Прес-дайджест - світові ЗМІ про другий тур виборів президента Грузії

ТБІЛІСІ, 29 листопада - Новини-Грузія. Другий тур виборів п'ятого за рахунком президента Грузії - в центрі уваги світових ЗМІ. Після публікації попередніх даних Центральної виборчої комісії Грузії, Бі-бі-сі, France24, Reuters, Bloomberg та інші авторитетні видання повідомили про перемогу колишнього французького дипломата Саломе Зурабішвілі.

Бі-Бі-Сі: Грузія вибрала Саломе Зурабішвілі першою жінкою-президентом. У статті Бі-бі-сі йдеться, що, згідно з попередніми результатами, у другому турі президентських виборів перемагає Саломе Зурабішвілі - колишній французький дипломат, дочка емігрантів, які втекли з Грузії до Франції в 1921 році.

Колишній міністр закордонних справ Грузії, як вона стверджує, перемогла в жорсткій президентських перегонах. Вашадзе, який також займав посаду міністра закордонних справ Грузії, відмовився визнати поразку, заявивши, що буде чекати остаточних попередніх результатів.

Грузія з населенням майже 4 мільйони, розташована в неспокійному Кавказькому регіоні на південь від Росії, переходить до парламентської республіки. Президентські повноваження були істотно скорочені, в той час як прем'єр-міністр став найвпливовішою фігурою в країні. Після закінчення шестирічного терміну нового президента, наступних глав держави обиратимуть виборщики.

Нинішні вибори варто розглядати як вирішальний тест для «Грузинської мрії», яку очолює і фінансує мільярдер Бідзіна Іванішвілі, який зробив свій стан в Росії.

Він домінував на політичній арені країни після перемоги в 2012 році над «Єдиним національним рухом» - партією колишнього президента Михайла Саакашвілі. Іванішвілі деякий час був прем'єр-міністром в 2012-2013 роках і з тих пір залишається важливою фігурою в грузинській політиці.

Після оголошення екзит-полів, Саакашвілі виступив в ефірі телеканалу «Руставі 2», заявивши, що голосування було сфальсифіковане. Він зажадав початку протестів для того, щоб анулювати результати.

Зурабішвілі була висунута як незалежний кандидат, але підтримувалася «Грузинської мрії», а Вашадзе представила коаліція, в яку входить «Єдиний національний рух». У першому турі минулого місяця вони набрали 39 і 38 відсотків відповідно.

Вашадзе, який працював міністром закордонних справ Грузії в 2008-2012 роках, обіцяв мирним шляхом відновити контроль над сепаратистськими регіонами Південної Осетії і Абхазією ... Він також обіцяв помилувати Саакашвілі, який був позбавлений свого громадянства в 2015 році і заочно засуджений за перевищення повноважень.

Спостерігачі оцінювали голосування як ключова подія перед парламентськими виборами 2020 року.

«Для« Грузинської мрії »ставки особливо високі, і вона дуже активно боролася, щоб виграти у другому раунді», - сказав керівник кавказького Інституту миру, розвитку і прогресу професор Гія Нодіа.

Раніше в цьому місяці грузинський уряд оголосив, що благодійний фонд, контрольований Іванішвілі, спише борги 600 тисяч чоловік, опоненти оцінили як спробу підкупу виборців перед другим туром.

France 24: Колишній французький дипломат перемагає на президентських виборах у Грузії. Англомовний сайт французької громадської телерадіокомпанії зазначає, що Саломе Зурабішвілі виступає за баланс у відносинах Грузії з Росією і Заходом, в той час як Вашадзе вважається більш прозахідним політиком.

Саломе Зурабішвілі виграла президентські вибори в Грузії, ставши першою жінкою, що займає цю посаду. Зурабішвілі підтримувала правляча партія «Грузинська мрія, а Вашадзе був кандидатом від об'єднаної опозиції.

В силу має вступити нова конституція, яка робить роль президента в основному церемоніальним.

Зурабішвілі виступає за баланс у відносинах Грузії з Росією і Заходом. Вашадзе, який був міністром закордонних справ під час грузино-російського конфлікту 2008 року, вважається більш прозахідним.

Другий тур був останнім випадком, коли президент обирався в Грузії безпосередньо. Країна переходить до парламентської правлінню після конституційної реформи, проведеної в минулому році, незважаючи на зауваження опозиції.

Вибори також оцінюють як показник того, як можуть пройти парламентські вибори в 2020 році. Західні держави також стежать за голосуванням в країні, яка прагне до членства в Євросоюзі і НАТО.

Опозиція заявляла про порушення на виборах і нападах на своїх учасників, але ці заяви спростувала правляча партія. Міжнародні спостерігачі заявили, що перший тур голосування в минулому місяці проходив «в нерівній боротьбі».

Хоча новий глава держави буде грати в основному церемоніальну роль, голосування вважається тестом перед протистоянням партії Іванішвілі і опозицією на більш важливих парламентських виборах в 2020 році.

Напруженість посилилася в другому раунді, оскільки опозиція звинуватила уряд в залякуванні виборців і заявила, що активісти правлячої партії напали на прихильників Вашадзе.

Зурабішвілі в свою чергу заявила, що вона і її діти отримали загрози за допомогою текстових і голосових повідомлень від людей, пов'язаних з ЕНД.

Правозахисні організації також звинувачували чиновників уряду в «широкомасштабному» і «безпрецедентному» покупці виборців, що заперечує керівництво партії «Грузинська мрія». Генпрокуратура Грузії, між тим, заявила про початок розслідування.

Зурабішвілі - 66-річний незалежний парламентарій, дочка емігрантів, які втекли з Грузії в Париж в 1921 році після анексії країни Червоною Армією.

Її дипломатична кар'єра у Франції завершилася відправкою в Тбілісі, де тодішній президент Саакашвілі призначив її міністром закордонних справ. Зурабішвілі швидко нажила собі ворогів серед парламентської більшості, депутати і деякі високопоставлені дипломати звинуватили її в зарозумілості і імпульсивності. Коли через рік її відправили у відставку, тисячі людей вийшли на вулиці столиці, щоб опротестувати це рішення.

«Підсумок голосування не тільки визначить переможця, а й відзначить або прогрес, чи невдачу молодої демократії в Грузії», - сказав в інтерв'ю AFP політолог Гела Васадзе.

Обидва кандидати обіцяли наблизити Грузію до Заходу. Аналітики вказують, що у них різні підходи для досягнення цієї мети.

«Їх контакти як колишніх міністрів закордонних справ демонструють, що Вашадзе більш тісно пов'язаний з Вашингтоном, тоді як Зурабішвілі явно більш орієнтована на ЄС», - сказав Васадзе.

Перемога Вашадзе також, ймовірно, дратувала б Росію, яка під час президентства його однодумця Саакашвілі воювала з Грузією.

«Для Кремля перемога кандидата ЕНД - це як червона ганчірка для бика, і вона могла б привести до посилення напруженості між двома країнами», - сказав аналітик Гія Нодіа.

60-річний кар'єрний дипломат Вашадзе критикував «неформальне правління олігарха» Іванішвілі на тлі зростаючого невдоволення населення тим, що уряд не впорався з проблемою бідності.

Іванішвілі, найбагатша людина Грузії, пішов з поста прем'єр-міністра в 2013 році. Навіть після цього він все ще розглядається як фактичний правитель країни.

Минуле голосування - це останні прямі вибори президента Грузії, яка переходить до парламентської форми правління. У першому турі 28 жовтня Зурабішвілі набрала 39% голосів, а Вашадзе 38%.

У першому турі 28 жовтня Зурабішвілі набрала 39% голосів, а Вашадзе 38%

Саломе Зурабішвілі разом з дочкою Кетеван і сином Теймуразом на брифінгу, присвяченому підсумкам президентських виборів в її передвиборчому штабі в Тбілісі, 28 листопада 2018 року. Фото: REUTERS / David Mdzinarishvili

Reuters: Кандидат правлячої партії перемагає в другому турі президентських виборів. У статті про підсумки президентських виборів в Грузії Reuters пише про порушення, зафіксовані опозицією в день проведення другого туру, а також оцінках міжнародних спостерігачів після першого туру виборів.

Згідно з попередніми результатами другого туру виборів президента Грузії, кандидат, підтримуваний правлячою партією і виступає за баланс у відносинах колишньої радянської республіки з Москвою і Заходом, перемагає свого суперника, який дотримується більш прозахідної лінії.

За другим туром голосування пильно стежили опозиція і міжнародні спостерігачі. Вони вказували на кожну ознаку використання правлячою партією «Грузинська мрія» її контролю над державними механізмами для допомоги Зурабішвілі.

Опозиція говорила, що під час передвиборної кампанії відбувалися напади на їхніх активістів. Також вони скаржилися, що під час голосування було багато порушень, включаючи спроби надання тиск на виборців і маніпулювання виборчими списками.

Правляча партія заперечує звинувачення в спробах вплинути на результат голосування несправедливими методами.

Міжнародні спостерігачі заявили, що перший раунд голосування в минулому місяці був конкурентоспроможним, але проходив в «нерівній боротьбі» при непропорційному використанні державних ресурсів, зверненнями до лояльним ЗМІ та участі деяких уявних кандидатів.

Передбачалося, що Вашадзе, який був міністром закордонних справ в 2008-2012 роках, скориставшись обмеженими повноваженнями президента, зможе послати мессендж про інтеграцію з НАТО і ЄС - складної теми для країни Південного Кавказу, яка в 2008 році воювала з сусідньою Росією.

«Грузинська мрія» і Зурабішвілі займають більш прагматичну позицію, балансуючи між прагненням наблизитися до Заходу і наміром уникнути протидії Кремлю.

Конституційні зміни знизили авторитет президента і зосередили більшість важелів влади в руках прем'єр-міністра, члена «Грузинської мрії».

Минулі вибори були останніми, коли президент обирався шляхом прямого загального голосування. З 2024 року президентів обиратимуть колегія вибірників з 300 законодавців і регіональних чиновників.

Зурабішвілі виграла з 38,6% голосів в першому турі 28 жовтня. Всього на один процентний пункт вона обійшла Вашадзе, який в 2008-2012 роках займав пост міністра закордонних справ в рішуче прозахідний уряд, що знаходився при владі, коли вибухнув конфлікт з Росією.

«Грузинська мрія» була заснована банкіром-мільярдером Бідзіною Іванішвілі, найбагатшою людиною країни. Критики кажуть, що він керує країною з-за лаштунків.

Прихильники Зурабішвілі говорять про її міжнародний статус на пост президента. Противники критикую її за заяви про розв'язуванні Грузією війни 2008 року і за зауваження про меншини, які дехто вважає ксенофобськими.

Противники критикую її за заяви про розв'язуванні Грузією війни 2008 року і за зауваження про меншини, які дехто вважає ксенофобськими

Саломе Зурабішвілі виходить з кабіни для голосування на виборах 28 листопада. Фото: Mikhail Japaridze / TASS / Getty Images

Bloomberg: Грузія вперше обрала жінку президента. У матеріалі Bloomberg, який був опублікований відразу після перших екзит-полів, йдеться про те, що кандидат опозиції відмовився визнати перемогу Зурабішвілі через численні порушення у другому турі виборів.

66-річна Зурабішвілі була підтримана правлячою партією «Грузинська мрія», яку очолює мільярдер і найбагатша людина в Грузії Бідзіна Іванішвілі. Зурабішвілі є першою жінкою, обраною президентом в колишній радянській республіці за винятком Прибалтики.

60-річний Вашадзе представляє опозиційну коаліцію, в якій домінує «Єдиний національний рух» - партія колишнього президента Михайла Саакашвілі. Він відмовився визнати поразку, сказавши прихильникам, що буде чекати остаточних офіційних результатів. Він стверджував, що вибори очорнили підтасовування голосів і залякування виборців.

Іванішвілі сформував «Грузинську мрію», щоб змістити ЕНД від правління в 2012 році. Після цього Саакашвілі перебував у вимушеному вигнанні, оскільки прокуратура пред'явила йому звинувачення нібито в зловживанні повноваженнями.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация