Презентація книги «Поляки і Ярославський край»

12 квітня 2013 року в читальному залі Державного архіву Ярославської області відбулася презентація науково-довідкового видання «Поляки і Ярославський край (кінець XVIII - початок 30-х рр. ХХ ст.)», Виданого за фінансової підтримки Уряду Ярославської області.

12 квітня 2013 року в читальному залі Державного архіву Ярославської області відбулася презентація науково-довідкового видання «Поляки і Ярославський край (кінець XVIII - початок 30-х рр. ХХ ст.)», Виданого за фінансової підтримки Уряду Ярославської області.

Серед гостей на заході були присутні офіційні особи Уряду Ярославської області, керівники Ярославської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Н. А. Некрасова, Ярославського історико-архітектурного та художнього музею-заповідника, музею історії міста Ярославля, професора і кандидати наук Ярославського державного педагогічного університету ім. К. Д. Ушинського і Ярославського державного університету ім. П. Г. Демидова, голова Ярославської регіональної організації «Будинок Польський», представники засобів масової інформації.

Демидова, голова Ярославської регіональної організації «Будинок Польський», представники засобів масової інформації

Іл. 1. Гості презентації. Фото А. А. Тихонова.

Робота над книгою почалася з запиту Представництва Ярославської області в Калінінградській області, Республіці Польща, Литовської Республіки, Естонської Республіки, Республіки Білорусь, адресованого начальнику Управління у справах архівів Адміністрації Ярославської області і датованого 14 серпня 2002 У листі говорилося: «За сприяння Адміністрації області зареєстрована Ярославська регіональна громадська культурно-просвітницька організація "Будинок Польський", президентом якої є Риковський Яніна Йосипівна. Прошу Вас надати можливу допомогу в підготовці за матеріалами архіву Ярославської області історичної довідки про поляків, які проживали на території області ».

У листопаді 2002 р за документами архіву була підготовлена ​​історична довідка «Російсько-польські відносини і Ярославський край». Матеріали довідки були вивчені губернатором Ярославської області А. І. Лісіцин та використані в ході його візиту в Республіку Польща. У той же період, в листопаді 2002 року, в Державному архіві Ярославській області були сформульовані пропозиції щодо концепції видання книги з робочою назвою «Долі поляків і Ярославський край». У березні 2003 р по документам архіву була підготовлена ​​довідка «Про поховання польських військовополонених в 1920-і і 1940-і рр. на території Ярославської області ».

На 2004 р планувався візит делегації Нижньосілезького воєводства в м Ярославль. Цей захід здійснювався в рамках підготовки до підписання двосторонньої угоди «Про торговельно-економічну, науково-технічну і культурну співпрацю». У березні 2004 р в Ярославському художньому музеї відкрилася виставка «Поляки в Ярославському краї», яку відвідали Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Польща в РФ С. Міллер, воєвода Нижньої Сілезії С. Лопатовскій, губернатор Ярославської області А. І. Лісіцин, працівники посольства , економісти, представники ділових кіл. На виставці, одним з організаторів якої був Державний архів Ярославської області, були представлені документи, датовані кінцем XVIII - початком ХХ ст. Ярославський художній музей експонував роботи польського художника С. І. Канера, а також польський екслібрис. Члени «Будинку Польського» оформили вітрину предметів побуту і вітрину сувенірів, подарунків, які розповідали про добросусідські зв'язки Ярославської області і Вроцлавського воєводства.

Після закриття виставки робота над збором матеріалу по темі тривала - це пояснювалося збільшеним обопільним інтересом з боку Державного архіву Ярославської області і «Будинку Польського».

У листопаді 2008 р у філії музею історії м Ярославля - музеї М. Богдановича відбулося відкриття другої виставки «Поляки і Ярославський край», на яку були запрошені офіційні особи Уряду Ярославської області, мерії міста, члени національних діаспор. Крім документів кінця XVIII - початку ХХ ст., Представлених на цей раз в більш повному обсязі, експонувалися фотографії 1950-1980-х рр. з фондів Державного архіву Ярославської області і його філії - Центру документації новітньої історії, що розповідали про співпрацю двох країн в соціально-економічній та культурній сферах. З ініціативи «Будинку Польського» стенди виставки були оформлені на двох мовах - російською та польською.

У січні 2009 р виставка «Поляки і Ярославський край», третя за рахунком, працювала в музеї історії міста Ярославля. В її відкритті взяли участь гості з Польського культурного центру в м Москві, працює при посольстві Республіки Польща в Російській Федерації. Перед відкриттям виставки відбулася прес-конференція, в якій брали участь представники Державного архіву Ярославської області, «Дому Польського», музею історії міста, Ярославського державного педагогічного університету ім. К. Д. Ушинського.

Передчасний відхід з життя голови «Будинку Польського» Яніни Йосипівни Риковський перервав обмін ідеями і багаторічні контакти, в тому числі і з питання видання книги. Тим часом дослідницька робота тривала і до 2010 р була в основному завершена.

Вихід у світ книги «Поляки і Ярославський край» знаменує собою важливий етап, є підсумком багаторічної роботи.

Вихід у світ книги «Поляки і Ярославський край» знаменує собою важливий етап, є підсумком багаторічної роботи

Іл. 2. Обкладинка книги «Поляки і Ярославський край». Фото. Н. Н. Махова.

Мета публікації - розробка нової теми в краєзнавстві, формування неупередженого погляду на історичні події, введення в науковий обіг імен нових персоналій. Це досягається завдяки використанню відомостей першоджерел, залученню різноманітних за видовим складом документів.

Іл. 3. На презентації книги виступає начальник Управління у справах архівів Уряду Ярославської області Е. Л. Гузанов. Фото А. А. Тихонова.

В ході роботи були вивчені фонди Державного архіву Ярославської області, його філій в містах Рибінську і Ростові, в Центрі документації новітньої історії - це фонди губернських органів державної влади і управління, міського і земського самоврядування, суду, прокуратури, поліції, жандармерії, тюремних і військових установ, навчальних і медичних закладів, установ духовного відомства, а також фонди Ярославської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Н. А. Некрасова.

Некрасова

Іл. 4-5. На презентації виступають: професор, доктор історичних наук, завідувач кафедрою загальної історії ЯГПУ ім. К. Д. Ушинського А. С. Ходнев, науковий редактор книги, і професор, доктор історичних наук, завідувач кафедри музеологии і краєзнавства ЯрГУ ім. П. Г. Демидова В. М. Марасанова. Фото А. А. Тихонова.

Виявлені матеріали умовно були поділені на дві групи. До першої увійшли документи, що склали структуру глав і визначили канву оповіді, в другу - матеріали, які підходять в повному обсязі для публікації.

У книзі - 11 тематичних розділів, в додатках до кожної з яких цитуються понад вісім десятків архівних документів, ілюстративний ряд представлений більш ніж шістьма десятками фотоматеріалів, що публікуються вперше.

Науково-довідковий апарат видання складають «Іменний покажчик», «Словник історичних термінів», «Список скорочень», «Перелік використаних фондів».

В результаті дослідження вдалося встановити докладні відомості про більш ніж двох сотнях персоналій. З найбільш значущих постатей - Ярославський губернатор Г. Г. Політковський, Ростовський митрополит А. Мацеевич, Варшавський архієпископ С. Г. Фелінський, який перебував в м Ярославлі на засланні понад двадцять років, один з організаторів руху за спорудження костелу в м Рибінську ксьондз І. Л. Бородзіч, настоятель Ярославського римсько-католицького молитовного будинку М. І. Рутковський, голова католицької громади м Рибінська С. П. Хартовскій, один з активних членів Ярославського міського комітету допомоги біженцям ксьондз М. В. Токаржевський, лікар раскв артірованного в Ярославлі Фанагорійського гренадерського полку Б. Л. Трояновський, лікар Ярославської Великий мануфактури С. С. Братановіч.

Братановіч

Іл. 6. На презентації книги виступає старшокласниця середньої школи № 48 м Ярославля А. Кузнєцова, автор віршів. Фото А. А. Тихонова.

Книга «Поляки і Ярославський край» адресована широкому колу читачів - науковцям, краєзнавцям, викладачам і студентам вузів, представникам польської діаспори Ярославля, нащадкам тих, чиї польські предки жили і працювали в Ярославському краї.

Значна частина тиражу книги передана Ярославської обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Н. А. Некрасова для бібліотечної мережі Ярославської області.

О. В. Кузнєцова, головний архівіст ЦКУ ЯО ГАЯО, автор книги

/ 17 квітня 2013 р

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация