецької партії з'являється формальний привід перервати переговори з урядом. В Остраві між чеськими поліцейськими і членами партії сталася невелика перестрілка, кілька членів Судето-німецької партії постраждало, хоча, треба відзначити, що поліція діяла в рамках закону. Але було вже пізно.

Едвард Бенеш   «Скориставшись цим інцидентом, Судето-німецька партія оголошує про відкритий опір чехословацької держави» Едвард Бенеш «Скориставшись цим інцидентом, Судето-німецька партія оголошує про відкритий опір чехословацької держави».

12 вересня 1938 року Генлейн піднімає в прикордонних районах справжнє повстання. Сигналом для нього послужив з'їзд НСДАП в Нюрнберзі, і, перш за все, мова Гітлера, який закликав покінчити з Чехословаччиною. Продовжує Карел Страка:

«Заворушення були придушені протягом двох днів. Вони повинні були показати всьому світу, що німці і чехи не можуть ужитися в одній державі. Коли ж чехословацький уряд відновив світ в прикордонних областях, в гру вступив створений у вересні судето-німецький добровольчий корпус фрайкора. Його дії повинні були створювати враження, що уряд використовує силу проти судетських німців. Як могли, ситуацію в очах усього світу спотворювали нацистські ЗМІ, які трактували все, що відбувається на шкоду Чехословаччини ».

Конрада Генлейна після укладення Мюнхенських угод чекала карколомна кар'єра. Вона був призначений намісником Гітлера в Судетської області, отримав звання обергруппенфюрера СС. В ніч з 9 на 10 травня 1945 Конрад Генлейн наклав на себе руки в американському таборі для військовополонених в Пльзні - він порізав вени стеклами власних очок.

На думку істориків, судето-німецький питання було лише приводом для приєднання Чехословаччини до Третього рейху. Проте, чеська громадськість і через довгі десятиліття після війни відноситься до судетським німцям з досить сильною неприязню. Як пояснює Лукаш Новотний з Соціологічного інституту чеської Академії наук:

«Для судетських німців стало травмою їх виселення з Чехословаччини після війни, але такий же травмою для чехів був Мюнхен. Це був дуже великий удар по чеської державності. І громадські опитування досі показують, що чехи розуміють важливість вересневих подій 1938 року - Мюнхенської змови. Їх держава фактично перестало існувати. Пізніше, до речі, Мюнхенську тему підхопила комуністична пропаганда, яка постійно лякала чехів новим Мюнхеном. Мюнхенські угоди досі грають величезну роль в чесько-німецьких відносинах, хоча я радий тому, що ця тема стає все менш політизованою. Але живі ще очевидці тих подій, для яких ця тема, як і раніше актуальна ».

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация